DROPS Muskat
DROPS Muskat
100% bavlna
od 2.15 € /50g
Přízi na tento model můžete mít už za 12.90€.

Cenu za klubka počítáme podle spotřeby při výrobě modelu v nejmenší velikosti a nejlevnější variantě příze. Rádi byste ještě lepší cenu? Třeba ji najdete mezi DROPS Deals!

DROPS SS24
DROPS Extra 0-739 / Navrhněte jméno
DROPS design: Pattern no R-577

Na 2 chňapky:
Materiál: DROPS MUSKAT firmy Garnstudio
100 g, barva č. 12, červená
100 g, barva č. 41, bordó
50 g, barva č. 06, světlá růžová
50 g, barva č. 08, smetanová

DROPS HÁČEK č. 3 – nebo velikosti potřebné k uháčkování zkušebního vzorku o rozměrech 22 ok x 11 řad = 10 x 10 cm.

-------------------------------------------------------

Náhradní příze – Podívejte se, jak změnit přízi
Skupina přízí A až F – Neměňte návod, změňte přízi
Spotřeba příze při použití náhradní příze – Využijte náš převodník

-------------------------------------------------------

DROPS Muskat
DROPS Muskat
100% bavlna
od 2.15 € /50g
Přízi na tento model můžete mít už za 12.90€.

Cenu za klubka počítáme podle spotřeby při výrobě modelu v nejmenší velikosti a nejlevnější variantě příze. Rádi byste ještě lepší cenu? Třeba ji najdete mezi DROPS Deals!

Návod

CHŇAPKA SRDÍČKO:
Chňapka se skládá ze dvou samostatných dílů, které na závěr spojíme a obháčkujeme krajkovým lemem.

PŘEDNÍ ČÁST:
HÁČKOVANÝ ČTVEREČEK S KVĚTINOU:
Začínáme na 8 řo háčkem č. 3 světle růžovou přízí Muskat, spojíme pevným okem do kruhu.
1. kruhová řada: 3 řo (= DS), 2 DS do kruhu, * 6 řo, KS do vrcholu posledního uháčkovaného DS, 3 DS do kruhu*, *-* opakujeme celkem 7 krát, kruhovou řadu končíme 6 řo, KS do posledního uháčkovaného DS a pevným okem do třetího řo ze začátku řady = 8 smyček z řetízkových ok, mezi každou smyčkou 3 DS. Přízi ustřihneme.
2. k. ř.: Háčkujeme smetanovou barvou. KS do následujícího KS (druhý DS ze tří DS), * 12 DS do smyčky z řetízkových ok (= první lísteček), vynechat DS, KS do druhého DS z následujících tří DS*, *-* opakujeme, kruhovou řadu končíme pevným okem do prvního KS ze začátku kruhové řady. Přízi ustřihneme (= 8 lístečků, mezi lístečky KS).
3. k. ř.: Háčkujeme červenou barvou. Přehneme lístečky směrem k sobě a háčkujeme ze spodní strany: řo, * 5 řo, KS do následujícího KS mezi dvěma lístečky, 3 řo, KS do následujícího KS mezi dvěma lístečky*, *-* opakujeme celkem 4 krát, kruhovou řadu končíme pevným okem do prvního KS ze začátku kruhové řady (místo KS do následujícího KS).
4. k. ř.: pevné oko do první smyčky z pěti řetízkových ok, 3 řo (= DS), 2 DS + 3 řo + 3 DS do stejné smyčky z řetízkových ok, 3 DS do smyčky ze tří řetízkových ok*, *-* opakujeme celkem 3 krát, kruhovou řadu končíme pevným okem do třetího řo ze začátku kruhové řady (= 9 DS podél každé strany a 3 řo v každém rohu).
5. k. ř.: 4 řo (= DS + řo), vynechat DS (druhý ze tří), DS do následujícího DS (třetí ze tří), řo, * do rohové smyčky z řetízkových okháčkujeme: DS + 3 řo + DS, ( řo, DS do následujícího DS, vynechat DS), závorku opakujeme celkem 3 krát, do rohové smyčky z řetízkových ok háčkujeme: DS + 3 řo + DS, závorku opakujeme celkem 3 krát, kruhovou řadu končíme řo a pevným okem do prvního řo ze začátku kruhové řady (= 7DS a řo podél všech tří stran, 3 řo v každém rohu).
6. k. ř.: 3 řo (= DS), do každého řo a DS háčkujeme DS, do rohových smyček ze tří řetízkových ok háčkujeme: DS + 3 řo + DS, kruhovou řadu končíme pevným okem do třetího řo ze začátku kruhové řady (= 15 DS podél každé strany, 3 řo v každém rohu).
7. k. ř.: 3 řo (= DS), do každého DS háčkujeme DS, do rohové smyčky ze tří řetízkových ok DS + 3řo + DS, kruhovou řadu končíme pevným okem do třetího řo ze začátku řady (= 17 DS podél každé strany, 3 řo v každém rohu). Přízi ustřihneme.
8. k. ř.: Háčkujeme bordó barvou stejně jako řadu 7 (= 19 DS podél každé strany, 3 řo v každém rohu). Přízi ustřihneme.
9. k. ř.: Háčkujeme červenou barvou, začínáme pevným okem do jedné rohové smyčky ze tří řetízkových ok: 3 řo, DS do prvního řo, vynechat DS, KS do následujícího DS, * 3 řo, DS do prvního řo, vynechat DS, KS do následujícího DS*, *-* opakujeme celkem 9 krát, kruhovou řadu končíme KS do rohové smyčky z řetízkových ok (místo KS do následujícího DS). *-* opakujeme podél druhé strany čtverce. Přízi ustřihneme, krajkový lem je podél dvou stran čtverce.

OBLOUK SRDÍČKA:
1. řada (= rubová strana): Začínáme z rubové strany, podél jedné strany čtverce s krajkovým lemem světle růžovou barvou: KS do sedmého DS ze začátku řady (tj. do DS z osmé kruhové řady čtverce), 2 řo, vynechat DS, KS do následujícího DS, 3 řo, vynechat DS, KS do následujícího DS, 2 řo, vynechat DS, KS do následujícího DS, práci otočíme (v řadě do rohu zbývá 6 DS).
2. řada (= lícová strana): 10 DS do smyčky ze tří řetízkových ok, řadu končíme KS do následujícího DS z osmé řady čtverce (v řadě do rohu zbývá 5 DS). Přízi ustřihneme a práci otočíme.
3. řada: Háčkujeme smetanovou barvou, řo, KS do každého z deseti následujících DS, KS do KS z první řady, (= řo + 11 KS), KS do následujícího DS z osmé kruhové řady čtverce. Změníme barvu na červenou, 2 řo, vynechat DS z osmé kruhové řady čtverce, KS do následujícího DS (v řadě do rohu zbývají 3 DS), práci otočíme.
4. řada (= lícová strana): * DS do následujícího KS, řo*, *-* opakujeme 11 krát, řadu končíme DS do posledního KS, vynecháme DS z osmé kruhové řady čtverce, KS do následujícího DS, pevné oko do následujícího DS z osmé kruhové řady čtverce (v řadě do rohu zbývají tři DS), práci otočíme.
5. řada: KS do prvního DS oblouku, následuje: * KS do řo, KS do následujícího DS*, *-* opakujeme celkem 11 krát, řadu končíme KS do posledního DS oblouku a pevným okem do následujícího DS z osmé kruhové řady čtverce (v řadě do rohu zbývají dva DS). Přízi ustřihneme. Změníme barvu na bordó, 2 řo, vynechat DS z osmé kruhové řady čtverce, KS do posledního DS a práci otočíme.
6. řada: Pokračujeme v háčkování podél oblouku: DS do prvního KS, * 2 DS do následujícího KS, DS do následujícího KS*, *-* opakujeme celkem 11 krát = 34 DS, řo, vynechat 2 DS, pevné oko do posledního DS z osmé kruhové řady čtverce. 2 řo, pevné oko do rohu čtverce a práci otočíme.
7. řada: 34 DS podél oblouku, DS do posledního KS, řadu končíme pevným okem do rohové smyčky z řetízkového oka. Přízi ustřihneme, zapošijeme.

Druhý oblouk háčkujeme podél druhé strany čtverce s krajkovým lemem stejně – nezapomeňte začít první řadu z rubové strany.

ZADNÍ ČÁST:
HÁČKOVANÝ ČTVEREC BEZ KYTIČKY:
Začínáme na 8 řo háčkem č. 3 červenou přízí Muskat, spojíme pevným okem do kruhu.
1. kruhová řada: 3 řo (= DS), 23 DS do kruhu, kruhovou řadu končíme pevným okem do třetího řo ze začátku kruhové řady.
2. k. ř.: řo (= KS), * 5 řo, vynechat 2 DS, KS do následujícího DS, 3 řo, vynechat 2 DS, KS do následujícího DS*, *-* opakujeme celkem 4 krát, kruhovou řadu končíme pevným okem do řo ze začátku kruhové řady (místo KS do následujícího DS).
3. k. ř.: pevné oko do první smyčky z pěti řetízkových ok (= DS), 2 DS + 3 řo + 3 DS do stejné smyčky z řetízkových ok, 3 DS do smyčky ze tří řetízkových ok, * 3 DS + 3 řo + 3 DS do smyčky z pěti řetízkových ok, 3 DS do smyčky ze tří řetízkových ok *, *-* opakujeme celkem 3 krát, kruhovou řadu končíme pevným okem do třetího řo ze začátku kruhové řady.
4. k. ř.: 4 řo (= DS + řo), vynechat DS, DS do následujícího DS, řo, * do rohové smyčky z řetízkového oka háčkujeme DS + 3 řo + 3 DS, ( řo, DS do následujícího DS, vynechat DS), závorku opakujeme celkem 5 krát, řo*, *-* opakujeme celkem 3 krát, do rohové smyčky z řetízkového oka háčkujeme DS + 3 řo 1 DS, závorku opakujeme celkem 3 krát, kruhovou řadu končíme řo a pevným okem do třetího řo ze začátku kruhové řady.
5. k. ř.: 3 řo (= DS), do každého řo a DS háčkujeme DS, do rohové smyčky ze tří řetízkových ok háčkujeme: DS + 3 řo + DS, kruhovou řadu končíme pevným okem do třetího řo ze začátku kruhové řady = 15 DS podél každé strany a 3 řo v každém rohu.
6. k. ř.: 3 řo (= DS), do každého DS háčkujeme DS, do rohové smyčky ze tří řetízkových ok háčkujeme: DS + 3 řo + DS, kruhovou řadu končíme pevným okem do třetího řo ze začátku kruhové řady =17 DS podél každé strany a 3 řo v každém rohu. Přízi ustřihneme.
7. k. ř.: Změníme barvu na bordó, háčkujeme stejně jako řadu 6 = 19 DS podél každé strany a 3 řo v každém rohu. Přízi ustřihneme a zapošijeme.

OBLOUK SRDÍČKA:
Háčkujeme jako oblouk na přední části s tím, že prvních 5 řad háčkujeme červenou barvou, poslední dvě řady háčkujeme bordó barvou. Přízi ustřihneme a zapošijeme.

SHÁČKOVÁNÍ PŘEDNÍ A ZADNÍ ČÁSTI:
Obě podložky položíme na sebe – rub na rub. Začínáme z lícové strany do rohové smyčky mezi 2 oblouky srdíčka, háčkem č. 3 červenou barvou přízí Muskat (háčkujeme do zadní části krajkového lemu).
1. kruhová řada: pevné oko do rohové smyčky, 16 řo (= poutko na zavěšení), pevné oko do stejné smyčky. Do každého oka podél obvodu háčkujeme KS – POZN: háčkujeme skrz odpovídající oka obou částí současně, kruhovou řadu končíme pevným okem do prvního oka ze začátku kruhové řady.
2. k. ř.: Háčkujeme smetanovou barvou, 2 řo, KS do prvního řo, KS do následujícího pevného oka (do pevného oka kterým jsme připojili poutko na zavěšení), * 2 řo, KS do prvního řo, vynechat KS, KS do následujícího KS*, *-* opakujeme podél celého obvodu, kruhovou řadu končíme pevným okem do prvního řetízkového oka ze začátku řady (místo KS do následujícího oka). Přízi ustřihneme, zapošijeme.

Chcete se na něco zeptat? Projděte si seznam nejčastějších otázek (FAQ).

Napětí příze (hustota úpletu) určuje konečné míry vaší práce a obvykle se měří na vzorku 10 x 10 cm. Spočítáme takto: počet ok na šířku x počet řad na výšku - např.: 19 ok x 26 řad = 10 x 10 cm.

Napětí příze je velmi individuální; někteří lidé pletou/ háčkují volně, zatímco jiní značně utahují. Napětí příze přizpůsobíte změnou velikosti jehlic, proto doporučenou velikost jehlic berte pouze jako vodítko! Je důležité, abyste zajistili, že VAŠE napětí příze odpovídá napětí uvedenému ve vzoru. Pokud budete pracovat s jiným napětím příze než je uvedeno ve vzoru, vaše spotřeba příze a konečné rozměry vaší práce se budou lišit.

Napětí příze také určuje, které příze je možné vzájemně zaměňovat. Pokud dosáhnete stejného napětí příze, můžete snadno zaměnit jednu přízi za druhou.

Viz lekce DROPS: Jak změřit napětí příze/ zkušební vzorek

Viz video DROPS: Jak vypracovat zkušební vzorek napětí příze

Požadované množství příze je uvedeno v gramech, např.: 450 g. Pro výpočet potřebného množství klubek musíte nejdříve vědět, kolik gramů je v 1 klubku (25 g, 50 g nebo 100 g). Tyto informace jsou dostupné po kliknutí na jednotlivé druhy přízí na našich stránkách. Vydělte požadované množství množstvím každého klubka. Pokud má například klubko 50 g (nejběžnější množství), výpočet bude následující: 450 / 50 = 9 klubek.

Při záměně jedné příze za druhou je důležité, aby napětí příze (hustota úpletu) při pletení/ háčkování zůstala stejná. To proto, aby rozměry hotového oděvu odpovídaly poskytnutému náčrtu. Stejného napětí příze je snazší dosáhnout pomocí přízí ze stejné skupiny. Je také možné pracovat s vícero vlákny tenčí příze najednou, a tak dosáhnout stejného napětí jako při práci se silnější přízí. Vyzkoušejte náš převodník přízí. Doporučujeme vám si vždy vypracovat zkušební vzorek (swatch).

POZNÁMKA: při záměně přízí se může oděv výrazně lišit od oděvu na fotografii, to díky rozdílným vlastnostem a složení každé příze.

Viz lekce DROPS: Mohu použít jinou přízi než je uvedena ve vzoru?

Všechny naše příze jsou rozděleny do skupin přízí (od A do F) podle síly a napětí příze – skupina A zahrnuje nejtenčí příze a skupina F ty nejsilnější. Toto vám usnadní hledání alternativních přízí k našim vzorům, pokud byste chtěli přízi vyměnit. Všechny příze stejné skupiny mají podobné napětí příze (hustotu úpletu) a můžete je tak snadno vzájemně nahrazovat. Jednotlivé druhy přízí se nicméně liší složením a vlastnostmi, hotové dílo tak získá na jedinečnosti jak na pohled tak na omak.

Kliknutím zde zobrazíte přehled přízí v jednotlivých skupinách.

V horní části všech našich vzorů najdete odkaz na náš převodník přízí (yarn calculator), což je užitečný nástroj, pokud byste chtěli použít jinou než doporučenou přízi. Vyplněním druhu příze, kterou si přejete vyměnit, množství (ve vaší velikosti) a počtu vláken, vám převodník nabídne vhodné alternativní příze se stejným napětím příze (hustotou úpletu). Dále vám prozradí, kolik alternativní příze budete potřebovat a zda budete muset pracovat s vícero vlákny najednou. Většina klubek má hmotnost 50 g (některá 25 g nebo 100 g).

Pokud je vzor vypracován ve vícero barvách najednou, bude nutné každou barvu vypočítat samostatně. Stejně tak, pokud je vzor vypracován s několika vlákny různých přízí (například 1 vlákno alpaky a 1 vlákno Kid-Silk), budete muset najít alternativy jednotlivě, tedy pro každou zvlášť.

Kliknutím zde zobrazíte náš převodník přízí

Protože různé příze mají různé vlastnosti a textury, rozhodli jsme se původní přízi v našich vzorech zachovat. Můžete však snadno najít dostupné alternativy mezi našimi ostatními druhy přízí pomocí našeho převodníku nebo si jednoduše vybrat přízi ze stejné skupiny přízí.

Je možné, že někteří prodejci mají přízi stále na skladě, nebo že někdo má doma pár klubek, pro která by rád našel vzory.

Převodník přízí vám nabídne jak alternativní přízi, tak i její požadované množství.

Pokud si nejste jistí jakou velikost vypracovat, můžete například změřit oděv, který již vlastníte a jehož velikost se vám líbí. Následně si zvolte velikost porovnáním těchto mír s těmi v tabulce velikostí vybraného vzoru.

Tabulku velikostí najdete ve spodní části vzoru.

Viz lekce DROPS: Jak číst tabulku velikostí

Velikost jehlic uvedená ve vzoru slouží pouze jako vodítko, důležité je dodržet napětí příze (hustotu úpletu). A protože napětí příze je velmi individuální, budete muset upravit velikost jehlic tak, abyste zajistili stejné napětí jaké je uvedené ve vzoru – možná budete muset přizpůsobit sílu jehlic o 1 či dokonce 2 velikosti abyste dosáhli správného napětí. Za tímto účelem vám doporučujeme vypracovat zkušební vzorky.

Pokud byste pracovali s jiným napětím příze než je uvedeno, rozměry hotového oděvu se mohou od rozměrů uvedených na náčrtu lišit.

Viz lekce DROPS: Jak změřit napětí příze/ zkušební vzorek

Viz video DROPS: Jak vypracovat zkušební vzorek

Práce s oděvem shora dolů poskytuje větší flexibilitu a prostor pro individuální úpravy. Například je snazší si oděv v průběhu práce vyzkoušet a také upravit délku sedla a průramků.

Návody vše pečlivě vysvětlují krok za krokem, ve správném pořadí. Schémata jsou přizpůsobena směru pletení a vypracována jako obvykle.

Schéma zobrazuje všechny řady/ kruhové řady, a každé oko jak se jeví při pohledu z lícové strany. Čte se zdola nahoru, zprava doleva. 1 čtvereček = 1 oko.

Při práci v řadách (tam a zpět) je každá lichá řada řadou lícovou a každá sudá řada je řadou rubovou. Při práci v rubových řadách je nutné vypracovávat schéma obráceně: zleva doprava, hladká oka pleteme obrace, oka pletená obrace vypleteme hladce atd.

Při práci v kruhových řadách je každá řada řadou lícovou a schéma je tedy ve všech řadách vypracováno zprava doleva.

Viz lekce DROPS: Jak číst schémata u pletení

Schéma zobrazuje všechny řady/ kruhové řady, a každé oko jak se jeví při pohledu z lícové strany. Vypracovává se zdola nahoru, zprava doleva.

Při práci v řadách (tam a zpět) je každá lichá řada řadou lícovou a každá sudá řada je řadou rubovou. Při práci v rubových řadách je nutné vypracovávat schéma obráceně: zleva doprava.

Při práci v kruhových řadách je každá řada řadou lícovou a schéma je tedy ve všech řadách vypracováno zprava doleva.

Při práci s kruhovým schématem začínáme uprostřed a postupujeme směrem proti směru hodinových ručiček, řadu po řadě.

Řady obvykle začínají daným počtem řetízkových ok (ekvivalentní výšce následujícího oka), což bude buď znázorněno ve schématu nebo vysvětleno ve vzoru.

Viz lekce DROPS: Jak číst schémata u háčkování

Pokyny pro práci s vícero schématy zároveň ve stejné řadě/kruhové řadě budou často popsány takto: „háčkujeme vzor A.1, A.2, A.3 celkem 0-0-2-3-4x". To znamená, že A.1 vypracujete jednou, následně A.2 vypracujete jednou a A.3 opakujete (na šířku) tolikrát, kolikrát je pro vaši velikost stanoveno – v tomto případě takto: S = 0 krát, M = 0 krát, L=2 krát, XL= 3 krát a XXL = 4 krát.

Se schématy se pracuje jako obvykle: začněte první řadou v A.1, poté vypracujte první řadu v A.2 atd.

Viz lekce DROPS: Jak číst schémata u pletení

Viz lekci DROPS: Jak číst schémata u háčkování

Celková šířka oděvu (od zápěstí k zápěstí) bude u větších velikostí větší, přestože rukávy jsou kratší. Větší velikosti mají delší průramky a širší náramenice, aby dobře seděly pro všechny velikostech.

Rozměry na náčrtu/ schématu poskytují informace k celkové délce oděvu. Pokud se jedná o svetr nebo kabátek, délka se měří od nejvyššího bodu na náramenici nejblíže výstřihu směrem dolů ke spodní části oděvu. NENÍ měřeno od vrcholu ramene. Stejně se měří i délka sedla, od nejvyššího bodu náramenice dolů k místu, kde se sedlo dělí na trup a rukávy.

U kabátků, pokud není výslovně uvedeno jinak, se nikdy neměří délka na vnější straně légy. Vždy měřte délku na vnitřní straně.

Viz lekce DROPS: Jak číst schéma

Schémata se často opakují dokola nebo na výšku. 1 opakování na schématu tak, jak se jeví ve vzoru. Pokud je uvedeno vypracujte 5 opakování A.1 v řadě, pak vypracujete A.1 celkem 5 krát po sobě/ vedle sebe v jedné řadě. Pokud je uvedeno vypracujte 2 opakování A.1 svisle/ na výšku, vypracujte celé schéma jednou, následně začněte znovu od počátku následující řady a vypracujte celé schéma ještě jednou.

Řetízková oka jsou o něco užší než sloupky. Abyste předešli příliš staženým okům nahozeného okraje, jednoduše uháčkujte více ok řetízku. Počet ok bude v následující řádě upraven tak, aby odpovídal vzoru a náčrtu.

Pružný lem se oproti například lícovému žerzeji jeví mnohem staženější. Přidáním ok před vypracováním lemu se vyhnete viditelnému rozdílu v šířce přechodu mezi pružným lemem a zbytkem trupu.

Je snadné uzavřít lem příliš pevně. Nahazováním ok při uzavírání lemu (a současným uzavíráním těchto nahození) předejdete příliš utaženému okraji.

Viz video DROPS: Jak uzavřít pomocí nahození (yo)

Pro dosažení rovnoměrného přidání (nebo ujmutí) můžete přidat např.: každou 3. a 4. řadu střídavě takto: vypracujte 2 řady a přidejte v 3. řadě, vypracujte 3 řady a přidejte ve 4. Takto opakujte až po poslední přidávání..

Viz lekce DROPS: Přidávání či ujímání 1 oka střídavě v každé 3. a 4. řadě

Pokud dáváte přednost práci v kruhových řadách namísto v řadách (tam a zpět), můžete samozřejmě vzor přizpůsobit a to tak, že přidáte můstky doprostřed přední části (obvykle 5 ok). Dále pak postupujete podle pokynů. Kde byste normálně otočili práci a pracovali z rubové strany, jednoduše pokračujete dál přes můstek v kruhových řadách. Nakonec kabátek rozstřihnete, naberete stehy pro vypracování légy a zakryjete rozstřižené okraje.

Viz video DROPS: Jak uplést a rozstřihnout můstek

Pokud dáváte přednost práci v řadách (tam a zpět) namísto v kruhových řadách, můžete samozřejmě vzor přizpůsobit a to tak, že jednotlivé díly vypracujete samostatně a na konci je sešijete dohromady. Rozdělte počet ok trupu na polovinu, přidejte na každé straně 1 krajové oko (pro sešití) a vypracujte přední a zadní díl odděleně.

Viz lekce DROPS: Mohu vzor na kruhových jehlicích přizpůsobit rovným jehlicím?

Aby se zachovaly správné proporce, opakování vzoru se může v různých velikostech mírně lišit. Pokud nepracujete se stejnou velikostí v jaké je i oděv na fotografii, může se ten váš mírně lišit. Vzor byl pečlivě navržen a upraven tak, aby celkový dojem z oděvu zůstal stejný ve všech velikostech.

Dodržujte proto pokyny a schémata pro vaši velikost!

Pokud jste našli vzor, který se vám líbí a který je k dispozici v dámské velikosti, není příliš těžké jej přizpůsobit velikosti pánské. Největší rozdíl bude v délce rukávů a trupu. Začněte pracovat na dámské velikosti o které si myslíte, že by seděla přes hrudník. Dodatečná délka bude vypracována těsně před uzavřením pro průramky. Pokud je vzor vypracován shora dolů, můžete přidat délku hned za průramky nebo před prvním ujmutím na rukávu.

Pokud jde o dodatečné množství příze, bude záležet na přidané délce, ale je lepší mít více klubek než-li méně.

Všechny příze mají přebytečná vlákna (z výroby), která mohou žmolkovat či odpadat. Česané příze (tj. chlupatější příze) mají více těchto volných, nadbytečných vláken, což způsobuje větší línání.

Línání také závisí na tom, co nosíme pod nebo přes oděv a zda to táhne vlákna příze. Není proto možné zaručit, že nedojde k žádnému línání

Níže je několik tipů, jak dosáhnout nejlepších výsledků při práci s chlupatější přízí:

1. Když je oděv hotový (než ho vyperete), silně s ním protřepejte, aby se volnější chloupky uvolnily. POZNÁMKA: NEPOUŽÍVEJTE čistící váleček na textil, kartáč ani jinou metodu, která tahá za přízi.

2. Oděv vložte do plastového sáčku a vložte jej do mrazáku – nízká teplota způsobí, že se vlákna k sobě méně přichytí a přebytečná vlákna se snadněji odloučí.

3. Ponechte několik hodin v mrazáku, než jej vyjmete a znovu protřepete.

4. Oděv perte podle pokynů na štítku příze.

Žmolkování je přirozený proces, ke kterému dochází i u těch nejexkluzivnějších vláken. Je to přirozená známka opotřebení, kterému jde jen těžko předejít. Opotřebení je nejviditelnější v místech s vysokým třením, jako je podpaží či lemy.

Váš oděv může vypadat opět jako nový, když žmolky odstraníte pomocí kartáče na šaty nebo speciálního strojku - odžmolkovače.

Pořád se nemůžete dobrat odpovědi, kterou hledáte? Pak posuňte stránku dolů a napište nám svůj dotaz, naši specialisté se vám pokusí poradit. Obvykle to zvládneme během 5 až 10 pracovních dnů..
Mezitím si můžete pročíst otázky a odpovědi, které k tomuto modelu položili ostatní, nebo navštívit skupinu DROPS Workshop na Facebooku, kde vám může poradit některá spřízněná duše!

Mohly by se vám líbit...

Přidejte komentář k návodu DROPS Extra 0-739

Rádi bychom věděli, co si o tomto modelu myslíte!

Pokud se chcete na něco zeptat, dbejte prosím na to, abyste ve formuláři níže vybrali správnou kategorii - díky tomu se dříve dozvíte, co potřebujete vědět. Povinná pole jsou označena *.

Komentáře / Otázky (8)

country flag Dani napsala:

Vielen Dank für Ihre Antwort. Hab`s beim 2.ten Versuch rausgekriegt: In Reihe 4 muss man gut aufpassen, dass man sich nicht verzählt. Den Farbwechsel hab ich auch gefunden :) Alles gut ! Vielen Dank für diese tolle Anleitung, bin absoluter Drops-Design-Fan :)

13.12.2019 - 13:52

country flag Dani napsala:

Liebes Drops-Team, leider entsteht nach der Beschreibung bei der Vorder- und Rückseite ein 5-Eck, anstatt ein 4-Eck, so gelingt das Herz nicht. Auch ist beim Bogen ein Farbwechsel nicht beschrieben und die Reihe 5 sehr unverständlich. Bitte helfen Sie mir :) wollte den Topflappen zu Weihachten verschenken, Danke Schön :)

12.12.2019 - 20:13

Odpověď DROPS Design :

Liebe Dani, Gerne helfen wir Ihnen; sagen Sie uns bitte mehr :) Ab welche Runde (und Vorder- oder Rückenteil) bekommen Sie ein 5-Eck? Farbwechsel sollten alle beschrieben werden, welche Reihe 5 verstehen Sie nicht? Vorder- oder Rückenteil? :)

13.12.2019 - 08:03

country flag Elena napsala:

Stupenda! Abbastanza grande, spessa, molto bella da vedere.

16.04.2019 - 09:56

country flag Maiken napsala:

Hei,ser at denne flotte heklede grytekut er sortert under strikke teknikk.Håper det kan endres på,slik at de som søker etter heklet gryteklut IKKE går glipp av den ?

18.12.2016 - 01:35

Odpověď DROPS Design :

Hej Maiken. Vi har rettet, tak for beskeden

21.12.2016 - 14:39

country flag Diane napsala:

Just beautiful and the completed project can be found in my store under, Copper Creek Crochet!

22.02.2013 - 23:55

country flag Eschenbacher napsala:

Hey, ich wollte dieses tolle Projekt häkeln, aber bereits am Anfang mit der rosafarbenen Wolle (dem Inneren der Blume) hänge ich fest. Wenn man jedesmal 6 Luftmachen häkeln soll nach den Stäbchen hat man doch 7 weitere kleine Ringe. Wie soll das gehn. War das ein Versehen??

17.11.2012 - 20:51

Odpověď DROPS Design :

Hallo Frau Eschenbacher. Die rosa Luftmaschenbögen sind die Basis für die weißen Blätter, die in der nächsten Rd gehäkelt werden. Viel Spaß beim Häkeln!

20.11.2012 - 09:09

country flag Jeanne napsala:

Beste mevrouw,ik wilde graag de pannelap haken,maar de hartjesboog wil maar niet lukken.Ik heb de foto van de pannelap al vergroot zodat ik misschien de steken beter kon zien, maar helaas ik heb het werk al diverse keren uitgehaald.Mijn vraag is nu heeft U misschien een teltekening van de hartjesboog.Bij voorbaat hartelijk dank Mevr.Maas Lossez

20.07.2012 - 19:15

Odpověď DROPS Design :

Hoi. We hebben hier helaas geen teltekening van en de vertaling zou moeten kloppen. De werkwijze van het patroon is helemaal uitgeschreven en het is voor mij moeilijk om dit nog verder uit te schrijven. Maar u haakt eers een rij van v in toer 1 en pas in toer 2 haakt u de eerste roze boog zoals te zien is op de foto. Misschien kunt u uw haakwerk meenemen naar uw DROPS winkel voor persoonlijke ondersteuning.

26.07.2012 - 15:49

Nicole napsala:

Bonjour, J'aimerais offrir cette magnifique manique à ma nièce pour son anniversaire mais malheureusement, je suis bloquée pour les arrondis du coeur. Je ne comprend pas la façon de commencer l'arrondi tout en l'attachant au carré. Avez-vous un vidéo sur la-dessus? Merci de me répondre N. Larose

19.03.2012 - 19:02

Odpověď DROPS Design :

Bonjour Nicole, les 2 arrondis se font séparément, l'un après l'autre, en commençant sur l'envers, le long d'un des 2 côtés où vous avez crocheté le tour 9, mais en piquant dans les mailles du 8ème tour du carré. Bon crochet !

20.03.2012 - 08:46