DROPS Paris
DROPS Paris
100% bavlna
od 1.25 € /50g
Přízi na tento model můžete mít už za 7.50€.

Cenu za klubka počítáme podle spotřeby při výrobě modelu v nejmenší velikosti a nejlevnější variantě příze. Rádi byste ještě lepší cenu? Třeba ji najdete mezi DROPS Deals!

DROPS Super Sale
DROPS 120-9
Rozměry: výška asi 35 cm x šířka asi 25 cm
Materiál: DROPS PARIS firmy Garnstudio
250 g barva č. 29, světlá ledově modrá
50 g barva č. 17, přírodní

120 cm smetanové stužky šíře 15 mm.

DROPS HÁČEK č. 4 - nebo velikosti potřebné k uháčkování skupiny 4 DS = šíře 10 cm.

-------------------------------------------------------

Náhradní příze – Podívejte se, jak změnit přízi
Skupina přízí A až F – Neměňte návod, změňte přízi
Spotřeba příze při použití náhradní příze – Využijte náš převodník

-------------------------------------------------------

DROPS Paris
DROPS Paris
100% bavlna
od 1.25 € /50g
Přízi na tento model můžete mít už za 7.50€.

Cenu za klubka počítáme podle spotřeby při výrobě modelu v nejmenší velikosti a nejlevnější variantě příze. Rádi byste ještě lepší cenu? Třeba ji najdete mezi DROPS Deals!

Návod

TIPY:
První DS v kruhové řadě nahrazujeme 3 řo.
První KS v kruhové řadě nahrazujeme řo.
----------------------------------------------------------------------

KABELKA:
Háčkujeme 140 řo světle ledovou modrou přízí a spojíme je do kruhu pevným okem do prvního řo.
1 kruhová řada: 5 DS do prvního řo – viz TIPY, *vynecháme 4 řo, 5 DS do následujícího řo (= 1 skupina z DS)*, *-* opakujeme a končíme 4 řo a pevným okem do prvního DS = 28 skupin DS.
2. kruhová řada: Pevné oko do středu první skupiny z DS, 5 DS do středního DS první skupiny z DS, *5 DS do středního DS následující skupiny z DS*, *-* opakujeme, řadu končíme pevným okem do prvního DS.
2. kruhovou řadu opakujeme, až díl měří asi 21 cm.
Následující kruhovou řadu háčkujeme takto:
1 KS do prvního DS, *vynecháme 1 DS, 1 KS do následujícího DS*, *-* opakujeme = 70 KS.
Dále háčkujeme 6 kruhových řad z KS, pak přízi ustřihneme.

HORNÍ LEM KABELKY:
Kabelku držíme za horní část, dnem od sebe. První kruhovou řadu háčkujeme do skupiny z DS v místech, kde navazuje předposlední a poslední kruhová řada skupin DS světle ledovou modrou přízí, takto:
1. kruhová řada: Po celém obvodu kabelky háčkujeme 5 DS mezi každou skupinu z DS.
2. kruhová řada: Pevné oko do středu první skupiny z DS, následuje 6 DS do středního DS každé další skupiny z DS po celém obvodu kabelky.
3. kruhová řada: Pevné oko do středu první skupiny z DS, následuje 7 DS mezi dva střední DS každé další skupiny z DS po celém obvodu kabelky. Přízi ustřihneme.

UCHO KABELKY:
Začínáme na 6 řo světle ledovou modrou barvou, otočíme a háčkujeme 1 KS do druhého řo od háčku. Následuje 1 KS do každého ze zbylých 4 řo = 5 KS. Pokračujeme 1 KS do každého KS – každou řadu začínáme 1 řo – dokud pásek neměří 35 cm. Přízi ustřihneme. Stejným způsobem uháčkujeme druhé ucho.

DOKONČENÍ:
Ucha přišijeme na přední a zadní stranu kabelky, asi 2cm od pravé a levé strany. Smetanovou přízí uháčkujeme lem kolem každé dlouhé strany ucha: 1 KS do prvního oka, *1 řo, 1 oko vynecháme, 1 KS do následujícího oka*, *-* opakujeme. KS sháčkujeme dno kabelky.

Smetanovou stužku protáhneme poslední řadou před řadou KS, uvážeme mašličku.

Návod byl opraven.

Poslední úpravy: 02.11.2011
ROUND 1: 5 tr in first ch – See CROCHET TIP, * skip 4 ch, 5 tr in next ch (= 1 tr-group) *, repeat from *-* and finish with skipping 4 ch and crochet 1 sl st at the top of first tr on round = 28 tr-groups.
Chcete se na něco zeptat? Projděte si seznam nejčastějších otázek (FAQ).

Napětí příze (hustota úpletu) určuje konečné míry vaší práce a obvykle se měří na vzorku 10 x 10 cm. Spočítáme takto: počet ok na šířku x počet řad na výšku - např.: 19 ok x 26 řad = 10 x 10 cm.

Napětí příze je velmi individuální; někteří lidé pletou/ háčkují volně, zatímco jiní značně utahují. Napětí příze přizpůsobíte změnou velikosti jehlic, proto doporučenou velikost jehlic berte pouze jako vodítko! Je důležité, abyste zajistili, že VAŠE napětí příze odpovídá napětí uvedenému ve vzoru. Pokud budete pracovat s jiným napětím příze než je uvedeno ve vzoru, vaše spotřeba příze a konečné rozměry vaší práce se budou lišit.

Napětí příze také určuje, které příze je možné vzájemně zaměňovat. Pokud dosáhnete stejného napětí příze, můžete snadno zaměnit jednu přízi za druhou.

Viz lekce DROPS: Jak změřit napětí příze/ zkušební vzorek

Viz video DROPS: Jak vypracovat zkušební vzorek napětí příze

Požadované množství příze je uvedeno v gramech, např.: 450 g. Pro výpočet potřebného množství klubek musíte nejdříve vědět, kolik gramů je v 1 klubku (25 g, 50 g nebo 100 g). Tyto informace jsou dostupné po kliknutí na jednotlivé druhy přízí na našich stránkách. Vydělte požadované množství množstvím každého klubka. Pokud má například klubko 50 g (nejběžnější množství), výpočet bude následující: 450 / 50 = 9 klubek.

Při záměně jedné příze za druhou je důležité, aby napětí příze (hustota úpletu) při pletení/ háčkování zůstala stejná. To proto, aby rozměry hotového oděvu odpovídaly poskytnutému náčrtu. Stejného napětí příze je snazší dosáhnout pomocí přízí ze stejné skupiny. Je také možné pracovat s vícero vlákny tenčí příze najednou, a tak dosáhnout stejného napětí jako při práci se silnější přízí. Vyzkoušejte náš převodník přízí. Doporučujeme vám si vždy vypracovat zkušební vzorek (swatch).

POZNÁMKA: při záměně přízí se může oděv výrazně lišit od oděvu na fotografii, to díky rozdílným vlastnostem a složení každé příze.

Viz lekce DROPS: Mohu použít jinou přízi než je uvedena ve vzoru?

Všechny naše příze jsou rozděleny do skupin přízí (od A do F) podle síly a napětí příze – skupina A zahrnuje nejtenčí příze a skupina F ty nejsilnější. Toto vám usnadní hledání alternativních přízí k našim vzorům, pokud byste chtěli přízi vyměnit. Všechny příze stejné skupiny mají podobné napětí příze (hustotu úpletu) a můžete je tak snadno vzájemně nahrazovat. Jednotlivé druhy přízí se nicméně liší složením a vlastnostmi, hotové dílo tak získá na jedinečnosti jak na pohled tak na omak.

Kliknutím zde zobrazíte přehled přízí v jednotlivých skupinách.

V horní části všech našich vzorů najdete odkaz na náš převodník přízí (yarn calculator), což je užitečný nástroj, pokud byste chtěli použít jinou než doporučenou přízi. Vyplněním druhu příze, kterou si přejete vyměnit, množství (ve vaší velikosti) a počtu vláken, vám převodník nabídne vhodné alternativní příze se stejným napětím příze (hustotou úpletu). Dále vám prozradí, kolik alternativní příze budete potřebovat a zda budete muset pracovat s vícero vlákny najednou. Většina klubek má hmotnost 50 g (některá 25 g nebo 100 g).

Pokud je vzor vypracován ve vícero barvách najednou, bude nutné každou barvu vypočítat samostatně. Stejně tak, pokud je vzor vypracován s několika vlákny různých přízí (například 1 vlákno alpaky a 1 vlákno Kid-Silk), budete muset najít alternativy jednotlivě, tedy pro každou zvlášť.

Kliknutím zde zobrazíte náš převodník přízí

Protože různé příze mají různé vlastnosti a textury, rozhodli jsme se původní přízi v našich vzorech zachovat. Můžete však snadno najít dostupné alternativy mezi našimi ostatními druhy přízí pomocí našeho převodníku nebo si jednoduše vybrat přízi ze stejné skupiny přízí.

Je možné, že někteří prodejci mají přízi stále na skladě, nebo že někdo má doma pár klubek, pro která by rád našel vzory.

Převodník přízí vám nabídne jak alternativní přízi, tak i její požadované množství.

Pokud si nejste jistí jakou velikost vypracovat, můžete například změřit oděv, který již vlastníte a jehož velikost se vám líbí. Následně si zvolte velikost porovnáním těchto mír s těmi v tabulce velikostí vybraného vzoru.

Tabulku velikostí najdete ve spodní části vzoru.

Viz lekce DROPS: Jak číst tabulku velikostí

Velikost jehlic uvedená ve vzoru slouží pouze jako vodítko, důležité je dodržet napětí příze (hustotu úpletu). A protože napětí příze je velmi individuální, budete muset upravit velikost jehlic tak, abyste zajistili stejné napětí jaké je uvedené ve vzoru – možná budete muset přizpůsobit sílu jehlic o 1 či dokonce 2 velikosti abyste dosáhli správného napětí. Za tímto účelem vám doporučujeme vypracovat zkušební vzorky.

Pokud byste pracovali s jiným napětím příze než je uvedeno, rozměry hotového oděvu se mohou od rozměrů uvedených na náčrtu lišit.

Viz lekce DROPS: Jak změřit napětí příze/ zkušební vzorek

Viz video DROPS: Jak vypracovat zkušební vzorek

Práce s oděvem shora dolů poskytuje větší flexibilitu a prostor pro individuální úpravy. Například je snazší si oděv v průběhu práce vyzkoušet a také upravit délku sedla a průramků.

Návody vše pečlivě vysvětlují krok za krokem, ve správném pořadí. Schémata jsou přizpůsobena směru pletení a vypracována jako obvykle.

Schéma zobrazuje všechny řady/ kruhové řady, a každé oko jak se jeví při pohledu z lícové strany. Čte se zdola nahoru, zprava doleva. 1 čtvereček = 1 oko.

Při práci v řadách (tam a zpět) je každá lichá řada řadou lícovou a každá sudá řada je řadou rubovou. Při práci v rubových řadách je nutné vypracovávat schéma obráceně: zleva doprava, hladká oka pleteme obrace, oka pletená obrace vypleteme hladce atd.

Při práci v kruhových řadách je každá řada řadou lícovou a schéma je tedy ve všech řadách vypracováno zprava doleva.

Viz lekce DROPS: Jak číst schémata u pletení

Schéma zobrazuje všechny řady/ kruhové řady, a každé oko jak se jeví při pohledu z lícové strany. Vypracovává se zdola nahoru, zprava doleva.

Při práci v řadách (tam a zpět) je každá lichá řada řadou lícovou a každá sudá řada je řadou rubovou. Při práci v rubových řadách je nutné vypracovávat schéma obráceně: zleva doprava.

Při práci v kruhových řadách je každá řada řadou lícovou a schéma je tedy ve všech řadách vypracováno zprava doleva.

Při práci s kruhovým schématem začínáme uprostřed a postupujeme směrem proti směru hodinových ručiček, řadu po řadě.

Řady obvykle začínají daným počtem řetízkových ok (ekvivalentní výšce následujícího oka), což bude buď znázorněno ve schématu nebo vysvětleno ve vzoru.

Viz lekce DROPS: Jak číst schémata u háčkování

Pokyny pro práci s vícero schématy zároveň ve stejné řadě/kruhové řadě budou často popsány takto: „háčkujeme vzor A.1, A.2, A.3 celkem 0-0-2-3-4x". To znamená, že A.1 vypracujete jednou, následně A.2 vypracujete jednou a A.3 opakujete (na šířku) tolikrát, kolikrát je pro vaši velikost stanoveno – v tomto případě takto: S = 0 krát, M = 0 krát, L=2 krát, XL= 3 krát a XXL = 4 krát.

Se schématy se pracuje jako obvykle: začněte první řadou v A.1, poté vypracujte první řadu v A.2 atd.

Viz lekce DROPS: Jak číst schémata u pletení

Viz lekci DROPS: Jak číst schémata u háčkování

Celková šířka oděvu (od zápěstí k zápěstí) bude u větších velikostí větší, přestože rukávy jsou kratší. Větší velikosti mají delší průramky a širší náramenice, aby dobře seděly pro všechny velikostech.

Rozměry na náčrtu/ schématu poskytují informace k celkové délce oděvu. Pokud se jedná o svetr nebo kabátek, délka se měří od nejvyššího bodu na náramenici nejblíže výstřihu směrem dolů ke spodní části oděvu. NENÍ měřeno od vrcholu ramene. Stejně se měří i délka sedla, od nejvyššího bodu náramenice dolů k místu, kde se sedlo dělí na trup a rukávy.

U kabátků, pokud není výslovně uvedeno jinak, se nikdy neměří délka na vnější straně légy. Vždy měřte délku na vnitřní straně.

Viz lekce DROPS: Jak číst schéma

Schémata se často opakují dokola nebo na výšku. 1 opakování na schématu tak, jak se jeví ve vzoru. Pokud je uvedeno vypracujte 5 opakování A.1 v řadě, pak vypracujete A.1 celkem 5 krát po sobě/ vedle sebe v jedné řadě. Pokud je uvedeno vypracujte 2 opakování A.1 svisle/ na výšku, vypracujte celé schéma jednou, následně začněte znovu od počátku následující řady a vypracujte celé schéma ještě jednou.

Řetízková oka jsou o něco užší než sloupky. Abyste předešli příliš staženým okům nahozeného okraje, jednoduše uháčkujte více ok řetízku. Počet ok bude v následující řádě upraven tak, aby odpovídal vzoru a náčrtu.

Pružný lem se oproti například lícovému žerzeji jeví mnohem staženější. Přidáním ok před vypracováním lemu se vyhnete viditelnému rozdílu v šířce přechodu mezi pružným lemem a zbytkem trupu.

Je snadné uzavřít lem příliš pevně. Nahazováním ok při uzavírání lemu (a současným uzavíráním těchto nahození) předejdete příliš utaženému okraji.

Viz video DROPS: Jak uzavřít pomocí nahození (yo)

Pro dosažení rovnoměrného přidání (nebo ujmutí) můžete přidat např.: každou 3. a 4. řadu střídavě takto: vypracujte 2 řady a přidejte v 3. řadě, vypracujte 3 řady a přidejte ve 4. Takto opakujte až po poslední přidávání..

Viz lekce DROPS: Přidávání či ujímání 1 oka střídavě v každé 3. a 4. řadě

Pokud dáváte přednost práci v kruhových řadách namísto v řadách (tam a zpět), můžete samozřejmě vzor přizpůsobit a to tak, že přidáte můstky doprostřed přední části (obvykle 5 ok). Dále pak postupujete podle pokynů. Kde byste normálně otočili práci a pracovali z rubové strany, jednoduše pokračujete dál přes můstek v kruhových řadách. Nakonec kabátek rozstřihnete, naberete stehy pro vypracování légy a zakryjete rozstřižené okraje.

Viz video DROPS: Jak uplést a rozstřihnout můstek

Pokud dáváte přednost práci v řadách (tam a zpět) namísto v kruhových řadách, můžete samozřejmě vzor přizpůsobit a to tak, že jednotlivé díly vypracujete samostatně a na konci je sešijete dohromady. Rozdělte počet ok trupu na polovinu, přidejte na každé straně 1 krajové oko (pro sešití) a vypracujte přední a zadní díl odděleně.

Viz lekce DROPS: Mohu vzor na kruhových jehlicích přizpůsobit rovným jehlicím?

Aby se zachovaly správné proporce, opakování vzoru se může v různých velikostech mírně lišit. Pokud nepracujete se stejnou velikostí v jaké je i oděv na fotografii, může se ten váš mírně lišit. Vzor byl pečlivě navržen a upraven tak, aby celkový dojem z oděvu zůstal stejný ve všech velikostech.

Dodržujte proto pokyny a schémata pro vaši velikost!

Pokud jste našli vzor, který se vám líbí a který je k dispozici v dámské velikosti, není příliš těžké jej přizpůsobit velikosti pánské. Největší rozdíl bude v délce rukávů a trupu. Začněte pracovat na dámské velikosti o které si myslíte, že by seděla přes hrudník. Dodatečná délka bude vypracována těsně před uzavřením pro průramky. Pokud je vzor vypracován shora dolů, můžete přidat délku hned za průramky nebo před prvním ujmutím na rukávu.

Pokud jde o dodatečné množství příze, bude záležet na přidané délce, ale je lepší mít více klubek než-li méně.

Všechny příze mají přebytečná vlákna (z výroby), která mohou žmolkovat či odpadat. Česané příze (tj. chlupatější příze) mají více těchto volných, nadbytečných vláken, což způsobuje větší línání.

Línání také závisí na tom, co nosíme pod nebo přes oděv a zda to táhne vlákna příze. Není proto možné zaručit, že nedojde k žádnému línání

Níže je několik tipů, jak dosáhnout nejlepších výsledků při práci s chlupatější přízí:

1. Když je oděv hotový (než ho vyperete), silně s ním protřepejte, aby se volnější chloupky uvolnily. POZNÁMKA: NEPOUŽÍVEJTE čistící váleček na textil, kartáč ani jinou metodu, která tahá za přízi.

2. Oděv vložte do plastového sáčku a vložte jej do mrazáku – nízká teplota způsobí, že se vlákna k sobě méně přichytí a přebytečná vlákna se snadněji odloučí.

3. Ponechte několik hodin v mrazáku, než jej vyjmete a znovu protřepete.

4. Oděv perte podle pokynů na štítku příze.

Žmolkování je přirozený proces, ke kterému dochází i u těch nejexkluzivnějších vláken. Je to přirozená známka opotřebení, kterému jde jen těžko předejít. Opotřebení je nejviditelnější v místech s vysokým třením, jako je podpaží či lemy.

Váš oděv může vypadat opět jako nový, když žmolky odstraníte pomocí kartáče na šaty nebo speciálního strojku - odžmolkovače.

Pořád se nemůžete dobrat odpovědi, kterou hledáte? Pak posuňte stránku dolů a napište nám svůj dotaz, naši specialisté se vám pokusí poradit. Obvykle to zvládneme během 5 až 10 pracovních dnů..
Mezitím si můžete pročíst otázky a odpovědi, které k tomuto modelu položili ostatní, nebo navštívit skupinu DROPS Workshop na Facebooku, kde vám může poradit některá spřízněná duše!

Mohly by se vám líbit...

Přidejte komentář k návodu DROPS 120-9

Rádi bychom věděli, co si o tomto modelu myslíte!

Pokud se chcete na něco zeptat, dbejte prosím na to, abyste ve formuláři níže vybrali správnou kategorii - díky tomu se dříve dozvíte, co potřebujete vědět. Povinná pole jsou označena *.

Komentáře / Otázky (62)

country flag Myiesha wrote:

Hi, I really love this crochet pattern and was wondering if I would be allowed to post a short form video of me using it. I shall credit DROPS DESIGN for creating this and will give a link to this free pattern in my video.

24.05.2023 - 20:54

DROPS Design answered:

Dear Myiesha, please send your request at media@garnstudio.com - you will get more informations there. Thank you - happy crocheting!

25.05.2023 - 08:51

country flag Martine DOUZIEH wrote:

Bonjour, j'ai terminé le sac, mais je suis bloquée pour la bordure du haut du sac. Je ne comprends pas : "crocheter entre les groupes de brides à la transition entre l'avant dernier et le dernier tour de groupe de brides" cela est très confus et mériterai une photo de ce détail. Votre tuto est très joli et le rendu avec vos laines est splendide ; Je vous remercie de m'aider car je ne comprends pas., et j'aimerai vraiment terminer le travail.

18.07.2020 - 18:02

DROPS Design answered:

Bonjour Mme Douzieh, la bordure se crochète en piquant entre les groupes de brides, autrement dit, commencez à la transition entre les 2 groupes de brides du tour précédent, vous sautez les 5 brides suivantes du tour précédent (= le dernier groupe de 5 b), crochetez 5 brides dans l'espace entre ces 5 premières brides du tour précédent et les 5 brides suivantes du tour précédent, et continuez ainsi, (sautez 5 brides, 5 brides entre les 2 groupes de 5 brides du tour précédent). Bon crochet!

20.07.2020 - 09:27

country flag Monica wrote:

Hallo , ik heb het eerste gedeelte af en begin nu met de rand van de tas. Ik weet echt niet hoe te beginnen? Help!!🤔

05.08.2019 - 18:23

DROPS Design answered:

Dag Monica,

Als het goed is heb je een aantal toeren met vasten gehaakt. De rand (een soort ruche) aan de bovenkant haak je in de overgang tussen die vasten en het deel met stokjesgroepen. Je begint tussen een stokjesgroep en haakt telkens 5 stokjes (hecht aan met een halve vaste en vervang het eerste stokje met 3 lossen) tussen ieder stokjesgroep op de eerste toer.

06.08.2019 - 15:44

country flag Emelie wrote:

Hej! Jag har lagt upp 140 lm och virkat ett första varv. Använder rätt garn och nål 4. 4 solfjädrar blir 10cm. Mitt arbete är dock totalt 46 cm långt. Men det står väskan är 35 cm. Ska det verkligen vara 140 lm?!

08.03.2019 - 22:06

DROPS Design answered:

Hei Emelie. Det som er viktig er at den angitte heklefastheten blir overholdt. Her er den: 4 stavgrupper = 10 cm. Du skal ha 28 stavgrupper, som betyr at vesken er 70 cm rundt hele, og 35 cm tvers over (fra side til side). Størrelsen på heklenålen er kun veiledende, du må bruke den nålen som gir deg 4 stavgrupper = 10 cm. God fornøyelse

12.03.2019 - 15:39

country flag Veronika wrote:

Har jag förstått rätt att st ska vara om/runt mellan st-grupperna? Provade göra så o ser bra ut

10.07.2018 - 23:11

DROPS Design answered:

Hei Veronika. Det stemmer at stavgruppene skal hekles mellom stavgruppene i overgangen mellom nest øverste og øverste omgang - som forklart i oppskrift. God fornøyelse videre

13.07.2018 - 11:18

country flag Veronika wrote:

Hej! Förstår inte heller hur man börjar med volangen!!? Hur kan man börja med 5 st i ett hål? Lr ska man göra dom i nån maska lr vad. Blir tokig för fattar inte hur jag ska göra. Kan ni lägga ut en bild lr video på hur man ska göra? I vilken maska ska stolparna sitta i osv? Går ju inte o göra dom i ett hål. Tacksam för svar/hjälp

10.07.2018 - 22:53

Ewa wrote:

Har lyckats virka nästan hela väskan men jag förstår inte hur man virkar volangen. Finns det en video som visar hur jag börjar med volangen?

12.05.2015 - 17:19

DROPS Design answered:

Hej Ewa, du virkar volangen som väskan, men med 6 st på 2:a varvet och 7 på 3:e varvet istället för 5 st. Lycka till!

18.05.2015 - 09:55

country flag Halima wrote:

Even als aanvulling op mijn vraag, ik zie dat de laatste zin een typefout is en dat het toeren moet zijn, toch bdankt voor het patroon, ik vind hem erg leuk, bedankt

13.04.2015 - 17:35

country flag Halima wrote:

Hallo, mijn vraag is; bij de laatste regel van Tas, staat deze regel en snap niet wat er mee bedoelt word; Haak 6 nld met 1 v in iedere v, kunt u mij dit uitlegggen ?

13.04.2015 - 16:10

DROPS Design answered:

Hoi Halima. Je hebt 70 v op de toer. Vervolgens haak je nog 6 toeren met 1 v in elke van de 70 v.

14.04.2015 - 17:01

country flag Alexandra wrote:

Habe diese Tasche gleich zweimal gehäkelt. Sie sieht sehr schön aus und ist auch leicht zu häkeln, die Anleitung ist sehr gut geschrieben. Leider reicht die angegebene Garnmenge nicht aus, und obwohl ich die zweite Tasche extra kleiner gehäkelt habe, hat es auch da nicht gereicht. Meine Empfehlung ist, mind. 50 gr. der Hauptfarbe mehr einzurechnen.

30.12.2013 - 19:16