DROPS / 193 / 5

Alpine Sunset by DROPS Design

DROPS Alaska lõngast heegeldatud triipudega, graafilise mustriga ja tutiga sussid suurustele 35 kuni 43

Võtmesõnad: mitmevärviline, sussid, triibud,
DROPS disain: mudel nr x-436
Lõngagrupp C või A + A
-------------------------------------------------------

Suurus: 35/37 - 38/40 - 41/43
Talla pikkus: umbes 22 - 24 - 27 cm
Lõng: Garnstudio DROPS ALASKA, 50 g/70 m (kuulub lõngagruppi C)
100-100-100 g värv nr 58, sinep
50-50-50 g värv nr 53, punane
50-50-50 g värv nr 03, helehall
-------------------------------------------------------
TÖÖVAHENDID

HEEGELDAMISE TIHEDUS:
17 kinnissilmust/ ühekordset sammast = 10 cm lai.

DROPS HEEGELNÕEL
DROPS heegelnõel: 4 mm
NB! Heegelnõela suurus on ainult soovituslik! Kui on liiga palju silmuseid 10 cm kohta, võta suurem heegelnõel. Kui on liiga vähe silmuseid 10 cm kohta, võta väiksem heegelnõel.
-------------------------------------------------------

Oled teinud selle või mõne meie teise disaini? Lisa oma piltidele sotsiaalmeedias silt #dropsdesign , et me näeksime neid pilte.

Soovid kasutada teist lõnga? Proovi meie lõngamuundurit!
Ei tea millist suurust valida? Pildil olev modell on umbes 170 cm pikk ja kannab suurust S või M. Õige suuruse valimiseks vaata alati valmis eseme mõõtudega joonist (cm) juhendi lõpus.

100% vill
alates 2.15 € /50g
DROPS Alaska uni colour DROPS Alaska uni colour 2.15 € /50g
Must ja roosa OÜ
Telli
DROPS Alaska mix DROPS Alaska mix 2.15 € /50g
Must ja roosa OÜ
Telli
Vardad & heegelnõelad
Lõngakulu sellele disainile alates 8.60€. Loe edasi.

Juhend

JUHEND

-------------------------------------------------------

HEEGELDAMISE INFO
Asenda rea esimene ühekordne sammas 3 ahelsilmusega, st. jäta vahele eelmise ringi esimene silmus. Ringi lõpus tee 1 aassilmus kolmandasse ahelsilmusesse ringi alguses.
Asenda ringi esimene kinnissilmus 1 ahelsilmusega, st. jäta vahele eelmise ringi esimene silmus. Lõpus tee 1 aassilmus esimesse ahelsilmusesse ringi alguses.

KASVATAMISE NIPP
Kasvata 1 kinnissilmus, tehes 2 kinnissilmust samasse silmusesse.

KAHANDAMISE NIPP
Kahanda 2 ühekordset sammast, heegeldades 2 korda 2 sammast kokku nii: * tee 1 ühekordne sammas järgmisesse kinnissilmusesse, aga ära tee viimast lõnga läbitõmmet, tee 1 ühekordne sammas järgmisesse kinnissilmusesse samamoodi, võta lõngakeerd ja tõmba läbi kõigi 3 aasa heegelnõelal *, korda * kuni * veel kord (= 2 ühekordset sammast kahandatud.

MUSTER
Vaata skeeme A.1 kuni A.4.

VÄRVILINE MUSTER (skeemid A.2 ja A.4)
Värvi vahetades tee ringi lõpus aassilmus uue värviga.
Mitme värviga heegeldades
heegelda viimane kinnissilmus esimese värviga, aga ära tee viimast lõnga läbitõmmet, võta järgmine värv ja tee lõnga läbitõmme uue värviga, heegelda järgmine kinnissilmus.
Kahe värviga heegeldades hoia kasutuses mitteolev lõng eelmise rea taha ja heegelda üle.
Jälgi, et lõngad ei jääks kiskuma.

-------------------------------------------------------

ALUSTA SIIT

-------------------------------------------------------

SUSSID - KOKKUVÕTE
Alustatakse ringselt varbaosast, pärast jätkatakse edasi-tagasi talla all kannani. Siis heegeldatakse kand kokku, siis tehakse ääris ümber ava. Lõpuks tehakse tutt/narmas ja kinnitatakse küljele.

SUSSID
Tee 5 ahelsilmust helehalli lõngaga ja 4 mm heegelnõelaga, ning ühenda ringiks 1 aassilmusega esimesse ahelsilmusesse. Loe HEEGELDAMISE INFOT ja heegelda ringselt skeemi A.1 – ringi algus on talla all.
Kui skeem A.1 on tehtud, on ringil 30 silmust.
Võta punane lõng.
Järgmine ring: tee skeemi A.2A (= 4 silmust), siis tee skeemi A.2B järgmistel silmustel, SAMAL AJAL kasvata 2-6-10 kinnissilmust ühtlaste vahedega – loe KASVATAMISE NIPPI = 32-36-40 kinnissilmust ringil.
Jätka skeemi A.2 (nüüd mahub 7-8-9 mustrikordust skeemi A.2B, lisaks skeemile A.2A, mis tehakse esimesel 4 silmusel). JÄLGI HEEGELDAMISE TUGEVUST!
Kui skeem A.2 on tehtud, tee kinnissilmuseid ringselt sinepi värvi lõngaga, kuni töö pikkus on 12-13-15 cm (väiksemal suurusel on see mõõt saavutatud pärast skeemi A.2), katkesta lõng.
Paigalda 1 silmusemärkija 2 keskmise silmuse vahele, st. pärast esimesed 16-18-20 silmust ringil.
Hoia varbaosa enda poole ja loe 4 silmust silmusemärkijast vasakule, alusta sinepi värvi aassilmusega ja heegelda 1. rida töö paremal pool: tee skeemi A.3A (= 1 silmus), tee skeemi A.3B kuni jääb 7 silmust reale (st. kuni jääb 4 silmust enne silmusemärkijat), lõpus tee skeemi A.3C (= 1 silmus), pööra tööd.
Jätka nii skeemi A.3, aga nüüd kahanda 1 silmus mõlemal küljel, tehes järgmise rea nii: tee 1 aassilmus esimesse ühekordsesse sambasse, tee kinnissilmuseid kuni jääb 1 ühekordne sammas reale, pööra tööd.
Heegelda skeemi A.3 edasi-tagasi ülejäänud 24-28-32 silmusel, kuni töö pikkus on umbes 21-23-26 cm varbaosast (järgmine rida on sammaste rida, aga vajadusel võib teha lisarea kinnissilmuseid, enne seda rida).
Järgmine rida: tee 1 ühekordne sammas igasse esimesse 10-12-14 kinnissilmusesse, siis kahanda 2 ühekordset sammast, heegeldades järgmised 2 ühekordset sammast kokku 2 korda (2 sammast kahandatud) – loe KAHANDAMISE NIPPI, lõpus tee 1 ühekordne sammas igasse viimasesse 10-12-14 kinnissilmusesse = 22-26-30 ühekordset sammast real.
Murra suss pooleks, töö parem pool seespool, ning heegelda kand kokku ülevalt alla, tehes 1 kinnissilmuse igasse ühekordsesse sambasse läbi mõlema kihi. Katkesta ja kinnita lõng, pööra suss töö parema poolega välja.

SÄÄREOSA
Alusta tagant keskelt ja tee 40-44-48 kinnissilmust sinepivärvi lõngaga ühtlaste vahedega ümber sussi avause. Järgmine ring: heegelda skeemi A.2A (= 4 silmust), siis tee skeemi A.4B järgmised 36-40-44 silmust (= 9-10-11 mustrikordust 4 silmusega).
Jätka niimoodi mustriga. Kui skeemi A.4 on tehtud, katkesta ja kinnita lõng. Sääreosa kõrgus on umbes 3 cm.

TUTT
1 tutt/narmas = Lõika 20 helehalli lõnga, 5 punast ja 5 sinepivärvi (= kokku 30 lõnga) pikkusega 18 cm. Lõika 1 helehall lõng pikkusega umbes 20 cm kinnitamiseks ja paiguta see risti üle narmaste. Murra 30 narmast pooleks ja kinnita pikema halli lõngaga (umbes 1 cm kaugusel murdekohast. Kinnita korralikult, siis õmble tutt sussi välisküljele - vaata pilti.
Tee teine suss samamoodi, aga kinnita tutt teisele küljele.

Skeem

= tee helehalli lõngaga 5 ahelsilmust, ühenda ringiks 1 aassilmusega esimesse ahelsilmusesse – vaata täppi ringil, siin on ringi algus ja lõpp
= 1 ahelsilmus
= kasvata ühtlaste vahedega sel ringil
= heegelda punasega: tee ringi alguses 1 ahelsilmus (asendab esimest silmust), lõpus tee 1 aassilmus esimesse ahelsilmusesse ringi alguses
= heegelda helehalliga: tee ringi alguses 1 ahelsilmus (asendab esimest silmust), lõpus tee 1 aassilmus esimesse ahelsilmusesse ringi alguses
= heegelda helehalliga skeemi A.1 ja sinepivärviga skeemi A.2: tee ringi alguses 3 ahelsilmust (asendab esimest silmust), lõpus tee 1 aassilmus kolmandasse ahelsilmusesse ringi alguses
= kinnissilmus silmusesse punasega
= kinnissilmus silmusesse helehalliga
= kinnissilmus silmusesse sinepivärviga
= ühekordne sammas ümber ahelsilmustest ringi helehalliga
= ühekordne sammas silmusesse helehalliga
= ühekordne sammas silmusesse sinepivärvigaVajad abi selle mustriga?

Tänan valimast DROPS Designi! Me anname endast parima, et meie juhendid oleks kergesti arusaadavad. Kõik mustrid on tõlgitud Norra keelest, alati on võimalik kontrollida arvutusi ja mõõte originaaljuhendist (DROPS 193-5) .

Ei saa juhendist aru? Vaata nimekirja erinevatele õpetustele allpool, mis aitavad kaasa projekti valmimisele - ning võib-olla õpetavad isegi midagi uut!

1) Miks on koetihedus tähtis?

Koetihedus määrab kudumi suuruse ja mõõdetakse tavaliselt 10 x 10 cm osalt. Tavaliselt kirjutatakse nii: silmuste arv laiuses x (korda) ridade arv kõrguses - näiteks: 19 silmust x 26 rida = 10 x 10 cm.

Koetihedus on kudujatel erinev, mõni koob/heegeldab lõdvemalt, mõni tugevalt. Koetihedust saab muuta varraste suurusega, seepärast me alati mainime, et varraste suurus on ainult soovituslik! Igaüks saab seda ise muuta (suuremaks või väiksemaks) vastavalt oma käekirjale, et koetihedus tuleks sama, kui mainitud juhendis. Kui koetihedus on erinev, on lõngakulu erinev ja lõpptulemuseks on teistsugused mõõdud.

Koetihedus määrab ka seda, milliseid alternatiivlõngu saab kasutada. Teine lõng sobib alternatiiviks, kui see annab sama koetiheduse.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas mõõta koetihedust

Vaata DROPS videot: Kuidas teha tööproovi ja mõõta koetihedust

üles

2) Mis on lõngagrupid?

Kõik meie lõngad on jagatud lõngagruppideks (A kuni F) lõnga jämeduse ja koetiheduse järgi - lõngagrupp A sisaldab peenikesi lõngu ja lõngagrupp F kõige jämedamaid. Nii on lihtne leida alternatiivlõngu samale mustrile, kui soovid kasutada teist lõnga. Ühe lõngagrupi lõngadel on sama koetihedus ja neid saab teineteisega asendada. Aga kuna erinevatel lõngadel on erinev tekstuur, siis lõpptulemus võib olla erinev.

Vaata erinevaid lõngagruppe siit.

üles

3) Kas ma saan kasutada erinevat lõnga kui antud mustrid?

Kasutades teist lõnga on tähtis, et koetihedus oleks sama. Nii tulevad eseme mõõdud samad, kui antud joonisel. Seda on lihtsam saavutada, kui kasutada sama lõngagrupi lõngu. Samuti on võimalik panna kokku mitu peenemat lõnga, et saavutatda soovitatud koetihedus. Proovi meie lõngamuundurit. Ma soovitame alati teha tööproovi.

NB! Kui kasutate erinevat lõnga, siis võib olla lõpptulemus ka erinev, kuna teisel lõngal on erinev tekstuur.

Vaata DROPS õpetust: Kas ma saan kasutada teist lõnga kui antud juhendis?

üles

4) Kuidas kasutada Lõngamuundurit?

Igal meie mustrilehel on link Lõngamuundurile, juhul kui soovid kasutada teist lõnga kui soovitatud juhendis. Sisesta lõng, mida soovid asendada, kogus (valitud suurusele) ja lõngade arv ning lõngamuundur pakub parima valiku alternatiive sama koetihedusega. Lisaks saad teada palju vajad uut lõnga ja mitut lõnga kasutada. Enamus tokke on 50 g (mõned 25 g või 100 g).

Kui mustris on kasutatud mitut värvi, siis tuleb iga värvi eraldi vaadata. Samuti, kui juhendis on kasutatud kahte erinevat lõnga koos (näiteks 1 Alpaca + 1 Kid-Silk), siis tuleb leida alternatiivid neile eraldi.

Vaata lõngamuundurit siit

üles

5) Miks minu koetihedus tuleb vale soovitatud varrastega?

Varraste suurus mustrilehel on ainult soovituslik, tähtis on järgida koetihedust. Kuna koetihedus on kõigil erinev, siis on vaja valida omale sobivad vardad õige koetiheduse saavutamiseks – võib-olla on vaja võtta suuremad või väiksemad vardad. Seepärast on vajalik teha tööproov.

Kui Sinu koetihedus on erinev, siis tulevad ka eseme mõõdud erinevad.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas mõõta koetihedust

Vaata DROPS videot: Kuidas teha tööproovi

üles

6) Miks on ese kootud ülevalt alla?

Kui rõivas on kootud ülevalt alla, on lihtsam teha muudatusi pikkuses. Näiteks, on lihtsam proovida eset selga kudumise käigus, et kontrollida passe pikkust.

Juhendis on hoolikalt selgitatud iga samm õiges järjekorras. Skeemid on kohandatud vastavalt kudumise suunale ja kootakse nagu tavaliselt.

üles

7) Miks on varrukad lühemad suurematel surrustel?

Suurematel suurustel on üldlaius (varruka otsast varruka otsani) ikkagi suurem, isegi kui varruka pikkus on lühem. Suurematel suurustel on varrukakaar pikem ja õlad laiemad, et rõivas istuks seljas paremini.

üles

8) Mis on mustrikordus?

Mustri skeeme korratakse tihti ringil/real või vertikaalselt (kõrguses). 1 mustrikordus skeemil näitab mustri põhisilmuseid. Kui on öeldud juhendis, et tee 5 mustrikordust skeemi A.1 ringil, siis tuleb kududa skeemi 5 korda üksteise järgi samal ringil. Kui on öeldud juhendis, et tee 2 mustrikordust skeemi A.1 vertikaalselt, koo terve skeem ühe korra kõrguses, siis koo jälle otsast peale terve skeem teise korra.

üles

9) Kuidas kududa skeemi järgi?

Skeemil on näidatud kõik read/ringid ja iga silmus vaadates töö paremalt poolt. Skeemi loetakse alt üles, paremalt vasakule. 1 ruut = 1 silmus.

Edasi-tagasi kududes, kootakse iga teine rida töö paremal pool, skeemi loetakse paremalt vasakule; iga teine rida kootakse töö pahemal pool: loetakse skeemi vasakult paremale. Kududes töö pahemal pool, loetakse skeemi vasakult paremale, parempidi silmused kootakse pahempidi ja pahempidi silmused parempidi.

Ringselt kududes kootakse kõik read töö paremal pool ja skeemil loetakse kõik read paremalt vasakule.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda kudumise skeeme

üles

10) Kuidas heegeldada skeemi järgi?

Skeemil on näidatud kõik read/ringid ja iga silmus vaadates töö paremalt poolt. Skeemi loetakse alt üles, paremalt vasakule.

Edasi-tagasi heegeldades, read mis tehakse töö paremal pool loetakse skeemi paremalt vasakule; read mis tehakse töö pahemal pool: loetakse skeemi vasakult paremale.

Ringselt heegeldades tehakse kõik read töö paremal pool ja skeemi loetakse igal ringil paremalt vasakule.

Heegeldades ringset skeemi, alustatakse keskelt ja heegeldatakse väljapoole, vastupäeva ja ringi haaval.

Rida algab tavaliselt antud numbri ahelsilmustega (vastavalt järgmise silmuse kõrgusele), see on näidatud skeemil või kirjeldatud juhendis.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda heegeldamise skeeme

üles

11) Kuidas kududa ühel real/ringil mitu erinevat skeemi?

Kui on vaja teha samal real/ringil mitme erineva skeemi järgi, siis on see tavaliselt kirjutatud nii: “ koo skeemi A.1, A.2, skeemi A.3 kokku 0-0-2-3-4 times". Aee tähendab koo skeemi A.1 ühe korra, siis skeemi A.2 ühe korra, siis korda skeemi A.3 (laiuses) niimitu korda, kui on vaja sinu suurusele – siin näites on see: suurusel S = 0 korda, M = 0 korda, L= 2 korda, XL= 3 korda ja suurusel XXL = 4 korda.

Skeeme kootakse nagu tavaliselt, alusta esimese reaga skeemil A.1, siis tee skeemi A.2 esimene rida jne.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda kudumise skeeme

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda heegeldamise skeeme

üles

12) Miks tehaks töö alguses rohkem ahelsilmuseid?

Ahelsilmused on natuke lühemad kui teised silmused, et äär ei jääks kiskuma, me teeme alguses rohkem silmuseid. Järgmisel real kohandatakse silmuste arvu, et see läheks kokku mustriga ja suuruse mõõtudega joonisel.

üles

13) Miks kasvatatakse silmuseid enne soonikut ülevalt alla kududes?

Soonikkude on venivam ja tõmbab rohkem kokku, kui näiteks parempidine kude. Kasvatades silmuseid enne soonikkoes äärist, hoiab see ära suure erinevuse laiusesse.

üles

14) Milleks kasvatada mahakudumise real?

Tihti jääb mahakudumise rida kiskuma. Seepärast tehakse silmuseid mahakududes mõned õhksilmused, et äär ei jääks kiskuma.

Vaata DROPSi videot: Kuidas kududa silmuseid maha, tehes õhksilmuseid?

üles

15) Kuidas kasvatada/kahandada kordamööda igal 3. või 4. real/ringil?

Et kasvatused / kahandused jaguneksid ühtlaselt, tuleb kasvatada /kahandada näiteks kordamööda igal 3. või 4. real/ringil järgmiselt: koo 2 rida ja kasvata/kahanda kolmandal real/ringil, koo 3 rida ja kasvata neljandal real/ringil. Kasvata/kahanda niimoodi vaheldumisi, kuni vajalikud kasvatused/kahandused on tehtud.

Vaata DROPS õpetust: Kasvata / kahanda 1 silmus kordamööda igal 3. või 4. real

üles

16) Miks on juhend natuke erinev kui disain pildil?

Mustrikordused võivad olla natuke erinevad erinevatel suurustel, et saavutada vajaliku suurust. Kui te teete suuremat suurust, võib teie töö olla natuke erinev. Seda kõike on võetud arvesse disaini loomisel, et üldmulje oleks kõikidel suurustel sama.

Järgi oma suurusele vastavat juhendit ja skeeme!

üles

17) Kuidas kududa jakki ringselt, mitte edasi-tagasi?

Kui soovitakse kududa ringselt, mitte edasi-tagasi, saab juhendit natuke muuta. Esiosa keskele tuleb lisada steegid (õmblusvarud - tavaliselt u 5 silmust) ja järgida juhendit. Selle asemel et pöörata ja kududa töö pahemal pool, koo lihtsalt üle steekide ja jätka ringselt töö paremal pool. Pärast lõigatakse kudum eest lahti, korjatakse silmused nööbiliistude jaoks ja kaetakse lõikeservad.

Vaata DROPS videot: Kuidas kududa steeke ja neid lahti lõigata

üles

18) Kuidas muuta ringselt kootud juhendit edasi-tagasi kudumiseks?

Kui soovitakse kududa ringse töövõtte asemel edasi-tagasi, võib kududa osad eraldi ja õmmelda pärast kokku. Kehaosa silmuste arv tuleb jagada kaheks, lisada 1 ääresilmus mõlemale küljele (õmblusvarudeks) ja kududa edasi-tagasi.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas kududa ringvarrastele kirjutatud juhendit pikkade varrastega?

üles

19) Miks on juhendis ikka näidatud tootmisest maas lõnga nime?

Kuna igal lõngal on oma tekstuur, on originaallõng jõetud juhendisse alles. Aga meie Lõngamuunduriga on lihtne leida alternatiivi, või vali lihtsalt sama lõngagrupi lõng.

Mõnes poes võib veel olla tootmisest maas lõnga müügil, või on kellegil veel kodus seda lõnga alles ja soovib leida juhendit.

Lõngamuundur aitab leida alternatiivlõnga ja vajaliku koguse.

üles

20) Kuidas muuta naiste suurusega kudum meeste suurusele?

Kui soovid kududa naiste suurusega disaini mehele, siis on seda lihtne muuta meeste suuruseks. Suurim erinevaus on varrukate ja kehaosa pikkus. Vali naiste suurus sobiva rinnaümbermõõduga. Pikkus saab lisada varrukale enne käeaugu mahakudumist/varrukakaare tegemist. Kui juhend on ülevalt alla, saab pikkus lisada kohe pärast käeauku või enne esimest kahandust varrukal.

Lõngakoguse muutus oleneb kui palju pikkust lisatakse, aga parem osta tokk rohkem kui vähem.

üles

21) Kuidas hoiduda kampsuni topiliseks minemisest?

Enamus lõngu on karvased, mis eemalduvad pesus või moodustavad toppe. Kammitud lõngadel (st. karvastel lõngadel) on neid rohkem, mistõttu need ajavad ka rohkem karva.

Karva ajamine sõltub ka sellest, mida kantakse kudumi all ja kas see tõmbab kiude välja. Seetõttu on võimatu garanteerida, et kudum ei aja karva.

Allpool on mõned nipid, kuidas saada paremat tulemust karvaste lõngadega:

1. Kudumi valmides (enne pesu) raputa seda, et lahtised karvad eemalduks. NB! ÄRA KASUTA liimirulli, harja või muid meetodeid, mis kisuvad karvu välja.

2. Pane kudum kilekotti ja külmikusse – madal temperatuur põhjustab kiudude lõdvestumist ja need eemalduvad teineteisest kergemini.

3. Jäta ese külmikusse paariks tunniks, siis võta välja ja raputa kudumit jälle.

4. Pese kudumit vastavalt juhendile lõngatoki etiketil.

üles

22) Kuidas mõõdetakse eseme pikkust?

Mustrilehel olev mõõtudega joonis annab infot rõiva pikkuse kohta. Kampsuni pikkust mõõdetakse õla kõrgemast kohast (tavaliselt kaelaaugu kõrvalt, MITTE õla tipust) alla alumise servani. Samamoodi passe pikkust mõõdetakse õla kõrgemast kohast alla varrukate ja kehaosa jagamise kohani.

Mõõte ei võeta mööda nööbiliiste, kui ei ole just nii mainitud; sel puhul mõõda nööbiliistude kõrvalt.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas vaadata suurust joonisel

üles

23) Mitu toki lõnga on vaja?

Vajaminev lõngakogus on antud grammides, näiteks: 450 g. Arvutamaks, mitu toki lõnga on vaja, on esiteks vaja teada, kui palju gramme on 1 tokis (25g, 50g või 100g). See informatsioon on saadaval, vaadates lõngainfot. Jaga vajalik grammide arv toki kaaluga. Näiteks, kui tokis on 50 g lõnga (standard kogus), siis arvutatakse järgmiselt: 450 / 50 = 9 tokki.

üles

Kas ostsid selle projekti tegemiseks DROPS lõnga? Siis võib küsida abi lõngapoest. Vaata DROPS lõnga müüjate nimekirja siit!
Ikka ei leia vastust oma küsimusele? Siis võib jätta kommetaar juhendi lõppu ja meie eksperdid vastavad! Seda tehakse tavaliselt 5 kuni 10 päeva jooksul.. Seniks võib lugeda küsimusi-vastuseid kommentaaridest või ühineda DROPS Workshop grupiga Facebookis abi saamiseks kaaskudujatelt/heegeldajatelt!

Jäta kommentaar mustrile DROPS 193-5

Ootame kommentaare selle mustri kohta!

Kui soovid midagi küsida, siis kiiremaks vastuse saamiseks veendu, et valid õige kategooria alloleval formil. Vajaliku väljad *.