DROPS / 182 / 19

Catch Me If You Can by DROPS Design

Souprava: čelenka, nákrčník a bezprsté rukavice pletené chytovým patentem a copánkovým vzorem z příze DROPS Karisma.

DROPS Design: model č. u-832
Skupina přízí B
-----------------------------------------------------------
Na celou soupravu bude potřeba asi 300 g příze DROPS Karisma.
-----------------------------------------------------------

ČELENKA:
Velikost: jednotná
Obvod hlavy: asi 54/58 cm.
Rozměry: Obvod: asi 49-51 cm. Šířka: asi 9 cm.
Materiál:
DROPS KARISMA firmy Garnstudio (spadá do skupiny přízí B)
50 g, barva č.69, světlá šedozelená

Použitou přízi můžete také nahradit některou ze seznamu:
"Náhradní příze (Skupina přízí B)" – viz link níže.

DROPS JEHLICE č. 4 – nebo velikosti potřebné k upletení zkušebního vzorku o rozměrech 21 ok a 28 řad lícovým žerzejem = 10 cm na šířku a 10 cm na výšku.

DROPS POMOCNÁ JEHLICE copánková – na pletení copánků.
-----------------------------------------------------------

NÁKRČNÍK:
Velikost: jednotná
Rozměry: Obvod: asi 65 cm. Výška: asi 35 cm.
Materiál:
DROPS KARISMA firmy Garnstudio (spadá do skupiny přízí B)
200 g, barva č.69, světlá šedozelená
Použitou přízi můžete také nahradit některou ze seznamu:
"Náhradní příze (Skupina přízí B)" – viz link níže.

DROPS KRUHOVÁ JEHLICE (60 cm) č. 4,5 – nebo velikosti potřebné k upletení zkušebního vzorku o rozměrech 20 ok a 26 řad lícovým žerzejem = 10 cm na šířku a 10 cm na výšku.

DROPS KRUHOVÁ JEHLICE (60 cm) č. 3,5 – na lemy.
-----------------------------------------------------------

BEZPRSTÉ RUKAVICE:
Velikost: S/M - M/L
Rozměry: Obvod: asi 18-20 cm. Délka: asi 21-23 cm.
Materiál:
DROPS KARISMA firmy Garnstudio (spadá do skupiny přízí B)
100 g pro obě velikosti, barva č.69, světlá šedozelená

Použitou přízi můžete také nahradit některou ze seznamu:
"Náhradní příze (Skupina přízí B)" – viz link níže.

DROPS PONOŽKOVÉ JEHLICE č. 3,5 – nebo velikosti potřebné k upletení zkušebního vzorku o rozměrech 22 ok a 30 řad lícovým žerzejem = 10 cm na šířku a 10 cm na výšku.

DROPS PONOŽKOVÉ JEHLICE č. 2,5 – na lemy.
----------------------------------------------------------

Vyrobili jste si tento nebo nějaký jiný z našich modelů? Přidejte ke svým fotkám na sociálních sítích tag #dropsdesign - díky tomu je uvidíme i my!

Chcete použít jinou přízi? Zkuste náš převodník!
Nejste si jistí, kterou zvolit velikost? Třeba by vám pomohla informace, že modelka na obrázku je vysoká asi 170 cm a nosí velikost S nebo M. Pokud chcete plést/háčkovat pulovr, kabátek, šaty nebo podobný kousek, najdete dole pod návodem nákres s jednotlivými mírami v cm.

100% vlna
od 70.00 Kč /50g
DROPS Karisma uni colour DROPS Karisma uni colour 70.00 Kč /50g
Ganella
Objednat
DROPS Karisma mix DROPS Karisma mix 70.00 Kč /50g
Ganella
Objednat
Jehlice a háčky
Přízi na tento model můžete mít už za 420Kč. Více zde.

Návod

VZOR:
Čelenka: viz schéma A.1.
Nákrčník: viz schémata A.2 a A.3.
Rukavice: viz schémata A.4 až A.7.
Zobrazeny jsou všechny řady vzorů nahlížené vždy z lícové strany.

TIP - PŘIDÁVÁNÍ/UJÍMÁNÍ:
Abychom vypočítali, jak často musíme přidávat/ujímat, vydělíme celkový počet ok na jehlici (např.21 ok) počtem ok, která potřebujeme přidat/ujmout (např. 6), takže 21 : 6 = 3,5.
V tomto případě tedy přidáme střídavě za každým 3. a 4. okem (přidáváme nahozením, v následující řadě/kruhové řadě pleteme nahození za zadní nit, aby se v pletenině netvořily dírky).
Pokud ujímáme, splétáme dohromady střídavě každé 3. a 4. oko a každé 4. a 5. oko.

TIP – PŘIDÁVÁNÍ (klínek pro palec):
Pleteme až po označené oko, 1x nahodíme, 1 oko upleteme hladce (= označené oko), 1x nahodíme (= přidali jsme 2 oka). V následující kruhové řadě pleteme nahození za zadní nit, aby se v pletenině netvořily dírky.
Při dalším přidávání postupujeme takto: pleteme až po 2 oka před označeným okem, 1x nahodíme, 3 oka upleteme hladce, 1x nahodíme (= přidali jsme 2 oka).
Takto přidáváme v každé 6. kruhové řadě, tj. vždy přidáme na vnějších okrajích vznikajícího klínu.
----------------------------------------------------------

ČELENKA:
Pleteme v řadách a nakonec sešijeme.
Na jehlice č.4 nahodíme přízí Karisma 21 ok a upleteme 1 řadu hladce (= rubová). Pak pleteme 1 lícovou řadu hladce a SOUČASNĚ přidáme rovnoměrně 6 ok – viz TIP - PŘIDÁVÁNÍ/UJÍMÁNÍ = 27 ok. Poté upleteme 1 rubovou řadu obrace, jen na obou okrajích pleteme krajní 2 oka hladce. Pokračujeme v řadách vzorem A.1 až do výše asi 49-51 cm. Čelenku si můžete během práce vyzkoušet a naměřit vhodnou délku; končíme po upletení 1 nebo 3 řad po copánkovém křížení. Pak upleteme 1 lícovou řadu hladce a SOUČASNĚ ujmeme rovnoměrně 6 ok = 21 ok. Upleteme 1 rubovou řadu hladce a v následující lícové všechna oka hladce uzavřeme.

DOKONČENÍ:
Čelenku sešijeme pletacím stehem.
----------------------------------------------------------

NÁKRČNÍK:
Pleteme v kruhových řadách na kruhové jehlici, zdola nahoru.
Na kruhovou jehlici č.3,5 nahodíme přízí Karisma 135 ok a upleteme 1 kruhovou řadu hladce. Pokračujeme vzorem A.2 (= 3 sekvence vzoru po 45 okách). Po dokončení celé sekvence vzoru A.2 (na výšku) máme na jehlici 147 ok a díl měří asi 3 cm. Pleteninu převedeme na kruhovou jehlici č.4,5 a pleteme vzor A.3 (= 3 sekvence vzoru po 49 okách). Pokračujeme vzorem A.3 až do výše asi 33 cm – končíme po dopletení asi 2 kruhových řad za copánkovým křížením. Pleteninu převedeme na kruhovou jehlici č.3,5. Následující kruhovou řadu pleteme jako dříve, jen nad každým copánkem ujmeme 2 oka = první a poslední 2 oka v každém copánku spleteme hladce (= ujmeme 12 ok) = 135 ok. Pleteme v kruhových řadách vzor A.2 (= 3 sekvence vzoru po 45 okách). Po dokončení celé sekvence vzoru A.2B (na výšku) všechna oka dle vzoru uzavřeme. Abychom neměli uzavřený okraj moc stažený, tak během uzavírání za každým zhruba 6. okem 1x nahodíme – nahození hned uzavřeme jako běžné oko.
Nákrčník měří asi 35 cm.
----------------------------------------------------------

BEZPRSTÉ RUKAVICE:

LEVÁ RUKAVICE:
Pleteme v kruhových řadách na ponožkových jehlicích.
Na ponožkové jehlice č.2,5 nahodíme přízí Karisma 51-54 ok a upleteme 1 kruhovou řadu hladce. Následující kruhovou řadu pleteme takto: *1 oko hladce, 2 obrace*, *-* opakujeme v průběhu celé kruhové řady. Když je pružný lem vysoký 3 cm, pleteme následující kruhovou řadu takto: upleteme hladce první 4 oka a SOUČASNĚ nad nimi ujmeme 2-1 oka, pak pleteme vzor A.4 (= 17 ok, která ujmeme na 16 ok), zbylých 30-33 ok upleteme hladce a SOUČASNĚ nad těmito oky ujmeme rovnoměrně 8-8 ok = 40-44 ok. Pleteninu převedeme na ponožkové jehlice č.3,5 a další kruhovou řadu pleteme takto: 2-3 oka lícovým žerzejem, vzor A.5 (= 16 ok), 22-25 ok lícovým žerzejem. V tomto rozvržení vzorů pokračujeme. SOUČASNĚ si ve výši 11-12 cm označíme poslední oko v kruhové řadě. V následující kruhové řadě přidáme pro palec na obou stranách označeného oka – viz TIP - PŘIDÁVÁNÍ (= přidali jsme 2 oka). Takto přidáváme v každé 6. kruhové řadě, celkem 4x (přidáváme vždy na vnějších stranách vznikajícího klínu) = 48-52 ok. Po dokončení posledního přidávání měří díl asi 18-19 cm. Dál pleteme vzor. SOUČASNĚ v 1. kruhové řadě po posledním přidávání odložíme 9 ok palce na pomocnou jehlici a navíc za těmito oky nahodíme 2 oka nová = 41-45 ok. Pokračujeme v kruhových řadách lícovým žerzejem a vzorem A.5 až do výše asi 18-20 cm (do výsledných rozměrů nám zbývá doplést 3 cm výšky – rukavici si můžete vyzkoušet a naměřit vhodnou délku – končíme zhruba 2 kruhové řady po copánkovém křížení). Pleteninu převedeme na ponožkové jehlice č.2,5 a následující kruhovou řadu pleteme takto: upleteme první 2-3 oka a SOUČASNĚ přidáme nad těmito oky 2-1 oka, pak pleteme 16 ok vzorem A.5 a SOUČASNĚ nad tímto vzorem přidáme 1 oko, zbylých 22-25 ok upleteme hladce a SOUČASNĚ nad nimi přidáme rovnoměrně 7-7 ok = 51-54 ok. Poté upleteme v kruhových řadách 3 cm výšky pružným vzorem 1/2 (= střídáme 1 oko hladce, 2 obrace). V následující kruhové řadě všechna oka dle vzoru uzavřeme. Celá rukavice měří asi 21-23 cm.

PALEC:
Odložených 9 ok palce vrátíme z pomocné jehlice zpět na ponožkové jehlice č.3,5 a navíc k nim nabereme 6 nových ok z okraje za palcem (tj. nabereme po 1 oku z každého ze 2 nových ok + 2 oka na každé straně těchto 2 nových ok) = na jehlicích máme 15 ok. Upleteme 3 kruhové řady hladce (dbáme na to, abychom příliš neutahovali a neměli pak palec moc stažený). Pokračujeme pružným vzorem 1/2. Když je palec vysoký 3-3,5 cm, všechna oka dle vzoru uzavřeme.

PRAVÁ RUKAVICE:
Na ponožkové jehlice č.2,5 nahodíme 51-54 ok a upleteme 1 kruhovou řadu hladce. Další kruhovou řadu pleteme takto: *2 oka obrace, 1 hladce*, *-* opakujeme v průběhu celé kruhové řady. Když je pružný lem vysoký 3 cm, pleteme následující kruhovou řadu takto: upleteme hladce prvních 30-33 ok a SOUČASNĚ nad nimi ujmeme rovnoměrně 8-8 ok, pak pleteme vzor A.6 (= 17 ok, která ujmeme na 16 ok), zbylá 4 oka upleteme hladce a SOUČASNĚ nad těmito oky ujmeme 2-1 oka = 40-44 ok. Pleteninu převedeme na ponožkové jehlice č.3,5 a další kruhovou řadu pleteme takto: 22-25 ok lícovým žerzejem, vzor A.7 (= 16 ok), 2-3 oka lícovým žerzejem. V tomto rozvržení vzorů pokračujeme. SOUČASNĚ si ve výši 11-12 cm označíme 1. oko v kruhové řadě. V následující kruhové řadě přidáme pro palec na obou stranách označeného oka – viz TIP - PŘIDÁVÁNÍ (= přidali jsme 2 oka). Takto přidáváme v každé 6. kruhové řadě, celkem 4x (přidáváme vždy na vnějších stranách vznikajícího klínu) = 48-52 ok. Po dokončení posledního přidávání měří díl asi 18-19 cm. Pokračujeme v pletení vzoru. SOUČASNĚ v 1. kruhové řadě po posledním přidávání odložíme 9 ok palce na pomocnou jehlici a navíc za nimi nahodíme 2 oka nová = 41-45 ok. Pokračujeme v kruhových řadách lícovým žerzejem a vzorem A.7 až do výše asi 18-20 cm (stejně jako u levé rukavice). Pleteninu převedeme na ponožkové jehlice č.2,5 a následující kruhovou řadu pleteme takto: upleteme hladce prvních 22-25 ok a SOUČASNĚ přidáme nad těmito oky rovnoměrně 7-7 ok, pak pleteme 16 ok vzorem A.7 a SOUČASNĚ nad tímto vzorem přidáme 1 oko, zbylá 2-3 oka upleteme hladce a SOUČASNĚ nad nimi přidáme 2-1 oka = na jehlicích máme 51-54 ok. Poté upleteme v kruhových řadách 3 cm výšky pružným vzorem 1/2 (= střídáme 1 oko hladce, 2 obrace), začínáme 2 oky obrace. V následující kruhové řadě všechna oka dle vzoru uzavřeme. Celá rukavice měří asi 21-23 cm.
Palec upleteme stejně jako u levé rukavice.

Schéma

= lícový žerzej (líc hladce, rub obrace)
= rubový žerzej (líc obrace, rub hladce)
= upleteme 1 tzv. hluboko vpíchnuté oko hladce do oka z předchozí řady, tj. pravou jehlici vpíchneme do oka z předchozí řady, nabereme přízi, protáhneme ji okem a pak toto oko spolu s prvním okem z levé jehlice spustíme z jehlice
= 3 oka odložíme na pomocnou jehlici PŘED práci, 3 oka hladce, 3 oka z pom.jehlice hladce
= 3 oka odložíme na pomocnou jehlici ZA práci, 3 oka hladce, 3 oka z pom.jehlice hladce
= 2 oka spleteme hladce
= 1 oko sejmeme hladce, 1 upleteme hladce a sejmuté přes ně přetáhneme
= 1 oko rozpleteme na 2, tj. jedno a to samé oko upleteme jak za přední nit, tak za zadní nit (= přidali jsme 1 oko)


Potřebujete poradit s tímto návodem?

Děkujeme, že jste si vybrali návod DROPS Design. Zakládáme si na tom, že dáváme k dispozici návody ověřené a snadno srozumitelné. Všechny návody jsou přeložené z norského originálu a tak si můžete kdykoli srovnat rozměry a počty s původním návodem (DROPS 182-19) .

Máte s návodem potíže? Níže najdete seznam odkazů, které vám pomohou dokončit vaše dílo co nejdříve - nebo se třeba přiučit něco nového.

1) Why is the knitting/crochet tension so important?

Knitting tension is what determines the final measurements of your work, and is usually measured per 10 x 10 cm. It is provided like so: number of stitches in width x number of rows in height - eg: 19 stitches x 26 rows = 10 x 10 cm.

The knitting tension is very individual; some people knit/crochet loosely while others work tightly. You adjust the knitting tension with the needle size, which is why the suggested needle size only serve as a guide! You need to adjust this (up or down) to ensure that YOUR knitting tension matches the knitting tension provided in the pattern. If you work with a different knitting tension than provided you will have a different yarn consumption, and your work will have different measurements than what the pattern suggests.

The knitting tension also determines which yarns can replace each other. As long as you achieve the same knitting tension you can replace one yarn with another.

See DROPS lesson: How to measure your tension/gauge

See DROPS video: How to make a gauge tension swatch

nahoru

2) What are the yarn groups?

All our yarns are categorised into yarn groups (from A to F) according to thickness and knitting tension – group A contains the thinnest yarns and group F the thickest. This makes it easier for you to find alternative yarns to our patterns, should you wish to switch yarn. All yarns within the same group have a similar knitting tension and can easily replace each other. However, different yarn qualities have different structures and properties which will give the finished work a unique look and feel.

Click here for an overview of the yarns in each yarn group

nahoru

3) Can I use a different yarn than what the pattern suggests?

The important thing when changing from one yarn to another is that the knitting/crochet tension remains the same. This is so that the measurements of the finished piece will be the same as on the sketch provided. It is easier to achieve the same knitting tension using yarns from the same yarn group. It is also possible to work with multiple strands of a thinner yarn to achieve the knitting tension of a thicker one. Please try our yarn converter. We recommend you to always work a test swatch.

Please NOTE: when changing yarn the garment might have a different look and feel to the garment in the photo, due to individual properties and qualities of each yarn.

See DROPS lesson: Can I use a different yarn than the one mentioned in the pattern?

nahoru

4) How do I use the yarn converter?

At the top of all our patterns you’ll find a link to our yarn converter, which is a helpful tool should you wish to use a different yarn than suggested. By filling in the yarn quality you wish to replace, the amount (in your size) and number of strands, the converter will present good alternative yarns with the same knitting tension. Additionally it will tell you how much you’ll require in the new qualities and whether you’ll need to work with multiple strands. Most skeins are 50g (some are 25g or 100g).

If the pattern is worked with multiple colours, every colour will have to be converted separately. Similarly, if the pattern is worked with several strands of different yarns (for example 1 strand Alpaca and 1 strand Kid-Silk) you will have to find alternatives for each, individually.

Click here to see our yarn converter

nahoru

5) Why do I get the wrong knitting tension with the suggested needle size?

The needle size provided in the pattern serves only as a guide, the important thing is to follow the knitting tension. And since knitting tension is very individual, you will have to adjust the needle size to ensure that YOUR tension is the same as in the pattern – maybe you’ll have to adjust 1, or even 2 needle sizes, up or down to achieve the correct tension. For this, we recommend that you work test swatches.

Should you work with a different knitting tension than the one provided, the measurements of the finished garment might deviate from the measurement sketch.

See DROPS lesson: How to measure your tension/gauge

See DROPS video: How to make a gauge tension swatch

nahoru

6) Why is the pattern worked top-down?

Working a garment top-down provides more flexibility and room for personal adjustment. For example it is easier to try the garment on while working, as well as making adjustments to length of yoke and shoulder caps.

The instructions are carefully explaining every step, in the correct order. Diagrams are adjusted to the knitting direction and are worked as usual.

nahoru

7) Why are the sleeves shorter in larger sizes?

The total width of the garment (from wrist-to-wrist) will be larger in the larger sizes, despite the actual sleeves being shorter. The larger sizes have longer sleeve caps and wider shoulders, so there will be a good fit in all sizes.

nahoru

8) What is a repeat?

Diagrams are often repeated on the round or in height. 1 repeat is the diagram the way it appears in the pattern. If it says to work 5 repeats of A.1 in the round, then you work A.1 a total of 5 times after/next to each other in the round. If it says to work 2 repeats of A.1 vertically/in height you work the entire diagram once, then begin again at the start and work the entire diagram one more time.

nahoru

9) How do I work according to a knitting diagram?

The diagram depicts all rows/rounds, and every stitch seen from the right side. It is read from bottom to top, from right to left. 1 square = 1 stitch.

When working back and forth, every other row is worked from the right side and every other row is worked from the wrong side. When working from the wrong side, the diagram will have to be worked reversed: from left to right, knit stitches are purled, purl stitches are knit etc.

When working in the round every round is worked from the right side and the diagram are worked from right to left on all rounds.

See DROPS lesson: How to read knitting diagrams

nahoru

10) How do I work according to a crochet diagram?

The diagram depicts all rows/rounds, and every stitch seen from the right side. It is worked from bottom to top, from right to left.

When working back and forth every other row is worked from the right side: from right to left and every other row is worked from the wrong side: from left to right.

When working in the round, every row in the diagram are worked from the right side, from right to left.

When working a circular diagram you start in the middle and work your way outwards, counter clockwise, row by row.

The rows usually start with a given number of chain stitches (equivalent to the height of the following stitch), this will either be depicted in the diagram or explained in the pattern.

See DROPS lesson: How to read crochet diagrams

nahoru

11) How do I work several diagrams simultaneously on the same row/round?

Instructions for working several diagrams after each other on the same row/round, will often be written like so: “work A.1, A.2, A.3 a total of 0-0-2-3-4 times". This means you work A.1 once, then A.2 is worked once, and A.3 is repeated (in width) the number of times provided for your size – in this case like so: S = 0 times, M = 0 times, L=2 times, XL= 3 times and XXL = 4 times.

The diagrams are worked as usual: begin with the first row in A.1, then work the first row in A.2 etc.

See DROPS lesson: How to read knitting diagrams

See DROPS lesson: How to read crochet diagrams

nahoru

12) Why does the piece start with more chain stitches than it’s worked with?

Chain stitches are slightly narrower than other stitches and to avoid working the cast-on edge too tight, we simply chain more stitches to begin with. The stitch count will be adjusted on the following row to fit the pattern and measurement sketch.

nahoru

13) Why increase before the rib edge when the piece is worked top-down?

The rib edge is more elastic and will contract slightly compared to, for example, stocking stitch. By increasing before the rib edge, you avoid a visible difference in width between the rib edge and the rest of the body.

nahoru

14) Why increase in the cast-off edge?

It’s very easy to cast off too tightly, and by making yarn overs while casting off (and simultaneously casting these off) you avoid a too tight cast off edge.

See DROPS video: How to bind off with yarn overs (yo)

nahoru

15) How do I increase/decrease on every 3rd and 4th row/round alternately?

To achieve an even increase (or decrease) you can increase on, for example: every 3rd and 4th row alternately, like so: work 2 rows and increase on the 3rd row, work 3 rows and increase on the 4th. Repeat this until the increase is complete.

See DROPS lesson: Increase or decrease 1 st on every 3rd and 4th row alternately

nahoru

16) Why is the pattern slightly different than what I see in the photo?

Pattern repeats can vary slightly in the different sizes, in order to get the correct proportions. If you’re not working the exact same size as the garment in the photo, yours might deviate slightly. This has been carefully developed and adjusted so that the complete impression of the garment is the same in all sizes.

Make sure to follow instructions and diagrams for your size!

nahoru

17) How can I work a jacket in the round instead of back and forth?

Should you prefer to work in the round instead of back and forth, you may of course adjust the pattern. You’ll need to add steeks mid-front (usually 5 stitches), and follow the instructions. When you would normally turn and work from the wrong side, simply work across the steek and continue in the round. At the end you’ll cut the piece open, pick up stitches to work bands, and cover the cut edges.

See DROPS video: How to knit steeks and cut open

nahoru

18) Can I work a jumper back and forth instead of in the round?

Should you prefer to work back and forth instead of in the round, you may of course adjust the pattern so you work the pieces separately and then assemble them at the end. Divide the stitches for the body in 2, add 1 edge stitch in each side (for sewing) and work the front and back pieces separately.

See DROPS lesson: Can I adapt a pattern for circular needles into straight needles?

nahoru

19) Why do you show discontinued yarns in the patterns?

Since different yarns have different qualities and textures we have chosen to keep the original yarn in our patterns. However, you can easily find options among our available qualities by using our yarn converter, or simply pick a yarn from the same yarn group.

It is possible that some retailers still have discontinued yarns in stock, or that someone has a few skeins at home that they would like to find patterns for.

The yarn converter will provide both alternative yarn as well as required amount in the new quality.

nahoru

20) How do I make a women’s size garment into a men’s size one?

If you have found a pattern you like which is available in women’s size it’s not very difficult to convert it to men’s size. The biggest difference will be the length of sleeves and body. Start working on the women size that you think would fit across the chest. The additional length will be worked right before you cast off for the armhole/sleeve cap. If the pattern is worked top-down you can add the length right after the armhole or before the first decrease on sleeve.

Regarding additional yarn amount, this will depend on how much length you add, but it is better with a skein too many than too few.

nahoru

21) How do I prevent a hairy garment from shedding?

All yarns will have excess fibres (from production) that might come off as lint or shedding. Brushed yarns (ie hairier yarns) have more of these loose, excess fibres, causing more shedding.

Shedding also depends on what is worn under or over the garment, and whether this pulls at the yarn fibres. It’s therefore not possible to guarantee that there will be no shedding

Below are some tips on how to get the best result when working with hairier yarns:

1. When the garment is finished (before you wash it) shake it vigorously so the looser hairs come off. NOTE: do NOT use a lint roller, brush or any method that pulls at the yarn.

2. Place the garment in a plastic bag and put it in your freezer - the temperature will cause the fibres to become less attached to each other, and excess fibres will come off easier.

3. Leave in the freezer for a few hours before taking it out and shaking it again.

4. Wash the garment according to the instructions on the yarn label.

nahoru

22) Where on the garment is the length measured?

The measurement sketch/schematic drawing provides information regarding the full length of the garment. If it’s a jumper or a jacket the length is measured from the highest point on the shoulder closest to the neckline, and straight down to the bottom of the garment. It is NOT measured from the tip of shoulder. Similarly, the length of yoke is measured from the highest point on the shoulder and down to where yoke is split into body and sleeves.

On a jacket measures are never taken along bands, unless specifically stated. Always measure inside band stitches when measuring the length.

See DROPS lesson: How to read a schematic drawing

nahoru

23) How do I know how many balls of yarn I need?

The required amount of yarn is provided in grams, eg: 450 g. To calculate how many balls you’ll need you first need to know how many grams are in 1 ball (25g, 50g or 100g). This information is available if you click on the individual yarn quality on our pages. Divide the amount required with the amount of each ball. For example, if each ball is 50g (the most common amount), the calculation will be as follows: 450 / 50 = 9 balls.

nahoru

Pořídili jste si přízi DROPS na tento model? Pak máte taky právo žádat po svém prodejci, u něhož jste nakoupili, pomoc a rady. Seznam DROPS obchodů najdete tady!
Pořád se nemůžete dobrat odpovědi, kterou hledáte? Pak posuňte stránku dolů a napište nám svůj dotaz, naši specialisté se vám pokusí poradit. Obvykle to zvládneme během 5 až 10 pracovních dnů.. Mezitím si můžete pročíst otázky a odpovědi, které k tomuto modelu položili ostatní, nebo navštívit skupinu DROPS Workshop na Facebooku, kde vám může poradit některá spřízněná duše!

Komentáře / Otázky (11)

Celine C 25.09.2020 - 15:05:

Bonjour,\r\nConcernant les mitaines comment savoir si on doit faire la taille S/M ou M/L ?\r\nAvez vous des tailles en rapport et qu\'elle partie de la main à mesurer?\r\nCordialement

Anna 27.11.2019 - 16:22:

Det var väldigt svårt att förstå utifrån beskrivningen hur man skulle sticka den helsvarta rutan. Hade det inte funnits en fråga (med en film som svar och som sa vad denna maska kallades) så hade jag inte kunnat förstå. Annars ett fint mönster!

Dagmar 01.10.2019 - 12:17:

Ich möchte das Stirnband stricken und finde die Anleitung zweideutig.Wenn ich die Anleitung von rechts nach links und in der nächsten Reihe von links nach rechts lesen soll, weshalb muss ich dann auch noch die Maschen umdenken?Habe ich nun am Rand auf der Außenseite später lauter rechte oder lauter linke Maschen oder kraus rechts, also abwechselnd eine Reihe rechts und eine Reihe links? Ich weiß nicht warum hier die Anweisung so kompliziert ist und auf dem Foto kann ich es nicht sehen.

DROPS Design 01.10.2019 kl. 13:26:

Liebe Dagmar, die Diagramme zeigen alle Reihen, dh Hin- sowie Rückreihen, wie sie von der Vorderseite aussehen. Wenn Sie dan A.1 stricken, werden alle leere Kästchen rechts bei den Hinreihen (in jeder 1., 3., 5., usw Reihe) und dann aber links bei den Rückreihen (selben Reihen), das - wird links bei den Hinreihen gestrickt und dann rechts bein den Rückreihen. Hier lesen Sie mehr über Diagramme. Viel Spaß beim stricken!

Sigrid 29.07.2019 - 10:20:

Hei. Jeg strikker høyre pulsvante og forstår ikke hvordan de rette maskene nede i vrangborden kan stemme overens med de rette maskene i mønsteret. Uansett hvordan jeg prøver får jeg alltid en forskyvning i mønsteret eller en vrang maske for mye.

DROPS Design 23.09.2019 kl. 09:39:

Hei Sigrid. Har du husket å felle 2-1 maske etter at A.7 er strikket? Du skal da ha 40-44 masker og det skal da stemme med mønstret, slik at det skal ikke bli noen forskyvninger eller masker for mye. God Fornøyelse!

Sonia 23.05.2019 - 13:25:

I am knitting the left wrist warmer and have got to the double pointed needles and want to know do I knit or purl the first 2 stitches? I knitted the A4 as a right side so P,P,K,P,P,K,P. Do I start with a P then as to stocking stitch? Also is the A5 a wrong side then so I'd start the pattern K,K? Also do I reverse the pattern at the end of the round so that the 22 stitches are "back to back" each other as would the rest of the rounds stitches? Thanks.

DROPS Design 23.05.2019 kl. 14:31:

Hi Sonia. The entire wrist warmer is worked in the round, so you always work from the right side. All diagrams are shown from the right side, so simply follow them stitch by stitch. You read the diagrams as usual, on every round (ie: bottom-up, from right to left). It sounds like you have worked A.4 correctly. work next round as follows: 2-3 stitches stocking stitch, work A.5 (P, P, K 1 in stitch below, P, P etc), 22-25 stitches stocking stitch. Happy knitting.

Yolande Bergeron 15.01.2019 - 16:50:

Y-a-t-il une façon de télécharger vos patron en PDF

DROPS Design 15.01.2019 kl. 16:56:

Bonjour Mme Bergeron, nos modèles peuvent seulement être imprimés, pour les enregistrer au format PDF, lancez l'impression et choisissez une imprimante virtuelle au lieu de l'imprimante "papier". Bon tricot!

Germana 07.11.2018 - 09:29:

Buongiorno, sto cercando di fare la fascia, ma avrei gentilmente bisogno di un chiarimento: i ferri dispari li lavoro come da schema A1, mentre i ferri pari come li lavoro? Così come si presentano? Grazie, cordiali saluti.

DROPS Design 07.11.2018 kl. 10:21:

Buongiorno Germana. Nel diagramma trova sia i ferri di andata che i ferri di ritorno. Quindi i ferri pari corrispondono alle righe pari del diagramma A1. Buon lavoro!

Germans 07.11.2018 - 09:27:

Buongiorno, sto cercando di fare la fascia, ma avrei bisogno di un chiarimento: i ferri dispari li lavoro come sullo schema A1, mentre i ferri pari come li lavoro? Così come mi si presentano? Grazie, saluti.

Marie Thompson 16.09.2018 - 20:17:

I want to knit the headband but do not understand the blacked in bloc in a1 and cannot find a tutorial. Can you help?

DROPS Design 17.09.2018 kl. 09:31:

Dear Mrs Thompson, this stitch is a double stitch and worked as shown in the video below. Happy knitting!

Laura Menegatti 27.12.2017 - 08:50:

Buongiorno. Per favore, vorrei chiarimenti su scaldapolsi taglia S/M: "Finiti gli aumenti per tassello pollice (48 m.) il lavoro è di ca. 18 cm.. Proseguire...= 41m.. Proseguire a m. rasata e diagr. A5 finché il lavoro misura ca. 18 cm.". Perché si ripete la stessa altezza di 18 cm? Significa che in realtà non devo proseguire se non dopo aver completato 2 giri dopo il giro della treccia? Grazie

DROPS Design 30.12.2017 kl. 21:45:

Buonasera Laura. Chiederemo una verifica alla casa madre sulla correttezza delle misure indicate. Buon lavoro!

Přidejte komentář k návodu DROPS 182-19

Rádi bychom věděli, co si o tomto modelu myslíte!

Pokud se chcete na něco zeptat, dbejte prosím na to, abyste ve formuláři níže vybrali správnou kategorii - díky tomu se dříve dozvíte, co potřebujete vědět. Povinná pole jsou označena *.