DROPS / 176 / 20

Beach Shells by DROPS Design

DROPS Kid-Silk lõngast heegeldatud poolringidega sall

DROPS disain: mudel nr ks-124
Lõngagrupp A
----------------------------------------------------------
Mõõdud: laius: umbes 26 cm
Pikkus keskel: umbes 164 cm
Lõng: Garnstudio DROPS KID-SILK, 25 g/200 m
25 g värv nr 03, heleroosa
25 g värv nr 05, kanarbik
25 g värv nr 20, helebeež

DROPSi HEEGELNÕEL: 4,5 mm - või sobiv, et 10 ühekordset sammast = 10 cm kõrge.
----------------------------------------------------------

Oled teinud selle või mõne meie teise disaini? Lisa oma piltidele sotsiaalmeedias silt #dropsdesign , et me näeksime neid pilte.

Soovid kasutada teist lõnga? Proovi meie lõngamuundurit!
Ei tea millist suurust valida? Pildil olev modell on umbes 170 cm pikk ja kannab suurust S või M. Õige suuruse valimiseks vaata alati valmis eseme mõõtudega joonist (cm) juhendi lõpus.

75% mohäär, 25% siid
alates 4.50 € /25g
DROPS Kid-Silk uni colour DROPS Kid-Silk uni colour 4.50 € /25g
Must ja roosa OÜ
Telli
DROPS Kid-Silk long print DROPS Kid-Silk long print 4.50 € /25g
Must ja roosa OÜ
Telli
Vardad & heegelnõelad
Lõngakulu sellele disainile alates 13.50€. Loe edasi.

Juhend

HEEGELDAMISE INFO (poolik ring)
Iga rea alguses ja lõpus kinnita poolring eelmise ringi/poolringi külge.
Alusta esimest rida töö pahemal pool järgmiselt: tee 1 kinnissilmus ümber silmuse, kus poolring algab, * tee 1 ahelsilmus, jäta vahele 1 ühekordne sammas eelmisel ringil/poolringil, tee 1 aassilmus järgmisesse ühekordsesse sambasse *. Pööra ja heegelda töö paremal pool = 1. rida skeemil A.2. (lõpeta rida 1 aassilmusega teise sambasse eelmisel ringil/poolringil ja korda * kuni *, pööra tööd ja heegelda järgmine rida skeemil A.2 töö pahemal pool). Siis korda sulgudes olevat osa ridade alguses ja lõpus.

VÄRVILINE MUSTER
Vaheta värvi igal ringil/poolringil järgmiselt:
Ring = heleroosa, 1. poolring = helebeež. Edasi heegelda poolringe mõlemal pool salli: * kanarbik, heleroosa ja helebeež *, korda * kuni *.

MUSTER
Vaata skeeme A.1 ja A.2. Joonisel on näidatud kuidas paigutada ringi ja poolringe.
----------------------------------------------------------

ÕLASALL
Heegelda täisring, siis tee poolringe sellest ringist kahele poole.

TÄISRING
Heegelda 4,5 mm heegelnõelaga ja Kid-Silk lõngaga - loe VÄRVILINE MUSTER, 6 ahelsilmust ja ühenda ringiks 1 aassilmusega esimesse ahelsilmusesse.
Siis heegelda mustrit skeemil A.1, korda skeemi 13 korda laiuses ümber ahelsilmustest ringi. Heegelda skeemi A.1 järgi, kuni jääb 1 ühekordne sammas eelmisel ringil, asenda see sammas 1 ahelsilmusega (siit heegeldad pärast edasi), lõpeta ring, tehes 1 aassilmuse kolmandasse ahelsilmusesse ringi algul. Katkesta ja kinnita lõng.

POOLRING 1
Heegelda helebeeži lõngaga, alusta 1. rida ümber ahelsilmuse eelmise ringi lõpus - loe HEEGELDAMISE INFOT (poolringil), ja heegelda skeemi A.2 järgi (= 8 mustrikordust laiuses). Katkesta ja kinnita lõng, kui skeem A.2 on tehtud 1 mustrikordus vertikaalselt (kõrgusesse) - NB! Lõpeta skeem A.2, tehes 1 aassilmuse teise sambasse ringi eelmisel ringil.

POOLRING
Heegelda kanarbiku värvi lõngaga - loe VÄRVILINE MUSTER, alusta ringi ja 1. poolringi ühenduskohalt. Heegelda skeemi A.2 järgi samamoodi nagu 1. poolringi, aga nüüd tee skeemi A.2 6 mustrikordust laiuses.
Katkesta ja kinnita lõng, kui skeem A.2 on tehtud 1 mustrikordus vertikaalselt - NB! Lõpeta skeem A.2, tehes 1 aassilmuse teise sambasse ringi/poolringi eelmisel ringil/real.

Jätka niimoodi poolringe heegeldades (6 mustrikordust skeemi A.2) eelmiste poolringide ühenduskohale mõlemal pool salli. Heegelda niimoodi, kuni mõlemal küljel on 13 poolringi.

Skeem

= ühekordne sammas
= ahelsilmus
= aassilmus
= alusta ringi 3 ahelsilmusega ja lõpeta 1 aassilmusega esimesse sambasse
= täisring
= 1. poolring
= poolring
= heegeldamise suund mõlemal küljel


Vajad abi selle mustriga?

Tänan valimast DROPS Designi! Me anname endast parima, et meie juhendid oleks kergesti arusaadavad. Kõik mustrid on tõlgitud Norra keelest, alati on võimalik kontrollida arvutusi ja mõõte originaaljuhendist (DROPS 176-20) .

Ei saa juhendist aru? Vaata nimekirja erinevatele õpetustele allpool, mis aitavad kaasa projekti valmimisele - ning võib-olla õpetavad isegi midagi uut!

1) Miks on koetihedus tähtis?

Koetihedus määrab kudumi suuruse ja mõõdetakse tavaliselt 10 x 10 cm osalt. Tavaliselt kirjutatakse nii: silmuste arv laiuses x (korda) ridade arv kõrguses - näiteks: 19 silmust x 26 rida = 10 x 10 cm.

Koetihedus on kudujatel erinev, mõni koob/heegeldab lõdvemalt, mõni tugevalt. Koetihedust saab muuta varraste suurusega, seepärast me alati mainime, et varraste suurus on ainult soovituslik! Igaüks saab seda ise muuta (suuremaks või väiksemaks) vastavalt oma käekirjale, et koetihedus tuleks sama, kui mainitud juhendis. Kui koetihedus on erinev, on lõngakulu erinev ja lõpptulemuseks on teistsugused mõõdud.

Koetihedus määrab ka seda, milliseid alternatiivlõngu saab kasutada. Teine lõng sobib alternatiiviks, kui see annab sama koetiheduse.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas mõõta koetihedust

Vaata DROPS videot: Kuidas teha tööproovi ja mõõta koetihedust

üles

2) Mis on lõngagrupid?

Kõik meie lõngad on jagatud lõngagruppideks (A kuni F) lõnga jämeduse ja koetiheduse järgi - lõngagrupp A sisaldab peenikesi lõngu ja lõngagrupp F kõige jämedamaid. Nii on lihtne leida alternatiivlõngu samale mustrile, kui soovid kasutada teist lõnga. Ühe lõngagrupi lõngadel on sama koetihedus ja neid saab teineteisega asendada. Aga kuna erinevatel lõngadel on erinev tekstuur, siis lõpptulemus võib olla erinev.

Vaata erinevaid lõngagruppe siit.

üles

3) Kas ma saan kasutada erinevat lõnga kui antud mustrid?

Kasutades teist lõnga on tähtis, et koetihedus oleks sama. Nii tulevad eseme mõõdud samad, kui antud joonisel. Seda on lihtsam saavutada, kui kasutada sama lõngagrupi lõngu. Samuti on võimalik panna kokku mitu peenemat lõnga, et saavutatda soovitatud koetihedus. Proovi meie lõngamuundurit. Ma soovitame alati teha tööproovi.

NB! Kui kasutate erinevat lõnga, siis võib olla lõpptulemus ka erinev, kuna teisel lõngal on erinev tekstuur.

Vaata DROPS õpetust: Kas ma saan kasutada teist lõnga kui antud juhendis?

üles

4) Kuidas kasutada Lõngamuundurit?

Igal meie mustrilehel on link Lõngamuundurile, juhul kui soovid kasutada teist lõnga kui soovitatud juhendis. Sisesta lõng, mida soovid asendada, kogus (valitud suurusele) ja lõngade arv ning lõngamuundur pakub parima valiku alternatiive sama koetihedusega. Lisaks saad teada palju vajad uut lõnga ja mitut lõnga kasutada. Enamus tokke on 50 g (mõned 25 g või 100 g).

Kui mustris on kasutatud mitut värvi, siis tuleb iga värvi eraldi vaadata. Samuti, kui juhendis on kasutatud kahte erinevat lõnga koos (näiteks 1 Alpaca + 1 Kid-Silk), siis tuleb leida alternatiivid neile eraldi.

Vaata lõngamuundurit siit

üles

5) Miks minu koetihedus tuleb vale soovitatud varrastega?

Varraste suurus mustrilehel on ainult soovituslik, tähtis on järgida koetihedust. Kuna koetihedus on kõigil erinev, siis on vaja valida omale sobivad vardad õige koetiheduse saavutamiseks – võib-olla on vaja võtta suuremad või väiksemad vardad. Seepärast on vajalik teha tööproov.

Kui Sinu koetihedus on erinev, siis tulevad ka eseme mõõdud erinevad.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas mõõta koetihedust

Vaata DROPS videot: Kuidas teha tööproovi

üles

6) Miks on ese kootud ülevalt alla?

Kui rõivas on kootud ülevalt alla, on lihtsam teha muudatusi pikkuses. Näiteks, on lihtsam proovida eset selga kudumise käigus, et kontrollida passe pikkust.

Juhendis on hoolikalt selgitatud iga samm õiges järjekorras. Skeemid on kohandatud vastavalt kudumise suunale ja kootakse nagu tavaliselt.

üles

7) Miks on varrukad lühemad suurematel surrustel?

Suurematel suurustel on üldlaius (varruka otsast varruka otsani) ikkagi suurem, isegi kui varruka pikkus on lühem. Suurematel suurustel on varrukakaar pikem ja õlad laiemad, et rõivas istuks seljas paremini.

üles

8) Mis on mustrikordus?

Mustri skeeme korratakse tihti ringil/real või vertikaalselt (kõrguses). 1 mustrikordus skeemil näitab mustri põhisilmuseid. Kui on öeldud juhendis, et tee 5 mustrikordust skeemi A.1 ringil, siis tuleb kududa skeemi 5 korda üksteise järgi samal ringil. Kui on öeldud juhendis, et tee 2 mustrikordust skeemi A.1 vertikaalselt, koo terve skeem ühe korra kõrguses, siis koo jälle otsast peale terve skeem teise korra.

üles

9) Kuidas kududa skeemi järgi?

Skeemil on näidatud kõik read/ringid ja iga silmus vaadates töö paremalt poolt. Skeemi loetakse alt üles, paremalt vasakule. 1 ruut = 1 silmus.

Edasi-tagasi kududes, kootakse iga teine rida töö paremal pool, skeemi loetakse paremalt vasakule; iga teine rida kootakse töö pahemal pool: loetakse skeemi vasakult paremale. Kududes töö pahemal pool, loetakse skeemi vasakult paremale, parempidi silmused kootakse pahempidi ja pahempidi silmused parempidi.

Ringselt kududes kootakse kõik read töö paremal pool ja skeemil loetakse kõik read paremalt vasakule.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda kudumise skeeme

üles

10) Kuidas heegeldada skeemi järgi?

Skeemil on näidatud kõik read/ringid ja iga silmus vaadates töö paremalt poolt. Skeemi loetakse alt üles, paremalt vasakule.

Edasi-tagasi heegeldades, read mis tehakse töö paremal pool loetakse skeemi paremalt vasakule; read mis tehakse töö pahemal pool: loetakse skeemi vasakult paremale.

Ringselt heegeldades tehakse kõik read töö paremal pool ja skeemi loetakse igal ringil paremalt vasakule.

Heegeldades ringset skeemi, alustatakse keskelt ja heegeldatakse väljapoole, vastupäeva ja ringi haaval.

Rida algab tavaliselt antud numbri ahelsilmustega (vastavalt järgmise silmuse kõrgusele), see on näidatud skeemil või kirjeldatud juhendis.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda heegeldamise skeeme

üles

11) Kuidas kududa ühel real/ringil mitu erinevat skeemi?

Kui on vaja teha samal real/ringil mitme erineva skeemi järgi, siis on see tavaliselt kirjutatud nii: “ koo skeemi A.1, A.2, skeemi A.3 kokku 0-0-2-3-4 times". Aee tähendab koo skeemi A.1 ühe korra, siis skeemi A.2 ühe korra, siis korda skeemi A.3 (laiuses) niimitu korda, kui on vaja sinu suurusele – siin näites on see: suurusel S = 0 korda, M = 0 korda, L= 2 korda, XL= 3 korda ja suurusel XXL = 4 korda.

Skeeme kootakse nagu tavaliselt, alusta esimese reaga skeemil A.1, siis tee skeemi A.2 esimene rida jne.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda kudumise skeeme

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda heegeldamise skeeme

üles

12) Miks tehaks töö alguses rohkem ahelsilmuseid?

Ahelsilmused on natuke lühemad kui teised silmused, et äär ei jääks kiskuma, me teeme alguses rohkem silmuseid. Järgmisel real kohandatakse silmuste arvu, et see läheks kokku mustriga ja suuruse mõõtudega joonisel.

üles

13) Miks kasvatatakse silmuseid enne soonikut ülevalt alla kududes?

Soonikkude on venivam ja tõmbab rohkem kokku, kui näiteks parempidine kude. Kasvatades silmuseid enne soonikkoes äärist, hoiab see ära suure erinevuse laiusesse.

üles

14) Milleks kasvatada mahakudumise real?

Tihti jääb mahakudumise rida kiskuma. Seepärast tehakse silmuseid mahakududes mõned õhksilmused, et äär ei jääks kiskuma.

Vaata DROPSi videot: Kuidas kududa silmuseid maha, tehes õhksilmuseid?

üles

15) Kuidas kasvatada/kahandada kordamööda igal 3. või 4. real/ringil?

Et kasvatused / kahandused jaguneksid ühtlaselt, tuleb kasvatada /kahandada näiteks kordamööda igal 3. või 4. real/ringil järgmiselt: koo 2 rida ja kasvata/kahanda kolmandal real/ringil, koo 3 rida ja kasvata neljandal real/ringil. Kasvata/kahanda niimoodi vaheldumisi, kuni vajalikud kasvatused/kahandused on tehtud.

Vaata DROPS õpetust: Kasvata / kahanda 1 silmus kordamööda igal 3. või 4. real

üles

16) Miks on juhend natuke erinev kui disain pildil?

Mustrikordused võivad olla natuke erinevad erinevatel suurustel, et saavutada vajaliku suurust. Kui te teete suuremat suurust, võib teie töö olla natuke erinev. Seda kõike on võetud arvesse disaini loomisel, et üldmulje oleks kõikidel suurustel sama.

Järgi oma suurusele vastavat juhendit ja skeeme!

üles

17) Kuidas kududa jakki ringselt, mitte edasi-tagasi?

Kui soovitakse kududa ringselt, mitte edasi-tagasi, saab juhendit natuke muuta. Esiosa keskele tuleb lisada steegid (õmblusvarud - tavaliselt u 5 silmust) ja järgida juhendit. Selle asemel et pöörata ja kududa töö pahemal pool, koo lihtsalt üle steekide ja jätka ringselt töö paremal pool. Pärast lõigatakse kudum eest lahti, korjatakse silmused nööbiliistude jaoks ja kaetakse lõikeservad.

Vaata DROPS videot: Kuidas kududa steeke ja neid lahti lõigata

üles

18) Kuidas muuta ringselt kootud juhendit edasi-tagasi kudumiseks?

Kui soovitakse kududa ringse töövõtte asemel edasi-tagasi, võib kududa osad eraldi ja õmmelda pärast kokku. Kehaosa silmuste arv tuleb jagada kaheks, lisada 1 ääresilmus mõlemale küljele (õmblusvarudeks) ja kududa edasi-tagasi.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas kududa ringvarrastele kirjutatud juhendit pikkade varrastega?

üles

19) Miks on juhendis ikka näidatud tootmisest maas lõnga nime?

Kuna igal lõngal on oma tekstuur, on originaallõng jõetud juhendisse alles. Aga meie Lõngamuunduriga on lihtne leida alternatiivi, või vali lihtsalt sama lõngagrupi lõng.

Mõnes poes võib veel olla tootmisest maas lõnga müügil, või on kellegil veel kodus seda lõnga alles ja soovib leida juhendit.

Lõngamuundur aitab leida alternatiivlõnga ja vajaliku koguse.

üles

20) Kuidas muuta naiste suurusega kudum meeste suurusele?

Kui soovid kududa naiste suurusega disaini mehele, siis on seda lihtne muuta meeste suuruseks. Suurim erinevaus on varrukate ja kehaosa pikkus. Vali naiste suurus sobiva rinnaümbermõõduga. Pikkus saab lisada varrukale enne käeaugu mahakudumist/varrukakaare tegemist. Kui juhend on ülevalt alla, saab pikkus lisada kohe pärast käeauku või enne esimest kahandust varrukal.

Lõngakoguse muutus oleneb kui palju pikkust lisatakse, aga parem osta tokk rohkem kui vähem.

üles

21) Kuidas hoiduda kampsuni topiliseks minemisest?

Enamus lõngu on karvased, mis eemalduvad pesus või moodustavad toppe. Kammitud lõngadel (st. karvastel lõngadel) on neid rohkem, mistõttu need ajavad ka rohkem karva.

Karva ajamine sõltub ka sellest, mida kantakse kudumi all ja kas see tõmbab kiude välja. Seetõttu on võimatu garanteerida, et kudum ei aja karva.

Allpool on mõned nipid, kuidas saada paremat tulemust karvaste lõngadega:

1. Kudumi valmides (enne pesu) raputa seda, et lahtised karvad eemalduks. NB! ÄRA KASUTA liimirulli, harja või muid meetodeid, mis kisuvad karvu välja.

2. Pane kudum kilekotti ja külmikusse – madal temperatuur põhjustab kiudude lõdvestumist ja need eemalduvad teineteisest kergemini.

3. Jäta ese külmikusse paariks tunniks, siis võta välja ja raputa kudumit jälle.

4. Pese kudumit vastavalt juhendile lõngatoki etiketil.

üles

22) Kuidas mõõdetakse eseme pikkust?

Mustrilehel olev mõõtudega joonis annab infot rõiva pikkuse kohta. Kampsuni pikkust mõõdetakse õla kõrgemast kohast (tavaliselt kaelaaugu kõrvalt, MITTE õla tipust) alla alumise servani. Samamoodi passe pikkust mõõdetakse õla kõrgemast kohast alla varrukate ja kehaosa jagamise kohani.

Mõõte ei võeta mööda nööbiliiste, kui ei ole just nii mainitud; sel puhul mõõda nööbiliistude kõrvalt.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas vaadata suurust joonisel

üles

23) Mitu toki lõnga on vaja?

Vajaminev lõngakogus on antud grammides, näiteks: 450 g. Arvutamaks, mitu toki lõnga on vaja, on esiteks vaja teada, kui palju gramme on 1 tokis (25g, 50g või 100g). See informatsioon on saadaval, vaadates lõngainfot. Jaga vajalik grammide arv toki kaaluga. Näiteks, kui tokis on 50 g lõnga (standard kogus), siis arvutatakse järgmiselt: 450 / 50 = 9 tokki.

üles

Kas ostsid selle projekti tegemiseks DROPS lõnga? Siis võib küsida abi lõngapoest. Vaata DROPS lõnga müüjate nimekirja siit!
Ikka ei leia vastust oma küsimusele? Siis võib jätta kommetaar juhendi lõppu ja meie eksperdid vastavad! Seda tehakse tavaliselt 5 kuni 10 päeva jooksul.. Seniks võib lugeda küsimusi-vastuseid kommentaaridest või ühineda DROPS Workshop grupiga Facebookis abi saamiseks kaaskudujatelt/heegeldajatelt!

Kommentaarid / Küsimused (10)

Alice 02.05.2020 - 11:10:

Nella spiegazione del circolo dice "ripetere il diagramma 13 volte in larghezza attorno all’anello di catenelle", cosa vuol dire? Detto così sembra di dover ripetere lo schema 13 volte, ma ovviamente no, nella foto si vede che si fa lo schema 1 volta sola. Grazie!

DROPS Design 02.05.2020 kl. 14:33:

Buongiorno Alice. Le indicazioni sono corrette. Si inizia con il cerchio rosa chiaro che vede nella fotografia presa di schiena. Buon lavoro!

Lidia 18.08.2019 - 23:05:

Quisiera saber si el punto del chal en circulo lo pueden realizar en video por favor.Gracias

DROPS Design 17.10.2019 kl. 20:12:

Hola Lidia. Este patrón de momento no tiene un video paso a paso

JoAnnah 28.03.2019 - 15:08:

Ik heb een vraag over de eerste drie toeren: 1e toer: klopt het dat ik aan het einde 3 lossen en 27 stokjes heb? 2e toer: moet er tussen elk stokje een losse? Als ik het patroon goed snap is het 2 stokjes, 1 losse, maar als ik de foto bekijk lijkt het erop dat er na elk stokje een losse zit. 3e toer: is eigenlijk dezelfde vraag als bij de 2e toer: zit er tussen elk stokje 2 lossen? Alvast dank voor het antwoord.

DROPS Design 31.03.2019 kl. 12:11:

Dag JoAnnah,

Je herhaalt A.1 13 keer in de breedte, dus na de eerste toer heb je dan 13 stokjes op de toer. Op de 2e toer is het inderdaad 1 losse, 1 stokje, 1 losse, enz. Bij de derde toer haak je steeds 1 stkokje, 2 lossen, 1 stokje, 2 lossen enz.

Franca 05.07.2017 - 08:39:

Salve volevo sapere quando si inizia il mezzo cerchio e si devono fare sul rovescio del lavoro le catenelle e le maglie bassissime ,con quale colore devo lavorare? il colore del precedente o del successivo?? certa di una vostra celere risposta (come già altre volte avete fatto) vi auguro buona giornata

DROPS Design 05.07.2017 kl. 09:58:

Buongiorno Franca. Deve lavorare con il colore successivo. Buon lavoro!

Nina 04.06.2017 - 17:39:

Hei! Jeg har begynt med dette sjalet og er ferdig med den første sirkelen. Når jeg begynner på første halvsirkel kan jeg ikke se at det er forklart hvor mange staver på første sirkel som skal hoppes over hver gang jeg skal feste halvsirkelen til forrige sirkel/halvsirkel. Kan noen forklare dette?

DROPS Design 06.06.2017 kl. 08:25:

Hei Nina. Du finner informasjonen under HEKLEINFO HALVSIRKEL, øverst i oppskriften. God Fornøyelse!

Dorte Hvalsøe 30.05.2017 - 23:22:

Bruges der hæklenål nr 3.5 eller 4.5? Begge nåle fremgår i opskriften.

DROPS Design 31.05.2017 kl. 09:53:

Hei Dorte. Her har det sneket seg inn en feil. Det skal være heklenål nr. 4,5. Vi skal få rettet dette opp asap. Takk for at du gjorde oss oppmerksom på dette og god fornøyelse med å hekle dette flotte sjalet.

Åshild Aspøy 16.05.2017 - 16:00:

Hei, Drops. Jeg vil bare si i fra om at denne oppskriften opererer både med nål nr 3,5 og 4,5, ulikt mellom søk, overskrift og selve oppskriftsteksten. Vennligst, Åshild :-)

Leonore 24.02.2017 - 22:58:

Wat betekenen het roze diamant-icoontje en het klokje rechtsbovenin de foto's?

DROPS Design 27.02.2017 kl. 15:01:

Hoi Leonore. Dat het patroon te zien is op de voorpagina van de site (featured).

Marta Pascual Ruiz 02.02.2017 - 15:47:

El chal es precioso, pero no puedo ver las explicaciones. ¿ Como podria hacerlo ?

Lauren McRoberts 14.12.2016 - 16:23:

I love this one! It is so interesting and different, light and delicate for the summer. Must include!

Jäta kommentaar mustrile DROPS 176-20

Ootame kommentaare selle mustri kohta!

Kui soovid midagi küsida, siis kiiremaks vastuse saamiseks veendu, et valid õige kategooria alloleval formil. Vajaliku väljad *.