DROPS Extra / 0-1200

Christmas Cherub by DROPS Design

DROPS jõuludeks: DROPS Kid-Silk ja Cotton Merino lõngast kootud pitsmustriga või ripskoes ingel

Võtmesõnad: jõulud, jõulukaunistused, lauale,
DROPSi disain: mudel nr ks-107
Lõngagrupid A ja B
----------------------------------------------------------
Mõõdud: kõrgus: u. 7,5 cm
Allääre ümbermõõt: u. 14 cm
Lõng (mõlema ingli jaoks): Garnstudio DROPS COTTON MERINO, 50 g/110 m
50 g värv nr 01, naturaalvalge
Ja kasuta:
Garnstudio DROPS KID-SILK, 25 g/200 m
25 g värv nr 01, naturaalvalge
1 ingel kaalub u. 8 g

DROPSi sukavardad: 3 mm - või sobivad, et saavutada koetihedus 23 s x 32 rida parempidises koes kahekordse lõngaga (mõlemast 1) = 10 x 10 cm
----------------------------------------------------------

Oled teinud selle või mõne meie teise disaini? Lisa oma piltidele sotsiaalmeedias silt #dropsdesign , et me näeksime neid pilte.

Soovid kasutada teist lõnga? Proovi meie lõngamuundurit!

50% Vill, 50% Puuvill
alates 3.70 € /50g
DROPS Cotton Merino uni colour DROPS Cotton Merino uni colour 3.70 € /50g
Must ja roosa OÜ
Telli

75% mohäär, 25% siid
alates 4.50 € /25g
DROPS Kid-Silk uni colour DROPS Kid-Silk uni colour 4.50 € /25g
Must ja roosa OÜ
Telli
DROPS Kid-Silk long print DROPS Kid-Silk long print 4.50 € /25g
Must ja roosa OÜ
Telli
Vardad & heegelnõelad
Lõngakulu sellele disainile alates 8.20€. Loe edasi.

Juhend

KAHANDAMISE NIPP
Kahanda, kududes 2 parempidi/pahempidi kokku.

KASVATAMISE NIPP
Kasvata 1 s, kududes 2 s ühte silmusesse järgmiselt: koo 1 pr silmuse esimesest aasast, aga ära lase silmust vasakult vardalt, koo 1 s läbi sama silmuse tagumise aasa.

MUSTER
Koo * 2 pr kokku, 1 õs *, korda * kuni * tervel ringil. Koo õs järgmisel real nagu tavaline ph silmus, et tekiks auk.
-----------------------------

RIPSKOES INGEL
Kootakse ringselt sukavarrastega.
Loo 3 mm sukavarrastele 32 s kahekordse lõngaga (1 Cotton Merino ja 1 Kid-Silk). Koo * 1 ring ph silmuseid, 2 ringi pr silmuseid, siis koo 1 ring pr, SAMAL AJAL kahanda 4 s ühtlaste vahedega - loe KAHANDAMISE NIPPI *, korda * kuni * kokku 4 korda = 16 s - JÄLGI KOETIHEDUST!
Koo 1 ring ph, 1 ring pr, SAMAL AJAL kahanda 4 s ühtlaste vahedega = 12 s.
Koo 1 ring pr, siis veel 1 ring pr, SAMAL AJAL kahanda ühtlaste vahedega 4 s = 8 s.
Koo 1 ring ph (= kael).
Järgmisel ringil kasvata, kududes 2 s igasse silmusesse - vaata KASVATAMISE NIPPI = 16 s.
Koo 6 ring parempidi. Koo 2 ringi, kududes kõik silmused paarikaupa kokku = jääb 4 s. Katkesta lõng ja tõmba läbi allesjäänud silmuste, pinguta ja kinnita lõngaots.

TIIVAD
Kootakse sukavarrastega edasi-tagasi, ülevalt alla.
Loo 3 mm sukavarrastele kahekordse Kid-Silk lõngaga 21 s. Koo 1 rida parempidi töö PP pool.
Koo lühendatud ridu järgmiselt: * 7 pr, pööra ja koo pr tagasi, koo 1 rida pr kõigil silmustel *, korda * kuni * kokku 6 korda, siis * 2 pr kokku, 6 pr, pööra ja koo pr tagasi, koo 1 rida pr kõigil silmustel *, korda * kuni*, kuni vardal on 15 s.
Koo * 2 pr kokku, koo pr ülejäänud silmused real *, korda * kuni *, kuni jääb 9 s reale, koo silmused maha.

VIIMISTLUS
Täida pea lõngajääkide või vatiga. Kinnita tiivad ingli seljale väikeste pistetega.
Kui soovid inglit riputada, tee riputusaas nii: lõika Kid-Silk lõngast 2 juppi pikkusega 60 cm. Keeruta lõngu, kuni suudad, murra pooleks ja lase keerduda. Tee mõlemasse otsa sõlm ja kinnita pealaele.
_________________________________________________________

PITSMUSTRIGA INGEL
Kootakse ringselt sukavarrastega.
Loo 3 mm sukavarrastele 32 s kahekordse lõngaga (1 Cotton Merino ja 1 Kid-Silk).
Koo * 1 ring ph silmuseid, 1 ring MUSTRIT - vaata ülevalt, koo 1 ring ph, siis koo 1 ring pr, SAMAL AJAL kahanda 4 s ühtlaste vahedega - loe KAHANDAMISE NIPPI *, korda * kuni * kokku 4 korda = 16 s - JÄLGI KOETIHEDUST!
Koo 1 ring pahempidi, SAMAL AJAL kahanda ühtlaste vahedega 4 s = 12 s.
Koo 1 ring mustrit. Koo 1 ring pahempidi. Koo 1 ring pr, SAMAL AJAL kahanda ühtlaste vahedega 4 s = 8 s (kael). Koo 1 ring pahempidi.
Järgmisel ringil kasvata, kududes 2 s igasse silmusesse - vaata KASVATAMISE NIPPI = 16 s. Koo 6 ringi parempidi.
Koo 2 ringi, kududes kõik silmused paarikaupa kokku = jääb 4 s.
Katkesta lõng ja tõmba läbi allesjäänud silmuste, pinguta ja kinnita lõngaots.
Koo tiivad ja kinnita samamoodi nagu ripskoes inglil.

Vajad abi selle mustriga?

Tänan valimast DROPS Designi! Me anname endast parima, et meie juhendid oleks kergesti arusaadavad. Kõik mustrid on tõlgitud Norra keelest, alati on võimalik kontrollida arvutusi ja mõõte originaaljuhendist (DROPS Extra 0-1200) .

Ei saa juhendist aru? Vaata nimekirja erinevatele õpetustele allpool, mis aitavad kaasa projekti valmimisele - ning võib-olla õpetavad isegi midagi uut!

1) Miks on koetihedus tähtis?

Koetihedus määrab kudumi suuruse ja mõõdetakse tavaliselt 10 x 10 cm osalt. Tavaliselt kirjutatakse nii: silmuste arv laiuses x (korda) ridade arv kõrguses - näiteks: 19 silmust x 26 rida = 10 x 10 cm.

Koetihedus on kudujatel erinev, mõni koob/heegeldab lõdvemalt, mõni tugevalt. Koetihedust saab muuta varraste suurusega, seepärast me alati mainime, et varraste suurus on ainult soovituslik! Igaüks saab seda ise muuta (suuremaks või väiksemaks) vastavalt oma käekirjale, et koetihedus tuleks sama, kui mainitud juhendis. Kui koetihedus on erinev, on lõngakulu erinev ja lõpptulemuseks on teistsugused mõõdud.

Koetihedus määrab ka seda, milliseid alternatiivlõngu saab kasutada. Teine lõng sobib alternatiiviks, kui see annab sama koetiheduse.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas mõõta koetihedust

Vaata DROPS videot: Kuidas teha tööproovi ja mõõta koetihedust

üles

2) Mis on lõngagrupid?

Kõik meie lõngad on jagatud lõngagruppideks (A kuni F) lõnga jämeduse ja koetiheduse järgi - lõngagrupp A sisaldab peenikesi lõngu ja lõngagrupp F kõige jämedamaid. Nii on lihtne leida alternatiivlõngu samale mustrile, kui soovid kasutada teist lõnga. Ühe lõngagrupi lõngadel on sama koetihedus ja neid saab teineteisega asendada. Aga kuna erinevatel lõngadel on erinev tekstuur, siis lõpptulemus võib olla erinev.

Vaata erinevaid lõngagruppe siit.

üles

3) Kas ma saan kasutada erinevat lõnga kui antud mustrid?

Kasutades teist lõnga on tähtis, et koetihedus oleks sama. Nii tulevad eseme mõõdud samad, kui antud joonisel. Seda on lihtsam saavutada, kui kasutada sama lõngagrupi lõngu. Samuti on võimalik panna kokku mitu peenemat lõnga, et saavutatda soovitatud koetihedus. Proovi meie lõngamuundurit. Ma soovitame alati teha tööproovi.

NB! Kui kasutate erinevat lõnga, siis võib olla lõpptulemus ka erinev, kuna teisel lõngal on erinev tekstuur.

Vaata DROPS õpetust: Kas ma saan kasutada teist lõnga kui antud juhendis?

üles

4) Kuidas kasutada Lõngamuundurit?

Igal meie mustrilehel on link Lõngamuundurile, juhul kui soovid kasutada teist lõnga kui soovitatud juhendis. Sisesta lõng, mida soovid asendada, kogus (valitud suurusele) ja lõngade arv ning lõngamuundur pakub parima valiku alternatiive sama koetihedusega. Lisaks saad teada palju vajad uut lõnga ja mitut lõnga kasutada. Enamus tokke on 50 g (mõned 25 g või 100 g).

Kui mustris on kasutatud mitut värvi, siis tuleb iga värvi eraldi vaadata. Samuti, kui juhendis on kasutatud kahte erinevat lõnga koos (näiteks 1 Alpaca + 1 Kid-Silk), siis tuleb leida alternatiivid neile eraldi.

Vaata lõngamuundurit siit

üles

5) Miks minu koetihedus tuleb vale soovitatud varrastega?

Varraste suurus mustrilehel on ainult soovituslik, tähtis on järgida koetihedust. Kuna koetihedus on kõigil erinev, siis on vaja valida omale sobivad vardad õige koetiheduse saavutamiseks – võib-olla on vaja võtta suuremad või väiksemad vardad. Seepärast on vajalik teha tööproov.

Kui Sinu koetihedus on erinev, siis tulevad ka eseme mõõdud erinevad.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas mõõta koetihedust

Vaata DROPS videot: Kuidas teha tööproovi

üles

6) Miks on ese kootud ülevalt alla?

Kui rõivas on kootud ülevalt alla, on lihtsam teha muudatusi pikkuses. Näiteks, on lihtsam proovida eset selga kudumise käigus, et kontrollida passe pikkust.

Juhendis on hoolikalt selgitatud iga samm õiges järjekorras. Skeemid on kohandatud vastavalt kudumise suunale ja kootakse nagu tavaliselt.

üles

7) Miks on varrukad lühemad suurematel surrustel?

Suurematel suurustel on üldlaius (varruka otsast varruka otsani) ikkagi suurem, isegi kui varruka pikkus on lühem. Suurematel suurustel on varrukakaar pikem ja õlad laiemad, et rõivas istuks seljas paremini.

üles

8) Mis on mustrikordus?

Mustri skeeme korratakse tihti ringil/real või vertikaalselt (kõrguses). 1 mustrikordus skeemil näitab mustri põhisilmuseid. Kui on öeldud juhendis, et tee 5 mustrikordust skeemi A.1 ringil, siis tuleb kududa skeemi 5 korda üksteise järgi samal ringil. Kui on öeldud juhendis, et tee 2 mustrikordust skeemi A.1 vertikaalselt, koo terve skeem ühe korra kõrguses, siis koo jälle otsast peale terve skeem teise korra.

üles

9) Kuidas kududa skeemi järgi?

Skeemil on näidatud kõik read/ringid ja iga silmus vaadates töö paremalt poolt. Skeemi loetakse alt üles, paremalt vasakule. 1 ruut = 1 silmus.

Edasi-tagasi kududes, kootakse iga teine rida töö paremal pool, skeemi loetakse paremalt vasakule; iga teine rida kootakse töö pahemal pool: loetakse skeemi vasakult paremale. Kududes töö pahemal pool, loetakse skeemi vasakult paremale, parempidi silmused kootakse pahempidi ja pahempidi silmused parempidi.

Ringselt kududes kootakse kõik read töö paremal pool ja skeemil loetakse kõik read paremalt vasakule.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda kudumise skeeme

üles

10) Kuidas heegeldada skeemi järgi?

Skeemil on näidatud kõik read/ringid ja iga silmus vaadates töö paremalt poolt. Skeemi loetakse alt üles, paremalt vasakule.

Edasi-tagasi heegeldades, read mis tehakse töö paremal pool loetakse skeemi paremalt vasakule; read mis tehakse töö pahemal pool: loetakse skeemi vasakult paremale.

Ringselt heegeldades tehakse kõik read töö paremal pool ja skeemi loetakse igal ringil paremalt vasakule.

Heegeldades ringset skeemi, alustatakse keskelt ja heegeldatakse väljapoole, vastupäeva ja ringi haaval.

Rida algab tavaliselt antud numbri ahelsilmustega (vastavalt järgmise silmuse kõrgusele), see on näidatud skeemil või kirjeldatud juhendis.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda heegeldamise skeeme

üles

11) Kuidas kududa ühel real/ringil mitu erinevat skeemi?

Kui on vaja teha samal real/ringil mitme erineva skeemi järgi, siis on see tavaliselt kirjutatud nii: “ koo skeemi A.1, A.2, skeemi A.3 kokku 0-0-2-3-4 times". Aee tähendab koo skeemi A.1 ühe korra, siis skeemi A.2 ühe korra, siis korda skeemi A.3 (laiuses) niimitu korda, kui on vaja sinu suurusele – siin näites on see: suurusel S = 0 korda, M = 0 korda, L= 2 korda, XL= 3 korda ja suurusel XXL = 4 korda.

Skeeme kootakse nagu tavaliselt, alusta esimese reaga skeemil A.1, siis tee skeemi A.2 esimene rida jne.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda kudumise skeeme

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda heegeldamise skeeme

üles

12) Miks tehaks töö alguses rohkem ahelsilmuseid?

Ahelsilmused on natuke lühemad kui teised silmused, et äär ei jääks kiskuma, me teeme alguses rohkem silmuseid. Järgmisel real kohandatakse silmuste arvu, et see läheks kokku mustriga ja suuruse mõõtudega joonisel.

üles

13) Miks kasvatatakse silmuseid enne soonikut ülevalt alla kududes?

Soonikkude on venivam ja tõmbab rohkem kokku, kui näiteks parempidine kude. Kasvatades silmuseid enne soonikkoes äärist, hoiab see ära suure erinevuse laiusesse.

üles

14) Milleks kasvatada mahakudumise real?

Tihti jääb mahakudumise rida kiskuma. Seepärast tehakse silmuseid mahakududes mõned õhksilmused, et äär ei jääks kiskuma.

Vaata DROPSi videot: Kuidas kududa silmuseid maha, tehes õhksilmuseid?

üles

15) Kuidas kasvatada/kahandada kordamööda igal 3. või 4. real/ringil?

Et kasvatused / kahandused jaguneksid ühtlaselt, tuleb kasvatada /kahandada näiteks kordamööda igal 3. või 4. real/ringil järgmiselt: koo 2 rida ja kasvata/kahanda kolmandal real/ringil, koo 3 rida ja kasvata neljandal real/ringil. Kasvata/kahanda niimoodi vaheldumisi, kuni vajalikud kasvatused/kahandused on tehtud.

Vaata DROPS õpetust: Kasvata / kahanda 1 silmus kordamööda igal 3. või 4. real

üles

16) Miks on juhend natuke erinev kui disain pildil?

Mustrikordused võivad olla natuke erinevad erinevatel suurustel, et saavutada vajaliku suurust. Kui te teete suuremat suurust, võib teie töö olla natuke erinev. Seda kõike on võetud arvesse disaini loomisel, et üldmulje oleks kõikidel suurustel sama.

Järgi oma suurusele vastavat juhendit ja skeeme!

üles

17) Kuidas kududa jakki ringselt, mitte edasi-tagasi?

Kui soovitakse kududa ringselt, mitte edasi-tagasi, saab juhendit natuke muuta. Esiosa keskele tuleb lisada steegid (õmblusvarud - tavaliselt u 5 silmust) ja järgida juhendit. Selle asemel et pöörata ja kududa töö pahemal pool, koo lihtsalt üle steekide ja jätka ringselt töö paremal pool. Pärast lõigatakse kudum eest lahti, korjatakse silmused nööbiliistude jaoks ja kaetakse lõikeservad.

Vaata DROPS videot: Kuidas kududa steeke ja neid lahti lõigata

üles

18) Kuidas muuta ringselt kootud juhendit edasi-tagasi kudumiseks?

Kui soovitakse kududa ringse töövõtte asemel edasi-tagasi, võib kududa osad eraldi ja õmmelda pärast kokku. Kehaosa silmuste arv tuleb jagada kaheks, lisada 1 ääresilmus mõlemale küljele (õmblusvarudeks) ja kududa edasi-tagasi.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas kududa ringvarrastele kirjutatud juhendit pikkade varrastega?

üles

19) Miks on juhendis ikka näidatud tootmisest maas lõnga nime?

Kuna igal lõngal on oma tekstuur, on originaallõng jõetud juhendisse alles. Aga meie Lõngamuunduriga on lihtne leida alternatiivi, või vali lihtsalt sama lõngagrupi lõng.

Mõnes poes võib veel olla tootmisest maas lõnga müügil, või on kellegil veel kodus seda lõnga alles ja soovib leida juhendit.

Lõngamuundur aitab leida alternatiivlõnga ja vajaliku koguse.

üles

20) Kuidas muuta naiste suurusega kudum meeste suurusele?

Kui soovid kududa naiste suurusega disaini mehele, siis on seda lihtne muuta meeste suuruseks. Suurim erinevaus on varrukate ja kehaosa pikkus. Vali naiste suurus sobiva rinnaümbermõõduga. Pikkus saab lisada varrukale enne käeaugu mahakudumist/varrukakaare tegemist. Kui juhend on ülevalt alla, saab pikkus lisada kohe pärast käeauku või enne esimest kahandust varrukal.

Lõngakoguse muutus oleneb kui palju pikkust lisatakse, aga parem osta tokk rohkem kui vähem.

üles

21) Kuidas hoiduda kampsuni topiliseks minemisest?

Enamus lõngu on karvased, mis eemalduvad pesus või moodustavad toppe. Kammitud lõngadel (st. karvastel lõngadel) on neid rohkem, mistõttu need ajavad ka rohkem karva.

Karva ajamine sõltub ka sellest, mida kantakse kudumi all ja kas see tõmbab kiude välja. Seetõttu on võimatu garanteerida, et kudum ei aja karva.

Allpool on mõned nipid, kuidas saada paremat tulemust karvaste lõngadega:

1. Kudumi valmides (enne pesu) raputa seda, et lahtised karvad eemalduks. NB! ÄRA KASUTA liimirulli, harja või muid meetodeid, mis kisuvad karvu välja.

2. Pane kudum kilekotti ja külmikusse – madal temperatuur põhjustab kiudude lõdvestumist ja need eemalduvad teineteisest kergemini.

3. Jäta ese külmikusse paariks tunniks, siis võta välja ja raputa kudumit jälle.

4. Pese kudumit vastavalt juhendile lõngatoki etiketil.

üles

22) Kuidas mõõdetakse eseme pikkust?

Mustrilehel olev mõõtudega joonis annab infot rõiva pikkuse kohta. Kampsuni pikkust mõõdetakse õla kõrgemast kohast (tavaliselt kaelaaugu kõrvalt, MITTE õla tipust) alla alumise servani. Samamoodi passe pikkust mõõdetakse õla kõrgemast kohast alla varrukate ja kehaosa jagamise kohani.

Mõõte ei võeta mööda nööbiliiste, kui ei ole just nii mainitud; sel puhul mõõda nööbiliistude kõrvalt.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas vaadata suurust joonisel

üles

23) Mitu toki lõnga on vaja?

Vajaminev lõngakogus on antud grammides, näiteks: 450 g. Arvutamaks, mitu toki lõnga on vaja, on esiteks vaja teada, kui palju gramme on 1 tokis (25g, 50g või 100g). See informatsioon on saadaval, vaadates lõngainfot. Jaga vajalik grammide arv toki kaaluga. Näiteks, kui tokis on 50 g lõnga (standard kogus), siis arvutatakse järgmiselt: 450 / 50 = 9 tokki.

üles

Kas ostsid selle projekti tegemiseks DROPS lõnga? Siis võib küsida abi lõngapoest. Vaata DROPS lõnga müüjate nimekirja siit!
Ikka ei leia vastust oma küsimusele? Siis võib jätta kommetaar juhendi lõppu ja meie eksperdid vastavad! Seda tehakse tavaliselt 5 kuni 10 päeva jooksul.. Seniks võib lugeda küsimusi-vastuseid kommentaaridest või ühineda DROPS Workshop grupiga Facebookis abi saamiseks kaaskudujatelt/heegeldajatelt!

Kommentaarid / Küsimused (10)

Tanja Ravn Myhre 15.11.2020 - 18:16:

Stemmer det at størrelsen på disse to englene er veldig forskjellig? Den med hullemønster blir mye større enn den med riller, skal det være sånn eller er det feil i oppskriften eller kanskje jeg gjør noe feil

DROPS Design 16.11.2020 kl. 13:10:

Hei Tanja. Nei, begge englene er ca like store. 30 omganger inkl hode. Husk at det som står mellom *-* skal gjentas. Se gjerne videoene til disse englene. God Fornøyelse!

MRS MARCIA A MATTHEWS 29.05.2020 - 11:47:

DROPS Extra 0-1200. Christmas Cherub. Can these patterns be converted to be knitted on straight needles and then seamed?

DROPS Design 29.05.2020 kl. 11:52:

Dear Mrs Matthews, you will find how to adapt a pattern into straight needles here. Happy knitting!

Pedano Lucia 13.12.2019 - 14:51:

È possibile eseguire il lavoro con Ferri circolari... Grazie

Laura Sutcliffe 17.10.2019 - 20:20:

Are you aware that this free pattern is being sold elsewhere online? Please contact me if you need a link.

June 07.04.2019 - 15:18:

Hi , is the drops cotton merino a DK or 4 ply, I think this pattern is really lovely .

DROPS Design 07.04.2019 kl. 19:50:

Dear June, the DROPS Cotton Merino yarn is 110 meters for 50 gramms, which is on the thicker side of DK weight, maybe somewhere between DK and worsted. Make sure you do a swatch piece before you start knitting with it and check your gauge. Happy Crafting!

Beryl Pearson 03.05.2018 - 00:32:

English pattern please from South Africa please asseblief dankie

DROPS Design 03.05.2018 kl. 09:49:

Dear Mrs Pearson, click on the arrow under the picture to change language and use either UK- or US-terminology. Happy knitting!

Sabine Molzberger 23.10.2016 - 20:25:

Der Engel ist sehr hübsch. Ich habe folgenden Verbesserungsvorschlag: Bei der Anweisung für die Flügel wird von einem Nadelspiel gesprochen. Dieses entspricht im allgemeinen dem Stricken in Runden. Es wird jedoch nur mit zwei Nadeln des Nadelspiels gearbeitet, in Reihen. Ohne die Videoanleitung ist die Bezeichnung "Nadelspiel" mißverständlich.

Elin Tschokert 04.09.2016 - 23:23:

Bei dieser Anleitung ist es bei "Abnahmetipp" schlecht übersetzt aus dem Norwegischen, es muss heißen: 1 M abnehmen, indem 2 M re verschränkt zusammengestrickt werden. So wie es in der Anleitung steht, ist es kaum verständlich.

DROPS Design 09.09.2016 kl. 13:59:

Liebe Frau Tschockert, zum abnehmen, muss man 2 M re/2 M li zusammenstricken, dh nicht verschränkt siehe auch video unten.

Martina 10.12.2015 - 18:56:

Die sind ja total süß. Ich werde das gleich mal probieren. Niedliche kleine Geschenke.

Kézdy Edit 09.12.2015 - 08:22:

The lace version's pattern in Hungarian is totally falsh. :((

DROPS Design 10.12.2015 kl. 12:24:

Köszönjük a figyelmeztetést, a hiba javításra került.

Jäta kommentaar mustrile DROPS Extra 0-1200

Ootame kommentaare selle mustri kohta!

Kui soovid midagi küsida, siis kiiremaks vastuse saamiseks veendu, et valid õige kategooria alloleval formil. Vajaliku väljad *.