DROPS Extra / 0-1200

Christmas Cherub by DROPS Design

DROPS Advent: anděl pletený vroubkovým nebo krajkovým vzorem z příze ”Kid-Silk” a ”Cotton Merino”.

DROPS design: model č. ks-107
Skupina přízí: A a B
----------------------------------------------------------
Rozměry:
Výška: asi 7,5 cm
Obvod dolního okraje: asi 14 cm

Materiál:
Na oba anděly:
DROPS COTTON MERINO firmy Garnstudio
50 g, barva č. 01, smetanová

a

DROPS KID-SILK firmy Garnstudio
25 g, barva č. 01, smetanová

1 anděl váží asi 8 g.

DROPS PONOŽKOVÉ JEHLICE č. 3 – nebo velikosti potřebné k upletení zkušebního vzorku o rozměrech 23 ok x 32 řad lícovým žerzejem dvojitou přízí (po 1 vláknu od každého druhu) = 10 x 10 cm.

(Přejít k návodu...)

Tagy: dekorace, vánoce,

Tipy a rady

Jsme moc rádi, že jste si vybrali DROPS Design!

Snažíme se ze všech sil, aby byly naše návody srozumitelné a dobře se vám podle nich pracovalo.

Proto jsme ke každému přidali video-ukázky, které vám s postupem pomohou - najdete je v dolní části stránky.

Máme také podrobné výukové lekce, které vás krok za krokem provedou některými technikami. Najdete je zde!

TIP - UJÍMÁNÍ:
Ujímáme spletením 2 ok hladce/obrace.

TIP - PŘIDÁVÁNÍ:
Přidáváme rozpletením 1 oka na dvě, takto: jedno a to samé oko upleteme 1 hladce za přední nit, přičemž oko nespouštíme z jehlice, ale upleteme je ješte hladce za zadní nit.

VZOR:
*2 oka spleteme hladce, 1x nahodíme*, *-* opakujeme v průběhu celé kruhové řady. V následující kruhové řadě pleteme nahození obrace, abychom v pletenině vytvořili ozdobné dírky.
----------------------------------------------------------

VROUBKOVÝ ANDĚL:
Pleteme v kruhových řadách na ponožkových jehlicích.
Na ponožkové jehlice č.3 nahodíme 1 vláknem příze Kid-Silk + 1 vláknem příze Cotton Merino (= dvojitou přízí) 32 ok. Upleteme *1 kruhovou řadu obrace, 2 hladce, pak 1 hladce a SOUČASNĚ ujmeme rovnoměrně 4 oka - viz TIP - UJÍMÁNÍ*, *-* opakujeme celkem 4x = 16 ok. Upleteme 1 kruhovou řadu obrace, pak 1 hladce a SOUČASNĚ v ní ujmeme rovnoměrně 4 oka = 12 ok. Upleteme 1 kruhovou řadu hladce. Pak pleteme další kruhovou řadu hladce a SOUČASNĚ ujmeme rovnoměrně 4 oka = 8 ok. Upleteme 1 kruhovou řadu obrace (= krk). V následující kruhové řadě rozpleteme každé oko na dvě - viz TIP - PŘIDÁVÁNÍ = 16 ok. Upleteme 6 kruhových řad hladce. V každé z následujících 2 kruhových řad splétáme každá 2 oka hladce = 4 oka. Přízi odstřihneme, protáhneme zbylými oky, stáhneme a zapošijeme.

KŘÍDLA:
Pleteme v řadách na ponožkových jehlicích, shora dolů.
Na ponožkové jehlice č.3 nahodíme dvojitou přízí Kid-Silk 21 ok a upleteme 1 lícovou řadu hladce. Pokračujeme zkrácenými řadami, takto: *upleteme 7 ok hladce, práci otočíme a pleteme hladce zpáteční řadu, pak upleteme 1 řadu hladce nad všemi oky*, *-* opakujeme celkem 6x, poté *2 oka spleteme hladce, 6 ok upleteme hladce, práci otočíme a pleteme hladce zpáteční řadu, pak upleteme 1 řadu hladce nad všemi oky*, *-* opakujeme, až máme na jehlici 15 ok. Nyní *2 oka spleteme hladce, zbytek řady upleteme hladce*, *-* opakujeme až po posledních 9 ok, poté všechna oka uzavřeme.

DOKONČENÍ:
Hlavu vyplníme trochou příze Kid-Silk nebo nějakou podobnou přízí. Křídla přistehujeme doprostřed zad. Chcete-li anděla zavěsit, vyrobte si kroucenou šňůrku, takto:
Ustřihněte 2 vlákna příze Kid-Silk, každé o délce 60 cm. Vlákna stočte pevně dohromady - jakmile se začnou samovolně kroutit, přeložte je napolovic a nechejte zkroutit znovu. Na každém konci uvážte uzel a šňůrku připevněte na vrcholek hlavy.
----------------------------------------------------------

KRAJKOVÝ ANDĚL:
Pleteme v kruhových řadách na ponožkových jehlicích.
Na ponožkové jehlice č.3 nahodíme 1 vláknem příze Kid-Silk + 1 vláknem příze Cotton Merino (= dvojitou přízí) 32 ok. Upleteme *1 kruhovou řadu obrace, 1 kruhovou řadu krajkovým VZOREM – viz výše, 1 kruhovou řadu obrace, 1 hladce a SOUČASNĚ v této řadě ujmeme rovnoměrně 4 oka – viz TIP - UJÍMÁNÍ*, *-* opakujeme celkem 4x = 16 ok. Pleteme 1 kruhovou řadu obrace a SOUČASNĚ v ní ujmeme rovnoměrně 4 oka = 12 ok. Pak upleteme 1 kruhovou řadu krajkovým vzorem. Pokračujeme 1 kruhovou řadou obrace, 1 hladce a SOUČASNĚ v této kruhové řadě ujmeme rovnoměrně 4 oka = 8 ok (= krk). Upleteme 1 kruhovou řadu obrace. V následující kruhové řadě rozpleteme každé oko na dvě - viz TIP - PŘIDÁVÁNÍ = 16 ok. Upleteme 6 kruhových řad hladce. V každé z následujících 2 kruhových řad splétáme každá 2 oka hladce = 4 oka. Přízi odstřihneme, protáhneme zbylými oky, stáhneme a zapošijeme.
Křídla upleteme a připevníme stejným způsobem jako u vroubkového anděla.

Do you need some help? Podívejte se na názorné video-ukázky!

S dotazy k návodu se, prosím, obraťte na obchodníka, u něhož jste si koupili přízi. S nákupem příze DROPS totiž získáváte také záruku, že se vám dostane kvalifikované odpovědi.

Všechny návody pečlivě kontrolujeme, ale případným chybám se přesto nevyhneme. Veškeré návody jsou původně v norštině, pak je tým našich specialistů z různých zemí světa překládá do jednotlivých jazyků. Pokud si tedy chcete zkontrolovat uvedené rozměry či propočty, provnejte překlad s původní norskou verzí návodu.

Pokud se vám zdá, že je v návodu chyba či nesrovnalost, napište nám, prosím, své postřehy prostřednictvím Komentářů. Přejít k originálu návodu na model DROPS Extra 0-1200.