Big Billy by DROPS Design

DROPS beran háčkovaný z příze "Big Merino".

DROPS Extra 0-946
DROPS design: model č. mb-009
Skupina přízí: C
-----------------------------------------------------------
BERAN

Velikost: asi 14 cm na výšku

Materiál:
DROPS BIG MERINO firmy Garnstudio
100 g, barva č.02, šedá
Zbytky černé, světle šedé a růžové na ozdobení.

Trocha vaty či dutého vlákna na vycpání.
--------------
PAŽIT

Rozměry: asi 60 x 35 cm

Materiál:
DROPS BIG MERINO firmy Garnstudio
400 g, barva č.13, olivová.

DROPS HÁČEK č.5

-------------------------------------------------------

Náhradní příze – Podívejte se, jak změnit přízi
Skupina přízí A až F – Neměňte návod, změňte přízi
Spotřeba příze při použití náhradní příze – Využijte náš převodník

-------------------------------------------------------


100% vlna
od 98.00 Kč /50g
DROPS Big Merino mix DROPS Big Merino mix 98.00 Kč /50g
Příze a Jehlice
Objednat
DROPS Big Merino uni colour DROPS Big Merino uni colour 98.00 Kč /50g
Příze a Jehlice
Objednat
needles Jehlice a háčky
Přízi na tento model můžete mít už za 196Kč. Více zde.

Návod

TIP:
Každou kruhovou řadu KS a smyčkových ok začínáme 1 řo (toto oko NEnahrazuje první oko v řadě, je navíc). Každou kruhovou řadu končíme 1 pevným okem do prvního KS/smyčkového oka ze začátku kruhové řady.

TIP - UJÍMÁNÍ:
Ujímáme vždy 1 KS sháčkováním 2 KS dohromady, takto: *háček vpíchneme do následujícího KS, nabereme přízi*, *-* zopakujeme ještě 1x, 1x nahodíme a protáhneme přízi všemi 3 smyčkami na háčku.

SMYČKOVÁ OKA:
Háčkujeme takto: *prstem levé ruky povytáhneme kousek příze, do oka vpíchneme háček, nabereme přízi za prstem a protáhneme ji okem, nyní máme na háčku 2 oka a na prstě smyčku. Zatáhneme za konec příze, abychom upravili požadovanou velikost smyčky. Nabereme konec příze a obvyklým způsobem jej protáhneme oběma oky na háčku*, *-* opakujeme.

STAHOVACÍ SMYČKA, KOUZELNÝ KROUŽEK:
Háčkujeme-li díl od středu v kruhových řadách, je vhodné začít místo běžně používaného „pevného“ kroužku z řo touto stahovací smyčkou – je pohyblivá a tak díky ní můžeme upravit velikost dírky ve středu dílu:
uchopíme konec příze a obtočíme ji 1x kolem ukazováku, čímž vytvoříme smyčku. Smyčku stáhneme z prstu, podržíme palcem a prostředníkem levé ruky a kolem ukazováku navineme přízi obvyklým způsobem, jak jsme u háčkování zvyklí. Háček vpíchneme do smyčky, nabereme přízi a protáhneme ji smyčkou, uháčkujeme 1 řo a potom (kolem smyčky) KS. Když uháčkujeme potřebný počet KS, zatáhneme za konec příze a smyčku stáhneme; konec příze přichytíme v rubu. Pokračujeme háčkováním v kruhových řadách.
----------------------------------------------------------

BERAN:
Háčkujeme zdola nahoru a zevnitř dílu, tak aby smyčky ležely na vnější straně. Uháčkujeme také podsadu, kterou nakonec přišijeme na spodní stranu berana.

TĚLO A HLAVA:
Háčkem č.5 uháčkujeme šedou přízí Big Merino 50 řo a spojíme je pevným okem do kroužku.
1. KRUHOVÁ ŘADA: viz TIP! Po 1 KS do každého řo v průběhu celé kruhové řady.
2. KRUHOVÁ ŘADA: háčkujeme SMYČKOVÁ OKA – viz výše – do všech KS v průběhu celé kruhové řady = 50 smyčkových ok.
3.-12. KRUHOVÁ ŘADA: háčkujeme stejně jako 2. kruhovou řadu.
13. KRUHOVÁ ŘADA: 1 smyčkové oko do prvního oka, *1 oko vynecháme, 1 smyčkové oko do následujícího oka*, *-* opakujeme v průběhu celé kruhové řady = 25 smyčkových ok.
14. KRUHOVÁ ŘADA: háčkujeme smyčková oka v průběhu celé kruhové řady = 25 smyčkových ok.
15. KRUHOVÁ ŘADA: *po 1 smyčkovém oku do každého z prvních 3 ok, 1 oko vynecháme, po 1 smyčkovém oku do každého z následujících 2 ok, 1 oko vynecháme*, *-* opakujeme ještě 2x a končíme 1 smyčkovým okem do každého z posledních 4 ok = 19 smyčkových ok.
16. KRUHOVÁ ŘADA: háčkujeme smyčková oka v průběhu celé kruhové řady = 19 smyčkových ok.

Nyní háčkujeme v řadách krk berana.
17. ŘADA: (= vnitřní strana) od místa, kde skončila předchozí kruhová řada, uháčkujeme 12 smyčkových ok, práci otočíme.
18. ŘADA: (= vnější strana) 12 smyčkových ok. Smyčky srovnáme tak, aby směřovaly k nám, tj. aby všechny ležely na vnější straně dílu. Ppř. háčkujeme jako dříve a po dokončení jednotlivé smyčky protáhneme háčkem na stejnou stranu dílu. Práci otočíme.
19. ŘADA: (= vnitřní strana) 12 smyčkových ok, práci otočíme.
20. ŘADA: (= vnější strana) 12 smyčkových ok. Smyčky srovnáme tak, aby všechny ležely na vnější straně dílu. Ppř. háčkujeme jako dříve a po dokončení jednotlivé smyčky protáhneme háčkem na stejnou stranu dílu. Práci otočíme.
21. ŘADA: (= vnitřní strana) 12 smyčkových ok, práci otočíme.
22. ŘADA: (= vnější strana) 1 smyčkové oko do prvního oka, *1 oko vynecháme, 1 smyčkové oko do následujícího oka*, *-* opakujeme v průběhu celé řady = 6 smyčkových ok. Přízi odstřihneme a zapošijeme.

Nyní uháčkujeme kruhovými řadami beranovi hlavu. Pokračujeme šedou přízí z vnitřní strany, začínáme na levé straně krku.
23. KRUHOVÁ ŘADA: *zboku smyčkových ok háčkovaných v řadách na krku berana uháčkujeme nová smyčková oka (= 6 smyčkových ok)*. Do každého smyčkového oka na přední straně krku háčkujeme po 1 pevném oku (= 7 pevných ok). *-* opakujeme podél druhé strany krku a končíme 1 smyčkovým okem do každého ze 6 smyčkových ok z 22. kruhové řady = po obvodu hlavy máme 25 ok.
24. KRUHOVÁ ŘADA: po 1 smyčkovém oku do každého smyčkového oka a po 1 pevném oku do každého pevného oka v průběhu celé kruhové řady.
25.-26. KRUHOVÁ ŘADA: po 1 smyčkovém oku do každého oka v průběhu celé kruhové řady = 25 smyčkových ok.

Nyní háčkujeme KS čumák, takto:
27. KRUHOVÁ ŘADA: viz TIP - UJÍMÁNÍ! Po 1 KS do každého z následujících 4 KS, 1 KS ujmeme, po 1 KS do každého z následujících 7 KS, 1 KS ujmeme, po 1 KS do každého z následujících 10 KS = 23 KS v kruhové řadě.
28.-30. KRUHOVÁ ŘADA: po 1 KS do každého KS v průběhu celé kruhové řady.
31. KRUHOVÁ ŘADA: po 1 KS do každého z následujících 4 KS, 1 KS ujmeme, 5 KS, 1 KS ujmeme, po 1 KS do každého z následujících 10 KS = 21 KS v kruhové řadě.
32. KRUHOVÁ ŘADA: *po 1 KS do každého z následujících 3 KS, 1 KS ujmeme*, *-* opakujeme ještě 3x, 1 KS do posledního KS = 17 KS.
33. KRUHOVÁ ŘADA: po 1 KS do každého KS v průběhu celé kruhové řady.
34. KRUHOVÁ ŘADA: *po 1 KS do každého z následujících 3 KS, 1 KS ujmeme*, *-* opakujeme ještě 2x a končíme 1 KS do každého z posledních 2 KS = 14 KS.
35. KRUHOVÁ ŘADA: v průběhu celé kruhové řady sháčkujeme každé 2 KS dohromady = 7 KS.
36. KRUHOVÁ ŘADA: po 1 KS do každého KS v průběhu celé kruhové řady. Přízi odstřihneme, protáhneme ji okrajem otvoru, stáhneme a zapošijeme. Zbytkem černé příze vyšijeme oči a dokreslíme čumák.

PODSADA:
Háčkujeme v kruhových řadách ve spirále. Smyčková oka jsou volnější než běžné KS a proto aby podsada pasovala, háčkujeme ji volně, bez přílišného utahování.
1. KRUHOVÁ ŘADA: začínáme STAHOVACÍ SMYČKOU – viz výše a kroužkem ze 6 KS.
2. KRUHOVÁ ŘADA: po 2 KS do každého KS v průběhu celé kruhové řady = 12 KS.
3. KRUHOVÁ ŘADA: *1 KS do následujícího KS, 2 KS do dalšího KS*, *-* opakujeme v průběhu celé kruhové řady = 18 KS.
4. KRUHOVÁ ŘADA: *po 1 KS do každého z následujících 2 KS, 2 KS do dalšího KS*, *-* opakujeme v průběhu celé kruhové řady = 24 KS.
5. KRUHOVÁ ŘADA: *po 1 KS do každého z následujících 3 KS, 2 KS do dalšího KS*, *-* opakujeme v průběhu celé kruhové řady = 30 KS.
6. KRUHOVÁ ŘADA: *po 1 KS do každého z následujících 4 KS, 2 KS do dalšího KS*, *-* opakujeme v průběhu celé kruhové řady = 36 KS.
7. KRUHOVÁ ŘADA: *po 1 KS do každého z následujících 5 KS, 2 KS do dalšího KS*, *-* opakujeme v průběhu celé kruhové řady = 42 KS.
8. KRUHOVÁ ŘADA: *po 1 KS do každého z následujících 6 KS, 2 KS do dalšího KS*, *-* opakujeme v průběhu celé kruhové řady = 48 KS.
9. KRUHOVÁ ŘADA: po 1 KS do každého KS v průběhu celé kruhové řady a SOUČASNĚ přidáme v kruhové řadě 2 oka = 50 KS.
Berana vycpeme trochou vaty nebo dutého vlákna. Podsadu umístíme na spodní stranu berana a díly sháčkujeme pevnými oky vpichovanými do KS podsady a řo dolní strany berana. Pak přízi odstřihneme a zapošijeme. Pokud je podsada moc malá, pokračujeme v přidávání rovnoměrně stejným způsobem jako dříve před 8. kruhovou řadou.

UCHO:
Háčkem č.5 uháčkujeme šedou přízí Big Merino 4 řo a spojíme je pevným okem do kroužku. Dále háčkujeme: 3 řo a do kroužku z řo 13 DS, končíme 1 pevným okem do 3. řo ze začátku kruhové řady. Růžovou přízí vyšijeme drobnými stehy vnitřní stranu ucha. Přízi odstřihneme, zapošijeme a ucho přišijeme na bok hlavy.
Stejným způsobem uháčkujeme i druhé ucho.

ROHY:
Háčkem č.5 uháčkujeme ze zbytku dvojité světle šedé příze 12 řo. Práci otočíme a háčkujeme – začínáme 2. okem od háčku – po 1 KS do každého z následujících 9 řo, končíme 1 pevným okem do posledního řo. Poté přízi odstřihneme, protáhneme posledním okem a zapošijeme. Roh pak přišijeme za ucho.
Stejným způsobem uháčkujeme i druhý roh.

PAŽIT:
Háčkem č.5 uháčkujeme dvojitou olivovou přízí Big Merino 66 ok, práci otočíme a uháčkujeme 1 řadu KS. Pak háčkujeme v řadách smyčková oka – viz výše! POZOR: dbáme na to, aby smyčky směřovaly vždy na stejnou stranu dílu. Ppř. háčkujeme jako dříve a po dokončení jednotlivé smyčky protáhneme háčkem na stejnou stranu dílu. Háčkujeme do výše asi 35 cm nebo libovolných rozměrů. Pak přízi odstřihneme a zapošijeme.

Potřebujete poradit s tímto návodem?

Děkujeme, že jste si vybrali návod DROPS Design. Zakládáme si na tom, že dáváme k dispozici návody ověřené a snadno srozumitelné. Všechny návody jsou přeložené z norského originálu a tak si můžete kdykoli srovnat rozměry a počty s původním návodem (DROPS Extra 0-946) .

Máte s návodem potíže? Níže najdete seznam odkazů, které vám pomohou dokončit vaše dílo co nejdříve - nebo se třeba přiučit něco nového.

signature-image signature

Máte s návodem potíže? Níže najdete seznam odkazů, které vám pomohou dokončit vaše dílo co nejdříve - nebo se třeba přiučit něco nového.

Máme takopodrobné rozpisy různých technik a postupů krok za krokem - najdete je zde.

1) Why is the knitting/crochet tension so important?

Knitting tension is what determines the final measurements of your work, and is usually measured per 10 x 10 cm. It is provided like so: number of stitches in width x number of rows in height - eg: 19 stitches x 26 rows = 10 x 10 cm.

The knitting tension is very individual; some people knit/crochet loosely while others work tightly. You adjust the knitting tension with the needle size, which is why the suggested needle size is only meant as a guide! You need to adjust this (up or down) to ensure that YOUR knitting tension matches the knitting tension provided in the pattern. If you work with a different knitting tension than provided you will have a different yarn consumption, and your work will have different measurements than what the pattern suggests.

The knitting tension also determines which yarns can replace each other. As long as you achieve the same knitting tension you can replace one yarn with another.

See DROPS lesson: How to measure your tension/gauge

See DROPS video: How to make a gauge tension swatch

nahoru

2) How do I know how many balls of yarn I need?

The required amount of yarn is provided in grams, eg: 450 g. To calculate how many balls you’ll need you first need to know how many grams are in 1 ball (25g, 50g or 100g). This information is available if you click on the individual yarn quality on our pages. Divide the amount required with the amount of each ball. For example, if each ball is 50g (the most common amount), the calculation will be as follows: 450 / 50 = 9 balls.

nahoru

3) Can I use a different yarn than what the pattern suggests?

The important thing when changing from one yarn to another is that the knitting/crochet tension remains the same. This is so that the measurements of the finished piece will be the same as on the sketch provided. It is easier to achieve the same knitting tension using yarns from the same yarn group. It is also possible to work with multiple strands of a thinner yarn to achieve the knitting tension of a thicker one. Please try our yarn converter. We recommend you to always work a test swatch.

Please NOTE: when changing yarn the garment might have a different look and feel to the garment in the photo, due to individual properties and qualities of each yarn.

See DROPS lesson: Can I use a different yarn than the one mentioned in the pattern?

nahoru

4) What are the yarn groups?

All our yarns are categorised into yarn groups (from A to F) according to thickness and knitting tension – group A contains the thinnest yarns and group F the thickest. This makes it easier for you to find alternative yarns to our patterns, should you wish to switch yarn. All yarns within the same group have a similar knitting tension and can easily replace each other. However, different yarn qualities have different structures and properties which will give the finished work a unique look and feel.

Click here for an overview of the yarns in each yarn group

nahoru

5) How do I use the yarn calculator?

At the top of all our patterns you’ll find a link to our yarn calculator, which is a helpful tool should you wish to use a different yarn than suggested. By filling in the yarn quality you wish to replace, the amount (in your size) and number of strands, the calculator will present good alternative yarns with the same knitting tension. Additionally it will tell you how much you’ll require in the new qualities and whether you’ll need to work with multiple strands. Most skeins are 50g (some are 25g or 100g).

If the pattern is worked with multiple colours, every colour will have to be calculated separately. Similarly, if the pattern is worked with several strands of different yarns (for example 1 strand Alpaca and 1 strand Kid-Silk) you will have to find alternatives for each, individually.

Click here to see our yarn calculator

nahoru

6) Why do you show discontinued yarns in the patterns?

Since different yarns have different qualities and textures we have chosen to keep the original yarn in our patterns. However, you can easily find options among our available qualities by using our yarn calculator, or simply pick a yarn from the same yarn group.

It is possible that some retailers still have discontinued yarns in stock, or that someone has a few skeins at home that they would like to find patterns for.

The yarn calculator will provide both alternative yarn as well as required amount in the new quality.

nahoru

7) What size should I knit?

If you think it's hard to decide what size to make, it can be a good idea to measure a garment you own already and like the size of. Then you can pick the size by comparing those measures with the ones available in the pattern's size chart.

You'll find the size chart at the bottom of the pattern.

See DROPS lesson: How to read size chart

nahoru

8) Why do I get the wrong knitting tension with the suggested needle size?

The needle size provided in the pattern serves only as a guide, the important thing is to follow the knitting tension. And since knitting tension is very individual, you will have to adjust the needle size to ensure that YOUR tension is the same as in the pattern – maybe you’ll have to adjust 1, or even 2 needle sizes, up or down to achieve the correct tension. For this, we recommend that you work test swatches.

Should you work with a different knitting tension than the one provided, the measurements of the finished garment might deviate from the measurement sketch.

See DROPS lesson: How to measure your tension/gauge

See DROPS video: How to make a tension/gauge swatch

nahoru

9) Why is the pattern worked top-down?

Working a garment top-down provides more flexibility and room for personal adjustment. For example it is easier to try the garment on while working, as well as making adjustments to length of yoke and shoulder caps.

The instructions are carefully explaining every step, in the correct order. Diagrams are adjusted to the knitting direction and are worked as usual.

nahoru

10) How do I work according to a knitting diagram?

The diagram depicts all rows/rounds, and every stitch seen from the right side. It is read from bottom to top, from right to left. 1 square = 1 stitch.

When working back and forth, every other row is worked from the right side and every other row is worked from the wrong side. When working from the wrong side, the diagram will have to be worked reversed: from left to right, knit stitches are purled, purl stitches are knit etc.

When working in the round every round is worked from the right side and the diagram are worked from right to left on all rounds.

See DROPS lesson: How to read knitting diagrams

nahoru

11) How do I work according to a crochet diagram?

The diagram depicts all rows/rounds, and every stitch seen from the right side. It is worked from bottom to top, from right to left.

When working back and forth every other row is worked from the right side: from right to left and every other row is worked from the wrong side: from left to right.

When working in the round, every row in the diagram are worked from the right side, from right to left.

When working a circular diagram you start in the middle and work your way outwards, counter clockwise, row by row.

The rows usually start with a given number of chain stitches (equivalent to the height of the following stitch), this will either be depicted in the diagram or explained in the pattern.

See DROPS lesson: How to read crochet diagrams

nahoru

12) How do I work several diagrams simultaneously on the same row/round?

Instructions for working several diagrams after each other on the same row/round, will often be written like so: “work A.1, A.2, A.3 a total of 0-0-2-3-4 times". This means you work A.1 once, then A.2 is worked once, and A.3 is repeated (in width) the number of times provided for your size – in this case like so: S = 0 times, M = 0 times, L=2 times, XL= 3 times and XXL = 4 times.

The diagrams are worked as usual: begin with the first row in A.1, then work the first row in A.2 etc.

See DROPS lesson: How to read knitting diagrams

See DROPS lesson: How to read crochet diagrams

nahoru

13) Why are the sleeves shorter in larger sizes?

The total width of the garment (from wrist-to-wrist) will be larger in the larger sizes, despite the actual sleeves being shorter. The larger sizes have longer sleeve caps and wider shoulders, so there will be a good fit in all sizes.

nahoru

14) Where on the garment is the length measured?

The measurement sketch/schematic drawing provides information regarding the full length of the garment. If it’s a jumper or a jacket the length is measured from the highest point on the shoulder closest to the neckline, and straight down to the bottom of the garment. It is NOT measured from the tip of shoulder. Similarly, the length of yoke is measured from the highest point on the shoulder and down to where yoke is split into body and sleeves.

On a jacket measures are never taken along bands, unless specifically stated. Always measure inside band stitches when measuring the length.

See DROPS lesson: How to read a schematic drawing

nahoru

15) What is a repeat?

Diagrams are often repeated on the round or in height. 1 repeat is the diagram the way it appears in the pattern. If it says to work 5 repeats of A.1 in the round, then you work A.1 a total of 5 times after/next to each other in the round. If it says to work 2 repeats of A.1 vertically/in height you work the entire diagram once, then begin again at the start and work the entire diagram one more time.

nahoru

16) Why does the piece start with more chain stitches than it’s worked with?

Chain stitches are slightly narrower than other stitches and to avoid working the cast-on edge too tight, we simply chain more stitches to begin with. The stitch count will be adjusted on the following row to fit the pattern and measurement sketch.

nahoru

17) Why increase before the rib edge when the piece is worked top-down?

The rib edge is more elastic and will contract slightly compared to, for example, stocking stitch. By increasing before the rib edge, you avoid a visible difference in width between the rib edge and the rest of the body.

nahoru

18) Why increase in the cast-off edge?

It’s very easy to cast off too tightly, and by making yarn overs while casting off (and simultaneously casting these off) you avoid a too tight cast off edge.

See DROPS video: How to bind off with yarn overs (yo)

nahoru

19) How do I increase/decrease on every 3rd and 4th row/round alternately?

To achieve an even increase (or decrease) you can increase on, for example: every 3rd and 4th row alternately, like so: work 2 rows and increase on the 3rd row, work 3 rows and increase on the 4th. Repeat this until the increase is complete.

See DROPS lesson: Increase or decrease 1 st on every 3rd and 4th row alternately

nahoru

20) How can I work a jacket in the round instead of back and forth?

Should you prefer to work in the round instead of back and forth, you may of course adjust the pattern. You’ll need to add steeks mid-front (usually 5 stitches), and follow the instructions. When you would normally turn and work from the wrong side, simply work across the steek and continue in the round. At the end you’ll cut the piece open, pick up stitches to work bands, and cover the cut edges.

See DROPS video: How to knit steeks and cut open

nahoru

21) Can I work a jumper back and forth instead of in the round?

Should you prefer to work back and forth instead of in the round, you may of course adjust the pattern so you work the pieces separately and then assemble them at the end. Divide the stitches for the body in 2, add 1 edge stitch in each side (for sewing) and work the front and back pieces separately.

See DROPS lesson: Can I adapt a pattern for circular needles into straight needles?

nahoru

22) Why is the pattern slightly different than what I see in the photo?

Pattern repeats can vary slightly in the different sizes, in order to get the correct proportions. If you’re not working the exact same size as the garment in the photo, yours might deviate slightly. This has been carefully developed and adjusted so that the complete impression of the garment is the same in all sizes.

Make sure to follow instructions and diagrams for your size!

nahoru

23) How do I make a women’s size garment into a men’s size one?

If you have found a pattern you like which is available in women’s size it’s not very difficult to convert it to men’s size. The biggest difference will be the length of sleeves and body. Start working on the women size that you think would fit across the chest. The additional length will be worked right before you cast off for the armhole/sleeve cap. If the pattern is worked top-down you can add the length right after the armhole or before the first decrease on sleeve.

Regarding additional yarn amount, this will depend on how much length you add, but it is better with a skein too many than too few.

nahoru

24) How do I prevent a hairy garment from shedding?

All yarns will have excess fibres (from production) that might come off as lint or shedding. Brushed yarns (ie hairier yarns) have more of these loose, excess fibres, causing more shedding.

Shedding also depends on what is worn under or over the garment, and whether this pulls at the yarn fibres. It’s therefore not possible to guarantee that there will be no shedding

Below are some tips on how to get the best result when working with hairier yarns:

1. When the garment is finished (before you wash it) shake it vigorously so the looser hairs come off. NOTE: do NOT use a lint roller, brush or any method that pulls at the yarn.

2. Place the garment in a plastic bag and put it in your freezer - the temperature will cause the fibres to become less attached to each other, and excess fibres will come off easier.

3. Leave in the freezer for a few hours before taking it out and shaking it again.

4. Wash the garment according to the instructions on the yarn label.

nahoru

25) Why does my garment pill?

Pilling is a natural process that happens to even the most exclusive of fibers. It's a natural sign of wear and tear that is hard to avoid, and that is most visible in high friction areas of your garment like a sweater's arms and cuffs.

You can make your garment look as new by removing the pilling, using a fabric comb or a pill/lint remover.

nahoru

Pořídili jste si přízi DROPS na tento model? Pak máte taky právo žádat po svém prodejci, u něhož jste nakoupili, pomoc a rady. Seznam DROPS obchodů najdete tady!
Pořád se nemůžete dobrat odpovědi, kterou hledáte? Pak posuňte stránku dolů a napište nám svůj dotaz, naši specialisté se vám pokusí poradit. Obvykle to zvládneme během 5 až 10 pracovních dnů.. Mezitím si můžete pročíst otázky a odpovědi, které k tomuto modelu položili ostatní, nebo navštívit skupinu DROPS Workshop na Facebooku, kde vám může poradit některá spřízněná duše!

Komentáře / Otázky (6)

country flag Loyaux wrote:

Bonjour, comment trouver les explicationd en français sui sont diso=ponible selon ravelry ?

29.11.2023 - 22:13

DROPS Design answered:

Bonjour Mme Loyaux, cliquez sur le menu déroulant sous la photo pour changer la langue et ainsi accéder aux explications en français de ce modèle (mais aussi accéder à tous nos autres modèles en français). Bon crochet!

30.11.2023 - 10:14

country flag Hanna Van Opstal wrote:

Leuk

17.04.2023 - 17:07

country flag LECOMTE wrote:

Bonjour, je suis en train de crocheter le modèle Extra 0-946 et je ne comprends pas l'explication du tour 23. Que signifie "Crocheter sur le côté des mailles" ? Pourriez vous m'aider ? Je ne comprends pas comment on arrive à 25 mailles. Je vous remercie de votre réponse. Sylvie Guigo Lecomte

23.06.2021 - 21:47

DROPS Design answered:

Bonjour Mme Lecomte, vous avez crocheté le corps en rond sur 19 m au dernier tour puis le cou en rangs sur 12 m seulement. Au tour 23, vous crochetez de nouveau en rond le long des rangs 17 à 22 (= 1 m dans chaque début/fin de rang) + dans les mailles laissées libres du tour 16 (= 7 mailles) + le long de l'autre côté des rangs 17 à 22 (= 1 m dans chaque début/fin de rang) + dans les 6 m du dernier rang, vous devez ainsi avoir 25 m au total. Bon crochet!

24.06.2021 - 08:31

country flag Sewon wrote:

I'm following instruction but it is so hard to understand what does that mean from 23rd to 26th round. As I understood, it should be knitted from left to right, then how can I get 25sts in the end? And should I work on 7sts left 16th round while I'm working on knitting side to side? Or just let those and then do sl st later?

28.06.2020 - 23:30

DROPS Design answered:

Dear Mrs Sewon, when you crochet in the round, you always crochet from the right towards the left - you should have 25 stitches on each of the round 23 and 25-26. This video below might help you to crochet the loop pattern. Happy crocheting!

29.06.2020 - 08:56

country flag Micheline wrote:

Ce modèle est très joli et relativement simple une fois qu'on a compris les bouclettes. Merci beaucoup!!!!

17.07.2019 - 14:50

country flag Célié wrote:

Ce modele peut il etre tricoté aux aiguilles

23.05.2018 - 09:39

DROPS Design answered:

Bonjour Mme Célié, ce modèle peut être probablement adapté pour être tricoté au lieu d'être crocheté, mais nous ne sommes malheureusement pas en mesure de pouvoir ajuster chaque modèle à chaque demande individuelle. Pour toute assistance complémentaire, merci de bien vouloir vous adresser au magasin où vous avez acheté votre laine. Bon tricot!

23.05.2018 - 14:32

Přidejte komentář k návodu DROPS Extra 0-946

Rádi bychom věděli, co si o tomto modelu myslíte!

Pokud se chcete na něco zeptat, dbejte prosím na to, abyste ve formuláři níže vybrali správnou kategorii - díky tomu se dříve dozvíte, co potřebujete vědět. Povinná pole jsou označena *.