DROPS design: Model nr WW-038
--------------------------------------------------------
Mål: Bredde:øverst: ca 180 cm
Længde midt på: ca 90 cm
Materialer: DROPS SYMPHONY fra Garnstudio
250 gr f.nr 13, rød
Eller brug
DROPS BRUSHED ALPACA SILK fra Garnstudio
75 gr f. nr 7, rød
og
DROPS BABYALPACA SILK fra Garnstudio
150 gr f. nr 3609, rød
DROPS HÆKLENÅL nr 7.
Har du lavet denne eller nogle af vore andre modeller? Del dine billeder i sociale medier og mærk dem med #dropsdesign, så vi kan se dem!
![]() |
DROPS Brushed Alpaca Silk 77% Alpaca, 23% Silke |
fra 15.95 kr /25g | |||||
|
|||||||
![]() |
DROPS BabyAlpaca Silk 70% Alpaca, 30% Silke |
fra 30.95 kr /50g | |||||
|
|||||||
![]() |
Pinde & Hæklenåle |
![]() |
= A |
![]() |
= B |
Tak for at du vælger DROPS Design! Vi gør vores bedste for at det skal være let af følge vores opskrifter
Af den grund har alle modeller specifikke instruktions-videoer som hjælp. Vi har også maske-for-maske instruktioner til forskellige teknikker som du finder her!
For at få hjælp med en opskrift, vil vi bede dig om at tage kontakt med butikken hvor du har købt dit garn. Du er garanteret kvalificeret hjælp hos alle vore DROPS forhandlere, som er specialiserede på DROPS opskrifter.
Alle vore opskrifter er nøje gennemgået og korrekturlæst, men vi er nødt til at tage forbehold for eventuelle fejl. Alle opskrifter er oversat fra de Norske opskrifter og du kan altid tjekke originalopskriften for mål og udregninger.
Gå til originalopskriften for model DROPS 122-30.
Kommentarer (6)
Skriv din kommentar her!
E' punto strega?
Pia Bure 06.06.2014 - 17:09:
Det är detta mönster som är fel. Första luftmaskan sa sitta på andra sidan, där man fortsätter på andra varvet.
Es wird beschrieben - UMSCHLAG DURCH die nadel ziehen - ich kann mit dieser Umschreibung leider nichts anfangen. Wie ist das gemeint? So wie sie die Anleitung auf ihrer Seite beschreiben, bekomme ich keinen einzigen Knoten hin, können Sie mir das vielleicht einfacher erklären?
Bonjour, je voudrais avoir un peu plus d' explications sur ce modèle (suis une très très grande débutante au crochet)merci d avance
Cute
Laura Enríquez Ramírez 08.06.2010 - 17:56:
Sencillamente PRECIOSO!!!! Me encantó ese chal e intentaré hacerlos, saludos desde Guadalajara, Jalisco, México.
Kommentere opskrift DROPS 122-30
Vi vil gerne høre din mening om denne model!
Hvis du ønsker at stille et spørgsmål, så husk at vælge rigtig kategori i menuen under - det vil give dig hurtigere svar.
Din mailadresse vil ikke synes. Obligatoriske felter er markeret med *.
Hvad kan du gøre med vores opskrifter? Du kan dele DROPS modellerne online, ved at bruge opskrifternes originalbillede, materiale, navn og nummer. Det er IKKE TILLADT at på nogen måde reproducere en opskrift digitalt. Garnbutikker er velkommen til at bruge DROPS opskriftsbibliotek for markedsføring af vores sortiment. Man må printe opskrifterne ud i alle de kopier man ønsker. Det eneste vi forlanger er at man ikke ændrer eller lægge til noget i det printede originaldokument. Opskrifterne skal i henhold til DROPS filosofi deles ud til kunderne helt gratis. Forlag som ønsker at publicere en opskrift i et blad, hæfte eller bog er velkomment til at tage kontakt med os for mere information. Salg af tøj fra DROPS opskrifter er tilladt så længe det sælges enkeltvis eller efter bestilling. Yderligere kommerciel brug af opskrifterne er ikke tilladt. Det skal tydeligt fremgå at tøjet er lavet efter en model af DROPS Design. Ved brug af tøjmærker hvor DROPS Design indgår skal der stå følgende tekst “A DROPS DESIGN made by …..”. Brug af DROPS billeder for markedsføring af salgsaktiviteter er kun tilladt i forbindelse med brug/salg af DROPS produkter. Billedet må ikke blive beskåret eller ændret og logo'en skal være tydelig.
Vi reserverer os alle rettigheder til at trække denne tilladelse tilbage uden yderligere forklaring.