DROPS Children 49 · Masser af ny design til børn!
DROPS 69-3
Størrelse: S - M - L
Materialer: DROPS Den-M-nit fra Garnstudio,
150-150-200 gr f.nr 51, blå

eller brug:
DROPS Cotton Light fra Garnstudio,
150-150-200 gr f.nr 33, blå-klokke

DROPS Hæklenål nr 3,5

-------------------------------------------------------

Alternativt garn – Se hvordan du bytter garn her
Garngruppe A til F – Brug samme opskrift og byt garn her
Garnforbrug ved alternativt garn – Brug vores garn-omregner her

-------------------------------------------------------

Du synes måske også om...

Instruktioner

Hæklefasthed: 18 stangm x 10 rækker på nål 3,5 = 10 x 10 cm. 1 rapport i diag.1 (dvs 1 blomst) måler 6,5 cm i bredden. Husk nålnr er kun vejledende!

Brystkube: Hækl med blå på nål 3,5 en række med 9-11-13 luftm. Hækl videre med stangm op langs den ene side af luftm-rækken (første stangm erstattes af 2 luftm). I den øverste luftm hækles der 2 stangm, 1 luftm, 2 stangm, fortsæt med stangm ned på den anden side af luftm-rækken. Vend arb, hækl stangm frem og tilbage på hver side af midter rækken - i luftm på toppen hækles der 2 stangm, 1 luftm og 2 stangm på hver række. Husk på Hæklefastheden! Hækl 6-7-8 rækker frem og tilbage. Næste række hækles således: 2 luftm + 2 stangm i første stangm fra forrige række, * 1 luftm, spring over 2 stangm, 3 stangm i næste stangm *, gentag fra *-* op til toppen, i luftm på toppen hækles der således: 3 stangm, 1 luftm, 2 stangm. Fortsæt fra *-* ned på den anden side. Hækl 1 række magen til. Hækl 2 ens brystkuber.

Top: Nu skal de 2 brystkuber sættes sammen til en top. Hækl 1 række med 37-39-41 løse luftm, videre hækles der 35-39-43 kædem nederst langs den ene kube, 1 luftm mellem kuberne og 35-39-43 kædem nederst langs den anden kube. Slut af med 37-39-41 luftm. Hækl 1 række med 1 fastm i hver luftm = 145-157-169 fastm. Næste række hækles således: 3 stangm i første fastm, * 1 luftm, spring over 3 fastm, 3 stangm i næste fastm *, gentag fra *-* rækken ud (= 36-39-42 gange). Hækl 5-6-7 rækker af dette mønster. Derefter skal diag.1 hækles - start på 2.række = 145-157-169 fastm. Der skal blive 11-12-13 blomster i nederkanten á 13 m i hver = 143-156-169 m, dvs at der på næste række må lukkes på str S: 2 m og str M: 1 m (der lukkes ingen m på str L) - der lukkes ved at hoppe over 1 m. OBS: På str S og L skal der være 1 blomst midt foran. På str M skal der være et mellemrum mellem 2 blomster midt foran.

Montering: Sy de 2 brystkuber sammen midt foran ca 5 cm op.

Hækl på nål 3,5 med 2 tråde Den-M-nit eller Cotton Light: 3 luftm-snorer på ca 100 cm hver. 2 af snorene bruges til stropper. Sy 1 snor fast midt på hver rygstk, derefter trædes snoren ind i hullet øverst på brystkuben på tilsvarende forstk. Snorene bindes i nakken. Den sidste snor bruges til at binde toppen sammen med midt bagpå. Start med at træde snoren ind øverst i skiftevis højre og venstre side på bagst således at der dannes kryds nedad.




HÆKLEKANT PÅ NEDERDEL.
Den nederste række på toppen, (dvs den række med blomster) kan hækles separat til ønsket længde og syes på f.eks kanten af en nederdel eller et par bukser.

Materialer: Se toppen!
50 gr rækker til ca 12 blomster.

Hæklet bort: Mål rundt f.eks nederdelen og regn ud hvor mange blomster der bliver plads til - 1 blomst måler ca 6,5 cm i bredden. Der hækles 13 luftm på 1.række pr blomst. Hækl videre efter diag.1.

Denne opskrift er blevet rettet.

Opdateret online: 03.03.2006
Top: Et stykke nede i teksten .... Næste række hækles således; 3 st i første fm, * 1 lm, spring over 3 fm, 3 st i næste fm * .... osv.
Opdateret online: 25.08.2023
Rettelse i diagram - der er lagt en fastmaske til sidst i 3.række

Diagram

1 luftm = 1 luftm
1 fastm = 1 fastm
1 kædem = 1 kædem
1 stangm = 1 stangm
1 dobbelt stangm = 1 dobbelt stangm
1 tredobbelt stangm = 1 tredobbelt stangm
luftm til at vende arb med. = luftm til at vende arb med.
Diagram for DROPS 69-3
Diagram for DROPS 69-3
Har du et spørgsmål? Se listen over ofte stillede spørgsmål (FAQ)

Strikkefastheden er afgørende for målene i dit færdige arbejde. Den bliver normalt måle pr 10 x 10 cm. Således bliver strikkefastheden opgivet: Antal masker i bredden x antal pinde i højden feks: 19 masker x 26 pinde = 10 x 10 cm.

Strikkefastheden er individuel; nogle strikker/hækler løst og andre fast. Du justerer strikkefastheden ved hjælp af tykkelsen på den nål/pind, som vi foreslår i opskriften som en guide! Prøv med en tykkere eller en tyndere pind for at få din strikkefasthed til at stemme med den som står i opskriften. Hvis du ikke overholder strikkefastheden, vil du få et andet garnforbrug og målene vil ikke stemme ifølge opskriften.

Strikkefastheden er også afgørende for hvilke garner som kan erstatte hinanden. Så længe du får samme strikkefasthed, så kan du erstatte garnet med noget andet.

Se DROPS lektion: Således måler du strikkefastheden

Se DROPS video: Strikkefasthed - Prøvelap

Garnforbruget bliver altid opgivet i antal gram, for eksempel 450 g. For at regne antal nøgler ud skal du først vide hvor mange gram som er i 1 nøgle (25g, 50g eller 100g). Du finder information om nøglets vægt, når du klikker dig ind på garnet. Nu skal du dele antal gram du skal bruge, med antal gram i hvert nøgle. For eksempel: Hvis du strikker med garn i 50g-nøgler (som er det mest almindelige) tager du 450 / 50 = 9 nøgler.

Det som er vigtigt når man bytter til et andet garn, er at strikke-/hæklefastheden forbliver den samme. Således får man samme mål som der står i valgt størrelse i måleskitsen nederst i opskriften. Det er lettere at opnå samme strikkefasthed hvis man bruger garn fra samme garngruppe. Det er også muligt at vælge flere tynde tråde for at erstatte et tykkere garn. Prøv vores garn-omregner. Vi anbefaler at altid lave en strikkeprøve.

Vær opmærksom på: at når du bytter til et andet garn, så vil tøjet både se og føles anderledes end det du ser på billedet, da alle garner har forskellige udtryk og egenskaber.

Se DROPS lektion: Kan jeg bruge et andet garn end hvad som står i opskriften?

Alle vore garner er sorteret i garngrupper fra A-F efter tykkelse og strikke-/hæklefasthed – A er de tyndeste garner, og F er de tykkeste. På den måde er det lettere for dig at finde et garnalternativ til hver opskrift om så ønskes. Alle garner i samme garngruppe har samme strikkefasthed og kan enkelt byttes ud med hinanden. Når det er sagt er det en god ide at bemærke at forskellige garner har forskellige egenskaber og teksturer, som giver det færdige arbejde et unikt udseende.

Klik her for at få en oversigt over vore garngrupper

Øverst i hver opskrift finder du et link til vores garnomregner, som kan hjælpe dig med at skifte det garn ud som står i opskriften, med et andet garn. Ved at skrive den garnkvalitet ind du vil skifte ud, skrive garnforbruget (i din størrelse) og antal tråde som bruges i opskriften, så vil du få præsenteret nogle gode alternativer som kan bruges til samme strikkefasthed. Du vil også få information om hvor meget du skal bruge i de forskellige alternativer og om du skal bruge en eller flere tråde. De fleste nøgler er på 50g (nogle er på 25g eller 100g).

Hvis opskriften er med flere farver, skal du regne hver farve om separat. Og hvis opskriften er med flere garnkvaliteter (feks 1 tråd Alpaca og 1 tråd Kid-Silk) så skal du finde alternativer for hver kvalitet.

Klik her for at se vores omregner

Da forskellige garner har forskellige egenskaber og teksturer, så har vi valgt at beholde originalgarnet i vores opskrifter. Ved at bruge vores garn-omregner får du let et udvalg af aktuelle garner, eller så kan du enkelt vælge et garn fra samme garngruppe.

Det er også muligt at nogle af vore forhandlere stadigvæk har det udgået garn på lager. Eller hvis du selv har nogle nøgler, så er det også lettere at finde aktuelle opskrifter som passer til.

Vores garn-omregner vil foreslå både alternative kvaliteter samt garnforbrug.

Synes du det er svært at vælge hvilken størrelse du skal lave, så kan det være en god ide at måle et stykke tøj hvor du synes om størrelsen og synes om at have på. Sammenlign målene med målene i måleskitsen og vælg den størrelse som passer dig bedst.

Du finder måleskitsen nederst i opskriften.

Se DROPS lektionen: Hvordan man læser en måleskitse

Nummeret på pinden som bliver foreslået i opskriften, skal kun ses som en guide. Det som er vigtigt er er få samme strikkefasthed som der står i opskriften. Da strikkefastheden er meget individuel, så kan det være at du er nødt til at vælge et eller to numre tykkere eller en tyndere pind for at opnå korrekt strikkefasthed. Vi anbefaler altid at lave en strikkeprøve.

Arbejder du med en anden strikkefasthed end hvad der står i opskriften, vil du ikke få samme mål som der står i måleskitsen nederst i opskriften.

Se DROPS lektion: Hvordan måler man strikkefastheden

See DROPS video: Hvordan laver man en strikkeprøve

Når du strikker/hækler et arbejde oppefra og ned, får du større fleksibilitet og det er lettere at lave personlige justeringer. Det er også lettere at prøve tøjet under arbejdets gang, samt at justere længden på ryg & forstykke og ærmer.

Opskriften er nøje forklaret i samme rækkefølge som den strikkes/hækles. Diagrammerne er justeret så de strikkes på samme måde som ellers.

Diagrammet viser alle pinde/omgange og hver maske ses fra retsiden. Det skal strikkes nedenfra og op fra højre mod venstre. 1 rude = 1 maske.

Når man strikker frem og tilbage, strikkes hver 2. pind fra retsiden og hver 2. pind fra vrangen. Når man strikker fra vrangen skal diagrammet strikkes modsat, altså fra venstre mod højre, retmasker strikkes vrang og vrangmasker strikkes ret.

Når man strikker rundt skal alle omgange strikkes fra retsiden og diagrammet strikkes fra højre til venstre på alle omgange.

Se DROPS lektion: Hvordan læses strikkediagrammer

Diagrammet viser alle rækker/omgange og hver maske ses fra retsiden. Der hækles nedenfra og op fra højre til venstre.

Når man hækler frem og tilbage er hver 2.række hæklet fra retsiden fra højre mod venstre og hver 2.række er hæklet fra vrangen, fra venstre mod højre.

Når der hækles rundt, skal alle omgange i diagrammet hækles fra retsiden, fra højre til venstre.

Når der hækles efter et cirkeldiagram starter man i midten af diagrammet og hækler sig udover, med uret, omgang efter omgang.

Normalt starter man altid en ny række med et antal luftmasker (modsvarer højden af følgende masker), disse vil enten blive vist i diagrammet eller forklaret i opskriften.

Se DROPS lektion: Hvordan læses hæklediagrammer

Når der skal strikkes/hækles flere diagrammer efter hinanden, vil der ofte stå således i opskrifterne: “strik/hækl A.1, A.2, A.3 totalt 0-0-2-3-4 gange". Det betyder at du skal strikke/hækle A.1 én gang, så A.2 én gang, og nu A.3 som skal gentages det antal gange som der står i bredden – i dette tilfælde: S = 0 gange, M = 0 gange, L=2 gange, XL= 3 gange og XXL = 4 gange.

Følg diagrammerne som du plejer, begynd med første række i A.1, så førtse række i A.2 osv.

Se DROPS lektion: Hvordan læses strikkediagrammer

Se DROPS lektion: Hvordan læses hæklediagrammer

Den totale bredde fra (håndled til håndled) vil være længere i de større størrelser, også selvom selve ærmet er kortere. De større størrelser har længere ærmekuppel samt bredere skuldervidde. Dette resulterer i en god pasform i alle størrelser.

Tøjets total længde som er opgivet i måleskitsen, måles fra inderst ved halskanten (på skulderen) og ned til nederste kant på tøjet. Der måles altså IKKE yderst på skulderen.

På en jakke måles længden aldrig langs med forkanten, med mindre det er tydeligt forklaret. Mål altid længden indenfor forkantmaskerne.

Se DROPS lektion: Hvordan læses en måleskitse

Diagrammer bliver ofte gentaget i både bredden og i højden. Et diagram består ofte af 1 rapport. Hvis der står at A.1/rapporten skal gentages 5 gange rundt på pinden, så følger du A.1 og starter forfra igen ialt 5 gange efter hinanden. Når der står at A.1/rapporten skal gentages 2 gange i højden, så følger man hele A.1 og starter forfra igen én gang til.

Luftmasker bliver ofte lidt kortere og fylder ikke helt så meget som andre hæklede masker. For at kanten i rene luftmasker ikke skal blive for stram, slår vi derfor ofte flere luftmasker op til at begynde med. Antallet masker vil blive justere på næste række, så det passer til opskriften og til målene i måleskitsen.

Ribkanten er mere elastisk og vil trække sig lidt sammen i forhold til det glatstrikkede. Ved at tage ud før ribben, så undgår du en for stor forskel mellem krop og kant.

Man kan let komme til at lukke af lidt for stramt. Ved at lave omslag om pinden samtidig som man lukker af (samtidigt som omslagene også bliver lukket af) så undgår man at aflukningskanten bliver for stram.

Se DROPS video: Hvordan lukkes der af med omslag

For at få en jævn ud- eller indtagning, kan man tage ud på feks hver 3. og 4.pind således: Strik 2 pinde, tag ud på 3.pind, strik 3 pinde og tag ud på 4.pind. Gentag dette til udtagningen er færdig.

Se DROPS lektion: Tag ud/ind på skiftevis hver 3. og 4 pind

Hvis du foretrækker at strikke en jakke rundt istedet for frem og tilbage, så kan du naturligvis selv justere det i opskriften. Du skal da lægge en klippekant til midt foran (normalt 5 masker) og følge opskriften. Når du ellers ville have vendt og strikket tilbage fra vrangen, strikker du helt enkelt over klippekanten og fortsætter rundt. Til sidst klipper du op i midten af sømmen, samler masker op på hver side til forkant som dækker de to sømme.

Se DROPS video: Hvordan strikkes sømkant og hvordan klippes der op

Foretrækker du at strikke en bluse frem og tilbage istedet for at strikke rundt? Du kan naturligvis justere opskriften og vælge at strikke stykkerne separat og sy dem sammen til sidst. Del antal masker på ryg & forstykke i to, læg en kantmaske til i begge sider (at sy sammen i) og strik hvert stykke frem og tilbage for sig.

Se DROPS lesson: Kan jeg tilpasse en opskrift på rundpind, så jeg kan strikke den frem og tilbage?

Antal rapporter i et mønster kan variere lidt i forhold til forskellige størrelser, for at få korrekt proportioner. Hvis du ikke laver nøjagtig samme størrelse som den du ser på billedet, så kan din model se lidt anderledes ud. Dette er nøje udregnet og justeret så helhedsindtrykket er det samme som på billedet i alle størrelse.

Sørg for at følge opskrift og diagrammer som passer til din størrelse!

Hvis du har fundet en opskrift på en fin damemodel, så er det enkelt at lave den om til herrestørrelse om man ønsker det. Den største forskel er længden på ærmerne og på ryg & forstykket. Vælg den størrelse i måleskitsen som har ønsket brystvidde/omkreds. Den ekstra længde kan du lægge til lige før ærmekuplen/ærmegabet. Hvis opskriften er strikket/hæklet ovenfra og ned kan du lægge den ekstra længde til lige efter ærmegabet eller før første indtagning på ærmet.

Hvor stort garnforbruget bliver er afhængig af hvor mange cm du lægger til, men husk, hellere et nøgle for meget end et for lidt.

Alle garner indeholder overskudsfibre (fra produktionen) som gerne vil fælde eller fnuldre lidt. Børstet garn (håret garn) har flere af disse løse overskudsfibre, hvilket giver dem større tendenser til at fælde.

Selv om man naturligvis ikke kan garantere at børstede garner kan blive 100% fri for overskudsfibre, så er det muligt at få tøjet til at fælde mindre, ved at følge disse skridt:

1. Når tøjet er færdigt (før du vasker det) så kan du ryste det, så alle løse hår falder af. OBS: Brug ALDRIG en taperulle, børste eller lignende som trækker i garnet.

2. Put tøjet i en plasticpose og læg det i fryseren - temperaturen vil få fibrene til at holde mindre fast i hinanden, så løse fibre lettere vil falde af.

3. Lad det ligge i fryseren nogle timer før du tager det ud og ryster igen.

4. Vask tøjet ifølge vaskeanvisningen på banderolen.

Pilling eller fnuller eller nopper er en naturlig proces som sker, på til og med de mest fine og eksklusive fibre. Det sker helt enkelt ved almindelig brug og slidtage og er svært at undgå. Det bliver mest tydeligt, der hvor der er mest friction på tøjet, som under armene og på manchetterne.

Du kan få dit tøj til at se ud som nyt igen, ved at fjerne fnulleret/fnuggene/nopperne med en elektrisk fnugfjerner / lint remover.

Kan du stadigvæk ikke finde svar på dit spørgsmål? Scroll ned og skriv dit spørgsmål, så vil en af vore eksperter prøve at hjælpe dig. Normalt vil du få svar i løbet af 5-10 dage.
Undertiden kan du læse tidligere spørgsmål og svar til denne opskrift eller gå med i DROPS Workshop på Facebook for at få hjælp af andre strikkere/hæklere!

Kommentere opskrift DROPS 69-3

Vi vil gerne høre din mening om denne model!

Hvis du ønsker at stille et spørgsmål, så husk at vælge rigtig kategori i menuen under - det vil give dig hurtigere svar. Obligatoriske felter er markeret med *.

Kommentarer / Spørgsmål (78)

country flag Cindy Baker skrev:

Is there written pattern for the blossom?

08.03.2025 - 00:25

DROPS Design svarede:

Dear Cindy, the top explanations are entirely written; the diagram is only used for the skirt's crochet edge. Happy crochetting!

09.03.2025 - 17:58

country flag Emelie skrev:

I am confused with the top section and how i'm supposed to connect the cups to the top?

16.01.2025 - 17:20

DROPS Design svarede:

Dear Emelie, the both cups will be sewn together over the bottom 5 cm / 2"- see Assembly. Happy crocheting!

16.01.2025 - 17:49

country flag María Angeles skrev:

Buenos días, tengo hechas las 2 copas, pero para unirlas no indicáis si los puntos enanos se hacen por lado derecho o por revés. ¿Cómo las coloco para que luego la flor quede bien?

16.01.2025 - 12:37

DROPS Design svarede:

Hola María Angeles, normalmente se unen en filas por el lado derecho. Puedes mirar a la foto para ver cómo deberían estar colocadas las copas del top cuando unas ambas partes. Para calcular bien cómo trabajar las flores puedes contar el número de puntos que tienes y ver si en el centro de la unión de las dos copas te quedará una repetición de la flor (calculando primero los puntos que tendrás por cada flor y centrando correctamente el patrón). Así puedes asegurar que el patrón te quede bien centrado. Las instrucciones del patrón están ya ajustadas para que las flores queden bien.

19.01.2025 - 14:00

country flag Shay Lefevre skrev:

Je ne comprends pas comment faire le rang 6, vous dites qu'il faut faire des trucs dans l'arceau de 5ml mais j'ai pas compris

28.10.2024 - 18:53

DROPS Design svarede:

Bonjour Mme Lefevre, au 5ème rang vous avez fait des arceaux de 5 mailles en l'air entre les 2 triple-brides de chaque fleur, au 6ème rang, vous crochetez les pétales des fleurs dans cet arceau ainsi: 2 triple-brides dans l'arceau, 5 mailles en l'air, (1 maille serrée dans l'arceau, 5 mailles en l'air, 1 triple bride dans l'arceau, 5 mailles en l'air) x 3, puis 1 maille serrée dans l'arceau, 5 mailles en l'air, et 2 triple-brides dans l'arceau (+ 1 maille serrée entre les 2 brides du 5ème rang. Bon crochet!

29.10.2024 - 08:55

country flag Pascale Andron skrev:

Bonjour, Je bloque au dernier rang pour faire le dernier pétale,je ne comprend pas Merci pour votre réponse

17.08.2024 - 22:02

DROPS Design svarede:

Bonjour Mme Andron, au 6ème rang du diagramme crochetez ainsi: 1 ml pour tourner, *1 ms entre les 2 brides du 5ème rang, dans l'arceau de 5 ml entre les 2 triple-brides du 5ème rang crochetez: 3 triple-B, 5 ml, 1 ms dans l'arceau, (5 ml, 1 triple B, 5 ml, 1 ms dans l'arceau) x 3, 5 ml, 2 triple B dans l'arceau*, répétez de *à*. Bon crochet!

19.08.2024 - 08:11

country flag AK skrev:

I'm finishing this pattern (well, some semblance of this pattern) out of spite. This is the worst pattern I've ever tried to follow.

04.08.2024 - 03:21

country flag Montserrat Mairata skrev:

Trabajar las sig 5 filas como sigue: 3 p. a. en el primer p. b.*1 p.cad, saltar 3 p. b.,3 p. a. en el sig p. b.*repetir de * *a lo largo de la fila,(36 vcs) vcs que significa? Y como seguir la 2da vuelta pues solo hay grupos de 3 p. a. separados por 1cad. Muchas gracias!!

23.07.2024 - 01:15

DROPS Design svarede:

Hola Montserrat, en la 1ª fila trabajas como se explica, repitiendo la sección entre * * 36 veces en total en la fila. En las siguientes filas trabajarás 3 p.a en el pt (que en este caso sería ahora p.a y no p.b).

28.07.2024 - 16:48

country flag Luisa skrev:

Buon giorno, all’inzio della coppa la prima riga devo saltare catenelle e fare una m. a. nella terza. devo fare lo stesso all’inizio di ogni giro? quindi x tutti e sei i giri? ora sto iniziando nella seconda catenella ma la coppa non rimane simmetrica, ovvero le catenelle libere non sono allineati. grazie, Luisa

09.07.2024 - 14:04

DROPS Design svarede:

Buonasera Luisa, in questi gg il modello è stato aggiornato: provi a vedere se queste spiegazioni sono più chiare. Buon lavoro!

20.07.2024 - 22:10

country flag Johanna Latvala skrev:

Millä puuvillalangalla Drops Denimin voi korvata?langalla

02.07.2024 - 17:39

DROPS Design svarede:

Hei, voit korvata langan DROPS Cotton Light -langalla.

03.07.2024 - 17:07

country flag Anita skrev:

This is a very frustrating pattern, I don't really like to crochet clothing, because I don't like to keep a gauge, but my daughter wants some of these for her birthday, where it says, place the 2 bra cups together, I crocheted the 37 stitches, then attached it to the bottom of one of the cups and slip stitched across the bottom, chain 1 and attach the second cup with a slip stitch in the corner bottom of the cup and slip stitch across and then chain the 37 again.

30.06.2024 - 02:11