DROPS Paris
DROPS Paris
100% bavlna
od 33.00 Kč /50g
Přízi na tento model můžete mít už za 132.00Kč.

Cenu za klubka počítáme podle spotřeby při výrobě modelu v nejmenší velikosti a nejlevnější variantě příze. Rádi byste ještě lepší cenu? Třeba ji najdete mezi DROPS Deals!

DROPS SS24
DROPS 178-68
DROPS design: model č. w-640
Skupina přízí: C nebo A + A
-----------------------------------------------------------
Velikost: S-M-L-XL-XXL-XXXL
Materiál: DROPS PARIS firmy Garnstudio (spadá do skupiny přízí C)
200-200-250-250-300-300 g, barva č.101, světlá modrá

DROPS KRUHOVÁ JEHLICE (60 nebo 80 cm) č.4,5 – nebo velikosti potřebné k upletení zkušebního vzorku o rozměrech 18 ok a 23 řad lícovým žerzejem = 10 cm na šířku a 10 cm na výšku.

-------------------------------------------------------

Náhradní příze – Podívejte se, jak změnit přízi
Skupina přízí A až F – Neměňte návod, změňte přízi
Spotřeba příze při použití náhradní příze – Využijte náš převodník

-------------------------------------------------------

DROPS Paris
DROPS Paris
100% bavlna
od 33.00 Kč /50g
Přízi na tento model můžete mít už za 132.00Kč.

Cenu za klubka počítáme podle spotřeby při výrobě modelu v nejmenší velikosti a nejlevnější variantě příze. Rádi byste ještě lepší cenu? Třeba ji najdete mezi DROPS Deals!

Návod

VROUBKOVÝ VZOR:
V kruhových řadách: pleteme střídavě 1 kruhovou řadu hladce, 1 obrace. 1 vroubek = 2 kruhové řady.
V řadách: pleteme stále hladce, lícové i rubové řady. 1 vroubek = 2 řady hladce.

TIP - UJÍMÁNÍ:
Ujímáme vždy v lícových řadách, vedle 3 krajních vroubkových ok na každé straně.
ZA 3 oky vroubkovým vzorem ujímáme přetažením, tj. 1 oko sejmeme hladce, 1 upleteme hladce a sejmuté přes ně přetáhneme.
PŘED 3 oky vroubkovým vzorem splétáme 2 oka hladce.
----------------------------------------------------------

TOP:
Pleteme v kruhových řadách na kruhové jehlici až po průramky, pak dopleteme přední a zadní díl v řadách odděleně.

Na kruhovou jehlici č.4,5 nahodíme přízí Paris 180-200-210-240-260-290 ok a upleteme 1 vroubek VROUBKOVÝM VZOREM – viz výše. Pak pleteme nad všemi oky vzor A.1 (= v kruhové řadě máme 18-20-21-24-26-29 sekvencí vzoru). Po dokončení 1 celé sekvence vzoru A.1 (na výšku) máme na jehlici 144-160-168-192-208-232 ok. Označíme si boky – 1. značkou označíme začátek kruhové řady, 2. vložíme za 72.-80.-84.-96.-104.-116. oko. Nyní pleteme lícovým žerzejem. Ve výši 11-12-13-14-15-16 cm upleteme nad 16-16-16-18-20-20 oky na každém boku (= nad 8-8-8-9-10-10 oky na obou stranách každé značky) 2 vroubky; ostatní oka v kruhové řadě pleteme dál lícovým žerzejem. V následující kruhové řadě (tj. v kruhové řadě po dokončení 2 vroubků) uzavřeme na každé straně dílu 10-10-10-12-14-14 ok (= 5-5-5-6-7-7 ok na obou stranách každé značky). Jednotlivé díly pak dopleteme odděleně = 62-70-74-84-90-102 ok na předním i na zadním dílu.

PŘEDNÍ DÍL:
Pokračujeme lícovým žerzejem se 3 oky VROUBKOVÝM VZOREM na každé straně – viz výše. SOUČASNĚ přední díl tvarujeme – ujímáme na každé straně dílu 1 oko v každé 2. řadě (tj. v každé lícové), celkem 17-18-19-21-22-23x - viz TIP - UJÍMÁNÍ = 28-34-36-42-46-56 ok. Po dokončení veškerého ujímání upleteme 3 vroubky a poté všechna oka uzavřeme. Díl měří asi 28-30-32-34-36-38 cm.

ZADNÍ DÍL:
Pleteme stejně jako přední díl.

VÁZAČKA – KROUCENÁ ŠŇŮRA:
Ustřihneme si 2 vlákna příze, každé o délce 3 metry. Vlákna stáčíme pevně dohromady - jakmile se začnou samovolně kroutit, přeložíme je napolovic a necháme zkroutit znovu. Na každém konci uvážeme uzel.
Takto vyrobíme 2 vázačky (šňůry). Jednu vázačku pak protáhneme horním vroubkem na jedné straně předního dílu, pak horním okrajem zadního dílu a na rameni zavážeme na uzel. Stejně uvážeme ramínko i na druhé straně.

Schéma

symbols = hladce
symbols = 1 oko sejmeme hladce, 2 oka spleteme hladce a sejmuté přes ně přetáhneme
symbols = 1x nahodíme mezi 2 oky
diagram

Každý náš návod je doprovázen speciálními video-ukázkami, které vás navedou.

Chcete se na něco zeptat? Projděte si seznam nejčastějších otázek (FAQ).

Napětí příze (hustota úpletu) určuje konečné míry vaší práce a obvykle se měří na vzorku 10 x 10 cm. Spočítáme takto: počet ok na šířku x počet řad na výšku - např.: 19 ok x 26 řad = 10 x 10 cm.

Napětí příze je velmi individuální; někteří lidé pletou/ háčkují volně, zatímco jiní značně utahují. Napětí příze přizpůsobíte změnou velikosti jehlic, proto doporučenou velikost jehlic berte pouze jako vodítko! Je důležité, abyste zajistili, že VAŠE napětí příze odpovídá napětí uvedenému ve vzoru. Pokud budete pracovat s jiným napětím příze než je uvedeno ve vzoru, vaše spotřeba příze a konečné rozměry vaší práce se budou lišit.

Napětí příze také určuje, které příze je možné vzájemně zaměňovat. Pokud dosáhnete stejného napětí příze, můžete snadno zaměnit jednu přízi za druhou.

Viz lekce DROPS: Jak změřit napětí příze/ zkušební vzorek

Viz video DROPS: Jak vypracovat zkušební vzorek napětí příze

Požadované množství příze je uvedeno v gramech, např.: 450 g. Pro výpočet potřebného množství klubek musíte nejdříve vědět, kolik gramů je v 1 klubku (25 g, 50 g nebo 100 g). Tyto informace jsou dostupné po kliknutí na jednotlivé druhy přízí na našich stránkách. Vydělte požadované množství množstvím každého klubka. Pokud má například klubko 50 g (nejběžnější množství), výpočet bude následující: 450 / 50 = 9 klubek.

Při záměně jedné příze za druhou je důležité, aby napětí příze (hustota úpletu) při pletení/ háčkování zůstala stejná. To proto, aby rozměry hotového oděvu odpovídaly poskytnutému náčrtu. Stejného napětí příze je snazší dosáhnout pomocí přízí ze stejné skupiny. Je také možné pracovat s vícero vlákny tenčí příze najednou, a tak dosáhnout stejného napětí jako při práci se silnější přízí. Vyzkoušejte náš převodník přízí. Doporučujeme vám si vždy vypracovat zkušební vzorek (swatch).

POZNÁMKA: při záměně přízí se může oděv výrazně lišit od oděvu na fotografii, to díky rozdílným vlastnostem a složení každé příze.

Viz lekce DROPS: Mohu použít jinou přízi než je uvedena ve vzoru?

Všechny naše příze jsou rozděleny do skupin přízí (od A do F) podle síly a napětí příze – skupina A zahrnuje nejtenčí příze a skupina F ty nejsilnější. Toto vám usnadní hledání alternativních přízí k našim vzorům, pokud byste chtěli přízi vyměnit. Všechny příze stejné skupiny mají podobné napětí příze (hustotu úpletu) a můžete je tak snadno vzájemně nahrazovat. Jednotlivé druhy přízí se nicméně liší složením a vlastnostmi, hotové dílo tak získá na jedinečnosti jak na pohled tak na omak.

Kliknutím zde zobrazíte přehled přízí v jednotlivých skupinách.

V horní části všech našich vzorů najdete odkaz na náš převodník přízí (yarn calculator), což je užitečný nástroj, pokud byste chtěli použít jinou než doporučenou přízi. Vyplněním druhu příze, kterou si přejete vyměnit, množství (ve vaší velikosti) a počtu vláken, vám převodník nabídne vhodné alternativní příze se stejným napětím příze (hustotou úpletu). Dále vám prozradí, kolik alternativní příze budete potřebovat a zda budete muset pracovat s vícero vlákny najednou. Většina klubek má hmotnost 50 g (některá 25 g nebo 100 g).

Pokud je vzor vypracován ve vícero barvách najednou, bude nutné každou barvu vypočítat samostatně. Stejně tak, pokud je vzor vypracován s několika vlákny různých přízí (například 1 vlákno alpaky a 1 vlákno Kid-Silk), budete muset najít alternativy jednotlivě, tedy pro každou zvlášť.

Kliknutím zde zobrazíte náš převodník přízí

Protože různé příze mají různé vlastnosti a textury, rozhodli jsme se původní přízi v našich vzorech zachovat. Můžete však snadno najít dostupné alternativy mezi našimi ostatními druhy přízí pomocí našeho převodníku nebo si jednoduše vybrat přízi ze stejné skupiny přízí.

Je možné, že někteří prodejci mají přízi stále na skladě, nebo že někdo má doma pár klubek, pro která by rád našel vzory.

Převodník přízí vám nabídne jak alternativní přízi, tak i její požadované množství.

Pokud si nejste jistí jakou velikost vypracovat, můžete například změřit oděv, který již vlastníte a jehož velikost se vám líbí. Následně si zvolte velikost porovnáním těchto mír s těmi v tabulce velikostí vybraného vzoru.

Tabulku velikostí najdete ve spodní části vzoru.

Viz lekce DROPS: Jak číst tabulku velikostí

Velikost jehlic uvedená ve vzoru slouží pouze jako vodítko, důležité je dodržet napětí příze (hustotu úpletu). A protože napětí příze je velmi individuální, budete muset upravit velikost jehlic tak, abyste zajistili stejné napětí jaké je uvedené ve vzoru – možná budete muset přizpůsobit sílu jehlic o 1 či dokonce 2 velikosti abyste dosáhli správného napětí. Za tímto účelem vám doporučujeme vypracovat zkušební vzorky.

Pokud byste pracovali s jiným napětím příze než je uvedeno, rozměry hotového oděvu se mohou od rozměrů uvedených na náčrtu lišit.

Viz lekce DROPS: Jak změřit napětí příze/ zkušební vzorek

Viz video DROPS: Jak vypracovat zkušební vzorek

Práce s oděvem shora dolů poskytuje větší flexibilitu a prostor pro individuální úpravy. Například je snazší si oděv v průběhu práce vyzkoušet a také upravit délku sedla a průramků.

Návody vše pečlivě vysvětlují krok za krokem, ve správném pořadí. Schémata jsou přizpůsobena směru pletení a vypracována jako obvykle.

Schéma zobrazuje všechny řady/ kruhové řady, a každé oko jak se jeví při pohledu z lícové strany. Čte se zdola nahoru, zprava doleva. 1 čtvereček = 1 oko.

Při práci v řadách (tam a zpět) je každá lichá řada řadou lícovou a každá sudá řada je řadou rubovou. Při práci v rubových řadách je nutné vypracovávat schéma obráceně: zleva doprava, hladká oka pleteme obrace, oka pletená obrace vypleteme hladce atd.

Při práci v kruhových řadách je každá řada řadou lícovou a schéma je tedy ve všech řadách vypracováno zprava doleva.

Viz lekce DROPS: Jak číst schémata u pletení

Schéma zobrazuje všechny řady/ kruhové řady, a každé oko jak se jeví při pohledu z lícové strany. Vypracovává se zdola nahoru, zprava doleva.

Při práci v řadách (tam a zpět) je každá lichá řada řadou lícovou a každá sudá řada je řadou rubovou. Při práci v rubových řadách je nutné vypracovávat schéma obráceně: zleva doprava.

Při práci v kruhových řadách je každá řada řadou lícovou a schéma je tedy ve všech řadách vypracováno zprava doleva.

Při práci s kruhovým schématem začínáme uprostřed a postupujeme směrem proti směru hodinových ručiček, řadu po řadě.

Řady obvykle začínají daným počtem řetízkových ok (ekvivalentní výšce následujícího oka), což bude buď znázorněno ve schématu nebo vysvětleno ve vzoru.

Viz lekce DROPS: Jak číst schémata u háčkování

Pokyny pro práci s vícero schématy zároveň ve stejné řadě/kruhové řadě budou často popsány takto: „háčkujeme vzor A.1, A.2, A.3 celkem 0-0-2-3-4x". To znamená, že A.1 vypracujete jednou, následně A.2 vypracujete jednou a A.3 opakujete (na šířku) tolikrát, kolikrát je pro vaši velikost stanoveno – v tomto případě takto: S = 0 krát, M = 0 krát, L=2 krát, XL= 3 krát a XXL = 4 krát.

Se schématy se pracuje jako obvykle: začněte první řadou v A.1, poté vypracujte první řadu v A.2 atd.

Viz lekce DROPS: Jak číst schémata u pletení

Viz lekci DROPS: Jak číst schémata u háčkování

Celková šířka oděvu (od zápěstí k zápěstí) bude u větších velikostí větší, přestože rukávy jsou kratší. Větší velikosti mají delší průramky a širší náramenice, aby dobře seděly pro všechny velikostech.

Rozměry na náčrtu/ schématu poskytují informace k celkové délce oděvu. Pokud se jedná o svetr nebo kabátek, délka se měří od nejvyššího bodu na náramenici nejblíže výstřihu směrem dolů ke spodní části oděvu. NENÍ měřeno od vrcholu ramene. Stejně se měří i délka sedla, od nejvyššího bodu náramenice dolů k místu, kde se sedlo dělí na trup a rukávy.

U kabátků, pokud není výslovně uvedeno jinak, se nikdy neměří délka na vnější straně légy. Vždy měřte délku na vnitřní straně.

Viz lekce DROPS: Jak číst schéma

Schémata se často opakují dokola nebo na výšku. 1 opakování na schématu tak, jak se jeví ve vzoru. Pokud je uvedeno vypracujte 5 opakování A.1 v řadě, pak vypracujete A.1 celkem 5 krát po sobě/ vedle sebe v jedné řadě. Pokud je uvedeno vypracujte 2 opakování A.1 svisle/ na výšku, vypracujte celé schéma jednou, následně začněte znovu od počátku následující řady a vypracujte celé schéma ještě jednou.

Řetízková oka jsou o něco užší než sloupky. Abyste předešli příliš staženým okům nahozeného okraje, jednoduše uháčkujte více ok řetízku. Počet ok bude v následující řádě upraven tak, aby odpovídal vzoru a náčrtu.

Pružný lem se oproti například lícovému žerzeji jeví mnohem staženější. Přidáním ok před vypracováním lemu se vyhnete viditelnému rozdílu v šířce přechodu mezi pružným lemem a zbytkem trupu.

Je snadné uzavřít lem příliš pevně. Nahazováním ok při uzavírání lemu (a současným uzavíráním těchto nahození) předejdete příliš utaženému okraji.

Viz video DROPS: Jak uzavřít pomocí nahození (yo)

Pro dosažení rovnoměrného přidání (nebo ujmutí) můžete přidat např.: každou 3. a 4. řadu střídavě takto: vypracujte 2 řady a přidejte v 3. řadě, vypracujte 3 řady a přidejte ve 4. Takto opakujte až po poslední přidávání..

Viz lekce DROPS: Přidávání či ujímání 1 oka střídavě v každé 3. a 4. řadě

Pokud dáváte přednost práci v kruhových řadách namísto v řadách (tam a zpět), můžete samozřejmě vzor přizpůsobit a to tak, že přidáte můstky doprostřed přední části (obvykle 5 ok). Dále pak postupujete podle pokynů. Kde byste normálně otočili práci a pracovali z rubové strany, jednoduše pokračujete dál přes můstek v kruhových řadách. Nakonec kabátek rozstřihnete, naberete stehy pro vypracování légy a zakryjete rozstřižené okraje.

Viz video DROPS: Jak uplést a rozstřihnout můstek

Pokud dáváte přednost práci v řadách (tam a zpět) namísto v kruhových řadách, můžete samozřejmě vzor přizpůsobit a to tak, že jednotlivé díly vypracujete samostatně a na konci je sešijete dohromady. Rozdělte počet ok trupu na polovinu, přidejte na každé straně 1 krajové oko (pro sešití) a vypracujte přední a zadní díl odděleně.

Viz lekce DROPS: Mohu vzor na kruhových jehlicích přizpůsobit rovným jehlicím?

Aby se zachovaly správné proporce, opakování vzoru se může v různých velikostech mírně lišit. Pokud nepracujete se stejnou velikostí v jaké je i oděv na fotografii, může se ten váš mírně lišit. Vzor byl pečlivě navržen a upraven tak, aby celkový dojem z oděvu zůstal stejný ve všech velikostech.

Dodržujte proto pokyny a schémata pro vaši velikost!

Pokud jste našli vzor, který se vám líbí a který je k dispozici v dámské velikosti, není příliš těžké jej přizpůsobit velikosti pánské. Největší rozdíl bude v délce rukávů a trupu. Začněte pracovat na dámské velikosti o které si myslíte, že by seděla přes hrudník. Dodatečná délka bude vypracována těsně před uzavřením pro průramky. Pokud je vzor vypracován shora dolů, můžete přidat délku hned za průramky nebo před prvním ujmutím na rukávu.

Pokud jde o dodatečné množství příze, bude záležet na přidané délce, ale je lepší mít více klubek než-li méně.

Všechny příze mají přebytečná vlákna (z výroby), která mohou žmolkovat či odpadat. Česané příze (tj. chlupatější příze) mají více těchto volných, nadbytečných vláken, což způsobuje větší línání.

Línání také závisí na tom, co nosíme pod nebo přes oděv a zda to táhne vlákna příze. Není proto možné zaručit, že nedojde k žádnému línání

Níže je několik tipů, jak dosáhnout nejlepších výsledků při práci s chlupatější přízí:

1. Když je oděv hotový (než ho vyperete), silně s ním protřepejte, aby se volnější chloupky uvolnily. POZNÁMKA: NEPOUŽÍVEJTE čistící váleček na textil, kartáč ani jinou metodu, která tahá za přízi.

2. Oděv vložte do plastového sáčku a vložte jej do mrazáku – nízká teplota způsobí, že se vlákna k sobě méně přichytí a přebytečná vlákna se snadněji odloučí.

3. Ponechte několik hodin v mrazáku, než jej vyjmete a znovu protřepete.

4. Oděv perte podle pokynů na štítku příze.

Žmolkování je přirozený proces, ke kterému dochází i u těch nejexkluzivnějších vláken. Je to přirozená známka opotřebení, kterému jde jen těžko předejít. Opotřebení je nejviditelnější v místech s vysokým třením, jako je podpaží či lemy.

Váš oděv může vypadat opět jako nový, když žmolky odstraníte pomocí kartáče na šaty nebo speciálního strojku - odžmolkovače.

Pořád se nemůžete dobrat odpovědi, kterou hledáte? Pak posuňte stránku dolů a napište nám svůj dotaz, naši specialisté se vám pokusí poradit. Obvykle to zvládneme během 5 až 10 pracovních dnů..
Mezitím si můžete pročíst otázky a odpovědi, které k tomuto modelu položili ostatní, nebo navštívit skupinu DROPS Workshop na Facebooku, kde vám může poradit některá spřízněná duše!

Mohly by se vám líbit...

Přidejte komentář k návodu DROPS 178-68

Rádi bychom věděli, co si o tomto modelu myslíte!

Pokud se chcete na něco zeptat, dbejte prosím na to, abyste ve formuláři níže vybrali správnou kategorii - díky tomu se dříve dozvíte, co potřebujete vědět. Povinná pole jsou označena *.

Komentáře / Otázky (28)

country flag Dorle wrote:

Hi I would like to know why there are only 144 stitches are left after the diagram We having 180 stitches when started ? Thank you and have a great day Dorle

14.11.2023 - 15:13

DROPS Design answered:

Dear Dorle, on the very first row in A.1 you will decrease 2 sts in the middle of each A.1, without making yarn overs, this means if you repeat A.1 a total of 18 times, you will decrease 2 sts x 18 = 36 sts; so that the 180 sts - 36 sts decreased = 144 sts left. Happy knitting!

14.11.2023 - 15:52

country flag Sondra Gettinger wrote:

Dear garnstudio.com owner, Good job!

09.02.2023 - 06:00

country flag Tina wrote:

Venligst forklar: Træk snoren gennem de ro øverste retriller Hvad betyder retriller? Der er da ikke noget hul man kan trække noget igennem Det er svært at se på foto hvordan det er gjort

28.07.2022 - 17:57

DROPS Design answered:

Hej Tina, du kan let trække snoren imellem 2 masker, selv om du ikke har lavet et hul. Du kan se det på det første billede :)

05.08.2022 - 08:15

country flag Valérie wrote:

J'ai réalisé ce modèle avec le fil Paris bleu denim mais au premier lavage, eau froide, à la main, lessive laine, il a perdu plusieurs centimètres en hauteur et largeur (au moins 5). Je suis très déçue par la qualité de ce fil coton.

08.07.2022 - 17:43

DROPS Design answered:

Bonjour Valérie, les couleurs denim doivent effectivement être lavées plus délicatement, toutefois, si vous les mettez bien en forme aux bonnes mesures (blocage) pour les faire sécher, vous ne devriez pas perdre en largeur ni en hauteur. Votre magasin saura vous aider si besoin, même par mail ou téléphone. Bon tricot!

11.07.2022 - 09:09

country flag Lignon wrote:

Pourquoi 18 fois en largeur le motif je démarre à contient pour 180 mailles

05.05.2022 - 14:31

DROPS Design answered:

Bonjour Mme Lignon, A.1 se tricote sur 10 mailles au premier rang, soit 18 x 10 mailles = 180 mailles. Au 1er rang, vous diminuez 2 mailles dans chaque A.1, il reste 8 mailles x 18 = 144 mailles pour terminer A.1. Bon tricot!

05.05.2022 - 15:17

country flag Tove KITTELSRUD wrote:

Det står at man skal strikke rundt i 11 cm (st.r S) før man feller under ermene og fortsetter å strikke hver del for seg. Men, 11 cm er da svært kort? På mønsteret ser det helt klart ut som om man har strikket en god del lenger (uavhengig av str)? 11 cm bety at man det kanpt dekker brystene. Jeg opplever også at garntypen er lite elastisk for en slik sommertopp?

12.02.2022 - 15:45

country flag Ronja Lysholm wrote:

Hvordan kan det være at man går fra 180 masker til 144, når det er, at man laver flere masker en man tager ind? jeg kan ikke få det til at passe, og jeg har gjort præcis hvad der står i opskriften flere gange

06.04.2021 - 08:50

DROPS Design answered:

Hej Ronja, du starter nederst til højre i diagrammet, og tager 2 masker ind (ifølge diagrammet) for hver gang diagrammet strikkes på første pind. God fornøjelse!

06.04.2021 - 14:44

country flag Carolesa wrote:

Bonjour, que veut dire , tricoter 2 côtes mousse, au-dessus des 16-16-16-18-20-20 mailles de chaque côté ? je ne comprends pas à quoi correspondent ces 16 mailles ni où elles se trouvent sur le modèle

05.04.2021 - 19:23

DROPS Design answered:

Bonjour Carolesa, Ces 16 m sont sous les emmanchures, autrement dit 8 m avant+8 m après chacun des 2 marqueurs. Pour tricoter 1 côte mousse, on doit tricoter 2 tours: 1 tour endroit et 1 tour envers. Autrement dit, vous tricotez 4 tours avec les 16 m aux marqueurs au point mousse. Bon tricot!

06.04.2021 - 14:42

country flag Melina wrote:

Was beutetet das Muster A1? Ich sehe die Abbildung, aber ich verstehe sie nicht.

16.02.2021 - 16:39

DROPS Design answered:

Liebe Melina, hier lesen Sie mehr über Diagramme, und wie man solche Diagramme liest. Viel Spaß beim stricken!

17.02.2021 - 07:39

country flag DUCLOS wrote:

Bonjour, est-il possible d'avoir des photos de dos de vos modèles svp.... Merci d'avance

29.11.2020 - 18:09

DROPS Design answered:

Bonjour Duclos, dans des modèles comme celui-ci, le dos est identique au devant, raison pour laquelle nous n'avons pas de photos du dos. Bon tricot!

30.11.2020 - 10:25