DROPS Extra / 0-1023

Cheeky Chicken by DROPS Design

DROPS Velikonoce: kalhoty – kamaše kuřátko pletené z příze "Merino Extra Fine". Velikost: 2-8 let

DROPS design: model č. me-018-bn
Skupina přízí: B
-----------------------------------------------------------

Velikost: 2 – 3/4 – 5/6 – 7/8 let

Materiál: DROPS MERINO EXTRA FINE firmy Garnstudio
100-100-150-150 g, barva č. 30, zlatá
100-100-100-100 g, barva č. 11, červená
50-50-50-50 g, barva č. 01, smetanová
zbytek, barva č. 20, modrá – na ozdobení

DROPS PONOŽKOVÉ JEHLICE a KRUHOVÉ JEHLICE (60 a 40 cm) č.4 – nebo velikosti potřebné k upletení zkušebního vzorku o rozměrech 21 ok x 28 řad lícovým žerzejem = 10 x 10 cm.
DROPS PONOŽKOVÉ JEHLICE a KRUHOVÁ JEHLICE (60 cm) č.3 – na lemy.

Vyrobili jste si tento nebo nějaký jiný z našich modelů? Přidejte ke svým fotkám na sociálních sítích tag #dropsdesign - díky tomu je uvidíme i my!

Chcete použít jinou přízi? Zkuste náš převodník!

100% vlna
od 96.00 Kč /50g
DROPS Merino Extra Fine uni colour DROPS Merino Extra Fine uni colour 96.00 Kč /50g
Ganella
Objednat
DROPS Merino Extra Fine mix DROPS Merino Extra Fine mix 96.00 Kč /50g
Ganella
Objednat
Jehlice a háčky
Přízi na tento model můžete mít už za 480Kč. Více zde.

Návod

PRUŽNÝ VZOR 2/2:
Pleteme střídavě 2 oka hladce, 2 obrace.

VROUBKOVÝ VZOR:
Pleteme stále hladce, lícové i rubové řady. 1 vroubek = 2 řady hladce.

TIP - PŘIDÁVÁNÍ:
Na přední i na zadní straně kalhot přidáváme nahozením 1 oko na každé straně středových 2 ok; v následující kruhové řadě pleteme nahození hladce za zadní nit, aby se v pletenině netvořily dírky.

TIP - UJÍMÁNÍ:
Pleteme po poslední 2 oka před značkou: 2 oka spleteme hladce, značka, 2 oka spleteme hladce za zadní nit.
----------------------------------------------

KALHOTY - KAMAŠE:
Pleteme v kruhových řadách od pasu k okrajům nohavic, nejprve na kruhové jehlici, pak na ponožkových jehlicích.
Na kruhovou jehlici č.3 nahodíme červenou přízí 120-124-128-132 ok a pleteme pružným vzorem 2/2 do výše 3 cm. Pak pleteninu převedeme na kruhovou jehlici č.4 a pokračujeme lícovým žerzejem. SOUČASNĚ ujmeme v 1. kruhové řadě rovnoměrně 12 ok = na jehlici máme 108-112-116-120 ok. Označíme si začátek kruhové řady = střed zadní strany. Upleteme ještě 1 kruhovou řadu, ale nedokončíme ji – zastavíme 5 ok před značkou. Pak díl odložíme. Nyní upleteme 5-5-7-7 malých trojúhelníků, které pak připleteme na zadní stranu kalhot (= hřebínek).

TROJÚHELNÍKY:
Na ponožkové jehlice č.4 nahodíme červenou přízí 2 oka a pleteme 1 oko hladce, 1x nahodíme, 1 oko hladce. Nahození pleteme v následující řadě vždy hladce za zadní nit, aby se v pletenině netvořily dírky. V další řadě upleteme všechna oka hladce = 3 oka. Pokračujeme vroubkovým vzorem – viz výše – v řadách na ponožkových jehlicích; SOUČASNĚ přidáme na každé straně 1 oko nahozením vedle krajového oka. Toto přidávání opakujeme v každé 3. řadě tak dlouho, až máme na jehlici celkem 9 ok a 2 nahození. Následující řadu upleteme obrace, nahození pleteme obrace za zadní nit. Horní okraj trojúhelníku tedy tvoří 2 řady lícovým žerzejem. Trojúhelník odložíme na pomocnou jehlici. Upleteme celkem 5-5-7-7 trojúhelníků a všechny odložíme na jednu a tu samou pomocnou jehlici. Dbáme na to, aby byly všechny otočeny stejným směrem, tj. aby 2 řady lícového žerzeje ležely hladkou stranou na stejné straně.
Nyní je připleteme k lemu kalhot.
Pomocnou jehlici s trojúhelníky přiložíme k lícové straně lemu kalhot (úplet je otočený hladkou stranou lícového žerzeje proti nám). První oko z prvního trojúhelníku spleteme s prvním okem z lemu kalhot. Takto pokračujeme ve splétání ok z trojúhelníků a z lemu kalhot, až připleteme 3-3-4-4 trojúhelníky. Pokračujeme v pletení lemu kalhot až po 22-22-33-33 ok před prvním trojúhelníkem.
Pak připleteme ke kalhotám poslední 2-2-3-3 trojúhelníky.
Následujících 5 ok upleteme hladce = začátek kruhové řady/střed zadní strany kalhot, přesuneme sem značku. Přízi změníme na zlatou a do pleteniny umístíme ještě 1 značku, a to za 54.-56.-58.-60. oko (= střed přední strany kalhot). Poté tvarujeme zadní stranu – pleteme zkrácené řady lícovým žerzejem, takto: upleteme 8 ok za značku na zadní straně, práci otočíme, přízi utáhneme a upleteme 16 ok, práci otočíme, přízi utáhneme a upleteme 24 ok, práci otočíme, přízi utáhneme a pokračujeme tímto způsobem – po každém otočení práce upleteme o 8 ok více, a to tak dlouho, až máme upleteno celkem 80-80-80-96-96 ok. Práci otočíme a pokračujeme lícovým žerzejem v kruhových řadách až do výše 13-13-14-15 cm. Pak díl odložíme.
Nyní upleteme velký trojúhelník (= zobák), který připleteme doprostřed zadečku stejným způsobem, jako malé trojúhelníky v horní části.

VELKÝ TROJÚHELNÍK:
Na krátkou (40 cm) kruhovou jehlici č.4 nahodíme červenou přízí 2 oka a pleteme 1 oko hladce, 1x nahodíme, 1 oko hladce. Nahození pleteme v následující řadě vždy hladce za zadní nit, aby se v pletenině netvořily dírky. V další řadě upleteme všechna oka hladce = 3 oka. Pokračujeme vroubkovým vzorem v řadách na kruhové jehlici; SOUČASNĚ přidáme na každé straně 1 oko nahozením vedle krajového oka. Toto přidávání opakujeme v každé řadě 24-25-26-27x = na jehlici máme 51-53-55-57 ok. Následující řadu upleteme obrace, nahození pleteme obrace za zadní nit. Horní okraj trojúhelníku tedy tvoří 2 řady lícovým žerzejem. Trojúhelník odložíme a pleteme v kruhové řadě kalhoty až po 25-26-27-28 ok před značkou uprostřed zadní strany. Trojúhelník přiložíme k lícové straně kalhot, dbáme na to, aby byl otočený hladkou stranou lícového žerzeje k nám. První oko z trojúhelníku spleteme s prvním okem z kalhot. Takto pokračujeme ve splétání ok z trojúhelníku a z kalhot, až připleteme všechna oka trojúhelníku. Pokračujeme v pletení kalhot až do středu zadní strany.

Pokračujeme lícovým žerzejem až do výše 18-18-20-21 cm – měřeno uprostřed přední strany kalhot. V následující kruhové řadě přidáme na přední i na zadní straně 2 oka – viz TIP - PŘIDÁVÁNÍ! Přidávání opakujeme v každé 2. kruhové řadě ještě 5x (= přidáváme celkem 6x) = 132-136-140-144 ok. Po dokončení posledního přidávání (díl měří uprostřed přední strany asi 23-23-24-25 cm) uzavřeme uprostřed přední i zadní strany vždy 12 ok (tj. uzavřeme 6 ok na obou stranách obou značek). Nohavice dokončíme odděleně, oka jedné nohavice zatím odložíme na pomocnou jehlici.

NOHAVICE:
= 54-56-58-60 ok. Oka rozdělíme na 4 ponožkové jehlice č.4 a pokračujeme lícovým žerzejem v kruhových řadách – označíme si střed vnitřní strany nohavice. Pleteme lícovým žerzejem do výše 4 cm, pak upleteme 2 kruhové řady smetanovou přízí a SOUČASNĚ ujmeme na každé straně značky 1 oko – viz TIP - UJÍMÁNÍ. Pokračujeme zlatou přízí a opakujeme ujímání i proužek smetanovou barvou (= 2 kruhové řady), a to vždy po 2,5-4,5-5,5-7 cm výšky pleteniny ještě 5x (= celkem 6x) = 42-44-46-48 ok. Když je nohavice vysoká 19-28-34-40 cm, změníme přízi na červenou a upleteme 2 kruhové řady – SOUČASNĚ v poslední kruhové řadě přidáme rovnoměrně 6-8-6-8 ok = 48-52-52-56 ok. Pleteninu převedeme na ponožkové jehlice č.3 a upleteme pružným vzorem 2/2 červenou přízí 10 cm výšky. Poté všechna oka volně uzavřeme dle vzoru.
Odložená oka druhé nohavice vrátíme z pomocné jehlice zpět na jehlice a pleteme stejně jako první nohavici.

DOKONČENÍ:
Sešijeme sed (= 12 uzavřených ok v rozkroku) – šev vedeme vnějšími částmi krajových ok, aby nebyl příliš mohutný.

OČI:
Na ponožkové jehlice č.4 nahodíme modrou přízí 5 ok a upleteme 3 vroubky v řadách vroubkovým vzorem. Pak upleteme 1 řadu hladce, díl pootočíme po směru hodinových ručiček a nabíráme novou ponožkovou jehlicí 1 oko z každého vroubku po straně dílu (= 3 oka), díl opět pootočíme a další ponožkovou jehlicí nabereme z dolního okraje počáteční (nahozené) řady 5 ok = na jehlicích máme 13 ok. Upleteme hladce zpáteční řadu a pak změníme přízi na smetanovou. Pokračujeme: 5 ok hladce, 1x nahodíme, 1 oko hladce, 1x nahodíme, 1 oko hladce, 1x nahodíme, 1 oko hladce, 1x nahodíme a 5 ok hladce. Upleteme hladce zpáteční řadu, nahození pleteme hladce za zadní nit, aby se v pletenině netvořily dírky = na jehlicích máme 17 ok. Dále pleteme: 6 ok hladce, 1x nahodíme, 1 oko hladce, 1x nahodíme, 3 oka hladce, 1x nahodíme, 1 oko hladce, 1x nahodíme a 6 ok hladce. Pleteme hladce zpáteční řadu, nahození pleteme hladce za zadní nit = na jehlicích máme 21 ok. V lícové řadě všechna oka hladce uzavřeme. Přízi odstřihneme a zapošijeme.
Stejným způsobem upleteme i druhé oko. Oči přišijeme na zadeček, těsně nad velký trojúhelník (= zobák).

Schéma


Potřebujete poradit s tímto návodem?

Děkujeme, že jste si vybrali návod DROPS Design. Zakládáme si na tom, že dáváme k dispozici návody ověřené a snadno srozumitelné. Všechny návody jsou přeložené z norského originálu a tak si můžete kdykoli srovnat rozměry a počty s původním návodem (DROPS Extra 0-1023) .

Máte s návodem potíže? Níže najdete seznam odkazů, které vám pomohou dokončit vaše dílo co nejdříve - nebo se třeba přiučit něco nového.

Máme takopodrobné rozpisy různých technik a postupů krok za krokem - najdete je zde.

1) Why is the knitting/crochet tension so important?

Knitting tension is what determines the final measurements of your work, and is usually measured per 10 x 10 cm. It is provided like so: number of stitches in width x number of rows in height - eg: 19 stitches x 26 rows = 10 x 10 cm.

The knitting tension is very individual; some people knit/crochet loosely while others work tightly. You adjust the knitting tension with the needle size, which is why the suggested needle size only serve as a guide! You need to adjust this (up or down) to ensure that YOUR knitting tension matches the knitting tension provided in the pattern. If you work with a different knitting tension than provided you will have a different yarn consumption, and your work will have different measurements than what the pattern suggests.

The knitting tension also determines which yarns can replace each other. As long as you achieve the same knitting tension you can replace one yarn with another.

See DROPS lesson: How to measure your tension/gauge

See DROPS video: How to make a gauge tension swatch

nahoru

2) What are the yarn groups?

All our yarns are categorised into yarn groups (from A to F) according to thickness and knitting tension – group A contains the thinnest yarns and group F the thickest. This makes it easier for you to find alternative yarns to our patterns, should you wish to switch yarn. All yarns within the same group have a similar knitting tension and can easily replace each other. However, different yarn qualities have different structures and properties which will give the finished work a unique look and feel.

Click here for an overview of the yarns in each yarn group

nahoru

3) Can I use a different yarn than what the pattern suggests?

The important thing when changing from one yarn to another is that the knitting/crochet tension remains the same. This is so that the measurements of the finished piece will be the same as on the sketch provided. It is easier to achieve the same knitting tension using yarns from the same yarn group. It is also possible to work with multiple strands of a thinner yarn to achieve the knitting tension of a thicker one. Please try our yarn converter. We recommend you to always work a test swatch.

Please NOTE: when changing yarn the garment might have a different look and feel to the garment in the photo, due to individual properties and qualities of each yarn.

See DROPS lesson: Can I use a different yarn than the one mentioned in the pattern?

nahoru

4) How do I use the yarn converter?

At the top of all our patterns you’ll find a link to our yarn converter, which is a helpful tool should you wish to use a different yarn than suggested. By filling in the yarn quality you wish to replace, the amount (in your size) and number of strands, the converter will present good alternative yarns with the same knitting tension. Additionally it will tell you how much you’ll require in the new qualities and whether you’ll need to work with multiple strands. Most skeins are 50g (some are 25g or 100g).

If the pattern is worked with multiple colours, every colour will have to be converted separately. Similarly, if the pattern is worked with several strands of different yarns (for example 1 strand Alpaca and 1 strand Kid-Silk) you will have to find alternatives for each, individually.

Click here to see our yarn converter

nahoru

5) Why do I get the wrong knitting tension with the suggested needle size?

The needle size provided in the pattern serves only as a guide, the important thing is to follow the knitting tension. And since knitting tension is very individual, you will have to adjust the needle size to ensure that YOUR tension is the same as in the pattern – maybe you’ll have to adjust 1, or even 2 needle sizes, up or down to achieve the correct tension. For this, we recommend that you work test swatches.

Should you work with a different knitting tension than the one provided, the measurements of the finished garment might deviate from the measurement sketch.

See DROPS lesson: How to measure your tension/gauge

See DROPS video: How to make a gauge tension swatch

nahoru

6) Why is the pattern worked top-down?

Working a garment top-down provides more flexibility and room for personal adjustment. For example it is easier to try the garment on while working, as well as making adjustments to length of yoke and shoulder caps.

The instructions are carefully explaining every step, in the correct order. Diagrams are adjusted to the knitting direction and are worked as usual.

nahoru

7) Why are the sleeves shorter in larger sizes?

The total width of the garment (from wrist-to-wrist) will be larger in the larger sizes, despite the actual sleeves being shorter. The larger sizes have longer sleeve caps and wider shoulders, so there will be a good fit in all sizes.

nahoru

8) What is a repeat?

Diagrams are often repeated on the round or in height. 1 repeat is the diagram the way it appears in the pattern. If it says to work 5 repeats of A.1 in the round, then you work A.1 a total of 5 times after/next to each other in the round. If it says to work 2 repeats of A.1 vertically/in height you work the entire diagram once, then begin again at the start and work the entire diagram one more time.

nahoru

9) How do I work according to a knitting diagram?

The diagram depicts all rows/rounds, and every stitch seen from the right side. It is read from bottom to top, from right to left. 1 square = 1 stitch.

When working back and forth, every other row is worked from the right side and every other row is worked from the wrong side. When working from the wrong side, the diagram will have to be worked reversed: from left to right, knit stitches are purled, purl stitches are knit etc.

When working in the round every round is worked from the right side and the diagram are worked from right to left on all rounds.

See DROPS lesson: How to read knitting diagrams

nahoru

10) How do I work according to a crochet diagram?

The diagram depicts all rows/rounds, and every stitch seen from the right side. It is worked from bottom to top, from right to left.

When working back and forth every other row is worked from the right side: from right to left and every other row is worked from the wrong side: from left to right.

When working in the round, every row in the diagram are worked from the right side, from right to left.

When working a circular diagram you start in the middle and work your way outwards, counter clockwise, row by row.

The rows usually start with a given number of chain stitches (equivalent to the height of the following stitch), this will either be depicted in the diagram or explained in the pattern.

See DROPS lesson: How to read crochet diagrams

nahoru

11) How do I work several diagrams simultaneously on the same row/round?

Instructions for working several diagrams after each other on the same row/round, will often be written like so: “work A.1, A.2, A.3 a total of 0-0-2-3-4 times". This means you work A.1 once, then A.2 is worked once, and A.3 is repeated (in width) the number of times provided for your size – in this case like so: S = 0 times, M = 0 times, L=2 times, XL= 3 times and XXL = 4 times.

The diagrams are worked as usual: begin with the first row in A.1, then work the first row in A.2 etc.

See DROPS lesson: How to read knitting diagrams

See DROPS lesson: How to read crochet diagrams

nahoru

12) Why does the piece start with more chain stitches than it’s worked with?

Chain stitches are slightly narrower than other stitches and to avoid working the cast-on edge too tight, we simply chain more stitches to begin with. The stitch count will be adjusted on the following row to fit the pattern and measurement sketch.

nahoru

13) Why increase before the rib edge when the piece is worked top-down?

The rib edge is more elastic and will contract slightly compared to, for example, stocking stitch. By increasing before the rib edge, you avoid a visible difference in width between the rib edge and the rest of the body.

nahoru

14) Why increase in the cast-off edge?

It’s very easy to cast off too tightly, and by making yarn overs while casting off (and simultaneously casting these off) you avoid a too tight cast off edge.

See DROPS video: How to bind off with yarn overs (yo)

nahoru

15) How do I increase/decrease on every 3rd and 4th row/round alternately?

To achieve an even increase (or decrease) you can increase on, for example: every 3rd and 4th row alternately, like so: work 2 rows and increase on the 3rd row, work 3 rows and increase on the 4th. Repeat this until the increase is complete.

See DROPS lesson: Increase or decrease 1 st on every 3rd and 4th row alternately

nahoru

16) Why is the pattern slightly different than what I see in the photo?

Pattern repeats can vary slightly in the different sizes, in order to get the correct proportions. If you’re not working the exact same size as the garment in the photo, yours might deviate slightly. This has been carefully developed and adjusted so that the complete impression of the garment is the same in all sizes.

Make sure to follow instructions and diagrams for your size!

nahoru

17) How can I work a jacket in the round instead of back and forth?

Should you prefer to work in the round instead of back and forth, you may of course adjust the pattern. You’ll need to add steeks mid-front (usually 5 stitches), and follow the instructions. When you would normally turn and work from the wrong side, simply work across the steek and continue in the round. At the end you’ll cut the piece open, pick up stitches to work bands, and cover the cut edges.

See DROPS video: How to knit steeks and cut open

nahoru

18) Can I work a jumper back and forth instead of in the round?

Should you prefer to work back and forth instead of in the round, you may of course adjust the pattern so you work the pieces separately and then assemble them at the end. Divide the stitches for the body in 2, add 1 edge stitch in each side (for sewing) and work the front and back pieces separately.

See DROPS lesson: Can I adapt a pattern for circular needles into straight needles?

nahoru

19) Why do you show discontinued yarns in the patterns?

Since different yarns have different qualities and textures we have chosen to keep the original yarn in our patterns. However, you can easily find options among our available qualities by using our yarn converter, or simply pick a yarn from the same yarn group.

It is possible that some retailers still have discontinued yarns in stock, or that someone has a few skeins at home that they would like to find patterns for.

The yarn converter will provide both alternative yarn as well as required amount in the new quality.

nahoru

20) How do I make a women’s size garment into a men’s size one?

If you have found a pattern you like which is available in women’s size it’s not very difficult to convert it to men’s size. The biggest difference will be the length of sleeves and body. Start working on the women size that you think would fit across the chest. The additional length will be worked right before you cast off for the armhole/sleeve cap. If the pattern is worked top-down you can add the length right after the armhole or before the first decrease on sleeve.

Regarding additional yarn amount, this will depend on how much length you add, but it is better with a skein too many than too few.

nahoru

21) How do I prevent a hairy garment from shedding?

All yarns will have excess fibres (from production) that might come off as lint or shedding. Brushed yarns (ie hairier yarns) have more of these loose, excess fibres, causing more shedding.

Shedding also depends on what is worn under or over the garment, and whether this pulls at the yarn fibres. It’s therefore not possible to guarantee that there will be no shedding

Below are some tips on how to get the best result when working with hairier yarns:

1. When the garment is finished (before you wash it) shake it vigorously so the looser hairs come off. NOTE: do NOT use a lint roller, brush or any method that pulls at the yarn.

2. Place the garment in a plastic bag and put it in your freezer - the temperature will cause the fibres to become less attached to each other, and excess fibres will come off easier.

3. Leave in the freezer for a few hours before taking it out and shaking it again.

4. Wash the garment according to the instructions on the yarn label.

nahoru

22) Where on the garment is the length measured?

The measurement sketch/schematic drawing provides information regarding the full length of the garment. If it’s a jumper or a jacket the length is measured from the highest point on the shoulder closest to the neckline, and straight down to the bottom of the garment. It is NOT measured from the tip of shoulder. Similarly, the length of yoke is measured from the highest point on the shoulder and down to where yoke is split into body and sleeves.

On a jacket measures are never taken along bands, unless specifically stated. Always measure inside band stitches when measuring the length.

See DROPS lesson: How to read a schematic drawing

nahoru

23) How do I know how many balls of yarn I need?

The required amount of yarn is provided in grams, eg: 450 g. To calculate how many balls you’ll need you first need to know how many grams are in 1 ball (25g, 50g or 100g). This information is available if you click on the individual yarn quality on our pages. Divide the amount required with the amount of each ball. For example, if each ball is 50g (the most common amount), the calculation will be as follows: 450 / 50 = 9 balls.

nahoru

Pořídili jste si přízi DROPS na tento model? Pak máte taky právo žádat po svém prodejci, u něhož jste nakoupili, pomoc a rady. Seznam DROPS obchodů najdete tady!
Pořád se nemůžete dobrat odpovědi, kterou hledáte? Pak posuňte stránku dolů a napište nám svůj dotaz, naši specialisté se vám pokusí poradit. Obvykle to zvládneme během 5 až 10 pracovních dnů.. Mezitím si můžete pročíst otázky a odpovědi, které k tomuto modelu položili ostatní, nebo navštívit skupinu DROPS Workshop na Facebooku, kde vám může poradit některá spřízněná duše!

Komentáře / Otázky (9)

Pia Berglund 25.04.2019 - 23:40:

Kan någon visa en bild? på de byxor ni gör

May-Brit Hjelén Isaksen 18.01.2019 - 07:53:

Hvordan skal jeg felle før jeg strikker benene, altså de 12 foran og bak, uten å bli sittende igjen med en maske midt i fellingen bak? *nybegynner*

DROPS Design 25.01.2019 kl. 09:12:

Hej May-Brit, du feller alle 12 masker foran, strikker benet og sætter maskerne på en tråd, feller alle 12 masker bagpå. Nu har du maskerne til det andet ben på pinden og fortsætter ifølge opskriften. God fornøjelse!

Ana-Maria Pasca 05.04.2016 - 07:11:

And my 3rd questions is that my piece is not straight, is a little bit sloping, not vertical (it is my first time when working circular); is it normal? would be better after first wash? Thank you again for patience and for the gorgeous cheeky chicken pattern!

DROPS Design 05.04.2016 kl. 10:23:

Dear Mrs Pasca, since you have worked some short rows on back piece -before adding large triangle- you piece will not be "straight" - you can always show/send a picture to your DROPS store, they will then give you further individual assistance, even per mail or telephone. Happy knitting!

Ana-Maria Pasca 05.04.2016 - 07:10:

Hello again! Please tell me (I'm a beginner so thank you for your patience): 1. on inc just before going on legs, the YOs (YO--marker--YO) even worked twisted it turn into small hole, is it normal? 2. also there, is it correct to work one turn making YOs, next turn working them, 3rd turn YOs, 4th working and so on till 6th time--being for 6 inc 12 turns worked? (or should be YOs, work them and on the same time YOs)

DROPS Design 05.04.2016 kl. 10:21:

Dear Mrs Pasca, the inc before legs (on front and back pieces) are made on either side of the 2 middle sts on front and on back piece (see Increase tip at the very beg of the pattern), so that you will have YO, K2 (marker is between these 2 sts), YO. You repeat these inc every other round a total of 6 times, ie work *1 round with inc, 1 round without inc*, repeat from *-* a total of 6 times = 4 sts inc per round x 6 inc rounds = 24 sts inc. Happy knitting!

Pasca Ana-Maria 31.03.2016 - 15:01:

Before working the large triangle it is said to put piece aside when measures 13-13-14-15 cm. Measure is at mid front as rest of pattern? (it is not said in the text!). Thank you, Ana

DROPS Design 31.03.2016 kl. 16:00:

Dear Mrs Pasca, correct, you should measure at mid front. Happy knitting!

Catherine 07.12.2015 - 15:31:

Bonjour, Pour le Cheeky Chicken, est ce qu'on doit fixer tout le grand triangle (les trois côtés)? Dans le patrons on n'en parle pas, mais je me demandais si on devait coudre les deux autres côtés ? Merci!

DROPS Design 07.12.2015 kl. 16:50:

Bonjour Catherine, le grand triangle n'est pas fixé ici sur les 2 autres côtés. Bon tricot!

Audrey 21.04.2015 - 18:22:

So sorry to bother you again. I am still not sure I understand your answer. Here is what I think...please correct me. I knit the two rounds of whit, decreasing two stitches each row...then knit the mustard without decreasing for 2.5cm. Then do two rounds of white again decreasing each round two stitches.? Thank you in advance for your patience.

DROPS Design 22.04.2015 kl. 11:49:

Dear Audrey, you decrease only 2 sts when working the round off white (either on 1st or 2nd round as you rather), then continue with mustard for 2.5 cm (first size) and repeat 2 rounds with off-white + dec 2 sts on 1st or 2nd round, and 2.5 cm stocking with mustard a total of 6 times (12 sts decreased). Happy knitting!

Audrey 21.04.2015 - 13:42:

I am having trouble understanding the decreases in the leg of the chicken pants. Do I only decrease when I use the off white...or when I use the mustard color too. When I work the first two rounds, do I decrease both rounds or just one. I am making these for my nephews daughter. He raises chickens...I am hoping you can help with more explicit instructions. Thanks

DROPS Design 21.04.2015 kl. 17:29:

Dear Audrey, that's correct, you repeat the 2 rounds with off-white and the dec every 2.5-4.5-5.5-7 cm 5 more times (= 6 times in total) = 42-44-46-48 sts remain when all dec are done. HHappy knitting!

AJ 24.03.2015 - 00:59:

I am making the chicken pants pattern. It says knit with mustard color for 5". No sure if I should measure from the front or back of pants. Because of the extra rows on the back they are different lengths. Thanks

DROPS Design 24.03.2015 kl. 10:11:

Dear AJ, measure should be done from mid front. Happy knitting!

Přidejte komentář k návodu DROPS Extra 0-1023

Rádi bychom věděli, co si o tomto modelu myslíte!

Pokud se chcete na něco zeptat, dbejte prosím na to, abyste ve formuláři níže vybrali správnou kategorii - díky tomu se dříve dozvíte, co potřebujete vědět. Povinná pole jsou označena *.