DROPS Extra / 0-1021

Kikiri-Key by DROPS Design

DROPS Easter: Cotton Merino lõngast ripskoes kootud lihavõtte kana

DROPS disain: mudel nr cm-010
Lõngagrupp B
------------------------------------------------------
Lõng: Garnstudio DROPS COTTON MERINO, 50 g/120 m
50 g värv nr 17, vanilje
50 g värv nr 13, korall
1 kana = u. 7 g ilma täidiseta

DROPSi SUKAVARDAD: 3,5 mm - või sobivad, et saavutada koetihedus 23 s x 30 rida parempidises koes = 10 x 10 cm.
Natuke vatti täiteks.
------------------------------------------------------

Oled teinud selle või mõne meie teise disaini? Lisa oma piltidele sotsiaalmeedias silt #dropsdesign , et me näeksime neid pilte.

Soovid kasutada teist lõnga? Proovi meie lõngamuundurit!

50% Vill, 50% Puuvill
alates 3.70 € /50g
DROPS Cotton Merino uni colour DROPS Cotton Merino uni colour 3.70 € /50g
Must ja roosa OÜ
Telli
Vardad & heegelnõelad
Lõngakulu sellele disainile alates 7.40€. Loe edasi.

Juhend

RIPSKUDE (edasi-tagasi kududes): koo kõik read parempidi.
1 ripsivall = 2 rida ripskoes, ehk koo kõik read parempidi.
---------------------------

LIHAVÕTTEKANA
Kootakse edasi-tagasi. Algul tee harjas, siis riputusaas, siis kana ja lõpuks jalad.

HARJAS
Loo 2 s 3,5 mm varrastele korallivärvi lõngaga. Siis tee sakid järgmiselt:
1. RIDA: 1 pr, 1 õs, 1 pr.
2. RIDA: koo kõik silmused pr ja õhksilmused koo keerdsilmustena = 3 s.
3. RIDA: 2 pr, 1 õs, 1 pr.
4. RIDA: koo kõik silmused pr ja õhksilmused koo keerdsilmustena = 4 s.
5. RIDA: 3 pr, 1 õs, 1 pr.
6. RIDA: koo kõik silmused pr ja õhksilmused koo keerdsilmustena = 5 s.
7. RIDA: 4 pr, 1 õs, 1 pr.
8. RIDA: koo kõik silmused pr ja õhksilmused koo keerdsilmustena = 6 s.
9. RIDA: 5 pr, 1 õs, 1 pr.
10. RIDA: koo kõik silmused pr ja õhksilmused koo keerdsilmustena - SAMAL AJAL koo maha esimesed 5 s ja koo ülejäänud rida = 2 s.
Korda ridu 1-10, kuni on tehtud 3 sakki kokku, koo kõik silmused maha pärast viimast sakki 10. real.
Katkesta lõng, pane töö kõrvale.

RIPUTUSAAS
Koo järgmiselt: loo 1 s 3,5 mm vardale vaniljevärvi lõngaga, * tee 1 õs ja koo maha *, korda * kuni *, kuni keti pikkus on u. 12 cm.
Siis võta 1 s esimesest silmusest (= loomise silmus) ja tõsta vardal olev silmus üle selle silmuse.
Loo 14 uut silmust, koo 1 rida parempidi neil silmustel.

KANA
Korja vardale 15 s harja alumiselt äärelt (= töö PH poolt).
Siis koo ripskoes - vaata ülevalt, kokku 10 rida. Viimane rida on töö PH.
Pane töö kõrvale ja tee nokk järgmiselt:
Loo 2 s 3,5 mm varrastele korallivärvi lõngaga. Siis kasvata 1 s igal real, tehes 1 õs ääresilmuse kõrvale, järgmisel real koo õs keerdsilmusena. Koo niimoodi, kuni
vardal on 6 silmust. Lõpetuseks koo 1 rida pahempidi ilma kasvatusteta.
Pane nokk kõrvale ja jätka kanaga.
Koo esimesed 12 pr, võta nokk ja paiguta see kana töö PP peale, viimase reaga enda poole. Koo iga nokasilmus kokku ühe kanasilmusega ja siis jätka kana kudumisega. Koo ripskoes, kuni on kootud 11 ripsivalli ( 22 rida) kokku ja koo silmused maha töö PP poolt.

JALAD
Loo 13 silmust 3,5 mm varrastele korallivärvi lõngaga. Koo maha esimesed 3 s, tõsta neljas s (paremalt vardalt) tagasi vasakule vardale. Pööra tööd ja koo 3 uut silmust. Koo kõik silmused maha. Katkesta ja kinnita lõng. Tee teine jalg samamoodi.

VIIMISTLUS
Tiki silmad noka kohale, kasuta natuke sinist või musta lõnga. Murra kana kokku nii, et loomise serva ja harjase PH pooled on vastamisi. Õmble kinni väikeste pistetega.
Siis õmble kokku külg (= kana selg).
Täida kana vatiga, murra töö kokku nii, et alumine serv oleks risti ülemisega, paiguta jalad mõlemale küljele.
Õmble serv kokku, kinnitades jalad mõne pistega.

Vajad abi selle mustriga?

Tänan valimast DROPS Designi! Me anname endast parima, et meie juhendid oleks kergesti arusaadavad. Kõik mustrid on tõlgitud Norra keelest, alati on võimalik kontrollida arvutusi ja mõõte originaaljuhendist (DROPS Extra 0-1021) .

Ei saa juhendist aru? Vaata nimekirja erinevatele õpetustele allpool, mis aitavad kaasa projekti valmimisele - ning võib-olla õpetavad isegi midagi uut!

1) Miks on koetihedus tähtis?

Koetihedus määrab kudumi suuruse ja mõõdetakse tavaliselt 10 x 10 cm osalt. Tavaliselt kirjutatakse nii: silmuste arv laiuses x (korda) ridade arv kõrguses - näiteks: 19 silmust x 26 rida = 10 x 10 cm.

Koetihedus on kudujatel erinev, mõni koob/heegeldab lõdvemalt, mõni tugevalt. Koetihedust saab muuta varraste suurusega, seepärast me alati mainime, et varraste suurus on ainult soovituslik! Igaüks saab seda ise muuta (suuremaks või väiksemaks) vastavalt oma käekirjale, et koetihedus tuleks sama, kui mainitud juhendis. Kui koetihedus on erinev, on lõngakulu erinev ja lõpptulemuseks on teistsugused mõõdud.

Koetihedus määrab ka seda, milliseid alternatiivlõngu saab kasutada. Teine lõng sobib alternatiiviks, kui see annab sama koetiheduse.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas mõõta koetihedust

Vaata DROPS videot: Kuidas teha tööproovi ja mõõta koetihedust

üles

2) Mis on lõngagrupid?

Kõik meie lõngad on jagatud lõngagruppideks (A kuni F) lõnga jämeduse ja koetiheduse järgi - lõngagrupp A sisaldab peenikesi lõngu ja lõngagrupp F kõige jämedamaid. Nii on lihtne leida alternatiivlõngu samale mustrile, kui soovid kasutada teist lõnga. Ühe lõngagrupi lõngadel on sama koetihedus ja neid saab teineteisega asendada. Aga kuna erinevatel lõngadel on erinev tekstuur, siis lõpptulemus võib olla erinev.

Vaata erinevaid lõngagruppe siit.

üles

3) Kas ma saan kasutada erinevat lõnga kui antud mustrid?

Kasutades teist lõnga on tähtis, et koetihedus oleks sama. Nii tulevad eseme mõõdud samad, kui antud joonisel. Seda on lihtsam saavutada, kui kasutada sama lõngagrupi lõngu. Samuti on võimalik panna kokku mitu peenemat lõnga, et saavutatda soovitatud koetihedus. Proovi meie lõngamuundurit. Ma soovitame alati teha tööproovi.

NB! Kui kasutate erinevat lõnga, siis võib olla lõpptulemus ka erinev, kuna teisel lõngal on erinev tekstuur.

Vaata DROPS õpetust: Kas ma saan kasutada teist lõnga kui antud juhendis?

üles

4) Kuidas kasutada Lõngamuundurit?

Igal meie mustrilehel on link Lõngamuundurile, juhul kui soovid kasutada teist lõnga kui soovitatud juhendis. Sisesta lõng, mida soovid asendada, kogus (valitud suurusele) ja lõngade arv ning lõngamuundur pakub parima valiku alternatiive sama koetihedusega. Lisaks saad teada palju vajad uut lõnga ja mitut lõnga kasutada. Enamus tokke on 50 g (mõned 25 g või 100 g).

Kui mustris on kasutatud mitut värvi, siis tuleb iga värvi eraldi vaadata. Samuti, kui juhendis on kasutatud kahte erinevat lõnga koos (näiteks 1 Alpaca + 1 Kid-Silk), siis tuleb leida alternatiivid neile eraldi.

Vaata lõngamuundurit siit

üles

5) Miks minu koetihedus tuleb vale soovitatud varrastega?

Varraste suurus mustrilehel on ainult soovituslik, tähtis on järgida koetihedust. Kuna koetihedus on kõigil erinev, siis on vaja valida omale sobivad vardad õige koetiheduse saavutamiseks – võib-olla on vaja võtta suuremad või väiksemad vardad. Seepärast on vajalik teha tööproov.

Kui Sinu koetihedus on erinev, siis tulevad ka eseme mõõdud erinevad.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas mõõta koetihedust

Vaata DROPS videot: Kuidas teha tööproovi

üles

6) Miks on ese kootud ülevalt alla?

Kui rõivas on kootud ülevalt alla, on lihtsam teha muudatusi pikkuses. Näiteks, on lihtsam proovida eset selga kudumise käigus, et kontrollida passe pikkust.

Juhendis on hoolikalt selgitatud iga samm õiges järjekorras. Skeemid on kohandatud vastavalt kudumise suunale ja kootakse nagu tavaliselt.

üles

7) Miks on varrukad lühemad suurematel surrustel?

Suurematel suurustel on üldlaius (varruka otsast varruka otsani) ikkagi suurem, isegi kui varruka pikkus on lühem. Suurematel suurustel on varrukakaar pikem ja õlad laiemad, et rõivas istuks seljas paremini.

üles

8) Mis on mustrikordus?

Mustri skeeme korratakse tihti ringil/real või vertikaalselt (kõrguses). 1 mustrikordus skeemil näitab mustri põhisilmuseid. Kui on öeldud juhendis, et tee 5 mustrikordust skeemi A.1 ringil, siis tuleb kududa skeemi 5 korda üksteise järgi samal ringil. Kui on öeldud juhendis, et tee 2 mustrikordust skeemi A.1 vertikaalselt, koo terve skeem ühe korra kõrguses, siis koo jälle otsast peale terve skeem teise korra.

üles

9) Kuidas kududa skeemi järgi?

Skeemil on näidatud kõik read/ringid ja iga silmus vaadates töö paremalt poolt. Skeemi loetakse alt üles, paremalt vasakule. 1 ruut = 1 silmus.

Edasi-tagasi kududes, kootakse iga teine rida töö paremal pool, skeemi loetakse paremalt vasakule; iga teine rida kootakse töö pahemal pool: loetakse skeemi vasakult paremale. Kududes töö pahemal pool, loetakse skeemi vasakult paremale, parempidi silmused kootakse pahempidi ja pahempidi silmused parempidi.

Ringselt kududes kootakse kõik read töö paremal pool ja skeemil loetakse kõik read paremalt vasakule.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda kudumise skeeme

üles

10) Kuidas heegeldada skeemi järgi?

Skeemil on näidatud kõik read/ringid ja iga silmus vaadates töö paremalt poolt. Skeemi loetakse alt üles, paremalt vasakule.

Edasi-tagasi heegeldades, read mis tehakse töö paremal pool loetakse skeemi paremalt vasakule; read mis tehakse töö pahemal pool: loetakse skeemi vasakult paremale.

Ringselt heegeldades tehakse kõik read töö paremal pool ja skeemi loetakse igal ringil paremalt vasakule.

Heegeldades ringset skeemi, alustatakse keskelt ja heegeldatakse väljapoole, vastupäeva ja ringi haaval.

Rida algab tavaliselt antud numbri ahelsilmustega (vastavalt järgmise silmuse kõrgusele), see on näidatud skeemil või kirjeldatud juhendis.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda heegeldamise skeeme

üles

11) Kuidas kududa ühel real/ringil mitu erinevat skeemi?

Kui on vaja teha samal real/ringil mitme erineva skeemi järgi, siis on see tavaliselt kirjutatud nii: “ koo skeemi A.1, A.2, skeemi A.3 kokku 0-0-2-3-4 times". Aee tähendab koo skeemi A.1 ühe korra, siis skeemi A.2 ühe korra, siis korda skeemi A.3 (laiuses) niimitu korda, kui on vaja sinu suurusele – siin näites on see: suurusel S = 0 korda, M = 0 korda, L= 2 korda, XL= 3 korda ja suurusel XXL = 4 korda.

Skeeme kootakse nagu tavaliselt, alusta esimese reaga skeemil A.1, siis tee skeemi A.2 esimene rida jne.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda kudumise skeeme

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda heegeldamise skeeme

üles

12) Miks tehaks töö alguses rohkem ahelsilmuseid?

Ahelsilmused on natuke lühemad kui teised silmused, et äär ei jääks kiskuma, me teeme alguses rohkem silmuseid. Järgmisel real kohandatakse silmuste arvu, et see läheks kokku mustriga ja suuruse mõõtudega joonisel.

üles

13) Miks kasvatatakse silmuseid enne soonikut ülevalt alla kududes?

Soonikkude on venivam ja tõmbab rohkem kokku, kui näiteks parempidine kude. Kasvatades silmuseid enne soonikkoes äärist, hoiab see ära suure erinevuse laiusesse.

üles

14) Milleks kasvatada mahakudumise real?

Tihti jääb mahakudumise rida kiskuma. Seepärast tehakse silmuseid mahakududes mõned õhksilmused, et äär ei jääks kiskuma.

Vaata DROPSi videot: Kuidas kududa silmuseid maha, tehes õhksilmuseid?

üles

15) Kuidas kasvatada/kahandada kordamööda igal 3. või 4. real/ringil?

Et kasvatused / kahandused jaguneksid ühtlaselt, tuleb kasvatada /kahandada näiteks kordamööda igal 3. või 4. real/ringil järgmiselt: koo 2 rida ja kasvata/kahanda kolmandal real/ringil, koo 3 rida ja kasvata neljandal real/ringil. Kasvata/kahanda niimoodi vaheldumisi, kuni vajalikud kasvatused/kahandused on tehtud.

Vaata DROPS õpetust: Kasvata / kahanda 1 silmus kordamööda igal 3. või 4. real

üles

16) Miks on juhend natuke erinev kui disain pildil?

Mustrikordused võivad olla natuke erinevad erinevatel suurustel, et saavutada vajaliku suurust. Kui te teete suuremat suurust, võib teie töö olla natuke erinev. Seda kõike on võetud arvesse disaini loomisel, et üldmulje oleks kõikidel suurustel sama.

Järgi oma suurusele vastavat juhendit ja skeeme!

üles

17) Kuidas kududa jakki ringselt, mitte edasi-tagasi?

Kui soovitakse kududa ringselt, mitte edasi-tagasi, saab juhendit natuke muuta. Esiosa keskele tuleb lisada steegid (õmblusvarud - tavaliselt u 5 silmust) ja järgida juhendit. Selle asemel et pöörata ja kududa töö pahemal pool, koo lihtsalt üle steekide ja jätka ringselt töö paremal pool. Pärast lõigatakse kudum eest lahti, korjatakse silmused nööbiliistude jaoks ja kaetakse lõikeservad.

Vaata DROPS videot: Kuidas kududa steeke ja neid lahti lõigata

üles

18) Kuidas muuta ringselt kootud juhendit edasi-tagasi kudumiseks?

Kui soovitakse kududa ringse töövõtte asemel edasi-tagasi, võib kududa osad eraldi ja õmmelda pärast kokku. Kehaosa silmuste arv tuleb jagada kaheks, lisada 1 ääresilmus mõlemale küljele (õmblusvarudeks) ja kududa edasi-tagasi.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas kududa ringvarrastele kirjutatud juhendit pikkade varrastega?

üles

19) Miks on juhendis ikka näidatud tootmisest maas lõnga nime?

Kuna igal lõngal on oma tekstuur, on originaallõng jõetud juhendisse alles. Aga meie Lõngamuunduriga on lihtne leida alternatiivi, või vali lihtsalt sama lõngagrupi lõng.

Mõnes poes võib veel olla tootmisest maas lõnga müügil, või on kellegil veel kodus seda lõnga alles ja soovib leida juhendit.

Lõngamuundur aitab leida alternatiivlõnga ja vajaliku koguse.

üles

20) Kuidas muuta naiste suurusega kudum meeste suurusele?

Kui soovid kududa naiste suurusega disaini mehele, siis on seda lihtne muuta meeste suuruseks. Suurim erinevaus on varrukate ja kehaosa pikkus. Vali naiste suurus sobiva rinnaümbermõõduga. Pikkus saab lisada varrukale enne käeaugu mahakudumist/varrukakaare tegemist. Kui juhend on ülevalt alla, saab pikkus lisada kohe pärast käeauku või enne esimest kahandust varrukal.

Lõngakoguse muutus oleneb kui palju pikkust lisatakse, aga parem osta tokk rohkem kui vähem.

üles

21) Kuidas hoiduda kampsuni topiliseks minemisest?

Enamus lõngu on karvased, mis eemalduvad pesus või moodustavad toppe. Kammitud lõngadel (st. karvastel lõngadel) on neid rohkem, mistõttu need ajavad ka rohkem karva.

Karva ajamine sõltub ka sellest, mida kantakse kudumi all ja kas see tõmbab kiude välja. Seetõttu on võimatu garanteerida, et kudum ei aja karva.

Allpool on mõned nipid, kuidas saada paremat tulemust karvaste lõngadega:

1. Kudumi valmides (enne pesu) raputa seda, et lahtised karvad eemalduks. NB! ÄRA KASUTA liimirulli, harja või muid meetodeid, mis kisuvad karvu välja.

2. Pane kudum kilekotti ja külmikusse – madal temperatuur põhjustab kiudude lõdvestumist ja need eemalduvad teineteisest kergemini.

3. Jäta ese külmikusse paariks tunniks, siis võta välja ja raputa kudumit jälle.

4. Pese kudumit vastavalt juhendile lõngatoki etiketil.

üles

22) Kuidas mõõdetakse eseme pikkust?

Mustrilehel olev mõõtudega joonis annab infot rõiva pikkuse kohta. Kampsuni pikkust mõõdetakse õla kõrgemast kohast (tavaliselt kaelaaugu kõrvalt, MITTE õla tipust) alla alumise servani. Samamoodi passe pikkust mõõdetakse õla kõrgemast kohast alla varrukate ja kehaosa jagamise kohani.

Mõõte ei võeta mööda nööbiliiste, kui ei ole just nii mainitud; sel puhul mõõda nööbiliistude kõrvalt.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas vaadata suurust joonisel

üles

23) Mitu toki lõnga on vaja?

Vajaminev lõngakogus on antud grammides, näiteks: 450 g. Arvutamaks, mitu toki lõnga on vaja, on esiteks vaja teada, kui palju gramme on 1 tokis (25g, 50g või 100g). See informatsioon on saadaval, vaadates lõngainfot. Jaga vajalik grammide arv toki kaaluga. Näiteks, kui tokis on 50 g lõnga (standard kogus), siis arvutatakse järgmiselt: 450 / 50 = 9 tokki.

üles

Kas ostsid selle projekti tegemiseks DROPS lõnga? Siis võib küsida abi lõngapoest. Vaata DROPS lõnga müüjate nimekirja siit!
Ikka ei leia vastust oma küsimusele? Siis võib jätta kommetaar juhendi lõppu ja meie eksperdid vastavad! Seda tehakse tavaliselt 5 kuni 10 päeva jooksul.. Seniks võib lugeda küsimusi-vastuseid kommentaaridest või ühineda DROPS Workshop grupiga Facebookis abi saamiseks kaaskudujatelt/heegeldajatelt!

Kommentaarid / Küsimused (11)

Christine 02.09.2019 - 08:47:

Merci pour ses explications je vais essayer sa a air d etre facile encore merci beaucou

Karolyne 10.04.2019 - 15:37:

Vraiment au top :) Un réel plaisir de la tricoter :) mes enfants sont ravis d'avoir chacun sa petite poule :) encore merci pour le tuto .

Mourey Laetitia 14.02.2019 - 14:04:

Bonjour, j'avais hâte de tricoter ce petit oiseau. Hélas les explications ne sont pas claires. Je n'ai donc pas monté le tricot comme il faut. Je vais devoir réécrire tout ce tuto moi même. Merci de mieux expliquer ce tuto pour de prochaines tricoteuses. Cordialement. LM

DROPS Design 14.02.2019 kl. 14:48:

Bonjour Mme Mourey, nous sommes désolés que vous ayez des soucis de compréhension, vous pouvez suivre la vidéo explicative en même temps pour vous aider. Bon tricot!

Maria 24.09.2016 - 18:43:

Te escribo de Argentina, muy buenas tus explicaciones y muy hermosos todos los trabajos , gracias y muchas gracias por compartirlos.

éliane Villain 30.03.2015 - 10:19:

Bonjour, on voit bien sur la photo de la poule que le corps est réalisé d'un seul morceau et pourtant vous faites relever des mailles uniquement sur un côté ... vraiment pas clair !

DROPS Design 30.03.2015 kl. 16:02:

Bonjour Mme Villain, effectivement, la poule se tricote d'une seule pièce, on la plie ensuite en double le long de la crête pour coudre le haut de la tête. Bon tricot!

Paulette 29.03.2015 - 14:50:

Poule de Pâques Pour le bec de la poule: je tricote 12 mailles et je reprend à partir de la 12 ème 3 mailles du bec et les 3 autres ou vont 'elles?

DROPS Design 30.03.2015 kl. 15:44:

Bonjour Paulette, tricotez d'abord les 12 premières m puis tricotez les mailles suivantes et les mailles du bec ainsi: la 13ème m sur l'aiguille et la 1ère m du bec ensemble, puis la 14ème m et la 2ème m du bec ensemble et ainsi de suite jusqu'à ce que toutes les mailles du bec aient été tricotées, et terminez par les dernières m de la poule. Bon tricot!

Stricker Petra 19.03.2015 - 08:00:

Bei dieser Anleitung kann die Maschenzahl für den Körper nicht stimmen. Es werden 15 M aus dem Kamm aufgenommen, später soll man dann den Schnabel mit 6 M nach 12 M mit dem Körper zusammenstricken, da sind nur noch 3 M übrig. Wo ist die andere Seite des Huhns?

DROPS Design 19.03.2015 kl. 10:13:

Die von Ihnen vermissten M sind vorhanden - sie werden nach dem Aufhänger angeschlagen. Nachdem Sie den Aufhänger gestrickt haben, schlagen Sie 14 neue M an, stricken 1 R re über diese M und fassen dann 15 M aus dem Kamm auf, dann haben Sie 30 M auf der Nadel (die M des Aufhängers ist ja auch noch dabei). Die Anschlagskante wird zuletzt oben an die andere Seite des Kamms genäht.

Helen 11.03.2015 - 06:17:

Hvordan får dere 12+6 m til å passe? Når nebb skal strikkes inn i kropp. Helen

DROPS Design 29.05.2015 kl. 13:09:

Hej Helen, se hvordan du gør her:

DROPS Knitting Tutorial: How to knit an Easter chicken in garter st from Garnstudio Drops design on Vimeo.

Helen 09.03.2015 - 21:24:

Hvordan får dere 12+6 m til å passe? Når nebb skal strikkes inn i kropp. Helen

Charlotte 11.04.2014 - 10:00:

Nej, der er helt sikkert en fejl. Hvis man strikker kyllingen over kun 15 masker får man simpelthen ikke en kylling. Jeg har samlet masker op i kammen og slået 15 masker yderligere op - og nu har jeg en kylling! :-) Go påske

DROPS Design 11.04.2014 kl. 10:10:

Hej Charlotte. "Montering: Buk arb dobbelt så opslåningskanten og kammen ligger mod hinanden vrang mod vrang." Men er du tilfreds med din egen tilpasning, saa er det jo ogsaa i orden. God paaske

Jäta kommentaar mustrile DROPS Extra 0-1021

Ootame kommentaare selle mustri kohta!

Kui soovid midagi küsida, siis kiiremaks vastuse saamiseks veendu, et valid õige kategooria alloleval formil. Vajaliku väljad *.