The Little Lumberjack by DROPS Design

Dětské krátké kalhoty – kraťasy s laclem a kšandami pletené z příze DROPS Cotton Merino. Velikost: 1 - 24 měsíců.

DROPS design: model č. cm-009-bn
Skupina přízí: B
-----------------------------------------------------------

Velikost: 1/3 - 6/9 - 12/18 – 24 měsíců
Velikost v cm: 56/62 - 68/74 - 80/86 - 92

Materiál: DROPS COTTON MERINO firmy Garnstudio
100-150-150-200 g, barva č.18, šedá

DROPS krátká KRUHOVÁ JEHLICE (40 cm) č. 3,5 – nebo velikosti potřebné k upletení zkušebního vzorku o rozměrech 22 ok x 30 řad lícovým žerzejem = 10 x 10 cm.

DROPS krátká KRUHOVÁ JEHLICE (40 cm) č. 3 na lemy – nebo velikosti potřebné k upletení zkušebního vzorku o rozměrech 23 ok x 32 řad lícovým žerzejem = 10 x 10 cm.

DROPS PERLEŤOVÝ KNOFLÍK Vypouklý (bílý) č.521: 2 ks pro všechny velikosti.

Vyrobili jste si tento nebo nějaký jiný z našich modelů? Přidejte ke svým fotkám na sociálních sítích tag #dropsdesign - díky tomu je uvidíme i my!

Chcete použít jinou přízi? Zkuste náš převodník!

50% vlna, 50% bavlna
od 103.00 Kč /50g
DROPS Cotton Merino uni colour DROPS Cotton Merino uni colour 103.00 Kč /50g
Ganella
Objednat
Jehlice a háčky
Přízi na tento model můžete mít už za 206Kč. Více zde.

Návod

TIP – UJÍMÁNÍ 1:
Pleteme po poslední 3 oka před značkou a ujímáme takto: 2 oka spleteme hladce, 2 oka upleteme hladce (značka leží mezi nimi), 1 oko sejmeme hladce, 1 upleteme hladce a sejmuté přes ně přetáhneme.

TIP - UJÍMÁNÍ 2:
Ujímáme vždy v lícových řadách!
ZA 3 krajními oky vroubkovým vzorem ujímáme přetažením, tj. 1 oko sejmeme hladce, 1 upleteme hladce a sejmuté přes ně přetáhneme.
PŘED 3 krajními oky vroubkovým vzorem splétáme vždy 2 oka hladce.

VROUBKOVÝ VZOR:
Pleteme stále hladce, lícové i rubové řady. 1 vroubek = 2 řady hladce.
----------------------------------------------------------

KRÁTKÉ KALHOTY S LACLEM:
Pleteme v řadách ve dvou dílech, zdola nahoru – tj. od okraje nohaviček k sedu. Pak nohavičky spojíme a pokračujeme v kuse v kruhových řadách až do pasu, kde uzavřeme zadní stranu a dopleteme v řadách přední díl (lacl) a kšandy.

ZADNÍ DÍL:
Na kruhovou jehlici č.3,5 nahodíme přízí Cotton Merino 14-16-18-20 ok a pleteme v řadách lícovým žerzejem. SOUČASNĚ nahodíme na konci každé řady 2 nová oka, a to celkem 9-9-9-10x na každé straně dílu = na jehlici máme 50-52-54-60 ok a pletenina měří asi 6-6-6-7 cm. Díl odložíme a upleteme přední díl.

PŘEDNÍ DÍL:
Na kruhovou jehlici č.3,5 nahodíme přízí Cotton Merino 14-16-18-20 ok a pleteme v řadách lícovým žerzejem do výše 5-5-5-6 cm.
Velikost 1/3 - 6/9 - 12/18 měsíců: na konci každé řady nahodíme 6 nových ok, a to celkem 3x na každé straně dílu.
Velikost 24 měsíců: na konci každé řady nahodíme 6 nových ok, a to celkem 2x, pak nahodíme na každé straně dílu 1x 8 ok = na jehlici máme 50-52-54-60 ok a díl měří asi 7-7-7-8 cm.

TRUP:
Oka předního a zadního dílu převedeme na jednu společnou kruhovou jehlici = 100-104-108-120 ok. Označíme si boky (mezi značkami leží 50-52-54-60 ok předního i zadního dílu) - NYNÍ MĚŘÍME DÍL OD TOHOTO MÍSTA. Pleteme v kruhových řadách lícovým žerzejem – začátek kruhové řady = bok. Ve výši 2-3-5-7 cm ujmeme na obou stranách obou značek 1 oko - viz TIP – UJÍMÁNÍ 1 (= ujmeme 4 oka). Toto ujímání opakujeme vždy po 2 cm výšky, celkem 4x = 84-88-92-104 ok. Ve výši 10-11-14-16 cm od značek (díl měří asi 17-18-21-24 cm od počátečního okraje) začneme pomocí zkrácených řad tvarovat zvýšení zadní strany, takto: prvních 42-44-46-52 ok upleteme hladce jako dosud, tj. pleteme až po 2. značku (= přední díl – POZN.: nad těmito oky zvýšení nepleteme), pak pleteme hladce až po posledních 5 ok před značkou na začátku kruhové řady, práci otočíme a pleteme obrace až po posledních 5 ok před značkou na protější straně dílu, práci otočíme. Nyní pleteme hladce až po posledních 10 ok před značkou, práci otočíme a pleteme obrace až po posledních 10 ok před značkou na protější straně, práci otočíme. Pleteme hladce po posledních 15 ok před značkou, práci otočíme a pleteme obrace po posledních 15 ok před značkou na protější straně. Práci otočíme a pleteme hladce zpět k začátku kruhové řady (= bok).
Pleteninu převedeme na kruhovou jehlici č.3 a upleteme 1 kruhovou řadu hladce nad všemi oky. SOUČASNĚ upravíme celkový počet ok na výsledných 80-88-96-104 ok – POZN.: aby se nám v pletenině netvořily dírky, nabereme na jehlici při každém otočení práce smyčku ležící mezi 2 oky a spleteme ji s následujícím okem na jehlici hladce za zadní nit. Pak pleteme pružným vzorem, takto: 1 oko hladce, *2 oka obrace, 2 hladce*, *-* opakujeme až po poslední 3 oka a končíme 2 oky obrace a 1 hladce. Když je pružný vzor vysoký 1,5 cm, upleteme dírkovou řadu, takto: 1 oko hladce, *2 oka spleteme obrace, 1x nahodíme, 2 oka upleteme hladce*, *-* opakujeme až po poslední 3 oka v kruhové řadě, nakonec spleteme 2 oka obrace, 1x nahodíme a 1 oko upleteme hladce. Pleteme až do chvíle, kdy nám zbývá uplést 1 kruhovou řadu, aby byl pružný lem vysoký 3 cm. Tuto následující kruhovou řadu pleteme takto: prvních 40-44-48-52 ok pleteme pružným vzorem (= přední díl), následujících 40-44-48-52 ok VOLNĚ dle vzoru uzavřeme (= zadní díl).

PŘEDNÍ DÍL:
Vložíme značku – NYNÍ MĚŘÍME DÍL OD TOHOTO MÍSTA.
Pleteninu převedeme na kruhovou jehlici č.3,5 a pleteme 1. lícovou řadu, takto: 3 krajová oka vroubkovým vzorem – viz výše, 34-38-42-46 ok lícovým žerzejem, 3 krajová oka vroubkovým vzorem. Takto pokračujeme a SOUČASNĚ ve výši 1-0-0-1 cm ujmeme na každé straně 1 oko - viz TIP - UJÍMÁNÍ 2. Toto ujímání opakujeme v každé 2.-4.-6.-6. řadě, celkem 7-7-6-6x = na jehlici zbývá 26-30-36-40 ok. Ve výši 7-9-11-12 cm od značky (končíme rubovou řadou) upleteme v řadách nad všemi oky 3 vroubky. Následující lícovou řadu pleteme takto: upleteme 8 ok hladce a odložíme je na pomocnou jehlici (= ramínko – kšanda), následujících 10-14-20-24 ok uzavřeme a posledních 8 ok upleteme hladce (= ramínko – kšanda).
RAMÍNKO - KŠANDA:
Pokračujeme v řadách vroubkovým vzorem, až je ramínko dlouhé asi 18-24 cm (ppř. do libovolné délky). Pak všechna oka uzavřeme a stejným způsobem upleteme druhé ramínko.

DOKONČENÍ:

PRUŽNÝ LEM:
Z okraje jedné nohavičky nabereme z lícové strany kruhovou jehlicí č.3 přízí Cotton Merino asi 50 až 58 ok a upleteme 1 rubovou řadu obrace; SOUČASNĚ přidáme rovnoměrně potřebný počet ok na výsledných 58-62-66-70 ok. Dál pleteme v řadách pružným vzorem 2/2 (tj. střídáme 2 oka hladce, 2 obrace) s 1 krajovým okem vroubkovým vzorem na každé straně. Když je lem vysoký 2-4 cm, všechna oka volně dle vzoru uzavřeme.
Tento postup zopakujeme i u druhé nohavičky.

Sešijeme rozkrok – tj. sešijeme pružný lem jedné nohavičky, pak šev mezi nohama a pokračujeme sešitím lemu druhé nohavičky.

Na konec každé kšandy přišijeme knoflík. Kšandy pak zapínáme do dírkové řady v pase.

VÁZAČKA:
Ustřihneme si 2 vlákna příze Cotton Merino, každé dlouhé asi 3 metry. Vlákna stáčíme pevně dohromady - jakmile se začnou samovolně kroutit, přeložíme je napolovic a necháme zkroutit znovu. Na každém konci uvážeme uzel. Šňůru pak protáhneme dírkovou řadou v pase – začínáme uprostřed přední strany.

Schéma


Potřebujete poradit s tímto návodem?

Děkujeme, že jste si vybrali návod DROPS Design. Zakládáme si na tom, že dáváme k dispozici návody ověřené a snadno srozumitelné. Všechny návody jsou přeložené z norského originálu a tak si můžete kdykoli srovnat rozměry a počty s původním návodem (DROPS Children 27-11) .

Máte s návodem potíže? Níže najdete seznam odkazů, které vám pomohou dokončit vaše dílo co nejdříve - nebo se třeba přiučit něco nového.

Máme takopodrobné rozpisy různých technik a postupů krok za krokem - najdete je zde.

1) Why is the knitting/crochet tension so important?

Knitting tension is what determines the final measurements of your work, and is usually measured per 10 x 10 cm. It is provided like so: number of stitches in width x number of rows in height - eg: 19 stitches x 26 rows = 10 x 10 cm.

The knitting tension is very individual; some people knit/crochet loosely while others work tightly. You adjust the knitting tension with the needle size, which is why the suggested needle size only serve as a guide! You need to adjust this (up or down) to ensure that YOUR knitting tension matches the knitting tension provided in the pattern. If you work with a different knitting tension than provided you will have a different yarn consumption, and your work will have different measurements than what the pattern suggests.

The knitting tension also determines which yarns can replace each other. As long as you achieve the same knitting tension you can replace one yarn with another.

See DROPS lesson: How to measure your tension/gauge

See DROPS video: How to make a gauge tension swatch

nahoru

2) What are the yarn groups?

All our yarns are categorised into yarn groups (from A to F) according to thickness and knitting tension – group A contains the thinnest yarns and group F the thickest. This makes it easier for you to find alternative yarns to our patterns, should you wish to switch yarn. All yarns within the same group have a similar knitting tension and can easily replace each other. However, different yarn qualities have different structures and properties which will give the finished work a unique look and feel.

Click here for an overview of the yarns in each yarn group

nahoru

3) Can I use a different yarn than what the pattern suggests?

The important thing when changing from one yarn to another is that the knitting/crochet tension remains the same. This is so that the measurements of the finished piece will be the same as on the sketch provided. It is easier to achieve the same knitting tension using yarns from the same yarn group. It is also possible to work with multiple strands of a thinner yarn to achieve the knitting tension of a thicker one. Please try our yarn converter. We recommend you to always work a test swatch.

Please NOTE: when changing yarn the garment might have a different look and feel to the garment in the photo, due to individual properties and qualities of each yarn.

See DROPS lesson: Can I use a different yarn than the one mentioned in the pattern?

nahoru

4) How do I use the yarn converter?

At the top of all our patterns you’ll find a link to our yarn converter, which is a helpful tool should you wish to use a different yarn than suggested. By filling in the yarn quality you wish to replace, the amount (in your size) and number of strands, the converter will present good alternative yarns with the same knitting tension. Additionally it will tell you how much you’ll require in the new qualities and whether you’ll need to work with multiple strands. Most skeins are 50g (some are 25g or 100g).

If the pattern is worked with multiple colours, every colour will have to be converted separately. Similarly, if the pattern is worked with several strands of different yarns (for example 1 strand Alpaca and 1 strand Kid-Silk) you will have to find alternatives for each, individually.

Click here to see our yarn converter

nahoru

5) Why do I get the wrong knitting tension with the suggested needle size?

The needle size provided in the pattern serves only as a guide, the important thing is to follow the knitting tension. And since knitting tension is very individual, you will have to adjust the needle size to ensure that YOUR tension is the same as in the pattern – maybe you’ll have to adjust 1, or even 2 needle sizes, up or down to achieve the correct tension. For this, we recommend that you work test swatches.

Should you work with a different knitting tension than the one provided, the measurements of the finished garment might deviate from the measurement sketch.

See DROPS lesson: How to measure your tension/gauge

See DROPS video: How to make a gauge tension swatch

nahoru

6) Why is the pattern worked top-down?

Working a garment top-down provides more flexibility and room for personal adjustment. For example it is easier to try the garment on while working, as well as making adjustments to length of yoke and shoulder caps.

The instructions are carefully explaining every step, in the correct order. Diagrams are adjusted to the knitting direction and are worked as usual.

nahoru

7) Why are the sleeves shorter in larger sizes?

The total width of the garment (from wrist-to-wrist) will be larger in the larger sizes, despite the actual sleeves being shorter. The larger sizes have longer sleeve caps and wider shoulders, so there will be a good fit in all sizes.

nahoru

8) What is a repeat?

Diagrams are often repeated on the round or in height. 1 repeat is the diagram the way it appears in the pattern. If it says to work 5 repeats of A.1 in the round, then you work A.1 a total of 5 times after/next to each other in the round. If it says to work 2 repeats of A.1 vertically/in height you work the entire diagram once, then begin again at the start and work the entire diagram one more time.

nahoru

9) How do I work according to a knitting diagram?

The diagram depicts all rows/rounds, and every stitch seen from the right side. It is read from bottom to top, from right to left. 1 square = 1 stitch.

When working back and forth, every other row is worked from the right side and every other row is worked from the wrong side. When working from the wrong side, the diagram will have to be worked reversed: from left to right, knit stitches are purled, purl stitches are knit etc.

When working in the round every round is worked from the right side and the diagram are worked from right to left on all rounds.

See DROPS lesson: How to read knitting diagrams

nahoru

10) How do I work according to a crochet diagram?

The diagram depicts all rows/rounds, and every stitch seen from the right side. It is worked from bottom to top, from right to left.

When working back and forth every other row is worked from the right side: from right to left and every other row is worked from the wrong side: from left to right.

When working in the round, every row in the diagram are worked from the right side, from right to left.

When working a circular diagram you start in the middle and work your way outwards, counter clockwise, row by row.

The rows usually start with a given number of chain stitches (equivalent to the height of the following stitch), this will either be depicted in the diagram or explained in the pattern.

See DROPS lesson: How to read crochet diagrams

nahoru

11) How do I work several diagrams simultaneously on the same row/round?

Instructions for working several diagrams after each other on the same row/round, will often be written like so: “work A.1, A.2, A.3 a total of 0-0-2-3-4 times". This means you work A.1 once, then A.2 is worked once, and A.3 is repeated (in width) the number of times provided for your size – in this case like so: S = 0 times, M = 0 times, L=2 times, XL= 3 times and XXL = 4 times.

The diagrams are worked as usual: begin with the first row in A.1, then work the first row in A.2 etc.

See DROPS lesson: How to read knitting diagrams

See DROPS lesson: How to read crochet diagrams

nahoru

12) Why does the piece start with more chain stitches than it’s worked with?

Chain stitches are slightly narrower than other stitches and to avoid working the cast-on edge too tight, we simply chain more stitches to begin with. The stitch count will be adjusted on the following row to fit the pattern and measurement sketch.

nahoru

13) Why increase before the rib edge when the piece is worked top-down?

The rib edge is more elastic and will contract slightly compared to, for example, stocking stitch. By increasing before the rib edge, you avoid a visible difference in width between the rib edge and the rest of the body.

nahoru

14) Why increase in the cast-off edge?

It’s very easy to cast off too tightly, and by making yarn overs while casting off (and simultaneously casting these off) you avoid a too tight cast off edge.

See DROPS video: How to bind off with yarn overs (yo)

nahoru

15) How do I increase/decrease on every 3rd and 4th row/round alternately?

To achieve an even increase (or decrease) you can increase on, for example: every 3rd and 4th row alternately, like so: work 2 rows and increase on the 3rd row, work 3 rows and increase on the 4th. Repeat this until the increase is complete.

See DROPS lesson: Increase or decrease 1 st on every 3rd and 4th row alternately

nahoru

16) Why is the pattern slightly different than what I see in the photo?

Pattern repeats can vary slightly in the different sizes, in order to get the correct proportions. If you’re not working the exact same size as the garment in the photo, yours might deviate slightly. This has been carefully developed and adjusted so that the complete impression of the garment is the same in all sizes.

Make sure to follow instructions and diagrams for your size!

nahoru

17) How can I work a jacket in the round instead of back and forth?

Should you prefer to work in the round instead of back and forth, you may of course adjust the pattern. You’ll need to add steeks mid-front (usually 5 stitches), and follow the instructions. When you would normally turn and work from the wrong side, simply work across the steek and continue in the round. At the end you’ll cut the piece open, pick up stitches to work bands, and cover the cut edges.

See DROPS video: How to knit steeks and cut open

nahoru

18) Can I work a jumper back and forth instead of in the round?

Should you prefer to work back and forth instead of in the round, you may of course adjust the pattern so you work the pieces separately and then assemble them at the end. Divide the stitches for the body in 2, add 1 edge stitch in each side (for sewing) and work the front and back pieces separately.

See DROPS lesson: Can I adapt a pattern for circular needles into straight needles?

nahoru

19) Why do you show discontinued yarns in the patterns?

Since different yarns have different qualities and textures we have chosen to keep the original yarn in our patterns. However, you can easily find options among our available qualities by using our yarn converter, or simply pick a yarn from the same yarn group.

It is possible that some retailers still have discontinued yarns in stock, or that someone has a few skeins at home that they would like to find patterns for.

The yarn converter will provide both alternative yarn as well as required amount in the new quality.

nahoru

20) How do I make a women’s size garment into a men’s size one?

If you have found a pattern you like which is available in women’s size it’s not very difficult to convert it to men’s size. The biggest difference will be the length of sleeves and body. Start working on the women size that you think would fit across the chest. The additional length will be worked right before you cast off for the armhole/sleeve cap. If the pattern is worked top-down you can add the length right after the armhole or before the first decrease on sleeve.

Regarding additional yarn amount, this will depend on how much length you add, but it is better with a skein too many than too few.

nahoru

21) How do I prevent a hairy garment from shedding?

All yarns will have excess fibres (from production) that might come off as lint or shedding. Brushed yarns (ie hairier yarns) have more of these loose, excess fibres, causing more shedding.

Shedding also depends on what is worn under or over the garment, and whether this pulls at the yarn fibres. It’s therefore not possible to guarantee that there will be no shedding

Below are some tips on how to get the best result when working with hairier yarns:

1. When the garment is finished (before you wash it) shake it vigorously so the looser hairs come off. NOTE: do NOT use a lint roller, brush or any method that pulls at the yarn.

2. Place the garment in a plastic bag and put it in your freezer - the temperature will cause the fibres to become less attached to each other, and excess fibres will come off easier.

3. Leave in the freezer for a few hours before taking it out and shaking it again.

4. Wash the garment according to the instructions on the yarn label.

nahoru

22) Where on the garment is the length measured?

The measurement sketch/schematic drawing provides information regarding the full length of the garment. If it’s a jumper or a jacket the length is measured from the highest point on the shoulder closest to the neckline, and straight down to the bottom of the garment. It is NOT measured from the tip of shoulder. Similarly, the length of yoke is measured from the highest point on the shoulder and down to where yoke is split into body and sleeves.

On a jacket measures are never taken along bands, unless specifically stated. Always measure inside band stitches when measuring the length.

See DROPS lesson: How to read a schematic drawing

nahoru

23) How do I know how many balls of yarn I need?

The required amount of yarn is provided in grams, eg: 450 g. To calculate how many balls you’ll need you first need to know how many grams are in 1 ball (25g, 50g or 100g). This information is available if you click on the individual yarn quality on our pages. Divide the amount required with the amount of each ball. For example, if each ball is 50g (the most common amount), the calculation will be as follows: 450 / 50 = 9 balls.

nahoru

Pořídili jste si přízi DROPS na tento model? Pak máte taky právo žádat po svém prodejci, u něhož jste nakoupili, pomoc a rady. Seznam DROPS obchodů najdete tady!
Pořád se nemůžete dobrat odpovědi, kterou hledáte? Pak posuňte stránku dolů a napište nám svůj dotaz, naši specialisté se vám pokusí poradit. Obvykle to zvládneme během 5 až 10 pracovních dnů.. Mezitím si můžete pročíst otázky a odpovědi, které k tomuto modelu položili ostatní, nebo navštívit skupinu DROPS Workshop na Facebooku, kde vám může poradit některá spřízněná duše!

Komentáře / Otázky (8)

Uschi 22.07.2019 - 10:13:

Hallo, warum passen das Titelbild und die technische Zeichnung nicht zusammen ? Ersteres zeigt deutlich Beine , letztere ist ein Body ohne Beine...? Danke für die Antworten Uschi

DROPS Design 22.07.2019 kl. 23:19:

Liebe Uschi, die Zeichnung soll schematisch verdeutlichen, wie hoch die Beinöffnung ist, es ergibt sich aber dadurch kein hoch ausgeschnittener Body. Die Beine, die Sie auf dem Foto sehen, ergeben sich aus der Art, wie zugenommen wird. Zuletzt wird ja noch das Rippenmuster um die Beinöffnungen gestrickt, was in der Zeichnung nicht enthalten ist. Gutes Gelingen und viel Spaß beim Stricken!

Lisa 28.04.2018 - 08:55:

Fikk også som mange andre annerledes bein enn ønsket. Synes allikevel det ser bra ut! Laget ekstra lang vrangbord:) det er dessverre en veldig irriterende feil i oppskriften som jeg er veldig lei meg for at jeg ikke oppdaget før etterpå. Stusset på at det var litt liten rillekant øverst på sidene av forstykket men fulgte oppskriften. Det er jo nødt til å skulle være 8 kantmasker .. så forstykket krøller seg og ser ikke riktig ut. Men alt i alt fin bukse!:)

Christiane 02.04.2018 - 22:09:

Hallo meine Lieben, Ich versteh leider nicht wie die Beine an den "Trägerbody" kommen, die Hosenbeine bestehen ja nicht nur aus dem Rippenmusterrand, oder? Danke für die schöne Anleitung

DROPS Design 03.04.2018 kl. 09:52:

Liebe Christiane, am Anfang stricken Sie Rücken und Vorderteil (siehe Skizze), dann wird es Bündchen an der beiden Beinöffnungen gestrickt. Viel Spaß beim stricken!

Caty 26.02.2018 - 09:45:

Se corresponde la foto del peto con el patrón en si ? es que estoy empezando a tejerlo y me da la sensación que las piernas del peto no son para nada tan largas como en la foto. Gracias

DROPS Design 04.03.2018 kl. 17:41:

Hola Caty. La foto corresponde al patrón. La largura de las piernas de peto puede ser engañoso debido a cómo está puesto el peto, pero en realidad son bastante cortas.

Mariana 22.02.2018 - 21:23:

Wie kann ich dieses Strickmuster vergrößern? Ich hätte es gern für 98/104? Liebe Grüße Mariana

DROPS Design 23.02.2018 kl. 09:03:

Liebe Mariana, leider können wir nicht jede Anleitung nach jeder individuelle Anfrage anpassen. Gerne bekommen Sie Hilfe von Ihrem DROPS Laden oder Strickforum. Viel Spaß beim stricken!

Therese 22.02.2017 - 08:16:

Bildet i oppskriften samsvarer ikke med selve oppskriften. På bildet er det shorts-ben, mens i oppskrifta blir det mer som en romper. Dette er kjedelig for de som ønsker å strikke "snekkerbuksen" som er på bildet.

Silje Finsrud 29.01.2017 - 10:51:

Hei. Sitter å strikker denne nydelige lekedressen nå. Men lurer på en ting, på bilde Er det shortsben på dressen, men i oppskriften er det rett fra truse til vrangbord. Har jeg misforstått noe?

DROPS Design 30.01.2017 kl. 16:04:

Hej Silje. Du gaar direkte til vrangbord efter du har delt op.

ALLAIN Cindy 02.09.2016 - 14:55:

Hoooo troop mignon !!! j'adore ! une fois mon pull fini je me lance dans la réalisation de cette combinaison !

Přidejte komentář k návodu DROPS Children 27-11

Rádi bychom věděli, co si o tomto modelu myslíte!

Pokud se chcete na něco zeptat, dbejte prosím na to, abyste ve formuláři níže vybrali správnou kategorii - díky tomu se dříve dozvíte, co potřebujete vědět. Povinná pole jsou označena *.