DROPS / 162 / 23

Water Pearl by DROPS Design

DROPS Alpaca lõngast heegeldatud pitsmustriga õlasall

Võtmesõnad: õlasallid, pitsmuster,
DROPSi disain: mudel nr z-698
Lõngagrupp A
----------------------------------------------------------
Mõõdud:
Kõrgus keskel 57 cm
Laius ülaserval u. 174 cm
Lõng: Garnstudio DROPS ALPACA, 50 g/167 m
200 g värv nr 2917, türkiis

DROPSi heegelnõel: 3 mm – või sobiv, et 24 sammast x 13 rida = 10 x 10 cm
-----------------------------------------------------------

Oled teinud selle või mõne meie teise disaini? Lisa oma piltidele sotsiaalmeedias silt #dropsdesign , et me näeksime neid pilte.

Soovid kasutada teist lõnga? Proovi meie lõngamuundurit!
Ei tea millist suurust valida? Pildil olev modell on umbes 170 cm pikk ja kannab suurust S või M. Õige suuruse valimiseks vaata alati valmis eseme mõõtudega joonist (cm) juhendi lõpus.

100% alpaka
alates 3.65 € /50g
DROPS Alpaca uni colour DROPS Alpaca uni colour 3.65 € /50g
Must ja roosa OÜ
Telli
DROPS Alpaca mix DROPS Alpaca mix 3.85 € /50g
Must ja roosa OÜ
Telli
Vardad & heegelnõelad
Lõngakulu sellele disainile alates 14.60€. Loe edasi.

Juhend

MUSTER
Vaata skeeme A.1 kuni A.6.
---------------------------------

ÕLASALL
Heegeldatakse edasi-tagasi alt tipust üles.

Heegelda mustrit vastavalt skeemile A.1 Alpaca lõngaga ja 3 mm heegelnõelaga. JÄLGI HEEGELDAMISE TUGEVUST!
Kui terve skeem A.1 on tehtud vertikaalselt, jätka skeemiga A.3 iga ruudu kohale mustris, SAMAL AJAL jätka kasvatamist mõlemal küljel nagu skeemil A.2.
NB! Heegelda kasvatused skeemil A.2 peegelpildis teisel küljel (skeemil on näidatud ainult vasak pool).
Kui skeem A.3 on tehtud vertikaalselt, jätka skeemiga A.4. NB! Ruudu muster nihkub nagu näha skeemil A.2, st. pool kordust külje poole, nii et võrgumuster ruutude vahel moodustab sik-saki.
Jätka kasvatamist mõlemal küljel nagu skeemil A.1.

Kui skeem A.4 on tehtud vertikaalselt, jätka skeemiga A.5 2 korda vertikaalselt.
Siis koo skeemi A.3, SAMAL AJAL jätka kasvatamist mõlemal küljel nagu skeemil A.2. Nüüd on 3 mustriruutu vertikaalselt.
Kui skeem A.3 on tehtud vertikaalselt, jätka skeemiga A.4. NB! Ruudu muster nihkub nagu näha skeemil A.2 ja nagu varem.
Jätka kasvatamist mõlemal küljel nagu skeemil A.1.
Kui skeem A.4 on tehtud vertikaalselt, jätka skeemiga A.6 1 kord vertikaalselt (1,5 mustriruutu vertikaalselt).

Nüüd heegelda ääris ülaserval nii: heegelda 1 ks igasse sambasse, kuni võrgumustrini, tee * 3 ahels, 1 ks järgmisesse sambasse *, korda *kuni* mööda serva, kuni ainult sambad jäävad eelmisel real, tee 1 ks igasse sambasse.
Katkesta ja kinnita lõng.

Sede mustrit on parandatud. .

Parandatud online: 28.05.2015
Skeem A.1- 1. rida (sm silmusesse, mitte sm ümber ahels-kaare).

Skeem

= ahelsilmus (ahels)
= kinnissilmus (ks) silmusesse allpool
= ks ahels-kaarde allpool
= ühekordne sammas (sm) silmusesse
= sm ümber ahels-kaarde
= 8 ahels
= 4 ahels
= 3 sm kokku - tee 1 sm järgmisesse sambasse, aga ära tee viimast lõnga läbitõmmet (= 2 s heegelnõelal), tee 1 sm igasse järgmisesse 2 sm-sse samamoodi, tõmba lõng läbi kõigi 4 s heegelnõelal
= alusta siit
= kolmekordne sammas (3xsm)
Vajad abi selle mustriga?

Tänan valimast DROPS Designi! Me anname endast parima, et meie juhendid oleks kergesti arusaadavad. Kõik mustrid on tõlgitud Norra keelest, alati on võimalik kontrollida arvutusi ja mõõte originaaljuhendist (DROPS 162-23) .

Ei saa juhendist aru? Vaata nimekirja erinevatele õpetustele allpool, mis aitavad kaasa projekti valmimisele - ning võib-olla õpetavad isegi midagi uut!

1) Miks on koetihedus tähtis?

Koetihedus määrab kudumi suuruse ja mõõdetakse tavaliselt 10 x 10 cm osalt. Tavaliselt kirjutatakse nii: silmuste arv laiuses x (korda) ridade arv kõrguses - näiteks: 19 silmust x 26 rida = 10 x 10 cm.

Koetihedus on kudujatel erinev, mõni koob/heegeldab lõdvemalt, mõni tugevalt. Koetihedust saab muuta varraste suurusega, seepärast me alati mainime, et varraste suurus on ainult soovituslik! Igaüks saab seda ise muuta (suuremaks või väiksemaks) vastavalt oma käekirjale, et koetihedus tuleks sama, kui mainitud juhendis. Kui koetihedus on erinev, on lõngakulu erinev ja lõpptulemuseks on teistsugused mõõdud.

Koetihedus määrab ka seda, milliseid alternatiivlõngu saab kasutada. Teine lõng sobib alternatiiviks, kui see annab sama koetiheduse.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas mõõta koetihedust

Vaata DROPS videot: Kuidas teha tööproovi ja mõõta koetihedust

üles

2) Mis on lõngagrupid?

Kõik meie lõngad on jagatud lõngagruppideks (A kuni F) lõnga jämeduse ja koetiheduse järgi - lõngagrupp A sisaldab peenikesi lõngu ja lõngagrupp F kõige jämedamaid. Nii on lihtne leida alternatiivlõngu samale mustrile, kui soovid kasutada teist lõnga. Ühe lõngagrupi lõngadel on sama koetihedus ja neid saab teineteisega asendada. Aga kuna erinevatel lõngadel on erinev tekstuur, siis lõpptulemus võib olla erinev.

Vaata erinevaid lõngagruppe siit.

üles

3) Kas ma saan kasutada erinevat lõnga kui antud mustrid?

Kasutades teist lõnga on tähtis, et koetihedus oleks sama. Nii tulevad eseme mõõdud samad, kui antud joonisel. Seda on lihtsam saavutada, kui kasutada sama lõngagrupi lõngu. Samuti on võimalik panna kokku mitu peenemat lõnga, et saavutatda soovitatud koetihedus. Proovi meie lõngamuundurit. Ma soovitame alati teha tööproovi.

NB! Kui kasutate erinevat lõnga, siis võib olla lõpptulemus ka erinev, kuna teisel lõngal on erinev tekstuur.

Vaata DROPS õpetust: Kas ma saan kasutada teist lõnga kui antud juhendis?

üles

4) Kuidas kasutada Lõngamuundurit?

Igal meie mustrilehel on link Lõngamuundurile, juhul kui soovid kasutada teist lõnga kui soovitatud juhendis. Sisesta lõng, mida soovid asendada, kogus (valitud suurusele) ja lõngade arv ning lõngamuundur pakub parima valiku alternatiive sama koetihedusega. Lisaks saad teada palju vajad uut lõnga ja mitut lõnga kasutada. Enamus tokke on 50 g (mõned 25 g või 100 g).

Kui mustris on kasutatud mitut värvi, siis tuleb iga värvi eraldi vaadata. Samuti, kui juhendis on kasutatud kahte erinevat lõnga koos (näiteks 1 Alpaca + 1 Kid-Silk), siis tuleb leida alternatiivid neile eraldi.

Vaata lõngamuundurit siit

üles

5) Miks minu koetihedus tuleb vale soovitatud varrastega?

Varraste suurus mustrilehel on ainult soovituslik, tähtis on järgida koetihedust. Kuna koetihedus on kõigil erinev, siis on vaja valida omale sobivad vardad õige koetiheduse saavutamiseks – võib-olla on vaja võtta suuremad või väiksemad vardad. Seepärast on vajalik teha tööproov.

Kui Sinu koetihedus on erinev, siis tulevad ka eseme mõõdud erinevad.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas mõõta koetihedust

Vaata DROPS videot: Kuidas teha tööproovi

üles

6) Miks on ese kootud ülevalt alla?

Kui rõivas on kootud ülevalt alla, on lihtsam teha muudatusi pikkuses. Näiteks, on lihtsam proovida eset selga kudumise käigus, et kontrollida passe pikkust.

Juhendis on hoolikalt selgitatud iga samm õiges järjekorras. Skeemid on kohandatud vastavalt kudumise suunale ja kootakse nagu tavaliselt.

üles

7) Miks on varrukad lühemad suurematel surrustel?

Suurematel suurustel on üldlaius (varruka otsast varruka otsani) ikkagi suurem, isegi kui varruka pikkus on lühem. Suurematel suurustel on varrukakaar pikem ja õlad laiemad, et rõivas istuks seljas paremini.

üles

8) Mis on mustrikordus?

Mustri skeeme korratakse tihti ringil/real või vertikaalselt (kõrguses). 1 mustrikordus skeemil näitab mustri põhisilmuseid. Kui on öeldud juhendis, et tee 5 mustrikordust skeemi A.1 ringil, siis tuleb kududa skeemi 5 korda üksteise järgi samal ringil. Kui on öeldud juhendis, et tee 2 mustrikordust skeemi A.1 vertikaalselt, koo terve skeem ühe korra kõrguses, siis koo jälle otsast peale terve skeem teise korra.

üles

9) Kuidas kududa skeemi järgi?

Skeemil on näidatud kõik read/ringid ja iga silmus vaadates töö paremalt poolt. Skeemi loetakse alt üles, paremalt vasakule. 1 ruut = 1 silmus.

Edasi-tagasi kududes, kootakse iga teine rida töö paremal pool, skeemi loetakse paremalt vasakule; iga teine rida kootakse töö pahemal pool: loetakse skeemi vasakult paremale. Kududes töö pahemal pool, loetakse skeemi vasakult paremale, parempidi silmused kootakse pahempidi ja pahempidi silmused parempidi.

Ringselt kududes kootakse kõik read töö paremal pool ja skeemil loetakse kõik read paremalt vasakule.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda kudumise skeeme

üles

10) Kuidas heegeldada skeemi järgi?

Skeemil on näidatud kõik read/ringid ja iga silmus vaadates töö paremalt poolt. Skeemi loetakse alt üles, paremalt vasakule.

Edasi-tagasi heegeldades, read mis tehakse töö paremal pool loetakse skeemi paremalt vasakule; read mis tehakse töö pahemal pool: loetakse skeemi vasakult paremale.

Ringselt heegeldades tehakse kõik read töö paremal pool ja skeemi loetakse igal ringil paremalt vasakule.

Heegeldades ringset skeemi, alustatakse keskelt ja heegeldatakse väljapoole, vastupäeva ja ringi haaval.

Rida algab tavaliselt antud numbri ahelsilmustega (vastavalt järgmise silmuse kõrgusele), see on näidatud skeemil või kirjeldatud juhendis.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda heegeldamise skeeme

üles

11) Kuidas kududa ühel real/ringil mitu erinevat skeemi?

Kui on vaja teha samal real/ringil mitme erineva skeemi järgi, siis on see tavaliselt kirjutatud nii: “ koo skeemi A.1, A.2, skeemi A.3 kokku 0-0-2-3-4 times". Aee tähendab koo skeemi A.1 ühe korra, siis skeemi A.2 ühe korra, siis korda skeemi A.3 (laiuses) niimitu korda, kui on vaja sinu suurusele – siin näites on see: suurusel S = 0 korda, M = 0 korda, L= 2 korda, XL= 3 korda ja suurusel XXL = 4 korda.

Skeeme kootakse nagu tavaliselt, alusta esimese reaga skeemil A.1, siis tee skeemi A.2 esimene rida jne.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda kudumise skeeme

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda heegeldamise skeeme

üles

12) Miks tehaks töö alguses rohkem ahelsilmuseid?

Ahelsilmused on natuke lühemad kui teised silmused, et äär ei jääks kiskuma, me teeme alguses rohkem silmuseid. Järgmisel real kohandatakse silmuste arvu, et see läheks kokku mustriga ja suuruse mõõtudega joonisel.

üles

13) Miks kasvatatakse silmuseid enne soonikut ülevalt alla kududes?

Soonikkude on venivam ja tõmbab rohkem kokku, kui näiteks parempidine kude. Kasvatades silmuseid enne soonikkoes äärist, hoiab see ära suure erinevuse laiusesse.

üles

14) Milleks kasvatada mahakudumise real?

Tihti jääb mahakudumise rida kiskuma. Seepärast tehakse silmuseid mahakududes mõned õhksilmused, et äär ei jääks kiskuma.

Vaata DROPSi videot: Kuidas kududa silmuseid maha, tehes õhksilmuseid?

üles

15) Kuidas kasvatada/kahandada kordamööda igal 3. või 4. real/ringil?

Et kasvatused / kahandused jaguneksid ühtlaselt, tuleb kasvatada /kahandada näiteks kordamööda igal 3. või 4. real/ringil järgmiselt: koo 2 rida ja kasvata/kahanda kolmandal real/ringil, koo 3 rida ja kasvata neljandal real/ringil. Kasvata/kahanda niimoodi vaheldumisi, kuni vajalikud kasvatused/kahandused on tehtud.

Vaata DROPS õpetust: Kasvata / kahanda 1 silmus kordamööda igal 3. või 4. real

üles

16) Miks on juhend natuke erinev kui disain pildil?

Mustrikordused võivad olla natuke erinevad erinevatel suurustel, et saavutada vajaliku suurust. Kui te teete suuremat suurust, võib teie töö olla natuke erinev. Seda kõike on võetud arvesse disaini loomisel, et üldmulje oleks kõikidel suurustel sama.

Järgi oma suurusele vastavat juhendit ja skeeme!

üles

17) Kuidas kududa jakki ringselt, mitte edasi-tagasi?

Kui soovitakse kududa ringselt, mitte edasi-tagasi, saab juhendit natuke muuta. Esiosa keskele tuleb lisada steegid (õmblusvarud - tavaliselt u 5 silmust) ja järgida juhendit. Selle asemel et pöörata ja kududa töö pahemal pool, koo lihtsalt üle steekide ja jätka ringselt töö paremal pool. Pärast lõigatakse kudum eest lahti, korjatakse silmused nööbiliistude jaoks ja kaetakse lõikeservad.

Vaata DROPS videot: Kuidas kududa steeke ja neid lahti lõigata

üles

18) Kuidas muuta ringselt kootud juhendit edasi-tagasi kudumiseks?

Kui soovitakse kududa ringse töövõtte asemel edasi-tagasi, võib kududa osad eraldi ja õmmelda pärast kokku. Kehaosa silmuste arv tuleb jagada kaheks, lisada 1 ääresilmus mõlemale küljele (õmblusvarudeks) ja kududa edasi-tagasi.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas kududa ringvarrastele kirjutatud juhendit pikkade varrastega?

üles

19) Miks on juhendis ikka näidatud tootmisest maas lõnga nime?

Kuna igal lõngal on oma tekstuur, on originaallõng jõetud juhendisse alles. Aga meie Lõngamuunduriga on lihtne leida alternatiivi, või vali lihtsalt sama lõngagrupi lõng.

Mõnes poes võib veel olla tootmisest maas lõnga müügil, või on kellegil veel kodus seda lõnga alles ja soovib leida juhendit.

Lõngamuundur aitab leida alternatiivlõnga ja vajaliku koguse.

üles

20) Kuidas muuta naiste suurusega kudum meeste suurusele?

Kui soovid kududa naiste suurusega disaini mehele, siis on seda lihtne muuta meeste suuruseks. Suurim erinevaus on varrukate ja kehaosa pikkus. Vali naiste suurus sobiva rinnaümbermõõduga. Pikkus saab lisada varrukale enne käeaugu mahakudumist/varrukakaare tegemist. Kui juhend on ülevalt alla, saab pikkus lisada kohe pärast käeauku või enne esimest kahandust varrukal.

Lõngakoguse muutus oleneb kui palju pikkust lisatakse, aga parem osta tokk rohkem kui vähem.

üles

21) Kuidas hoiduda kampsuni topiliseks minemisest?

Enamus lõngu on karvased, mis eemalduvad pesus või moodustavad toppe. Kammitud lõngadel (st. karvastel lõngadel) on neid rohkem, mistõttu need ajavad ka rohkem karva.

Karva ajamine sõltub ka sellest, mida kantakse kudumi all ja kas see tõmbab kiude välja. Seetõttu on võimatu garanteerida, et kudum ei aja karva.

Allpool on mõned nipid, kuidas saada paremat tulemust karvaste lõngadega:

1. Kudumi valmides (enne pesu) raputa seda, et lahtised karvad eemalduks. NB! ÄRA KASUTA liimirulli, harja või muid meetodeid, mis kisuvad karvu välja.

2. Pane kudum kilekotti ja külmikusse – madal temperatuur põhjustab kiudude lõdvestumist ja need eemalduvad teineteisest kergemini.

3. Jäta ese külmikusse paariks tunniks, siis võta välja ja raputa kudumit jälle.

4. Pese kudumit vastavalt juhendile lõngatoki etiketil.

üles

22) Kuidas mõõdetakse eseme pikkust?

Mustrilehel olev mõõtudega joonis annab infot rõiva pikkuse kohta. Kampsuni pikkust mõõdetakse õla kõrgemast kohast (tavaliselt kaelaaugu kõrvalt, MITTE õla tipust) alla alumise servani. Samamoodi passe pikkust mõõdetakse õla kõrgemast kohast alla varrukate ja kehaosa jagamise kohani.

Mõõte ei võeta mööda nööbiliiste, kui ei ole just nii mainitud; sel puhul mõõda nööbiliistude kõrvalt.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas vaadata suurust joonisel

üles

23) Mitu toki lõnga on vaja?

Vajaminev lõngakogus on antud grammides, näiteks: 450 g. Arvutamaks, mitu toki lõnga on vaja, on esiteks vaja teada, kui palju gramme on 1 tokis (25g, 50g või 100g). See informatsioon on saadaval, vaadates lõngainfot. Jaga vajalik grammide arv toki kaaluga. Näiteks, kui tokis on 50 g lõnga (standard kogus), siis arvutatakse järgmiselt: 450 / 50 = 9 tokki.

üles

Kas ostsid selle projekti tegemiseks DROPS lõnga? Siis võib küsida abi lõngapoest. Vaata DROPS lõnga müüjate nimekirja siit!
Ikka ei leia vastust oma küsimusele? Siis võib jätta kommetaar juhendi lõppu ja meie eksperdid vastavad! Seda tehakse tavaliselt 5 kuni 10 päeva jooksul.. Seniks võib lugeda küsimusi-vastuseid kommentaaridest või ühineda DROPS Workshop grupiga Facebookis abi saamiseks kaaskudujatelt/heegeldajatelt!

Kommentaarid / Küsimused (36)

Anna 10.02.2020 - 17:18:

Superfint sjal! Er snart ferdig med å hekle det, som min bestemor skal få til bursdagen sin. Jeg bare lurer på om dere har noen tips til åssen jeg skal presse sjalet, slik at det holder en fin form?

DROPS Design 10.02.2020 kl. 17:30:

Hei Anna. Ta en titt på denne videoen og les litt om blokking under videoen: Hvordan strekke/blokke et ferdig prosjekt God Fornøyelse!

Rohaya 15.05.2019 - 13:00:

The experience after doing the shawl: the charts A1 and A2 are only guidelines of how I must compute the increases at the sides and the guide to the Square motifs. At the row A4-R5 reentering A1 (first A4 phase) had to compute my own stitch increments at the sides. The same during the 2nd phase of A3-A4, had to compute my own stich increments at the sides for diagram A2 , My shawl is turning out nice despite the challenge of the increases.

Rohaya 01.05.2019 - 06:48:

However, is there an error at start A3 Row 2 (Refer chart A2 to do A3) the first five DC : 4th and 5th : would only fall on the 1st to 2nd DC of the earlier Row? This causes much misalignment to continue.

DROPS Design 02.05.2019 kl. 09:35:

Dear Rohaya, at the beg of row 2 in A.2 work (from WS = read from the left towards the right): 8 ch, 1 dc in the dtr, 2 dc around next ch-space, 1 dc in the next dc (= 4 dc), 1 ch, skip 1 dc, 1 dc in next dc, 1 ch, skip 1 dc, 1 dc in each of the next 3 dc, 2 dc in next ch-space, 5 ch, skip next dc, 1 sc in the next 3 dc, 2 ch, then work A.3 beg with 2 ch (= there is now a 5-ch-space at the transition between A.2 and A.3). Happy crocheting!

Rohaya 30.04.2019 - 11:01:

The tutorial video was required for me to start as the A1 chart was not clearly drawn with the start of chain 14 stitches etc. Thank you for the video, the Q&A with the earlier users( I read these and was very helpful) and a beautiful shawl pattern. My shawl is working beautifully.

Susanna 25.05.2018 - 11:58:

Ciao, bellissimo lavoro complimenti. solo una domanda,con quante catenelle devo iniziare? grazie Susanna

DROPS Design 25.05.2018 kl. 12:17:

Buongiorno Susanna. Deve iniziare con 13 catenelle. Buon lavoro!

Veronie Drenthen 17.11.2016 - 11:19:

Vraag; heb A2 klaar en kom daarna niet verder met de zijkanten. Eindig met 6 stokjes, 2 lossen en driedubbel stokje. Waar kan ik vinden wat ik daarna moet? Bij A1 zie je nergens 6 stokjes, 2 lossen enz

DROPS Design 17.11.2016 kl. 14:25:

Hoi Veronie. Je meerdert aan de zijkanten volgens A.2, dus je krijgt steeds nieuwe steken bij die gaandeweg meegaat in het patroon (A.3). Je gaat dus door met de meerderingen zoals beschreven in A.2 met de nieuwe st en de patronen.

Liliana Bisognin 28.05.2016 - 10:37:

Eseguito, molto bello! Grazie per il modello

Szende Ágnes 12.04.2016 - 15:36:

Kedves Drops! Kérnék egy kis segítséget, mert elakadtam a 4-es diagram szaporításánál. A leírás szerint a 2 -es diagram után az 1-es szerint kell szaporítani, de míg a 2-esben 6 erp, 2 lsz, 1 hrp szerepel a sor végén, addig az 1-esben 4 erp, 2 lsz, 1hrp van. Hogy lesz a 6 erp-ből 4? Köszönöm előre is választ. Agnes

DROPS Design 06.11.2016 kl. 16:15:

Kedves Ágnes! A szaporítással a minta fél mintaegységgel elmozdul.

Antonella 29.02.2016 - 13:07:

Buongiorno , ho lavorato senza problemi il diagramma A1 e il diagramma A3 (con diagramma A2 per aumenti ). Ora ho difficoltà con il motivo A4 non mi è chiaro se una parte degli aumenti di questo diagramma è A2 e poi A1 o se gli aumenti sono solo in A1 e da che riga. Inoltre non mi è chiaro cosa si intende che il motivo si sposta di 1/2 ripetizione. Grazie.

DROPS Design 01.03.2016 kl. 10:22:

Buongiorno Antonella. Quando lavora A.4 gli aumenti da seguire sono quelli del diagramma A.1, a partire dalla riga 7. Deve inoltre incolonnare correttamente il motivo, come indicato nel diagramma A.2: verifichi esattamente la posizione delle 3 m.a lavorate nella stessa m rispetto alla 3 m.a lavorate insieme. Con il lavoro sotto e guardando la fotografia, dovrebbe risultarle più chiaro. Buon lavoro!

Antonella 25.02.2016 - 09:44:

Buongiorno, potresti confermarmi che nel diagramma di aumenti A2 ci sono due inizi ( il primo e il quarto ) con 8 catenelle invece di 9 ? grazie

DROPS Design 25.02.2016 kl. 09:59:

Buongiorno Antonella, non ci sono errori nel diagramma A.2. Buon lavoro!

Jäta kommentaar mustrile DROPS 162-23

Ootame kommentaare selle mustri kohta!

Kui soovid midagi küsida, siis kiiremaks vastuse saamiseks veendu, et valid õige kategooria alloleval formil. Vajaliku väljad *.