DROPS / 137 / 5

Grace by DROPS Design

Kootud DROPSi pitsimustriga sall lõngast "Lace".

DROPSi disain: muster nr. LA-007
Lõngagrupp A
-----------------------------------------------------
Mõõdud:
Laius: u. 50 cm
Pikkus: u. 160 cm

Lõng: Garnstudio DROPS LACE, 100 g / 800 m
100 g värv nr. 3112, puuderroosa
DROPSi PIKAD VARDAD: 3,5 mm - NB! Loe KUDUMISTIHEDUSE kohta allpoolt.
------------------------------------------------------

Oled teinud selle või mõne meie teise disaini? Lisa oma piltidele sotsiaalmeedias silt #dropsdesign , et me näeksime neid pilte.

Soovid kasutada teist lõnga? Proovi meie lõngamuundurit!
Ei tea millist suurust valida? Pildil olev modell on umbes 170 cm pikk ja kannab suurust S või M. Õige suuruse valimiseks vaata alati valmis eseme mõõtudega joonist (cm) juhendi lõpus.

70% alpaka, 30% siid
alates 5.50 € /50g
DROPS Lace uni colour DROPS Lace uni colour 5.50 € /50g
Must ja roosa OÜ
Telli
DROPS Lace mix DROPS Lace mix 5.50 € /50g
Must ja roosa OÜ
Telli
Vardad & heegelnõelad
Lõngakulu sellele disainile alates 11.00€. Loe edasi.

Juhend

KUDUMISTIHEDUS
Sall tuleb pärast kudumise lõpetamist märjaks teha ja venitada õigesse suurusesse. Seetõttu ei ole kudumistihedus väga tähtis, aga selleks, et saaksid aimu, kas kood liiga lõdvalt või tugevalt, on ta siin siiski antud: 23 silmust x 30 rida parempidises koes 3,5 mm varrastega = 10 x 10 cm.

RIPSKUDE (edasi-tagasi kududes): koo kõik read parempidi.

MUSTER
Vaata skeeme M.1 ja M.2. Muster on vaadatuna töö paremalt poolt (PP) ja näitab kõiki ridu. 1. rida = töö PP.
----------------------------

SALL
Loo 69 silmust 3,5 mm varrastele lõngaga Lace. Koo 1 rida töö PH-l parempidi.
Järgmine rida koo järgmiselt: 3 silmust ripskoes, skeemi M.1A muster 1 kord, skeemi M.1B muster 5 korda, skeemi M.1C muster 1 kord, 3 silmust ripskoes. Jätka selliselt kudumist, kuni skeemi M.1 mustrit on kootud 2 vertikaalset mustrikordust. Koo 4 rida parempidi, viimasel real kahanda võrdsete vahedega 9 silmust = 60 silmust.
Koo järgmine rida töö PP-l järgmiselt: 3 silmust ripskoes, skeemi M.2 muster 6 korda, 3 silmust ripskoes.
Jätka selliselt kudumist, 3 silmust mõlemal äärel koo ripskoes, kuni salli pikkus on kergelt venitades u. 80 cm, säti nii, et viimane rida oleks skeemi M.2 mustri viimane rida.
Nüüd koo 4 rida kõigi silmustega parempidi. Tõsta kõik silmused silmusehoidjale.
Koo sama moodi salli teine osa.

ÜHENDAMINE
Silma/õmble 2 osa silmus silmuse haaval kokku.

VENITAMINE

Tee sall käesoojas vees märjaks. Pigista ettevaatlikult üleliigne vesi sallist välja – ära vääna – seejärel rulli sall rätiku vahele, nii muutub sall kuivemaks - nüüd on sall vaid niiske.
Aseta sall venitamisalusele (sobib nt. vaip või madrats) – ettevaatlikult venita sall etteantud suurusesse ja kinnita nööpnõeltega alusele. Jäta sall alusele kuivama.
Pärast iga pesu tuleb venitamist korrata.

Skeem

= pr töö PP, ph töö PH
= tõsta 1 silmus kudumata parempidise kudumisvõttega üle, 1 pr, tõsta kudumata silmus üle kootud silmuse
= 1 õs
= 2 pr kokku
= tõsta 1 silmus kudumata parempidise kudumisvõttega üle, 2 pr kokku, tõsta kudumata silmus üle kokku kootud silmuste

Vajad abi selle mustriga?

Tänan valimast DROPS Designi! Me anname endast parima, et meie juhendid oleks kergesti arusaadavad. Kõik mustrid on tõlgitud Norra keelest, alati on võimalik kontrollida arvutusi ja mõõte originaaljuhendist (DROPS 137-5) .

Ei saa juhendist aru? Vaata nimekirja erinevatele õpetustele allpool, mis aitavad kaasa projekti valmimisele - ning võib-olla õpetavad isegi midagi uut!

1) Miks on koetihedus tähtis?

Koetihedus määrab kudumi suuruse ja mõõdetakse tavaliselt 10 x 10 cm osalt. Tavaliselt kirjutatakse nii: silmuste arv laiuses x (korda) ridade arv kõrguses - näiteks: 19 silmust x 26 rida = 10 x 10 cm.

Koetihedus on kudujatel erinev, mõni koob/heegeldab lõdvemalt, mõni tugevalt. Koetihedust saab muuta varraste suurusega, seepärast me alati mainime, et varraste suurus on ainult soovituslik! Igaüks saab seda ise muuta (suuremaks või väiksemaks) vastavalt oma käekirjale, et koetihedus tuleks sama, kui mainitud juhendis. Kui koetihedus on erinev, on lõngakulu erinev ja lõpptulemuseks on teistsugused mõõdud.

Koetihedus määrab ka seda, milliseid alternatiivlõngu saab kasutada. Teine lõng sobib alternatiiviks, kui see annab sama koetiheduse.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas mõõta koetihedust

Vaata DROPS videot: Kuidas teha tööproovi ja mõõta koetihedust

üles

2) Mis on lõngagrupid?

Kõik meie lõngad on jagatud lõngagruppideks (A kuni F) lõnga jämeduse ja koetiheduse järgi - lõngagrupp A sisaldab peenikesi lõngu ja lõngagrupp F kõige jämedamaid. Nii on lihtne leida alternatiivlõngu samale mustrile, kui soovid kasutada teist lõnga. Ühe lõngagrupi lõngadel on sama koetihedus ja neid saab teineteisega asendada. Aga kuna erinevatel lõngadel on erinev tekstuur, siis lõpptulemus võib olla erinev.

Vaata erinevaid lõngagruppe siit.

üles

3) Kas ma saan kasutada erinevat lõnga kui antud mustrid?

Kasutades teist lõnga on tähtis, et koetihedus oleks sama. Nii tulevad eseme mõõdud samad, kui antud joonisel. Seda on lihtsam saavutada, kui kasutada sama lõngagrupi lõngu. Samuti on võimalik panna kokku mitu peenemat lõnga, et saavutatda soovitatud koetihedus. Proovi meie lõngamuundurit. Ma soovitame alati teha tööproovi.

NB! Kui kasutate erinevat lõnga, siis võib olla lõpptulemus ka erinev, kuna teisel lõngal on erinev tekstuur.

Vaata DROPS õpetust: Kas ma saan kasutada teist lõnga kui antud juhendis?

üles

4) Kuidas kasutada Lõngamuundurit?

Igal meie mustrilehel on link Lõngamuundurile, juhul kui soovid kasutada teist lõnga kui soovitatud juhendis. Sisesta lõng, mida soovid asendada, kogus (valitud suurusele) ja lõngade arv ning lõngamuundur pakub parima valiku alternatiive sama koetihedusega. Lisaks saad teada palju vajad uut lõnga ja mitut lõnga kasutada. Enamus tokke on 50 g (mõned 25 g või 100 g).

Kui mustris on kasutatud mitut värvi, siis tuleb iga värvi eraldi vaadata. Samuti, kui juhendis on kasutatud kahte erinevat lõnga koos (näiteks 1 Alpaca + 1 Kid-Silk), siis tuleb leida alternatiivid neile eraldi.

Vaata lõngamuundurit siit

üles

5) Miks minu koetihedus tuleb vale soovitatud varrastega?

Varraste suurus mustrilehel on ainult soovituslik, tähtis on järgida koetihedust. Kuna koetihedus on kõigil erinev, siis on vaja valida omale sobivad vardad õige koetiheduse saavutamiseks – võib-olla on vaja võtta suuremad või väiksemad vardad. Seepärast on vajalik teha tööproov.

Kui Sinu koetihedus on erinev, siis tulevad ka eseme mõõdud erinevad.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas mõõta koetihedust

Vaata DROPS videot: Kuidas teha tööproovi

üles

6) Miks on ese kootud ülevalt alla?

Kui rõivas on kootud ülevalt alla, on lihtsam teha muudatusi pikkuses. Näiteks, on lihtsam proovida eset selga kudumise käigus, et kontrollida passe pikkust.

Juhendis on hoolikalt selgitatud iga samm õiges järjekorras. Skeemid on kohandatud vastavalt kudumise suunale ja kootakse nagu tavaliselt.

üles

7) Miks on varrukad lühemad suurematel surrustel?

Suurematel suurustel on üldlaius (varruka otsast varruka otsani) ikkagi suurem, isegi kui varruka pikkus on lühem. Suurematel suurustel on varrukakaar pikem ja õlad laiemad, et rõivas istuks seljas paremini.

üles

8) Mis on mustrikordus?

Mustri skeeme korratakse tihti ringil/real või vertikaalselt (kõrguses). 1 mustrikordus skeemil näitab mustri põhisilmuseid. Kui on öeldud juhendis, et tee 5 mustrikordust skeemi A.1 ringil, siis tuleb kududa skeemi 5 korda üksteise järgi samal ringil. Kui on öeldud juhendis, et tee 2 mustrikordust skeemi A.1 vertikaalselt, koo terve skeem ühe korra kõrguses, siis koo jälle otsast peale terve skeem teise korra.

üles

9) Kuidas kududa skeemi järgi?

Skeemil on näidatud kõik read/ringid ja iga silmus vaadates töö paremalt poolt. Skeemi loetakse alt üles, paremalt vasakule. 1 ruut = 1 silmus.

Edasi-tagasi kududes, kootakse iga teine rida töö paremal pool, skeemi loetakse paremalt vasakule; iga teine rida kootakse töö pahemal pool: loetakse skeemi vasakult paremale. Kududes töö pahemal pool, loetakse skeemi vasakult paremale, parempidi silmused kootakse pahempidi ja pahempidi silmused parempidi.

Ringselt kududes kootakse kõik read töö paremal pool ja skeemil loetakse kõik read paremalt vasakule.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda kudumise skeeme

üles

10) Kuidas heegeldada skeemi järgi?

Skeemil on näidatud kõik read/ringid ja iga silmus vaadates töö paremalt poolt. Skeemi loetakse alt üles, paremalt vasakule.

Edasi-tagasi heegeldades, read mis tehakse töö paremal pool loetakse skeemi paremalt vasakule; read mis tehakse töö pahemal pool: loetakse skeemi vasakult paremale.

Ringselt heegeldades tehakse kõik read töö paremal pool ja skeemi loetakse igal ringil paremalt vasakule.

Heegeldades ringset skeemi, alustatakse keskelt ja heegeldatakse väljapoole, vastupäeva ja ringi haaval.

Rida algab tavaliselt antud numbri ahelsilmustega (vastavalt järgmise silmuse kõrgusele), see on näidatud skeemil või kirjeldatud juhendis.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda heegeldamise skeeme

üles

11) Kuidas kududa ühel real/ringil mitu erinevat skeemi?

Kui on vaja teha samal real/ringil mitme erineva skeemi järgi, siis on see tavaliselt kirjutatud nii: “ koo skeemi A.1, A.2, skeemi A.3 kokku 0-0-2-3-4 times". Aee tähendab koo skeemi A.1 ühe korra, siis skeemi A.2 ühe korra, siis korda skeemi A.3 (laiuses) niimitu korda, kui on vaja sinu suurusele – siin näites on see: suurusel S = 0 korda, M = 0 korda, L= 2 korda, XL= 3 korda ja suurusel XXL = 4 korda.

Skeeme kootakse nagu tavaliselt, alusta esimese reaga skeemil A.1, siis tee skeemi A.2 esimene rida jne.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda kudumise skeeme

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda heegeldamise skeeme

üles

12) Miks tehaks töö alguses rohkem ahelsilmuseid?

Ahelsilmused on natuke lühemad kui teised silmused, et äär ei jääks kiskuma, me teeme alguses rohkem silmuseid. Järgmisel real kohandatakse silmuste arvu, et see läheks kokku mustriga ja suuruse mõõtudega joonisel.

üles

13) Miks kasvatatakse silmuseid enne soonikut ülevalt alla kududes?

Soonikkude on venivam ja tõmbab rohkem kokku, kui näiteks parempidine kude. Kasvatades silmuseid enne soonikkoes äärist, hoiab see ära suure erinevuse laiusesse.

üles

14) Milleks kasvatada mahakudumise real?

Tihti jääb mahakudumise rida kiskuma. Seepärast tehakse silmuseid mahakududes mõned õhksilmused, et äär ei jääks kiskuma.

Vaata DROPSi videot: Kuidas kududa silmuseid maha, tehes õhksilmuseid?

üles

15) Kuidas kasvatada/kahandada kordamööda igal 3. või 4. real/ringil?

Et kasvatused / kahandused jaguneksid ühtlaselt, tuleb kasvatada /kahandada näiteks kordamööda igal 3. või 4. real/ringil järgmiselt: koo 2 rida ja kasvata/kahanda kolmandal real/ringil, koo 3 rida ja kasvata neljandal real/ringil. Kasvata/kahanda niimoodi vaheldumisi, kuni vajalikud kasvatused/kahandused on tehtud.

Vaata DROPS õpetust: Kasvata / kahanda 1 silmus kordamööda igal 3. või 4. real

üles

16) Miks on juhend natuke erinev kui disain pildil?

Mustrikordused võivad olla natuke erinevad erinevatel suurustel, et saavutada vajaliku suurust. Kui te teete suuremat suurust, võib teie töö olla natuke erinev. Seda kõike on võetud arvesse disaini loomisel, et üldmulje oleks kõikidel suurustel sama.

Järgi oma suurusele vastavat juhendit ja skeeme!

üles

17) Kuidas kududa jakki ringselt, mitte edasi-tagasi?

Kui soovitakse kududa ringselt, mitte edasi-tagasi, saab juhendit natuke muuta. Esiosa keskele tuleb lisada steegid (õmblusvarud - tavaliselt u 5 silmust) ja järgida juhendit. Selle asemel et pöörata ja kududa töö pahemal pool, koo lihtsalt üle steekide ja jätka ringselt töö paremal pool. Pärast lõigatakse kudum eest lahti, korjatakse silmused nööbiliistude jaoks ja kaetakse lõikeservad.

Vaata DROPS videot: Kuidas kududa steeke ja neid lahti lõigata

üles

18) Kuidas muuta ringselt kootud juhendit edasi-tagasi kudumiseks?

Kui soovitakse kududa ringse töövõtte asemel edasi-tagasi, võib kududa osad eraldi ja õmmelda pärast kokku. Kehaosa silmuste arv tuleb jagada kaheks, lisada 1 ääresilmus mõlemale küljele (õmblusvarudeks) ja kududa edasi-tagasi.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas kududa ringvarrastele kirjutatud juhendit pikkade varrastega?

üles

19) Miks on juhendis ikka näidatud tootmisest maas lõnga nime?

Kuna igal lõngal on oma tekstuur, on originaallõng jõetud juhendisse alles. Aga meie Lõngamuunduriga on lihtne leida alternatiivi, või vali lihtsalt sama lõngagrupi lõng.

Mõnes poes võib veel olla tootmisest maas lõnga müügil, või on kellegil veel kodus seda lõnga alles ja soovib leida juhendit.

Lõngamuundur aitab leida alternatiivlõnga ja vajaliku koguse.

üles

20) Kuidas muuta naiste suurusega kudum meeste suurusele?

Kui soovid kududa naiste suurusega disaini mehele, siis on seda lihtne muuta meeste suuruseks. Suurim erinevaus on varrukate ja kehaosa pikkus. Vali naiste suurus sobiva rinnaümbermõõduga. Pikkus saab lisada varrukale enne käeaugu mahakudumist/varrukakaare tegemist. Kui juhend on ülevalt alla, saab pikkus lisada kohe pärast käeauku või enne esimest kahandust varrukal.

Lõngakoguse muutus oleneb kui palju pikkust lisatakse, aga parem osta tokk rohkem kui vähem.

üles

21) Kuidas hoiduda kampsuni topiliseks minemisest?

Enamus lõngu on karvased, mis eemalduvad pesus või moodustavad toppe. Kammitud lõngadel (st. karvastel lõngadel) on neid rohkem, mistõttu need ajavad ka rohkem karva.

Karva ajamine sõltub ka sellest, mida kantakse kudumi all ja kas see tõmbab kiude välja. Seetõttu on võimatu garanteerida, et kudum ei aja karva.

Allpool on mõned nipid, kuidas saada paremat tulemust karvaste lõngadega:

1. Kudumi valmides (enne pesu) raputa seda, et lahtised karvad eemalduks. NB! ÄRA KASUTA liimirulli, harja või muid meetodeid, mis kisuvad karvu välja.

2. Pane kudum kilekotti ja külmikusse – madal temperatuur põhjustab kiudude lõdvestumist ja need eemalduvad teineteisest kergemini.

3. Jäta ese külmikusse paariks tunniks, siis võta välja ja raputa kudumit jälle.

4. Pese kudumit vastavalt juhendile lõngatoki etiketil.

üles

22) Kuidas mõõdetakse eseme pikkust?

Mustrilehel olev mõõtudega joonis annab infot rõiva pikkuse kohta. Kampsuni pikkust mõõdetakse õla kõrgemast kohast (tavaliselt kaelaaugu kõrvalt, MITTE õla tipust) alla alumise servani. Samamoodi passe pikkust mõõdetakse õla kõrgemast kohast alla varrukate ja kehaosa jagamise kohani.

Mõõte ei võeta mööda nööbiliiste, kui ei ole just nii mainitud; sel puhul mõõda nööbiliistude kõrvalt.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas vaadata suurust joonisel

üles

23) Mitu toki lõnga on vaja?

Vajaminev lõngakogus on antud grammides, näiteks: 450 g. Arvutamaks, mitu toki lõnga on vaja, on esiteks vaja teada, kui palju gramme on 1 tokis (25g, 50g või 100g). See informatsioon on saadaval, vaadates lõngainfot. Jaga vajalik grammide arv toki kaaluga. Näiteks, kui tokis on 50 g lõnga (standard kogus), siis arvutatakse järgmiselt: 450 / 50 = 9 tokki.

üles

Kas ostsid selle projekti tegemiseks DROPS lõnga? Siis võib küsida abi lõngapoest. Vaata DROPS lõnga müüjate nimekirja siit!
Ikka ei leia vastust oma küsimusele? Siis võib jätta kommetaar juhendi lõppu ja meie eksperdid vastavad! Seda tehakse tavaliselt 5 kuni 10 päeva jooksul.. Seniks võib lugeda küsimusi-vastuseid kommentaaridest või ühineda DROPS Workshop grupiga Facebookis abi saamiseks kaaskudujatelt/heegeldajatelt!

Kommentaarid / Küsimused (56)

Gitte 31.01.2020 - 17:59:

Som der er skrevet før og jeg nu selv oplever og som garnets beskrivelse siger 23m=10 cm, så giver 69 m 30 cm og ikke 50. Hvorfor skriver I så, at det er 50 cm bredt? Meget smukt mønster i øvrigt :-)

DROPS Design 11.02.2020 kl. 09:12:

Hej Gitte, Tørklædet skal strækkes forsigtigt ud i de rigtige mål ifølge opskriften. God fornøjelse!

Jozefien De Bruijn 03.04.2019 - 12:45:

Helaas bleef de sjaal toch nog steeds te dun/smal om er echt plezier van te hebben. Gisteren heb ik hem dan maar gevilt: heet water, marseillezeep en langdurig wrijven over bobbeltjesplastic. Daarna nat uitgerekt en gestreken op de hete stand. Het resultaat is nu zeer bevredigend: een heerlijk zachte sjaal, met kantpatroon. Weliswaar wat korter dan het patroon aangaf, maar alleszins bruikbaar.

Jozefien De Bruijn 03.02.2019 - 16:58:

Dank je voor de suggestie. Ik ga opnieuw oprekken.

Jozefien De Bruijn 31.01.2019 - 11:41:

Ik heb de sjaal niet meer gewassen na de eerste keer. Want ik weet dat na iedere wasbeurt het opspannen herhaald dient te worden. Dat doe ik met mijn driehoekige omslagdoek ook. Alleen al door het dragen wordt de langwerpige sjaal weer veel te smal om goed bruikbaar te zijn. Vandaar mijn vraag of op een dunne lap stof naaien het probleem zou kunnen oplossen.

DROPS Design 03.02.2019 kl. 12:04:

Dag Jozefien,

Als je sjaal weer in elkaar trekt, betekent het dat hij nog beter opgespannen moet worden. Zelf gebruik ik hier wel eens het strijkijzer voor, maar dit moet je dan wel echt heel erg voorzichtig doen! Leg de sjaal op de strijkplank op de juiste maat gerekt. Leg er een natte theedoek overheen en dep heel voorzichtig met het strijkijzer over het werk.

Vastnaaien op een dunne stof zou ik niet aanraden, omdat je dan een heel ander effect krijgt, en bovendien zou je hem dan op heel veel plekken vast moeten naaien om opnieuw samentrekken te voorkomen.

Jozefien 29.01.2019 - 19:13:

Het is een mooie sjaal geworden. Maar na wassen, oprekken en drogen wordt hij na een paar keer dragen weer een soort heel smal sjaaltje en geen mooie brede sjaal. Heel jammer dus. Kan ik hem op een heel dunne lap stof (zijde ?) naaien om de vorm beter te behouden ?

DROPS Design 30.01.2019 kl. 16:41:

Dag Jozefien,

Het opspannen wat je doet nadat je het breiwerk af hebt, moet je na elke wasbeurt weer doen om hem in vorm te krijgen.

Erika Sørensen 03.12.2018 - 11:20:

Maskeantal må være forkert. Jeg har strikket dette tørklæde for nogen tid siden og måtte selv regne mig frem til antal af masker i Lace.

DROPS Design 05.12.2018 kl. 11:11:

Hei Erika. Maskeantallet stemmer. Om din strikkefasthet stemmer overens med den oppgitte strikkefastheten i glattstrikk ( 23 m x 30 p på 10 x 10 cm. På pinne 3,5) skal det også stemme i mønsterstrikken. Dette arbeidet skal strekkes ut til rikitge mål når det er ferdig, og det vil være smalere mens du arbeider med det. God fornøyelse

Erika Sørensen 03.12.2018 - 11:19:

Jeg strikkede dette tørklæde for nogen tid siden og kunne heller ikke få det til at passe med de foreslåede masker i Lace. Vil I rette dette, da det må være en fejl.\r\nHilsen\r\nErika

Stephanie 23.10.2018 - 15:03:

Kann man den Schal nicht "durchstricken" und am Ende das Anfangsmuster u umgekehrt stricken? Ich finde es nicht schön, dass das Muster in der Mitte unterbrochen wird

DROPS Design 23.10.2018 kl. 16:09:

Liebe Stephanie, der Schal wird hier in 2 Teilen gestrickt, damit beide Ende gleich sind. Sie können die Maschen am Ende vom 1. Teil stilllegen und dann mit Maschenstich die beiden Hälfte zusammennähen. Viel Spaß beim stricken!

Rikke 08.04.2018 - 10:20:

Hej Jeg kan på ingen måde få 69 masker til at give ca. 50 cm. Hvis strikkefasthed (i glatstrik) hedder 23m x 30p = 10 x 10 cm. Skal mønsterstrik give 16 - 17 cm. i bredden - det undre mig godt nok?!?!?

Rina 23.03.2018 - 09:37:

Bij dit patroon zijn de tekens bij de beschrijving daarvan verdwenen. Kunnen jullie dit herstellen. Alvast dank

Jäta kommentaar mustrile DROPS 137-5

Ootame kommentaare selle mustri kohta!

Kui soovid midagi küsida, siis kiiremaks vastuse saamiseks veendu, et valid õige kategooria alloleval formil. Vajaliku väljad *.