DROPS Muskat
DROPS Muskat
100% bavlna
od 56.00 Kč /50g
Přízi na tento model můžete mít už za 336.00Kč.

Cenu za klubka počítáme podle spotřeby při výrobě modelu v nejmenší velikosti a nejlevnější variantě příze. Rádi byste ještě lepší cenu? Třeba ji najdete mezi DROPS Deals!

DROPS SS24
DROPS 113-19
Velikost: 7/8 - 9/10 - 11/12 - 13/14 let
Velikost v cm: 122/128-134/140-146/152-158/164

Materiál:
DROPS MUSKAT firmy Garnstudio
300-350-350-400 g, barva č. 34, červená

DROPS JEHLICE č. 4 – nebo velikosti potřebné k upletení zkušebního vzorku o rozměrech 21 ok x 28 řad lícovým žerzejem = 10 x 10 cm.
DROPS JEHLICE a DROPS KRUHOVÉ JEHLICE (40 cm) č. 3,5 – na patent.

-------------------------------------------------------

Náhradní příze – Podívejte se, jak změnit přízi
Skupina přízí A až F – Neměňte návod, změňte přízi
Spotřeba příze při použití náhradní příze – Využijte náš převodník

-------------------------------------------------------

DROPS Muskat
DROPS Muskat
100% bavlna
od 56.00 Kč /50g
Přízi na tento model můžete mít už za 336.00Kč.

Cenu za klubka počítáme podle spotřeby při výrobě modelu v nejmenší velikosti a nejlevnější variantě příze. Rádi byste ještě lepší cenu? Třeba ji najdete mezi DROPS Deals!

Návod

PŘEDNÍ DÍL:
Pleteme lícové a rubové řady.
Na jehlici č. 3,5 přízí Muskat nahodíme 86-92-98-104 ok (celkový počet zahrnuje i krajová oka). Pleteme patentem 3 hladce/ 3 obrace, z každé strany pleteme krajové oko. Ve výšce 5 cm upleteme z lícové strany jednu řadu hladce, SOUČASNĚ rovnoměrně v řadě ujmeme 8-10-12-14 ok = 78-82-86-90 ok. Z rubové strany upleteme řadu hladce. Změníme jehlice na velikost 4 a pokračujeme lícovým žerzejem. PAMATUJTE NA SPRÁVNÉ NAPĚTÍ PŘÍZE! Ve výšce 30-32-34-36 cm nabereme pro rukávy nově z každé strany vždy na konci řady 5-3-1-1x 1 oko, 1-3-4-5x 2 oka a 0-0-1-1x 3 oka = 92-100-110-118 ok. Ve výšce 39-42-44-47 cm odložíme středových 16-18-20-22 ok na pomocnou jehlici – oka průkrčníku a díly dokončíme samostatně. Pro tvarování průkrčníku uzavřeme v každé řadě směrem od středu dílu: 2x2 oka a 3x 1 oko = 31-34-38-41 ok zbývá pro náramenice. Oka volně uzavřeme ve výšce 45-48-51-54 cm.

ZADNÍ DÍL:
Pleteme stejně jako přední díl. Na rukávy přidáváme stejně, jak je popsáno u předního dílu. Ve výšce 43-46-49-52 cm uzavřeme středních 26-28-30-32 ok – průkrčník a obě strany dokončíme samostatně. V každé řadě směrem od středu dílu uzavřeme ještě 2x1 oko = 31-34-38-41 ok zbývá pro náramenice. Oka volně uzavřeme ve výšce 45-48-51-54 cm.

DOKONČENÍ: Sešijeme náramenice.

LEM RUKÁVU: Podél okraje rukávu nabereme jehlicí č. 3,5 přízí Muskat 50-56-56-62 ok. Z rubové strany upleteme jednu řadu hladce, z lícové strany upleteme jednu řadu hladce a pokračujeme patentem 3 hladce/3 obrace, z každé strany pleteme krajové oko. Ve výšce 3 cm oka uzavřeme. Lem upleteme i podél druhého rukávu.

VÝSTŘIH:
Okolo výstřihu nabereme na kruhovou jehlici č. 3,5 přízí Muskat 78 až 96 ok (celkový počet musí být dělitelný 6 a zahrnuje i oka odložená na pomocné jehlici). 1 řadu upleteme obrace, 1 řadu hladce a pokračujeme patentem 3 hladce/ 3 obrace. Ve výšce 3 cm oka volně uzavřeme.

ÚPLNÉ DOKONČENÍ:
Sešijeme boční švy a švy v podpaží za vnitřní část krajového oka.

Schéma

diagram measurements
Chcete se na něco zeptat? Projděte si seznam nejčastějších otázek (FAQ).

Napětí příze (hustota úpletu) určuje konečné míry vaší práce a obvykle se měří na vzorku 10 x 10 cm. Spočítáme takto: počet ok na šířku x počet řad na výšku - např.: 19 ok x 26 řad = 10 x 10 cm.

Napětí příze je velmi individuální; někteří lidé pletou/ háčkují volně, zatímco jiní značně utahují. Napětí příze přizpůsobíte změnou velikosti jehlic, proto doporučenou velikost jehlic berte pouze jako vodítko! Je důležité, abyste zajistili, že VAŠE napětí příze odpovídá napětí uvedenému ve vzoru. Pokud budete pracovat s jiným napětím příze než je uvedeno ve vzoru, vaše spotřeba příze a konečné rozměry vaší práce se budou lišit.

Napětí příze také určuje, které příze je možné vzájemně zaměňovat. Pokud dosáhnete stejného napětí příze, můžete snadno zaměnit jednu přízi za druhou.

Viz lekce DROPS: Jak změřit napětí příze/ zkušební vzorek

Viz video DROPS: Jak vypracovat zkušební vzorek napětí příze

Požadované množství příze je uvedeno v gramech, např.: 450 g. Pro výpočet potřebného množství klubek musíte nejdříve vědět, kolik gramů je v 1 klubku (25 g, 50 g nebo 100 g). Tyto informace jsou dostupné po kliknutí na jednotlivé druhy přízí na našich stránkách. Vydělte požadované množství množstvím každého klubka. Pokud má například klubko 50 g (nejběžnější množství), výpočet bude následující: 450 / 50 = 9 klubek.

Při záměně jedné příze za druhou je důležité, aby napětí příze (hustota úpletu) při pletení/ háčkování zůstala stejná. To proto, aby rozměry hotového oděvu odpovídaly poskytnutému náčrtu. Stejného napětí příze je snazší dosáhnout pomocí přízí ze stejné skupiny. Je také možné pracovat s vícero vlákny tenčí příze najednou, a tak dosáhnout stejného napětí jako při práci se silnější přízí. Vyzkoušejte náš převodník přízí. Doporučujeme vám si vždy vypracovat zkušební vzorek (swatch).

POZNÁMKA: při záměně přízí se může oděv výrazně lišit od oděvu na fotografii, to díky rozdílným vlastnostem a složení každé příze.

Viz lekce DROPS: Mohu použít jinou přízi než je uvedena ve vzoru?

Všechny naše příze jsou rozděleny do skupin přízí (od A do F) podle síly a napětí příze – skupina A zahrnuje nejtenčí příze a skupina F ty nejsilnější. Toto vám usnadní hledání alternativních přízí k našim vzorům, pokud byste chtěli přízi vyměnit. Všechny příze stejné skupiny mají podobné napětí příze (hustotu úpletu) a můžete je tak snadno vzájemně nahrazovat. Jednotlivé druhy přízí se nicméně liší složením a vlastnostmi, hotové dílo tak získá na jedinečnosti jak na pohled tak na omak.

Kliknutím zde zobrazíte přehled přízí v jednotlivých skupinách.

V horní části všech našich vzorů najdete odkaz na náš převodník přízí (yarn calculator), což je užitečný nástroj, pokud byste chtěli použít jinou než doporučenou přízi. Vyplněním druhu příze, kterou si přejete vyměnit, množství (ve vaší velikosti) a počtu vláken, vám převodník nabídne vhodné alternativní příze se stejným napětím příze (hustotou úpletu). Dále vám prozradí, kolik alternativní příze budete potřebovat a zda budete muset pracovat s vícero vlákny najednou. Většina klubek má hmotnost 50 g (některá 25 g nebo 100 g).

Pokud je vzor vypracován ve vícero barvách najednou, bude nutné každou barvu vypočítat samostatně. Stejně tak, pokud je vzor vypracován s několika vlákny různých přízí (například 1 vlákno alpaky a 1 vlákno Kid-Silk), budete muset najít alternativy jednotlivě, tedy pro každou zvlášť.

Kliknutím zde zobrazíte náš převodník přízí

Protože různé příze mají různé vlastnosti a textury, rozhodli jsme se původní přízi v našich vzorech zachovat. Můžete však snadno najít dostupné alternativy mezi našimi ostatními druhy přízí pomocí našeho převodníku nebo si jednoduše vybrat přízi ze stejné skupiny přízí.

Je možné, že někteří prodejci mají přízi stále na skladě, nebo že někdo má doma pár klubek, pro která by rád našel vzory.

Převodník přízí vám nabídne jak alternativní přízi, tak i její požadované množství.

Pokud si nejste jistí jakou velikost vypracovat, můžete například změřit oděv, který již vlastníte a jehož velikost se vám líbí. Následně si zvolte velikost porovnáním těchto mír s těmi v tabulce velikostí vybraného vzoru.

Tabulku velikostí najdete ve spodní části vzoru.

Viz lekce DROPS: Jak číst tabulku velikostí

Velikost jehlic uvedená ve vzoru slouží pouze jako vodítko, důležité je dodržet napětí příze (hustotu úpletu). A protože napětí příze je velmi individuální, budete muset upravit velikost jehlic tak, abyste zajistili stejné napětí jaké je uvedené ve vzoru – možná budete muset přizpůsobit sílu jehlic o 1 či dokonce 2 velikosti abyste dosáhli správného napětí. Za tímto účelem vám doporučujeme vypracovat zkušební vzorky.

Pokud byste pracovali s jiným napětím příze než je uvedeno, rozměry hotového oděvu se mohou od rozměrů uvedených na náčrtu lišit.

Viz lekce DROPS: Jak změřit napětí příze/ zkušební vzorek

Viz video DROPS: Jak vypracovat zkušební vzorek

Práce s oděvem shora dolů poskytuje větší flexibilitu a prostor pro individuální úpravy. Například je snazší si oděv v průběhu práce vyzkoušet a také upravit délku sedla a průramků.

Návody vše pečlivě vysvětlují krok za krokem, ve správném pořadí. Schémata jsou přizpůsobena směru pletení a vypracována jako obvykle.

Schéma zobrazuje všechny řady/ kruhové řady, a každé oko jak se jeví při pohledu z lícové strany. Čte se zdola nahoru, zprava doleva. 1 čtvereček = 1 oko.

Při práci v řadách (tam a zpět) je každá lichá řada řadou lícovou a každá sudá řada je řadou rubovou. Při práci v rubových řadách je nutné vypracovávat schéma obráceně: zleva doprava, hladká oka pleteme obrace, oka pletená obrace vypleteme hladce atd.

Při práci v kruhových řadách je každá řada řadou lícovou a schéma je tedy ve všech řadách vypracováno zprava doleva.

Viz lekce DROPS: Jak číst schémata u pletení

Schéma zobrazuje všechny řady/ kruhové řady, a každé oko jak se jeví při pohledu z lícové strany. Vypracovává se zdola nahoru, zprava doleva.

Při práci v řadách (tam a zpět) je každá lichá řada řadou lícovou a každá sudá řada je řadou rubovou. Při práci v rubových řadách je nutné vypracovávat schéma obráceně: zleva doprava.

Při práci v kruhových řadách je každá řada řadou lícovou a schéma je tedy ve všech řadách vypracováno zprava doleva.

Při práci s kruhovým schématem začínáme uprostřed a postupujeme směrem proti směru hodinových ručiček, řadu po řadě.

Řady obvykle začínají daným počtem řetízkových ok (ekvivalentní výšce následujícího oka), což bude buď znázorněno ve schématu nebo vysvětleno ve vzoru.

Viz lekce DROPS: Jak číst schémata u háčkování

Pokyny pro práci s vícero schématy zároveň ve stejné řadě/kruhové řadě budou často popsány takto: „háčkujeme vzor A.1, A.2, A.3 celkem 0-0-2-3-4x". To znamená, že A.1 vypracujete jednou, následně A.2 vypracujete jednou a A.3 opakujete (na šířku) tolikrát, kolikrát je pro vaši velikost stanoveno – v tomto případě takto: S = 0 krát, M = 0 krát, L=2 krát, XL= 3 krát a XXL = 4 krát.

Se schématy se pracuje jako obvykle: začněte první řadou v A.1, poté vypracujte první řadu v A.2 atd.

Viz lekce DROPS: Jak číst schémata u pletení

Viz lekci DROPS: Jak číst schémata u háčkování

Celková šířka oděvu (od zápěstí k zápěstí) bude u větších velikostí větší, přestože rukávy jsou kratší. Větší velikosti mají delší průramky a širší náramenice, aby dobře seděly pro všechny velikostech.

Rozměry na náčrtu/ schématu poskytují informace k celkové délce oděvu. Pokud se jedná o svetr nebo kabátek, délka se měří od nejvyššího bodu na náramenici nejblíže výstřihu směrem dolů ke spodní části oděvu. NENÍ měřeno od vrcholu ramene. Stejně se měří i délka sedla, od nejvyššího bodu náramenice dolů k místu, kde se sedlo dělí na trup a rukávy.

U kabátků, pokud není výslovně uvedeno jinak, se nikdy neměří délka na vnější straně légy. Vždy měřte délku na vnitřní straně.

Viz lekce DROPS: Jak číst schéma

Schémata se často opakují dokola nebo na výšku. 1 opakování na schématu tak, jak se jeví ve vzoru. Pokud je uvedeno vypracujte 5 opakování A.1 v řadě, pak vypracujete A.1 celkem 5 krát po sobě/ vedle sebe v jedné řadě. Pokud je uvedeno vypracujte 2 opakování A.1 svisle/ na výšku, vypracujte celé schéma jednou, následně začněte znovu od počátku následující řady a vypracujte celé schéma ještě jednou.

Řetízková oka jsou o něco užší než sloupky. Abyste předešli příliš staženým okům nahozeného okraje, jednoduše uháčkujte více ok řetízku. Počet ok bude v následující řádě upraven tak, aby odpovídal vzoru a náčrtu.

Pružný lem se oproti například lícovému žerzeji jeví mnohem staženější. Přidáním ok před vypracováním lemu se vyhnete viditelnému rozdílu v šířce přechodu mezi pružným lemem a zbytkem trupu.

Je snadné uzavřít lem příliš pevně. Nahazováním ok při uzavírání lemu (a současným uzavíráním těchto nahození) předejdete příliš utaženému okraji.

Viz video DROPS: Jak uzavřít pomocí nahození (yo)

Pro dosažení rovnoměrného přidání (nebo ujmutí) můžete přidat např.: každou 3. a 4. řadu střídavě takto: vypracujte 2 řady a přidejte v 3. řadě, vypracujte 3 řady a přidejte ve 4. Takto opakujte až po poslední přidávání..

Viz lekce DROPS: Přidávání či ujímání 1 oka střídavě v každé 3. a 4. řadě

Pokud dáváte přednost práci v kruhových řadách namísto v řadách (tam a zpět), můžete samozřejmě vzor přizpůsobit a to tak, že přidáte můstky doprostřed přední části (obvykle 5 ok). Dále pak postupujete podle pokynů. Kde byste normálně otočili práci a pracovali z rubové strany, jednoduše pokračujete dál přes můstek v kruhových řadách. Nakonec kabátek rozstřihnete, naberete stehy pro vypracování légy a zakryjete rozstřižené okraje.

Viz video DROPS: Jak uplést a rozstřihnout můstek

Pokud dáváte přednost práci v řadách (tam a zpět) namísto v kruhových řadách, můžete samozřejmě vzor přizpůsobit a to tak, že jednotlivé díly vypracujete samostatně a na konci je sešijete dohromady. Rozdělte počet ok trupu na polovinu, přidejte na každé straně 1 krajové oko (pro sešití) a vypracujte přední a zadní díl odděleně.

Viz lekce DROPS: Mohu vzor na kruhových jehlicích přizpůsobit rovným jehlicím?

Aby se zachovaly správné proporce, opakování vzoru se může v různých velikostech mírně lišit. Pokud nepracujete se stejnou velikostí v jaké je i oděv na fotografii, může se ten váš mírně lišit. Vzor byl pečlivě navržen a upraven tak, aby celkový dojem z oděvu zůstal stejný ve všech velikostech.

Dodržujte proto pokyny a schémata pro vaši velikost!

Pokud jste našli vzor, který se vám líbí a který je k dispozici v dámské velikosti, není příliš těžké jej přizpůsobit velikosti pánské. Největší rozdíl bude v délce rukávů a trupu. Začněte pracovat na dámské velikosti o které si myslíte, že by seděla přes hrudník. Dodatečná délka bude vypracována těsně před uzavřením pro průramky. Pokud je vzor vypracován shora dolů, můžete přidat délku hned za průramky nebo před prvním ujmutím na rukávu.

Pokud jde o dodatečné množství příze, bude záležet na přidané délce, ale je lepší mít více klubek než-li méně.

Všechny příze mají přebytečná vlákna (z výroby), která mohou žmolkovat či odpadat. Česané příze (tj. chlupatější příze) mají více těchto volných, nadbytečných vláken, což způsobuje větší línání.

Línání také závisí na tom, co nosíme pod nebo přes oděv a zda to táhne vlákna příze. Není proto možné zaručit, že nedojde k žádnému línání

Níže je několik tipů, jak dosáhnout nejlepších výsledků při práci s chlupatější přízí:

1. Když je oděv hotový (než ho vyperete), silně s ním protřepejte, aby se volnější chloupky uvolnily. POZNÁMKA: NEPOUŽÍVEJTE čistící váleček na textil, kartáč ani jinou metodu, která tahá za přízi.

2. Oděv vložte do plastového sáčku a vložte jej do mrazáku – nízká teplota způsobí, že se vlákna k sobě méně přichytí a přebytečná vlákna se snadněji odloučí.

3. Ponechte několik hodin v mrazáku, než jej vyjmete a znovu protřepete.

4. Oděv perte podle pokynů na štítku příze.

Žmolkování je přirozený proces, ke kterému dochází i u těch nejexkluzivnějších vláken. Je to přirozená známka opotřebení, kterému jde jen těžko předejít. Opotřebení je nejviditelnější v místech s vysokým třením, jako je podpaží či lemy.

Váš oděv může vypadat opět jako nový, když žmolky odstraníte pomocí kartáče na šaty nebo speciálního strojku - odžmolkovače.

Pořád se nemůžete dobrat odpovědi, kterou hledáte? Pak posuňte stránku dolů a napište nám svůj dotaz, naši specialisté se vám pokusí poradit. Obvykle to zvládneme během 5 až 10 pracovních dnů..
Mezitím si můžete pročíst otázky a odpovědi, které k tomuto modelu položili ostatní, nebo navštívit skupinu DROPS Workshop na Facebooku, kde vám může poradit některá spřízněná duše!

Mohly by se vám líbit...

Přidejte komentář k návodu DROPS 113-19

Rádi bychom věděli, co si o tomto modelu myslíte!

Pokud se chcete na něco zeptat, dbejte prosím na to, abyste ve formuláři níže vybrali správnou kategorii - díky tomu se dříve dozvíte, co potřebujete vědět. Povinná pole jsou označena *.

Komentáře / Otázky (21)

country flag Maria wrote:

Jag har 21 maskor på provlappen. och det överstämmer med mönstret. Jag har prövat att sticka i 3 olika storlekar men ändå är den för stor i storleken. Dottern är snart 12 år och mönstret för 7 år är för stor.

06.06.2023 - 22:33

country flag Yves Hanssens wrote:

Bonjour, Pourrais je avoir des patrons pour fille2/3 ans . Manteau , blouses à manches courtes et robes qui se tricotent avec des aiguilles droites. Beaucoup de vos modèles sont en aiguilles circulaires! Je suis débutante! Merci Martine de Belgique

20.01.2023 - 17:55

DROPS Design answered:

Bonjour Mr Hanssens, retrouvez tous nos modèles en taille 2 ans ici dans la catégorie "layette" et dans la catégorie "enfant". Cette leçon pourra vous aider avec les aiguilles circulaires. Bon tricot!

23.01.2023 - 08:31

country flag Véronique wrote:

Bonjour, je suis occupée de tricoter ce modèle, et je me demandais si c'est normal que pour la taille 9/10 ans il faut augmenter 3 fois1 M (3) et 3 fois 2 m (6) = 9 mailles pour le manches? c'est pas trop peu? un grand merci pour votre réponse

16.08.2021 - 17:06

DROPS Design answered:

Bonjour Véronique, non c'est effectivement juste ainsi en taille 9/10 ans, vous tricoterez après une bordure de manches de 3 cm en relevant les mailles du devant et du dos. Bon tricot!

17.08.2021 - 09:49

country flag Martine Plainevaux wrote:

Bonjour Je ne trouve pas les explications des manches comme sur le modele. Ici uniquement les augmentations des manches ?? Pourriez-vous m'expliquer, svp merci

21.02.2020 - 11:40

DROPS Design answered:

Bonjour Mme Plainevaux, les mailles des manches sont montées à la fin de chaque rang de chaque côté, soit: 5-3-1-1 fois 1 m, 1-3-4-5 fois 2 m et 0-0-1-1 fois 3 m soit 7-9-12-14 mailles de chaque côté pour chacune des manches. On fait ensuite la bordure côtes en relevant les mailles le long des manches. Bon tricot!

21.02.2020 - 13:17

country flag Yvonne wrote:

Kan ik model ook met lang mouw maken, en hoe?

11.12.2017 - 09:59

DROPS Design answered:

Hallo Yvonne, Dat zou kunnen door extra steken op te zetten voor de aangebreide mouwen. In het patroon staat dat je een aantal keren (afhankelijk van je maat) 1 steek opzet, een aantal keren 2 steken en een aantal keren 3 steken op beide kanten van beide panden. Na die drie steken doe je nog een aantal steken 21 steken per 10 cm extra mouwlengte (althans als je proeflapje klopt). Omdat je daardoor wel erg veel steken op de naald hebt, raad ik je aan om met een lange rondbreinaald heen en weer te breien.

13.12.2017 - 18:16

country flag Rita wrote:

Buon giorno, Invece di tenere in sospeso le maglie per lo scollo le ho chiuse. Volevo sapere se va bene riprenderle tutte da chiuse oppure devo ricomincire? Grazie Rita

02.05.2016 - 19:49

DROPS Design answered:

Buonasera Rita, dal momento che vengono riprese anche le altre maglie potrebbe provare a riprenderle e vedere se le piace l'effetto finale, per queste m si assicuri di riprendere 1 m in ogni m. Buon lavoro!

02.05.2016 - 20:09

country flag Vibeke Von Oldenburg wrote:

Findes opskriften i en str. 5/6 år? Eller kan jeg selv strikke den mindre?

04.04.2016 - 08:19

DROPS Design answered:

Hej Vibeke, Nej denne opskrift findes ikke mindre, men du finder blusens mål nederst i opskriften, så du kan rimelig let eventuelt strikke den lidt kortere. God fornøjelse!

05.04.2016 - 11:19

country flag Elke Doris Schmidt wrote:

Hallo! Kann ich dieses Modell auch mit drops Alpaka Wolle stricken?

18.11.2015 - 16:01

DROPS Design answered:

DROPS Alpaca eignet sich bei diesem Modell nicht so gut, denn es gehört in eine andere Garngruppe (Gruppe A) als das Originalgarn Muskat (Gruppe B). Sie können als Alternative ein Garn der Gruppe B wählen, hier würde sich Lima empfehlen, wenn Sie gerne Alpaka verstricken möchten, Lima hat einen Alpaka-Anteil von 35% und ist schön weich. Da die Lauflänge von Lima und Muskat identisch ist, können Sie die Garnmenge einfach übernehmen.

18.11.2015 - 17:33

Helene wrote:

Bonjour c'est encore moi avec une autre erreur pour la grandeur 9/10 95 m de départ 10 dimunutions donne 85 et plus loin pour les augmentations de la manche 18 m total donne 103 m

22.09.2012 - 22:36

DROPS Design answered:

Bonjour Hélène, le nombre de mailles a été corrigé, il faut en monter 92 en taille 9/10 ans. Merci, bon tricot !

24.09.2012 - 09:05

Helene wrote:

Désolé c'est le 1er modèle qui me cause tant de problème habituellement je n'ai aucune difficulté avec vos modèles qui sont en passant superbe. Merci pour les réponses

19.09.2012 - 05:33

DROPS Design answered:

Pas de soucis Hélène, et n'hésitez pas si vous avez d'autres questions. Bon tricot !

19.09.2012 - 09:19