DROPS Air
DROPS Air
65% alpaka, 28% polyamid, 7% vlna
od 138.00 Kč /50g
Přízi na tento model můžete mít už za 138.00Kč.

Cenu za klubka počítáme podle spotřeby při výrobě modelu v nejmenší velikosti a nejlevnější variantě příze. Rádi byste ještě lepší cenu? Třeba ji najdete mezi DROPS Deals!

DROPS SS24
DROPS 242-34
DROPS design: model ai-448
Skupina přízí C
-------------------------------------------------------

VELIKOST:
Výška (v cípu): asi 13-14 cm.
Šířka (u horního okraje): asi 80 cm.

MATERIÁL:
DROPS AIR firmy Garnstudio (spadá do skupiny přízí C)
50 g barva č. 12, mech

DROPS HÁČEK č.5.

ZKUŠEBNÍ VZOREK:
14 dlouhých sloupků na šířku a 8,5 řad na výšku = 10 x 10 cm.
POZN.: Uvedená síla háčku je pouze orientační. Máte-li ve svém zkušebním vzorku více ok na 10 cm, použijte háček silnější. Pokud máte naopak méně ok na 10 cm, použijte háček slabší.

-------------------------------------------------------

Náhradní příze – Podívejte se, jak změnit přízi
Skupina přízí A až F – Neměňte návod, změňte přízi
Spotřeba příze při použití náhradní příze – Využijte náš převodník

-------------------------------------------------------

DROPS Air
DROPS Air
65% alpaka, 28% polyamid, 7% vlna
od 138.00 Kč /50g
Přízi na tento model můžete mít už za 138.00Kč.

Cenu za klubka počítáme podle spotřeby při výrobě modelu v nejmenší velikosti a nejlevnější variantě příze. Rádi byste ještě lepší cenu? Třeba ji najdete mezi DROPS Deals!

Návod

-------------------------------------------------------

VYSVĚTLIVKY K NÁVODU:

-------------------------------------------------------

ŘETÍZKOVÉ OKO:
Pokud háčkujeme blízko hlavičky háčku, mohou být řetízková oka moc stažená; 1 řetízkové oko by mělo být stejně dlouhé, jako je 1 dlouhý sloupek široký.

INFO:
Na začátku každé řady uháčkujeme 3 řetízková oka, tato oka nahrazuji první dlouhý sloupek. Na konci následující řady háčkujeme kolem těchto 3 řetízkových ok.

TIP - UJÍMÁNÍ:
Do následujícího dlouhého sloupku uháčkujeme 1 dlouhý sloupek, ale nedokončíme jej (= 2 smyčky na háčku), kolem řetízkových ok z předchozí řady uháčkujeme 1 krátký sloupek, ale nedokončíme jej (= 3 smyčky na háčku); nabereme přízi a protáhneme ji všemi 3 smyčkami na háčku (= ujmuli jsme 1 sloupek).

-------------------------------------------------------

POPIS PRÁCE:

-------------------------------------------------------

ŠÁTEK - JAK BUDEME POSTUPOVAT:
Háčkujeme dlouhými sloupky kolmo, napříč.

ŠÁTEK
Háčkem č.5 a přízí DROPS Air háčkujeme takto:
1. ŘADA (rubová): Uháčkujeme 4 ŘETÍZKOVÁ OKA – viz popis výše, pak do prvního řetízkového oka 2 dlouhé sloupky = v řadě máme 3 dlouhé sloupky.
Práci otočíme.
2. ŘADA (lícová): Uháčkujeme 3 řetízková oka - viz INFO, do následujícího dlouhého sloupku 1 dlouhý sloupek, kolem 3 řetízkových ok z předchozí řady uháčkujeme 2 dlouhé sloupky = v řadě máme 4 dlouhé sloupky.
Práci otočíme.
3. ŘADA (rubová): Uháčkujeme 3 řetízková oka, do každého z následujících 2 dlouhých sloupků po 1 dlouhém sloupku, kolem řetízkových ok z předchozí řady 1 dlouhý sloupek. V této řadě jsme nepřidali žádná oka.
Práci otočíme.
4. ŘADA (lícová): Uháčkujeme 3 řetízková oka, do každého z následujících 2 dlouhých sloupků po 1 dlouhém sloupku, pak kolem řetízkových ok z předchozí řady 2 dlouhé sloupky = v řadě máme 5 dlouhých sloupků.
Práci otočíme.
5. ŘADA (rubová): Uháčkujeme 3 řetízková oka, do každého z následujících 3 dlouhých sloupků po 1 dlouhém sloupku, pak kolem řetízkových ok z předchozí řady 1 dlouhý sloupek. V této řadě jsme nepřidali žádná oka.
Práci otočíme.
6. ŘADA (lícová): Uháčkujeme 3 řetízková oka, pak po 1 dlouhém sloupku do každého dlouhého sloupku až k řetízkovým okům z předchozí řady, kolem těchto řetízkových ok 2 dlouhé sloupky. Přidali jsme 1 dlouhý sloupek.
Práci otočíme.
7. ŘADA (rubová): Uháčkujeme 3 řetízková oka, pak po 1 dlouhém sloupku do každého dlouhého sloupku až k řetízkovým okům z předchozí řady, kolem těchto řetízkových ok 1 dlouhý sloupek. V této řadě jsme nepřidali žádná oka. Práci otočíme.
6. a 7. řadu stále opakujeme až do chvíle, kdy máme 19 dlouhých sloupků - končíme rubovou řadou. Díl teď měří asi 13-14 cm na šířku a 38 cm na výšku. Pokračujeme v tomto rozvržení, ale už BEZ přidávání.
8. ŘADA (lícová): Uháčkujeme 3 řetízková oka, pak po 1 dlouhém sloupku do každého dlouhého sloupku až k řetízkovým okům z předchozí řady, kolem těchto řetízkových ok uháčkujeme 1 dlouhý sloupek.
Práci otočíme. Pak háčkujeme 8. řadu na lícové i rubové straně, celkem 4x (asi 3,5 cm výšky) - končíme rubovou řadou.
Teď budeme ujímat takto:
9. ŘADA (lícová): Uháčkujeme 3 řetízková oka, pak do každého dlouhého sloupku po 1 dlouhém sloupku až po poslední 1 dlouhý sloupek a 3 řetízková oka - viz TIP - UJÍMÁNÍ - ujmeme 1 oko.
Práci otočíme.
10. ŘADA (rubová): Uháčkujeme 3 řetízková oka, pak po 1 dlouhém sloupku do každého dlouhého sloupku až k řetízkovým okům z předchozí řady, kolem těchto řetízkových ok uháčkujeme 1 dlouhý sloupek.
Práci otočíme.
9. a 10. řadu stále opakujeme až do chvíle, kdy máme v řadě 3 dlouhé sloupky.
Díl teď měří asi 80 cm - přízi odstřihneme a konce zapošijeme.
Chcete se na něco zeptat? Projděte si seznam nejčastějších otázek (FAQ).

Napětí příze (hustota úpletu) určuje konečné míry vaší práce a obvykle se měří na vzorku 10 x 10 cm. Spočítáme takto: počet ok na šířku x počet řad na výšku - např.: 19 ok x 26 řad = 10 x 10 cm.

Napětí příze je velmi individuální; někteří lidé pletou/ háčkují volně, zatímco jiní značně utahují. Napětí příze přizpůsobíte změnou velikosti jehlic, proto doporučenou velikost jehlic berte pouze jako vodítko! Je důležité, abyste zajistili, že VAŠE napětí příze odpovídá napětí uvedenému ve vzoru. Pokud budete pracovat s jiným napětím příze než je uvedeno ve vzoru, vaše spotřeba příze a konečné rozměry vaší práce se budou lišit.

Napětí příze také určuje, které příze je možné vzájemně zaměňovat. Pokud dosáhnete stejného napětí příze, můžete snadno zaměnit jednu přízi za druhou.

Viz lekce DROPS: Jak změřit napětí příze/ zkušební vzorek

Viz video DROPS: Jak vypracovat zkušební vzorek napětí příze

Požadované množství příze je uvedeno v gramech, např.: 450 g. Pro výpočet potřebného množství klubek musíte nejdříve vědět, kolik gramů je v 1 klubku (25 g, 50 g nebo 100 g). Tyto informace jsou dostupné po kliknutí na jednotlivé druhy přízí na našich stránkách. Vydělte požadované množství množstvím každého klubka. Pokud má například klubko 50 g (nejběžnější množství), výpočet bude následující: 450 / 50 = 9 klubek.

Při záměně jedné příze za druhou je důležité, aby napětí příze (hustota úpletu) při pletení/ háčkování zůstala stejná. To proto, aby rozměry hotového oděvu odpovídaly poskytnutému náčrtu. Stejného napětí příze je snazší dosáhnout pomocí přízí ze stejné skupiny. Je také možné pracovat s vícero vlákny tenčí příze najednou, a tak dosáhnout stejného napětí jako při práci se silnější přízí. Vyzkoušejte náš převodník přízí. Doporučujeme vám si vždy vypracovat zkušební vzorek (swatch).

POZNÁMKA: při záměně přízí se může oděv výrazně lišit od oděvu na fotografii, to díky rozdílným vlastnostem a složení každé příze.

Viz lekce DROPS: Mohu použít jinou přízi než je uvedena ve vzoru?

Všechny naše příze jsou rozděleny do skupin přízí (od A do F) podle síly a napětí příze – skupina A zahrnuje nejtenčí příze a skupina F ty nejsilnější. Toto vám usnadní hledání alternativních přízí k našim vzorům, pokud byste chtěli přízi vyměnit. Všechny příze stejné skupiny mají podobné napětí příze (hustotu úpletu) a můžete je tak snadno vzájemně nahrazovat. Jednotlivé druhy přízí se nicméně liší složením a vlastnostmi, hotové dílo tak získá na jedinečnosti jak na pohled tak na omak.

Kliknutím zde zobrazíte přehled přízí v jednotlivých skupinách.

V horní části všech našich vzorů najdete odkaz na náš převodník přízí (yarn calculator), což je užitečný nástroj, pokud byste chtěli použít jinou než doporučenou přízi. Vyplněním druhu příze, kterou si přejete vyměnit, množství (ve vaší velikosti) a počtu vláken, vám převodník nabídne vhodné alternativní příze se stejným napětím příze (hustotou úpletu). Dále vám prozradí, kolik alternativní příze budete potřebovat a zda budete muset pracovat s vícero vlákny najednou. Většina klubek má hmotnost 50 g (některá 25 g nebo 100 g).

Pokud je vzor vypracován ve vícero barvách najednou, bude nutné každou barvu vypočítat samostatně. Stejně tak, pokud je vzor vypracován s několika vlákny různých přízí (například 1 vlákno alpaky a 1 vlákno Kid-Silk), budete muset najít alternativy jednotlivě, tedy pro každou zvlášť.

Kliknutím zde zobrazíte náš převodník přízí

Protože různé příze mají různé vlastnosti a textury, rozhodli jsme se původní přízi v našich vzorech zachovat. Můžete však snadno najít dostupné alternativy mezi našimi ostatními druhy přízí pomocí našeho převodníku nebo si jednoduše vybrat přízi ze stejné skupiny přízí.

Je možné, že někteří prodejci mají přízi stále na skladě, nebo že někdo má doma pár klubek, pro která by rád našel vzory.

Převodník přízí vám nabídne jak alternativní přízi, tak i její požadované množství.

Pokud si nejste jistí jakou velikost vypracovat, můžete například změřit oděv, který již vlastníte a jehož velikost se vám líbí. Následně si zvolte velikost porovnáním těchto mír s těmi v tabulce velikostí vybraného vzoru.

Tabulku velikostí najdete ve spodní části vzoru.

Viz lekce DROPS: Jak číst tabulku velikostí

Velikost jehlic uvedená ve vzoru slouží pouze jako vodítko, důležité je dodržet napětí příze (hustotu úpletu). A protože napětí příze je velmi individuální, budete muset upravit velikost jehlic tak, abyste zajistili stejné napětí jaké je uvedené ve vzoru – možná budete muset přizpůsobit sílu jehlic o 1 či dokonce 2 velikosti abyste dosáhli správného napětí. Za tímto účelem vám doporučujeme vypracovat zkušební vzorky.

Pokud byste pracovali s jiným napětím příze než je uvedeno, rozměry hotového oděvu se mohou od rozměrů uvedených na náčrtu lišit.

Viz lekce DROPS: Jak změřit napětí příze/ zkušební vzorek

Viz video DROPS: Jak vypracovat zkušební vzorek

Práce s oděvem shora dolů poskytuje větší flexibilitu a prostor pro individuální úpravy. Například je snazší si oděv v průběhu práce vyzkoušet a také upravit délku sedla a průramků.

Návody vše pečlivě vysvětlují krok za krokem, ve správném pořadí. Schémata jsou přizpůsobena směru pletení a vypracována jako obvykle.

Schéma zobrazuje všechny řady/ kruhové řady, a každé oko jak se jeví při pohledu z lícové strany. Čte se zdola nahoru, zprava doleva. 1 čtvereček = 1 oko.

Při práci v řadách (tam a zpět) je každá lichá řada řadou lícovou a každá sudá řada je řadou rubovou. Při práci v rubových řadách je nutné vypracovávat schéma obráceně: zleva doprava, hladká oka pleteme obrace, oka pletená obrace vypleteme hladce atd.

Při práci v kruhových řadách je každá řada řadou lícovou a schéma je tedy ve všech řadách vypracováno zprava doleva.

Viz lekce DROPS: Jak číst schémata u pletení

Schéma zobrazuje všechny řady/ kruhové řady, a každé oko jak se jeví při pohledu z lícové strany. Vypracovává se zdola nahoru, zprava doleva.

Při práci v řadách (tam a zpět) je každá lichá řada řadou lícovou a každá sudá řada je řadou rubovou. Při práci v rubových řadách je nutné vypracovávat schéma obráceně: zleva doprava.

Při práci v kruhových řadách je každá řada řadou lícovou a schéma je tedy ve všech řadách vypracováno zprava doleva.

Při práci s kruhovým schématem začínáme uprostřed a postupujeme směrem proti směru hodinových ručiček, řadu po řadě.

Řady obvykle začínají daným počtem řetízkových ok (ekvivalentní výšce následujícího oka), což bude buď znázorněno ve schématu nebo vysvětleno ve vzoru.

Viz lekce DROPS: Jak číst schémata u háčkování

Pokyny pro práci s vícero schématy zároveň ve stejné řadě/kruhové řadě budou často popsány takto: „háčkujeme vzor A.1, A.2, A.3 celkem 0-0-2-3-4x". To znamená, že A.1 vypracujete jednou, následně A.2 vypracujete jednou a A.3 opakujete (na šířku) tolikrát, kolikrát je pro vaši velikost stanoveno – v tomto případě takto: S = 0 krát, M = 0 krát, L=2 krát, XL= 3 krát a XXL = 4 krát.

Se schématy se pracuje jako obvykle: začněte první řadou v A.1, poté vypracujte první řadu v A.2 atd.

Viz lekce DROPS: Jak číst schémata u pletení

Viz lekci DROPS: Jak číst schémata u háčkování

Celková šířka oděvu (od zápěstí k zápěstí) bude u větších velikostí větší, přestože rukávy jsou kratší. Větší velikosti mají delší průramky a širší náramenice, aby dobře seděly pro všechny velikostech.

Rozměry na náčrtu/ schématu poskytují informace k celkové délce oděvu. Pokud se jedná o svetr nebo kabátek, délka se měří od nejvyššího bodu na náramenici nejblíže výstřihu směrem dolů ke spodní části oděvu. NENÍ měřeno od vrcholu ramene. Stejně se měří i délka sedla, od nejvyššího bodu náramenice dolů k místu, kde se sedlo dělí na trup a rukávy.

U kabátků, pokud není výslovně uvedeno jinak, se nikdy neměří délka na vnější straně légy. Vždy měřte délku na vnitřní straně.

Viz lekce DROPS: Jak číst schéma

Schémata se často opakují dokola nebo na výšku. 1 opakování na schématu tak, jak se jeví ve vzoru. Pokud je uvedeno vypracujte 5 opakování A.1 v řadě, pak vypracujete A.1 celkem 5 krát po sobě/ vedle sebe v jedné řadě. Pokud je uvedeno vypracujte 2 opakování A.1 svisle/ na výšku, vypracujte celé schéma jednou, následně začněte znovu od počátku následující řady a vypracujte celé schéma ještě jednou.

Řetízková oka jsou o něco užší než sloupky. Abyste předešli příliš staženým okům nahozeného okraje, jednoduše uháčkujte více ok řetízku. Počet ok bude v následující řádě upraven tak, aby odpovídal vzoru a náčrtu.

Pružný lem se oproti například lícovému žerzeji jeví mnohem staženější. Přidáním ok před vypracováním lemu se vyhnete viditelnému rozdílu v šířce přechodu mezi pružným lemem a zbytkem trupu.

Je snadné uzavřít lem příliš pevně. Nahazováním ok při uzavírání lemu (a současným uzavíráním těchto nahození) předejdete příliš utaženému okraji.

Viz video DROPS: Jak uzavřít pomocí nahození (yo)

Pro dosažení rovnoměrného přidání (nebo ujmutí) můžete přidat např.: každou 3. a 4. řadu střídavě takto: vypracujte 2 řady a přidejte v 3. řadě, vypracujte 3 řady a přidejte ve 4. Takto opakujte až po poslední přidávání..

Viz lekce DROPS: Přidávání či ujímání 1 oka střídavě v každé 3. a 4. řadě

Pokud dáváte přednost práci v kruhových řadách namísto v řadách (tam a zpět), můžete samozřejmě vzor přizpůsobit a to tak, že přidáte můstky doprostřed přední části (obvykle 5 ok). Dále pak postupujete podle pokynů. Kde byste normálně otočili práci a pracovali z rubové strany, jednoduše pokračujete dál přes můstek v kruhových řadách. Nakonec kabátek rozstřihnete, naberete stehy pro vypracování légy a zakryjete rozstřižené okraje.

Viz video DROPS: Jak uplést a rozstřihnout můstek

Pokud dáváte přednost práci v řadách (tam a zpět) namísto v kruhových řadách, můžete samozřejmě vzor přizpůsobit a to tak, že jednotlivé díly vypracujete samostatně a na konci je sešijete dohromady. Rozdělte počet ok trupu na polovinu, přidejte na každé straně 1 krajové oko (pro sešití) a vypracujte přední a zadní díl odděleně.

Viz lekce DROPS: Mohu vzor na kruhových jehlicích přizpůsobit rovným jehlicím?

Aby se zachovaly správné proporce, opakování vzoru se může v různých velikostech mírně lišit. Pokud nepracujete se stejnou velikostí v jaké je i oděv na fotografii, může se ten váš mírně lišit. Vzor byl pečlivě navržen a upraven tak, aby celkový dojem z oděvu zůstal stejný ve všech velikostech.

Dodržujte proto pokyny a schémata pro vaši velikost!

Pokud jste našli vzor, který se vám líbí a který je k dispozici v dámské velikosti, není příliš těžké jej přizpůsobit velikosti pánské. Největší rozdíl bude v délce rukávů a trupu. Začněte pracovat na dámské velikosti o které si myslíte, že by seděla přes hrudník. Dodatečná délka bude vypracována těsně před uzavřením pro průramky. Pokud je vzor vypracován shora dolů, můžete přidat délku hned za průramky nebo před prvním ujmutím na rukávu.

Pokud jde o dodatečné množství příze, bude záležet na přidané délce, ale je lepší mít více klubek než-li méně.

Všechny příze mají přebytečná vlákna (z výroby), která mohou žmolkovat či odpadat. Česané příze (tj. chlupatější příze) mají více těchto volných, nadbytečných vláken, což způsobuje větší línání.

Línání také závisí na tom, co nosíme pod nebo přes oděv a zda to táhne vlákna příze. Není proto možné zaručit, že nedojde k žádnému línání

Níže je několik tipů, jak dosáhnout nejlepších výsledků při práci s chlupatější přízí:

1. Když je oděv hotový (než ho vyperete), silně s ním protřepejte, aby se volnější chloupky uvolnily. POZNÁMKA: NEPOUŽÍVEJTE čistící váleček na textil, kartáč ani jinou metodu, která tahá za přízi.

2. Oděv vložte do plastového sáčku a vložte jej do mrazáku – nízká teplota způsobí, že se vlákna k sobě méně přichytí a přebytečná vlákna se snadněji odloučí.

3. Ponechte několik hodin v mrazáku, než jej vyjmete a znovu protřepete.

4. Oděv perte podle pokynů na štítku příze.

Žmolkování je přirozený proces, ke kterému dochází i u těch nejexkluzivnějších vláken. Je to přirozená známka opotřebení, kterému jde jen těžko předejít. Opotřebení je nejviditelnější v místech s vysokým třením, jako je podpaží či lemy.

Váš oděv může vypadat opět jako nový, když žmolky odstraníte pomocí kartáče na šaty nebo speciálního strojku - odžmolkovače.

Pořád se nemůžete dobrat odpovědi, kterou hledáte? Pak posuňte stránku dolů a napište nám svůj dotaz, naši specialisté se vám pokusí poradit. Obvykle to zvládneme během 5 až 10 pracovních dnů..
Mezitím si můžete pročíst otázky a odpovědi, které k tomuto modelu položili ostatní, nebo navštívit skupinu DROPS Workshop na Facebooku, kde vám může poradit některá spřízněná duše!

Mohly by se vám líbit...

Přidejte komentář k návodu DROPS 242-34

Rádi bychom věděli, co si o tomto modelu myslíte!

Pokud se chcete na něco zeptat, dbejte prosím na to, abyste ve formuláři níže vybrali správnou kategorii - díky tomu se dříve dozvíte, co potřebujete vědět. Povinná pole jsou označena *.

Komentáře / Otázky (5)

country flag Ginette Savaria napsala:

L’ouvrage 242-34, avez vous un vidéo pour crocheter 2 brides autour des 3 mailles en l’air? Je ne comprends pas la façon. Merci,

12.03.2024 - 16:10

Odpověď DROPS Design :

Bonjour Mme Savaria, pour crocheter autour des mailles en l'air, insérer le crochet dans l'arceau formé par ces 3 mailles en l'air, autrement dit, ne crochetez pas dans la 3ème des mailles en l'air du début du tour précédent. Bon crochet!

13.03.2024 - 07:41

country flag Jasmin napsala:

Hello! To answer Yiqi Huang's question, I only needed about 30 g drops air yarn :)

11.02.2024 - 08:57

country flag Billie napsala:

Terms I do not understand, double crochets around the chain stitches, explain please. pattern is worked sideways? Thanks, love to crochet several crochet patterns

31.01.2024 - 23:14

Odpověď DROPS Design :

Dear Billie, this means you will insert the crochet hook in the 3-chain-space from previous row instead of in the chains themselves. Correct, shawl is worked sideways. Happy crocheting!

01.02.2024 - 08:42

country flag Pernilla napsala:

Vad menar ni med denna mening? "virka 2 stolpar om de 3 luftmaskorna från föregående varv." Vad syftar "virka om" på? Kan inte hitta något i era filmer som klargör detta ej heller på nätet. Den enda film som kan förklara något är "Hur man får raka virkade kanter" Men i den filmer virkar man inte "om" något. I den filmen gör man något helt annat än att virka 3 luftmaskor.

31.01.2024 - 17:47

Odpověď DROPS Design :

Hei Pernilla. Når det står at du skal hekle om de 3 luftmaskene, skal du hekle i "hullet " under disse 3 luftmaskene (det skal ikke hekles i selve 1 av de 3 luftmaskene). Ta en titt på videoen "Hur man virkar I och OM en maska" og tidspunkt 00:39-00:55, så ser du hvordan det hekles om en maske. mvh DROPS Design

09.02.2024 - 11:10

country flag Yiqi Huang napsala:

Hi team! Could you tell me exactly how much yarn is needed? I have about 40g drops air from a previous project, not sure if it’s sufficient for this one. Thanks!

23.10.2023 - 11:30

Odpověď DROPS Design :

Dear Mrs Huang, it's a bit tricky here, you might need a whole ball Air, ie the whole 50 g. Happy crocheting!

24.10.2023 - 08:41