Like it? Share it!
Like it? Share it!
-------------------------------------------------------
Strikkefasthet – Se hvordan og hvorfor du måler her
Alternativt garn – Se hvordan du kan bytte garn her
Garngruppe A til F – Bruk samme oppskrift og bytt garn her
Garnforbruk ved alternativt garn – Bruk vår garnkalkulator her
-------------------------------------------------------
![]() |
DROPS Paris 100% Bomull |
fra 14.95 kr /50g | Bestill | ||||||||
|
|||||||||||
![]() |
Pinner & Heklenåler | Bestill |
![]() |
= rett fra retten, vrang fra vrangen |
![]() |
= vrang fra retten, rett fra vrangen |
Takk for at du velger en oppskrift fra DROPS Design. Vi jobber hardt for å gi ut oppskrifter som er korrekte og enkle å forstå.
Trenger du hjelp med denne oppskriften? Se listen av alternativer nedenfor som kan hjelpe deg med å få ferdig ditt prosjekt - eller hvorfor ikke lære deg noe nytt.
Trenger du hjelp med denne oppskriften? Se listen av alternativer nedenfor som kan hjelpe deg med å få ferdig ditt prosjekt - eller hvorfor ikke lære deg noe nytt.
Alle våre oppskrifter har Instruksjonsvideoer som kan være til hjelp
Disse steg-for-steg leksjonene kan hjelpe deg:
Vi har også steg-for-steg instruksjoner for ulike teknikker som du finner her.
1) Hvorfor er strikkefasthet/heklefasthet viktig?
Strikkefasthet er det som avgjør de endelige målene på arbeidet ditt, og er ofte målt per 10 x 10 cm. Det er angitt slik: antall masker i bredden x antall rader i høyden - for eksempel: 19 masker x 26 rader med glattstrikk = 10 x 10 cm.
Strikkefasthet er veldig individuelt; noen strikker løst og andre strikker stramt. Du justerer strikkefastheten din med pinnestørrelsen, det er derfor den oppgitte pinnestørrelsen kun er veiledende! Du må selv justere dette opp eller ned slik at DIN strikkefasthet stemmer overens med strikkefastheten i oppskriften. Om du strikker med en annen strikkefasthet en angitt vil du få et annet garnforbruk, og andre mål på arbeidet ditt enn det som står i oppskriften..
Strikkefasthet er også det som avgjør hvilke garn som kan byttes med hverandre: så lenge du oppnår den samme strikkefastheten kan du helt fint bytte garn.
Se DROPS leksjon: Slik måler du strikkefastheten
Se DROPS video: Hvordan sjekke strikkefasthet / lage prøvelapp
Alle våre garn er sortert i garngrupper fra A-F etter tykkelse og strikke/heklefasthet – A er de tynneste garnene, og F er de tykkeste. På den måten er det lettere for deg å finne garnalternativer til hver oppskrift, skulle du ønske det. Alle garn i samme garngruppe har samme strikkefasthet og kan med letthet byttes med hverandre. Når det er sagt er det lurt å bemerke at forskjellige garn har ulike egenskaper og tekstur som kan gi det ferdige arbeidet et unikt utseende.
3) Kan jeg bruke et annet garn enn det som står i oppskriften?
Det som er viktig når man bytter til et andet garn er at strikkefastheten blir overholdt. Så lenge du oppnår den samme strikkefastheten, får du samme mål som står i målskissen. Det er lettere å oppnå den samme strikkefastheten med garn fra samme garngruppe. Du kan også bruke flere tråder av et tynnere garn, for å oppnå samme strikkefasthet som med et tykkere garn. Her kan du prøve vår garnkalkulator. Vi anbefaler at du alltid strikker en prøvelapp.
Vær OBS på: at ved bytte av garn kan plagget få et annet utseende enn på bildet da ulike garn ofte har forskjellige strukturer og egenskaper.
Se DROPS leksjon: Kan jeg bruke et annet garn enn hva som er angitt i oppskriften?
4) Hvordan bruker jeg garnkalkulatoren?
Øverst på hver oppskrift ligger en link til garnkalkulatoren vår, denne kan hjelpe deg om du ønsker å bytte garn. Ved å fylle inn det garnet du ønsker å bytte bort, i tillegg til garnmengden i din størrelse og antall tråder det strikkes med vil garnkalkulatoren finne gode alternativer, med samme strikkefasthet. Det vil i tillegg opplyses om hvor mange gram du trenger i den nye kvaliteten, og eventuelt om du må strikke med flere tråder. De fleste nøster kommer i 50g (enkelte kommer i 25g eller 100g).
Om du har et plagg som strikkes med ulike farger må hver farge konverteres for seg. Om det strikkes med flere tråder av ulike garn, for eksempel 1 tråd Kid Silk og 1 tråd Alpaca, må du fylle dem inn hver for seg slik at du får opp alternativer for hver av dem.
5) Hvorfor får jeg feil strikkefasthet med anbefalt pinnestørrelse?
Pinnestørrrelsen som står oppgitt i oppskriften er kun veiledende, det som er viktig er at den angitte strikkefastheten blir overholdt. Siden strikkefasthet er veldig individuelt, må du selv justere pinnestørrelsen slik at DIN strikkefasthet stemmer overens med det som står i oppskriften – kanskje må du avvike 1 eller 2 størrelser fra det som står i oppskriften, og det er helt greit. . Vi anbefaler at du strikker prøvelapper.
Om du har feil strikkefasthet risikerer du at målene på plagget ikke stemmer overens med målene på målskissen.
Se DROPS leksjon: Slik måler du strikkefastheten
Se DROPS video: Hvordan sjekke strikkefasthet / lage prøvelapp
6) Hvorfor er oppskriften skrevet ovenfra og ned?
Å strikke ovenfra og ned gir strikkeren mer fleksibilitet til å tilpasse underveis. Det er for eksempel enklere å prøve plagget på underveis, samt å tilpasse lengden etter ønskede mål.
Oppskriften er nøye forklart i den rekkefølge det strikkes/hekles i. Inneholder oppskriften diagrammer er disse i strikkeretningen og leses på vanlig måte.
7) Hvorfor er ermene kortere i større størrelser?
I de større størrelsene vil den totale overvidden fra ermtipp til ermtipp fortsatt være større enn i de mindre størrelsene, selvom selve ermet er litt kortere. De større størrelsene har høyere ermkuppel og i tillegg har de en bredere skuldervidde. På denne måten blir det god passform i alle størrelser.
Diagrammer gjentas ofte enten i høyden eller på omgangen (i bredden). 1 rapport er diagrammet akkurat slik det vises i oppskriften, flere rapporter av et diagram sikter til hvor mange ganger diagrammet skal gjentas. Hvis det for eksempel står at det skal strikkes 5 rapporter av A.1 på omgangen skal diagram A.1 gjentas 5 ganger etter hverandre bortover. Hvis det står at det skal strikkes 2 rapporter av A.1 i høyden, skal du strikke hele diagram A.1 ferdig og så begynne på nytt og strikke hele diagrammet en gang til. .
9) Hvordan strikker man etter diagram?
Et strikkediagram viser hver pinne og hver maske sett fra rettsiden - altså slik arbeidet ser ut fra retten. 1 rute = 1 maske. Diagrammet leses fra høyre mot venstre, nedenfra og opp.
Når det strikkes frem og tilbake på pinnen, strikkes annenhver pinne i diagrammet fra rettsiden, og annenhver pinne i diagrammet strikkes fra vrangen. Når det strikkes fra vrangen må diagrammet strikkes motsatt: altså fra venstre mot høyre, rettmasker strikkes vrang, vrangmasker strikkes rett osv
Når det strikkes rundt på rundpinne/strømpepinne strikkes hver pinne i diagrammet fra rettsiden (fra høyre mot venstre).
Se DROPS leksjon: How to read knitting diagrams
10) Hvordan hekler man etter et heklediagram?
Det er enkelt å hekle etter diagram, hvert symbol hekles i den rekkefølgen det vises i diagrammet. Det hekles fra ventsre mot høyre, nedenfra og opp eller i sirkel fra midten og ut.
Når man hekler frem og tilbake hekles annenhver rad i diagrammet fra rettsiden (fra høyre mot venstre), og annenhver rad hekles fra vrangsiden (fra venstre mot høyre).
Når man hekler rundt, hekles hver rad i diagrammet fra rettsiden - altså fra høyre mot venstre.
Når man hekler etter et sirkeldiagram begynner man i midten av sirkelen og jobber seg fra høyre mot venstre, rad for rad utover
Radene begynner gjerne med x-antall luftmasker (som tilsvarer høyden på neste maske), dette er enten tegnet inn i diagrammet, eller så står det forklart i oppskriften.
Se DROPS leksjon: How to read crochet diagrams
11) Hvordan strikkes flere diagrammer etter hverandre på omgangen?
Dersom en oppskrift har flere diagrammer som strikkes etter hverandre i bredden, kan det ofte være skrevet slik: " Strikk A.1, A.2, A.3 totalt 0-0-2-3-4 ganger". Dette betyr at A.1 og A.2 strikkes 1 gang i alle størrelser og A.3 strikkes det antall ganger som står i hver størrelse (S=0, M=0, L=2, XL=3, XXL=4 ganger).
Diagrammene leses som vanlig: start med første rad i A.1, så første rad i A.2, første rad i A.3 osv.
Se DROPS lektion: Hvordan leser man strikkediagrammer
Se DROPS lektion: Hvordan leser man heklediagrammer
14) Hvorfor økes det i avfellingskanten?
Det er fort gjort å felle av for stramt, og for å kompensere for dette legger vi ofte inn kast som også felles av for at nedkantene ikke skal bli for stramme.
Se DROPS video: Hvordan felle av med kast
15) Hvordan øker man på vekselsvis hver 3 og 4 pinne?
For å få en jevn økning, kan det for eksempel økes på vekselvis hver 3. og 4. pinne slik: Strikk 2 pinner og øk på den 3.pinnen, strikk 3 pinner og øk på den 4.pinnen. Dette gjentas til økingene er ferdige.
Se DROPS leksjon: Øke/Felle vekselvis på hver 3. og 4.pinne
16) Hvorfor er mønsteret litt forskjellig fra det man ser på bildet?
Mønsterrapportene på plagget kan variere litt i de ulike størrelser pga ulike proporsjoner. Om du ikke lager samme størrelse som på bildet, vil det kanskje avvike noe - dette er nøye vurdert og gradert slik at det totale inntrykket skal bli det samme i alle størrelser.
Følg oppskrift og diagram for din størrelse!
17) Hvordan kan jeg strikke en jakke rundt i stedet for frem og tilbake?
Hvis du foretrekker å strikke rundt istedenfor å strikke frem og tilbake, kan du selvfølgelig gjøre det. Da må du selv legge inn oppklippsmasker (ofte 5 masker) midt foran, ellers følges oppskriften som vanlig. Når du egentlig skulle ha snudd arbeidet og strikket tilbake, strikker du isteden over oppklippsmaskene og fortsetter å strikke rundt.
Se DROPS video: Hvordan klippe opp for armhull
18) Kan man strikke genseren frem og tilbake i stedet for å strikke rundt?
SForetrekker du å strikke genseren frem og tilbake i flere deler og sy sammen tilsutt, kan du gjerne gjøre det selv om oppskriften er skrevet for rundpinne. Del maskeantallet for bolen i 2 og legg til 1 kantmaske i hver side som du kan sy sammen i.
Se DROPS leksjon: Kan jeg tilpasse en oppskrift for rundpinne slik at jeg kan strikke den frem og tilbake?
19) Hvorfor viser dere utgåtte garnkvaliteter i oppskriftene deres?
Siden de ulike garnene har forskjellige egenskaper og tekstur har vi valgt og beholde det originale garnet i oppskriftene våre. Du kan lett finne gode alternativer til hver oppskrift ved å enten velge et annet garn i samme garngruppe, eller bruke vår garnkalkulator
Det er også mulig at utgåtte garn fortsatte er å finne hos enkelte forhandlere, eller at noen har et par nøster liggende som de gjerne vil finne en oppskrift til.
Ved å bruke vår garnkalkulator vil du få opp både alternative garn, og mengde du trenger i den nye kvaliteten.
20) Hvordan gjør man en damestørrelse om til herrestørrelse?
Har du funnet en fin damemodell som du vil gjøre om til herrestørrelse. Det er ikke så vanskelig: Den største forskjellen er lengden på ermer og bolen. Velg den størrelsen i målskissen som passer best i brystvidden. Den ekstra lengden strikkes/hekles rett før man feller til ermkuppel/ermåpning. Dersom arbeidet er strikket/heklet ovenfra og ned så strikkes/hekles ermet litt lengere før første felling under ermet (øverst på ermet).
Når det gjelder ekstra garnmengde så er dette veldig individuelt, men kjøp heller et nøste for mye enn 1 nøste for lite.
21) Hvordan unngår jeg at hårete garn røyter?
Det er alltid litt løse fibre i garn og særlig garn der tråden er børstet (altså hårete garn). Med andre ord: garnet kan røyte, og dette skjer i større eller mindre grad, alt etter hvordan garnet er spunnet.
Garn kan også røyte om det bæres under eller over et annet plagg som drar i fibrene, det er derfor ikke mulig å garantere at et plagg blir helt røytefritt.
Her er et par tips om hvordan du lettest får et godt resultat ved bruk av garn med litt mer løse fibre:
1. Før du tar i bruk det ferdige plagget så rist det godt. NB- IKKE bruk klesrulle eller andre metoder som trekker garnhårene ut.
2. Dersom det fortsatt er flere løse fibre etter at plagget er ristet, så legg det i en plastpose og putt det i fryseren et par timer - ved å utsette plagget for frost vil ikke lengre fibrene lime seg så godt sammen, og løse fibre vil lettere slippe taket. Rist deretter igjen.
3. Husk å alltid vaske plagget etter vaskeanvisning. Plagg i hårete garn trenger gjerne å ristes igjen når det er tørt, slik at hårene reiser seg og evt løse fibre faller av.
22) Hvor på plagget måles lengden?
Hele plaggets lengde, som er oppgitt på målskissen, måles fra innerst ved halskanten (på skulderen) og ned til nederkanten på plagget. Altså det måles IKKE fra ytterst på skulderen.
På en jakke måles lengden aldri langs stolpen, hvis ikke dette er tydelig forklart. Mål alltid lengden på innsiden av stolpemaskene.
Se DROPS leksjon: Hvordan lese en målskisse
23) Hvordan vet jeg hvor mange nøster jeg trenger?
Garnmengde blir alltid oppgitt i antall gram, for eksempel 450 g. For å regne ut hvor mange nøster du trenger må du først vite hvor mange gram som er i 1 nøste (25g, 50g eller 100g). Du finner informasjon om nøstenes vekt om du trykker deg inn på hvert enkelt garn. Så kan du dele antall gram du trenger på antall gram i hvert nøste. For eksempel: Hvis du strikker med garn i 50g-nøster (dette er det vanligste) tar du 450 / 50 = 9 nøster.
![]() |
= rett fra retten, vrang fra vrangen |
![]() |
= vrang fra retten, rett fra vrangen |
Med over 30 år i strikke- og heklebransjen, tilbyr DROPS Design en av de mest omfattende samlingene av gratis oppskrifter på internett - oversatt til 17 språk. Per i dag har vi 299 kataloger og 11093 oppskrifter på Norsk.
Vi jobber hardt for å tilby det beste innen strikking og hekling, inspirasjon og gode råd, men også kvalitetsgarn til fantastiske priser! Vil du bruke våre oppskrifter til annet enn personlig bruk? Du kan lese om hvilke regler som gjelder i teksten Copyright nederst på siden i alle våre oppskrifter. God fornøyelse!
Hola. Intento hacer este patron talla S. Monto 116 puntos, empiezo con un reves, 56 en punto arroz, un punto revés y 56 en punto arroz. Pero esto suma 114. ¿Donde debo tejer los dos puntos que me sobran? Gracias
16.07.2023 - 15:14DROPS Design answered:
Hola Neus, en la primera fila trabajas: 1 revés, 56 pts de A.1, trabajar el 1º pt de A.1, 1 revés, 56 pts de A.1, trabajar el 1º pt de A.1 = 116 pts.
17.07.2023 kl. 11:26Bonjour, Pour le modèle 199-53 j'ai un problème pour les augmentations. Je tricoté les nouvelles mailles en A1, mais je n'ai plus la maille envers de départ. Merci pour votre réponse.
05.06.2023 - 14:35DROPS Design answered:
Bonjour Angèle, vous devez conserver 1 maille envers au début + 1 maille envers après la moitié des mailles (= 1 maille envers de chaque côté); les nouvelles mailles vont ensuite se tricoter en A.1, si la maille avant A.1 doit être tricotée à l'endroit, tricotez l'augmentation à l'envers; si elle doit être tricotée à l'envers, tricotez l'augmentation à l'endroit; et pareil après A.1. Bon tricot!
05.06.2023 kl. 17:34How is the row worked after increase? In small size in first increase no.of stitches goes from 116 to 120. Then 124 and 128. But how to purl and knit
05.02.2023 - 06:44DROPS Design answered:
Dear Vaidehi, work as established in the first round. The increases stitches are included in A.1. Happy knitting!
06.02.2023 kl. 00:27Hej liebes Team, wieviel Wolle brauche ich für das Top, wenn ich es einfarbig stricke? Liebe Grüße und vielen Dank
30.08.2022 - 14:47DROPS Design answered:
Liebe Andrea, da wir dieses Top mit Streifen gestrickt haben, kennen wir leider die Garnmgnge mit nur 1 Farbe nicht (das Top haben wir nicht mehr). Sie können Die 4 Farben zusammenzählen, wahrscheinlich brauchen Sie etwas weniger. Gerne wird Ihnen Ihr DROPS Laden damit weiter helfen (auch per Telefon oder per E-Mail). Viel Spaß beim stricken!
30.08.2022 kl. 15:05Witam\r\nKiedy robię już sam przód i trzeba zmniejszać ilość oczek, to część w co 2-gim, a część w co 4- tym rzędzie. Natomiast co 2- gi rząd czasem pokrywa się z co 4-tym i wtedy należy zamykać podwójną ilość oczek ?\r\nCzy te opisy nie mogą być prościej sformułowane ?
29.04.2022 - 10:39DROPS Design answered:
Witaj Małgosiu, wybierasz odpowiednią cyfrę w zależności od rozmiaru: czyli w rozmiarze S należy zamykać 1 oczko z każdej strony 8 razy co 4 rzędy i 5 razy co 2 rzędy. To znaczy przerabiasz 3 rzędy i zamykasz 1 oczko z każdej strony w 4-tym rzędzie. Przerabiasz kolejne 3 rzędy (5-7-my rz.) i zamykasz 1 oczko z każdej strony w 8-mym rzędzie, itd. … zamykasz 1 oczko z każdej strony w 32-gim rzędzie (ostatnie 8-me powtórzenie). Teraz zaczynasz zamykać oczka co 2 rzędy i powtarzasz co samo 5 razy. Pozdrawiamy!
03.05.2022 kl. 08:44Buongiorno volevo fare il top Summer pastel con il filato Paris ma sul vostro sito non c'è il filato blu ghiaccio numero 29 con quale colore e filato posso sostituirlo? Grazie
28.04.2022 - 09:30DROPS Design answered:
Buonasera Corradina, il colore blu ghiaccio è presente nella cartella colori di Paris: per acquistarlo contatti i rivenditori DROPS. Buon lavoro!
29.04.2022 kl. 17:32Leider verstehe ich nicht wie man für die Armausschnitte abnimmt. In jeder 4 insgesamt 8 mal und in jeder 2 Reihe insgesamt 5 mal eine Masche abkettet, ergibt das doch nicht 29? Irgendwie stehe ich auf dem Schlauch...
29.03.2022 - 18:41DROPS Design answered:
Liebe Marischa, in S ketten Sie 1 Masche beidseitig in jeder 4. Reihe insgesamt 8 Mal (= 8 M beidseitig), dann 1 M in jeder 2. Reihe insgesamt 5 Mal (= 5 M beidseitig); es waren 55 M - (2x8) - (2x5) = 29 M sind noch übrig. Viel Spaß beim stricken!
30.03.2022 kl. 07:24Witam, nie rozumiem opisu... Najpierw 1 oczko lewe, potem schemat lewe, prawe na zmiane ale ile tych oczek w pierwszym okrażeniu ?
20.02.2022 - 15:25DROPS Design answered:
Witaj Małgosiu, wykonujesz w jednym okrążeniu sekwencję między *-* 2 razy: czyli 1 oczko lewe, schemat A.1 ponad 56-62-68-78-86-94 następnymi oczkami, przerobić pierwsze oczko schematu A.1, 1 oczko lewe, schemat A.1 ponad 56-62-68-78-86-94 następnymi oczkami, przerobić pierwsze oczko schematu A.1. Pozdrawiamy!
20.02.2022 kl. 18:11Hey , tot waar maak ik de zijnaden aan mekaar om het topje af te werken ?
11.07.2021 - 14:56DROPS Design answered:
Dag Evi,
Het werk wordt in de rondte gebreid tot de armsgaten, dus je hoeft geen zijnaden aan elkaar te naaien.
13.07.2021 kl. 19:32Als ik het goed heb , minder je om de 2 nld , (dit na het afkanten van de steken) . elke 4de nld en elke 2de nld .
12.06.2021 - 16:58DROPS Design answered:
Dag Evi,
Nadat je steken hebt afgekant voor de armsgaten, ga je eerst verder met het voorpand en kant je 8-8-9-7-6-6 keer 1 steek af en dit doe je iedere 4e naald, dus als je bijvoorbeeld maat S breit, kant je 8 keer op de vierde naald 1 steek af aan elke kant. Daarna kant je 5-6-6-11-14-16 keer 1 steek af op iedere 2e naald.
13.06.2021 kl. 09:01