DROPS / 156 / 47

Mathilde by DROPS Design

DROPS čepice a šátek pletené vroubkovým vzorem a chytovým patentem z příze "Big Merino".

DROPS design: model č. mb-015
Skupina přízí: C nebo A + A
-----------------------------------------------------------
ČEPICE:
Velikost: S/M – M/L – L/XL
Obvod hlavy: 54/56 – 56/58 – 58/60 cm

Materiál: DROPS BIG MERINO firmy Garnstudio
150 g pro všechny velikosti, barva č.09, levandule

DROPS PONOŽKOVÉ JEHLICE a KRUHOVÁ JEHLICE (40 cm) č.5,5 – nebo velikosti potřebné k upletení zkušebního vzorku o rozměrech 16 ok x 30 řad vroubkovým vzorem = 10 x 10 cm.
DROPS KRUHOVÁ JEHLICE (40 cm) č.5 – na lem.
-----------------------------------------------------------
ŠÁTEK:
Velikost: jednotná
Rozměry:
Šířka (horní okraj): asi 140 cm
Délka (v cípu): asi 35 cm

Materiál: DROPS BIG MERINO firmy Garnstudio
250 g, barva č.09, levandule

DROPS KRUHOVÁ JEHLICE (80 cm) č.5,5 – nebo velikosti potřebné k upletení zkušebního vzorku o rozměrech 16 ok x 30 řad vroubkovým vzorem = 10 x 10 cm.

Nejste si jistí, kterou zvolit velikost? Třeba by vám pomohla informace, že modelka na obrázku je vysoká asi 170 cm a nosí velikost S nebo M. Pokud chcete plést/háčkovat pulovr, kabátek, šaty nebo podobný kousek, najdete dole pod návodem nákres s jednotlivými mírami v cm.

(Přejít k návodu...)

Tipy a rady

Jsme moc rádi, že jste si vybrali DROPS Design!

Snažíme se ze všech sil, aby byly naše návody srozumitelné a dobře se vám podle nich pracovalo.

Proto jsme ke každému přidali video-ukázky, které vám s postupem pomohou - najdete je v dolní části stránky.

Máme také podrobné výukové lekce, které vás krok za krokem provedou některými technikami. Najdete je zde!

VROUBKOVÝ VZOR:
V řadách: Pleteme stále hladce, lícové i rubové řady. 1 vroubek = 2 řady hladce.
V kruhových řadách: Pleteme střídavě 1 kruhovou řadu hladce, 1 obrace. 1 vroubek = 2 kruhové řady.

CHYTOVÝ PATENT:
V kruhových řadách – čepice:
1. KRUHOVÁ ŘADA: *1x nahodíme, 1 oko sejmeme obrace, 1 oko upleteme hladce*, *-* opakujeme.
2. KRUHOVÁ ŘADA: *nahození a sejmuté oko z předchozí kruhové řady spleteme obrace, 1x nahodíme, 1 oko sejmeme obrace*, *-* opakujeme.
3. KRUHOVÁ ŘADA: *1x nahodíme, 1 oko sejmeme obrace, nahození a sejmuté oko z předchozí kruhové řady spleteme hladce*, *-* opakujeme.
2. a 3. kruhovou řadu stále opakujeme.
V řadách – šátek:
1. ŘADA: 1 oko vroubkovým vzorem – viz výše, *1 oko hladce, 1x nahodíme, 1 oko sejmeme obrace*, *-* opakujeme až po poslední 2 oka, končíme 1 okem hladce a 1 okem vroubkovým vzorem.
2. ŘADA: 1 oko vroubkovým vzorem, *1x nahodíme, 1 oko sejmeme obrace, nahození a sejmuté oko z předchozí řady spleteme hladce*, *-* opakujeme až po poslední 2 oka, 1x nahodíme, 1 oko sejmeme obrace, 1 oko vroubkovým vzorem.
3. ŘADA: 1 oko vroubkovým vzorem, *nahození a sejmuté oko z předchozí řady spleteme hladce, 1x nahodíme, 1 oko sejmeme obrace*, *-* opakujeme až po poslední 3 oka, nahození a sejmuté oko z předchozí řady spleteme hladce, 1 oko vroubkovým vzorem.
2. a 3. řadu stále opakujeme.

TIP - UJÍMÁNÍ:
Ujímáme v kruhových řadách hladce. 1 oko ujmeme spletením 2 ok hladce.
----------------------------------------------------------

ČEPICE:
Pleteme v kruhových řadách na kruhové jehlici a podle potřeby převedeme pleteninu na sadu ponožkových jehlic.
Na kruhovou jehlici č.5 nahodíme přízí Big Merino 78-82-86 ok a pleteme vroubkovým vzorem – viz výše – do výše 5 cm. Pak upleteme 3 cm výšky lícovým žerzejem a poté převedeme pleteninu na kruhovou jehlici č.5,5. Pleteme v kruhových řadách chytovým patentem – viz výše – až do celkové výše 23 cm, končíme 3. kruhovou řadou chytového patentu. Pokračujeme vroubkovým vzorem a SOUČASNĚ ujímáme, takto: v následující kruhové řadě hladce ujmeme rovnoměrně 10 ok – viz TIP -UJÍMÁNÍ! Toto ujímání zopakujeme po 4 kruhových řadách = 58-62-66 ok. Pak ujmeme v každé 2. kruhové řadě rovnoměrně 10 ok, a to celkem 3x = 28-32-36 ok. Nyní splétáme každá 2 oka hladce, zůstane 10-10-12 ok. Přízi odstřihneme, protáhneme zbylými oky, stáhneme a zapošijeme.

DOKONČENÍ:
Lem vroubkovým vzorem ohrneme a přišijeme první, nahozenou kruhovou řadu k poslední kruhové řadě lícovým žerzejem. Dbáme na to, aby šev nebyl příliš stažený. Přízi odstřihneme a zapošijeme. Čepice měří asi 26-27-28 cm.
----------------------------------------------------------

ŠÁTEK:
Pleteme v řadách na kruhové jehlici, abychom měli dost místa pro všechna oka, od horního okraje k cípu. Všechna oka i nahození pleteme hladce.
Na kruhovou jehlici č.5,5 nahodíme přízí Big Merino 9 ok a pleteme takto:
1. ŘADA (= líc): 1 oko hladce, 1x nahodíme, 3 oka hladce, 1x nahodíme, 1 oko hladce (= středové) – toto oko si označíme, 1x nahodíme, 3 oka hladce, 1x nahodíme a 1 oko hladce = 13 ok (= 4 přidaná oka).
2. ŘADA (= rub): 1 oko hladce, 1x nahodíme, hladce až po poslední 1 oko, 1x nahodíme, 1 oko hladce = 2 přidaná oka.
3. ŘADA: 1 oko hladce, 1x nahodíme, hladce až po středové oko, 1x nahodíme, 1 oko hladce (= středové), 1x nahodíme, hladce až po poslední 1 oko, 1x nahodíme a 1 oko hladce = 4 přidaná oka.
2. a 3. řadu stále opakujeme, až díl měří asi 31 cm - měřeno podél středových ok.
Dále pleteme chytovým patentem – viz výše – do výše 4 cm, končíme 2. řadou chytového patentu. Poté všechna oka dle vzoru uzavřeme. POZOR! Nahození uzavíráme obrace. Přízi odstřihneme a zapošijeme.

Do you need some help? Podívejte se na názorné video-ukázky!

S dotazy k návodu se, prosím, obraťte na obchodníka, u něhož jste si koupili přízi. S nákupem příze DROPS totiž získáváte také záruku, že se vám dostane kvalifikované odpovědi.

Všechny návody pečlivě kontrolujeme, ale případným chybám se přesto nevyhneme. Veškeré návody jsou původně v norštině, pak je tým našich specialistů z různých zemí světa překládá do jednotlivých jazyků. Pokud si tedy chcete zkontrolovat uvedené rozměry či propočty, provnejte překlad s původní norskou verzí návodu.

Pokud se vám zdá, že je v návodu chyba či nesrovnalost, napište nám, prosím, své postřehy prostřednictvím Komentářů. Přejít k originálu návodu na model DROPS 156-47.