DROPS / 141 / 14

Ondine by DROPS Design

Kootud DROPSi sik-sak mustriga sall lõngast ”Kid-Silk”.

Võtmesõnad: sallid, sik-sak,
DROPSi disain: muster nr ks-066
Lõngagrupp A
------------------------------------------------------
Mõõdud: umbes 180 cm (mõõdetuna pikemast servast) x 30 cm.
Lõng: Garnstudio DROPS KID-SILK, 25 g / 200 m
50 g värv nr 23, samblaroheline
25 g värvi nr 24, hallikasroheline
25 g värv nr 16, tumelilla
25 g värv nr 05, vanaroosa
25 g värv nr 19, tumeroheline

DROPSi PIKAD VARDAD: 4,5 mm – või sobivad, et saavutada koetihedus 20 silmust x 26 rida parempidises koes Kid-Silk lõngaga = 10 x 10 cm.
------------------------------------------------------

Oled teinud selle või mõne meie teise disaini? Lisa oma piltidele sotsiaalmeedias silt #dropsdesign , et me näeksime neid pilte.

Soovid kasutada teist lõnga? Proovi meie lõngamuundurit!
Ei tea millist suurust valida? Pildil olev modell on umbes 170 cm pikk ja kannab suurust S või M. Õige suuruse valimiseks vaata alati valmis eseme mõõtudega joonist (cm) juhendi lõpus.

75% mohäär, 25% siid
alates 4.50 € /25g
DROPS Kid-Silk uni colour DROPS Kid-Silk uni colour 4.50 € /25g
Must ja roosa OÜ
Telli
DROPS Kid-Silk long print DROPS Kid-Silk long print 4.50 € /25g
Must ja roosa OÜ
Telli
Vardad & heegelnõelad
Lõngakulu sellele disainile alates 27.00€. Loe edasi.

Juhend

RIPSKUDE (edasi-tagasi kududes): koo kõik read parempidi.

MUSTER
Vaata skeem A.1 ja A.2. Skeemid on antud vaadatuna töö paremalt poolt (PP) ja näitavad iga rida.

TRIIBUD
Koo 1 triibu mustrikordus järgmiselt:
* 4 cm tumerohelisega,
1 cm samblarohelisega,
1 cm tumerohelisega,
6 cm samblarohelisega,
4 cm vanaroosaga,
8 cm tumerohelisega,
1 cm samblarohelisega,
1 cm vanaroosaga,
10 cm tumelillaga,
1 cm hallikasrohelisega,
8 cm samblarohelisega,
1 cm tumerohelisega,
4 cm vanaroosaga,
1 cm tumelillaga,
4 cm hallikasrohelisega. *
Korda alates *-*.
-----------------------------

SALL
Kootakse edasi-tagasi. Et sall oleks mõlemast otsast ühesugune, kootakse see kahes osas ja õmmeldakse pärast keskelt kokku.
Loo lõdvalt üles 91 silmust 4,5 mm varrastele tumerohelise lõngaga.
Koo 2 rida pr (1. rida = töö PP).
Järgmist rida koo järgmiselt, töö PP: koo skeemi A.1 kokku 3 korda, 1 pr = 85 silmust vardal. Koo 1 rida pr töö PH (= skeemi A.1 teine rida).
Siis koo skeemi A.2 (laiusesse kokku 3 korda) + 1 pr.
Jätka skeemiga A.2 ja koo TRIIPE – vaata ülevalt.
JÄLGI KOETIHEDUST!
Kui töö pikkus on umbes 89 cm, koo viimase triibu värviga järgmiselt: * koo pr kõikide silmustega, SAMAL AJAL kahanda ühtlaste vahedega 11 silmust = 74 silmust. Koo 1 rida pr *. Korda alates *-* veel 1 kord = 63 silmust.
Koo silmused lõdvalt maha.
Töö pikkus on umbes 90 cm.
Koo teine pool samamoodi – veendu, et mõlemal osal on kootud sama arv ridu.

ÜHENDAMINE
Õmble kaks osa kokku mööda ääresilmuste eesmisi aasasid.

Skeem

= pr töö PP
= pr töö PH
= 1 õs kahe silmuse vahele
= tõsta 1 silmus pr kudumata, 2 pr kokku, tõsta kudumata silmus üle

Vajad abi selle mustriga?

Tänan valimast DROPS Designi! Me anname endast parima, et meie juhendid oleks kergesti arusaadavad. Kõik mustrid on tõlgitud Norra keelest, alati on võimalik kontrollida arvutusi ja mõõte originaaljuhendist (DROPS 141-14) .

Ei saa juhendist aru? Vaata nimekirja erinevatele õpetustele allpool, mis aitavad kaasa projekti valmimisele - ning võib-olla õpetavad isegi midagi uut!

1) Miks on koetihedus tähtis?

Koetihedus määrab kudumi suuruse ja mõõdetakse tavaliselt 10 x 10 cm osalt. Tavaliselt kirjutatakse nii: silmuste arv laiuses x (korda) ridade arv kõrguses - näiteks: 19 silmust x 26 rida = 10 x 10 cm.

Koetihedus on kudujatel erinev, mõni koob/heegeldab lõdvemalt, mõni tugevalt. Koetihedust saab muuta varraste suurusega, seepärast me alati mainime, et varraste suurus on ainult soovituslik! Igaüks saab seda ise muuta (suuremaks või väiksemaks) vastavalt oma käekirjale, et koetihedus tuleks sama, kui mainitud juhendis. Kui koetihedus on erinev, on lõngakulu erinev ja lõpptulemuseks on teistsugused mõõdud.

Koetihedus määrab ka seda, milliseid alternatiivlõngu saab kasutada. Teine lõng sobib alternatiiviks, kui see annab sama koetiheduse.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas mõõta koetihedust

Vaata DROPS videot: Kuidas teha tööproovi ja mõõta koetihedust

üles

2) Mis on lõngagrupid?

Kõik meie lõngad on jagatud lõngagruppideks (A kuni F) lõnga jämeduse ja koetiheduse järgi - lõngagrupp A sisaldab peenikesi lõngu ja lõngagrupp F kõige jämedamaid. Nii on lihtne leida alternatiivlõngu samale mustrile, kui soovid kasutada teist lõnga. Ühe lõngagrupi lõngadel on sama koetihedus ja neid saab teineteisega asendada. Aga kuna erinevatel lõngadel on erinev tekstuur, siis lõpptulemus võib olla erinev.

Vaata erinevaid lõngagruppe siit.

üles

3) Kas ma saan kasutada erinevat lõnga kui antud mustrid?

Kasutades teist lõnga on tähtis, et koetihedus oleks sama. Nii tulevad eseme mõõdud samad, kui antud joonisel. Seda on lihtsam saavutada, kui kasutada sama lõngagrupi lõngu. Samuti on võimalik panna kokku mitu peenemat lõnga, et saavutatda soovitatud koetihedus. Proovi meie lõngamuundurit. Ma soovitame alati teha tööproovi.

NB! Kui kasutate erinevat lõnga, siis võib olla lõpptulemus ka erinev, kuna teisel lõngal on erinev tekstuur.

Vaata DROPS õpetust: Kas ma saan kasutada teist lõnga kui antud juhendis?

üles

4) Kuidas kasutada Lõngamuundurit?

Igal meie mustrilehel on link Lõngamuundurile, juhul kui soovid kasutada teist lõnga kui soovitatud juhendis. Sisesta lõng, mida soovid asendada, kogus (valitud suurusele) ja lõngade arv ning lõngamuundur pakub parima valiku alternatiive sama koetihedusega. Lisaks saad teada palju vajad uut lõnga ja mitut lõnga kasutada. Enamus tokke on 50 g (mõned 25 g või 100 g).

Kui mustris on kasutatud mitut värvi, siis tuleb iga värvi eraldi vaadata. Samuti, kui juhendis on kasutatud kahte erinevat lõnga koos (näiteks 1 Alpaca + 1 Kid-Silk), siis tuleb leida alternatiivid neile eraldi.

Vaata lõngamuundurit siit

üles

5) Miks minu koetihedus tuleb vale soovitatud varrastega?

Varraste suurus mustrilehel on ainult soovituslik, tähtis on järgida koetihedust. Kuna koetihedus on kõigil erinev, siis on vaja valida omale sobivad vardad õige koetiheduse saavutamiseks – võib-olla on vaja võtta suuremad või väiksemad vardad. Seepärast on vajalik teha tööproov.

Kui Sinu koetihedus on erinev, siis tulevad ka eseme mõõdud erinevad.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas mõõta koetihedust

Vaata DROPS videot: Kuidas teha tööproovi

üles

6) Miks on ese kootud ülevalt alla?

Kui rõivas on kootud ülevalt alla, on lihtsam teha muudatusi pikkuses. Näiteks, on lihtsam proovida eset selga kudumise käigus, et kontrollida passe pikkust.

Juhendis on hoolikalt selgitatud iga samm õiges järjekorras. Skeemid on kohandatud vastavalt kudumise suunale ja kootakse nagu tavaliselt.

üles

7) Miks on varrukad lühemad suurematel surrustel?

Suurematel suurustel on üldlaius (varruka otsast varruka otsani) ikkagi suurem, isegi kui varruka pikkus on lühem. Suurematel suurustel on varrukakaar pikem ja õlad laiemad, et rõivas istuks seljas paremini.

üles

8) Mis on mustrikordus?

Mustri skeeme korratakse tihti ringil/real või vertikaalselt (kõrguses). 1 mustrikordus skeemil näitab mustri põhisilmuseid. Kui on öeldud juhendis, et tee 5 mustrikordust skeemi A.1 ringil, siis tuleb kududa skeemi 5 korda üksteise järgi samal ringil. Kui on öeldud juhendis, et tee 2 mustrikordust skeemi A.1 vertikaalselt, koo terve skeem ühe korra kõrguses, siis koo jälle otsast peale terve skeem teise korra.

üles

9) Kuidas kududa skeemi järgi?

Skeemil on näidatud kõik read/ringid ja iga silmus vaadates töö paremalt poolt. Skeemi loetakse alt üles, paremalt vasakule. 1 ruut = 1 silmus.

Edasi-tagasi kududes, kootakse iga teine rida töö paremal pool, skeemi loetakse paremalt vasakule; iga teine rida kootakse töö pahemal pool: loetakse skeemi vasakult paremale. Kududes töö pahemal pool, loetakse skeemi vasakult paremale, parempidi silmused kootakse pahempidi ja pahempidi silmused parempidi.

Ringselt kududes kootakse kõik read töö paremal pool ja skeemil loetakse kõik read paremalt vasakule.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda kudumise skeeme

üles

10) Kuidas heegeldada skeemi järgi?

Skeemil on näidatud kõik read/ringid ja iga silmus vaadates töö paremalt poolt. Skeemi loetakse alt üles, paremalt vasakule.

Edasi-tagasi heegeldades, read mis tehakse töö paremal pool loetakse skeemi paremalt vasakule; read mis tehakse töö pahemal pool: loetakse skeemi vasakult paremale.

Ringselt heegeldades tehakse kõik read töö paremal pool ja skeemi loetakse igal ringil paremalt vasakule.

Heegeldades ringset skeemi, alustatakse keskelt ja heegeldatakse väljapoole, vastupäeva ja ringi haaval.

Rida algab tavaliselt antud numbri ahelsilmustega (vastavalt järgmise silmuse kõrgusele), see on näidatud skeemil või kirjeldatud juhendis.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda heegeldamise skeeme

üles

11) Kuidas kududa ühel real/ringil mitu erinevat skeemi?

Kui on vaja teha samal real/ringil mitme erineva skeemi järgi, siis on see tavaliselt kirjutatud nii: “ koo skeemi A.1, A.2, skeemi A.3 kokku 0-0-2-3-4 times". Aee tähendab koo skeemi A.1 ühe korra, siis skeemi A.2 ühe korra, siis korda skeemi A.3 (laiuses) niimitu korda, kui on vaja sinu suurusele – siin näites on see: suurusel S = 0 korda, M = 0 korda, L= 2 korda, XL= 3 korda ja suurusel XXL = 4 korda.

Skeeme kootakse nagu tavaliselt, alusta esimese reaga skeemil A.1, siis tee skeemi A.2 esimene rida jne.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda kudumise skeeme

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda heegeldamise skeeme

üles

12) Miks tehaks töö alguses rohkem ahelsilmuseid?

Ahelsilmused on natuke lühemad kui teised silmused, et äär ei jääks kiskuma, me teeme alguses rohkem silmuseid. Järgmisel real kohandatakse silmuste arvu, et see läheks kokku mustriga ja suuruse mõõtudega joonisel.

üles

13) Miks kasvatatakse silmuseid enne soonikut ülevalt alla kududes?

Soonikkude on venivam ja tõmbab rohkem kokku, kui näiteks parempidine kude. Kasvatades silmuseid enne soonikkoes äärist, hoiab see ära suure erinevuse laiusesse.

üles

14) Milleks kasvatada mahakudumise real?

Tihti jääb mahakudumise rida kiskuma. Seepärast tehakse silmuseid mahakududes mõned õhksilmused, et äär ei jääks kiskuma.

Vaata DROPSi videot: Kuidas kududa silmuseid maha, tehes õhksilmuseid?

üles

15) Kuidas kasvatada/kahandada kordamööda igal 3. või 4. real/ringil?

Et kasvatused / kahandused jaguneksid ühtlaselt, tuleb kasvatada /kahandada näiteks kordamööda igal 3. või 4. real/ringil järgmiselt: koo 2 rida ja kasvata/kahanda kolmandal real/ringil, koo 3 rida ja kasvata neljandal real/ringil. Kasvata/kahanda niimoodi vaheldumisi, kuni vajalikud kasvatused/kahandused on tehtud.

Vaata DROPS õpetust: Kasvata / kahanda 1 silmus kordamööda igal 3. või 4. real

üles

16) Miks on juhend natuke erinev kui disain pildil?

Mustrikordused võivad olla natuke erinevad erinevatel suurustel, et saavutada vajaliku suurust. Kui te teete suuremat suurust, võib teie töö olla natuke erinev. Seda kõike on võetud arvesse disaini loomisel, et üldmulje oleks kõikidel suurustel sama.

Järgi oma suurusele vastavat juhendit ja skeeme!

üles

17) Kuidas kududa jakki ringselt, mitte edasi-tagasi?

Kui soovitakse kududa ringselt, mitte edasi-tagasi, saab juhendit natuke muuta. Esiosa keskele tuleb lisada steegid (õmblusvarud - tavaliselt u 5 silmust) ja järgida juhendit. Selle asemel et pöörata ja kududa töö pahemal pool, koo lihtsalt üle steekide ja jätka ringselt töö paremal pool. Pärast lõigatakse kudum eest lahti, korjatakse silmused nööbiliistude jaoks ja kaetakse lõikeservad.

Vaata DROPS videot: Kuidas kududa steeke ja neid lahti lõigata

üles

18) Kuidas muuta ringselt kootud juhendit edasi-tagasi kudumiseks?

Kui soovitakse kududa ringse töövõtte asemel edasi-tagasi, võib kududa osad eraldi ja õmmelda pärast kokku. Kehaosa silmuste arv tuleb jagada kaheks, lisada 1 ääresilmus mõlemale küljele (õmblusvarudeks) ja kududa edasi-tagasi.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas kududa ringvarrastele kirjutatud juhendit pikkade varrastega?

üles

19) Miks on juhendis ikka näidatud tootmisest maas lõnga nime?

Kuna igal lõngal on oma tekstuur, on originaallõng jõetud juhendisse alles. Aga meie Lõngamuunduriga on lihtne leida alternatiivi, või vali lihtsalt sama lõngagrupi lõng.

Mõnes poes võib veel olla tootmisest maas lõnga müügil, või on kellegil veel kodus seda lõnga alles ja soovib leida juhendit.

Lõngamuundur aitab leida alternatiivlõnga ja vajaliku koguse.

üles

20) Kuidas muuta naiste suurusega kudum meeste suurusele?

Kui soovid kududa naiste suurusega disaini mehele, siis on seda lihtne muuta meeste suuruseks. Suurim erinevaus on varrukate ja kehaosa pikkus. Vali naiste suurus sobiva rinnaümbermõõduga. Pikkus saab lisada varrukale enne käeaugu mahakudumist/varrukakaare tegemist. Kui juhend on ülevalt alla, saab pikkus lisada kohe pärast käeauku või enne esimest kahandust varrukal.

Lõngakoguse muutus oleneb kui palju pikkust lisatakse, aga parem osta tokk rohkem kui vähem.

üles

21) Kuidas hoiduda kampsuni topiliseks minemisest?

Enamus lõngu on karvased, mis eemalduvad pesus või moodustavad toppe. Kammitud lõngadel (st. karvastel lõngadel) on neid rohkem, mistõttu need ajavad ka rohkem karva.

Karva ajamine sõltub ka sellest, mida kantakse kudumi all ja kas see tõmbab kiude välja. Seetõttu on võimatu garanteerida, et kudum ei aja karva.

Allpool on mõned nipid, kuidas saada paremat tulemust karvaste lõngadega:

1. Kudumi valmides (enne pesu) raputa seda, et lahtised karvad eemalduks. NB! ÄRA KASUTA liimirulli, harja või muid meetodeid, mis kisuvad karvu välja.

2. Pane kudum kilekotti ja külmikusse – madal temperatuur põhjustab kiudude lõdvestumist ja need eemalduvad teineteisest kergemini.

3. Jäta ese külmikusse paariks tunniks, siis võta välja ja raputa kudumit jälle.

4. Pese kudumit vastavalt juhendile lõngatoki etiketil.

üles

22) Kuidas mõõdetakse eseme pikkust?

Mustrilehel olev mõõtudega joonis annab infot rõiva pikkuse kohta. Kampsuni pikkust mõõdetakse õla kõrgemast kohast (tavaliselt kaelaaugu kõrvalt, MITTE õla tipust) alla alumise servani. Samamoodi passe pikkust mõõdetakse õla kõrgemast kohast alla varrukate ja kehaosa jagamise kohani.

Mõõte ei võeta mööda nööbiliiste, kui ei ole just nii mainitud; sel puhul mõõda nööbiliistude kõrvalt.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas vaadata suurust joonisel

üles

23) Mitu toki lõnga on vaja?

Vajaminev lõngakogus on antud grammides, näiteks: 450 g. Arvutamaks, mitu toki lõnga on vaja, on esiteks vaja teada, kui palju gramme on 1 tokis (25g, 50g või 100g). See informatsioon on saadaval, vaadates lõngainfot. Jaga vajalik grammide arv toki kaaluga. Näiteks, kui tokis on 50 g lõnga (standard kogus), siis arvutatakse järgmiselt: 450 / 50 = 9 tokki.

üles

Kas ostsid selle projekti tegemiseks DROPS lõnga? Siis võib küsida abi lõngapoest. Vaata DROPS lõnga müüjate nimekirja siit!
Ikka ei leia vastust oma küsimusele? Siis võib jätta kommetaar juhendi lõppu ja meie eksperdid vastavad! Seda tehakse tavaliselt 5 kuni 10 päeva jooksul.. Seniks võib lugeda küsimusi-vastuseid kommentaaridest või ühineda DROPS Workshop grupiga Facebookis abi saamiseks kaaskudujatelt/heegeldajatelt!

Kommentaarid / Küsimused (21)

MARIE 20.11.2019 - 21:04:

Bonjour Je ne vois plus comment intégrer les modèles que je consulte dans mes modèles préférés. Merci de votre réponse

DROPS Design 21.11.2019 kl. 08:59:

Bonjour Marie, cliquez sur le petit coeur, juste à côté des boutons "Besoin d'aide" et "Imprimer", et suivez les instructions. Bon tricot!

France7 27.07.2018 - 12:03:

Bonjour, depuis plusieurs jours je n'arrive pas à imprimer les explications par le mode habituel. Ce modèle est magnifique, je veux absolument le réaliser. Que faire ? Cordialement

DROPS Design 27.07.2018 kl. 15:31:

Bonjour France7, nous avons pu imprimer ce modèle sans problèmes, vérifiez bien les paramètres de votre imprimante et/ou de votre ordinateur, essayez de nettoyer votre cache, ça aide parfois en fonction du navigateur. Bon tricot!

Jocelyne Brassard 19.11.2015 - 02:51:

J'ai fait ce foulard en deux parties exactement comme vous l'expliquiez mais je suis incapable de réunir les 2 parties à cause des pointes. Ça ne correspond pas! Il aurait fallu le tricoter en un seul morceau! Quoi faire?

DROPS Design 19.11.2015 kl. 09:32:

Bonjour Mme Brassard, au dernier rang de l'écharpe avant de rabattre, on tricote 2 rangs endroit (1 avec des diminutions + 1 autre rang). Assemblez ensuite ces 2 pièces entre elles, maille après maille en grafting (si vous n'avez pas rabattu les mailles). Bon tricot!

Alessandra Peluso 11.10.2015 - 00:13:

Grazie, siete il top!! 👍🏻😊

Alessandra Peluso 10.10.2015 - 01:12:

Se i ferri dispari del lavoro sono fatti al dritto mi ritrovo a lavorare i ferri pari al dritto su un rovescio il che che contraddice lo schema. Come funziona? Mi potreste spiegare bene come fare con tutti i ferri, uno per uno? Sia i ferri pari che dispari? Per esempio: Ferro 1: ... Ferro 2: ... Etc Grazie in anticipo 😊

DROPS Design 10.10.2015 kl. 15:53:

Buongiorno Alessandra. La sciarpa è lavorata a legaccio, sia il ferro di andata che quello di ritorno si lavorano a dir. Avvia le m. Lavora il primo ferro (sul diritto del lavoro) a dir, il secondo ferro (sul rovescio del lavoro) a dir. Terzo ferro: prima riga del diag.A.1. Quarto ferro: seconda riga del diag.A.1 (quella con i pallini neri). Quinto ferro: prima riga del diag.A.2. Sesto ferro: seconda riga del diag.A.2. Ripete sempre il quinto e il sesto ferro, ricordandosi anche la successione dei colori. Buon lavoro!

Laila 13.03.2013 - 00:10:

Sliter litt med denne oppskriften,mønsteret er enkelt nok,men det blir ikke pent med en tråd, prøver nå med 2 tråder men, ja det er det da,,, 1 eller 2 tråder??

DROPS Design 20.03.2013 kl. 16:52:

Opskriften strikkes med 1 traad. Det skal vaere lidt löst (se strikkefasthed med 20 m x 26 p per 10 x 10 cm). Men synes du at det er paenere med 2 saa kan du jo sagtens göre det. Vaer dog opmaerksom paa at du saa bruger mere garn.

Sara 13.01.2013 - 18:03:

Jag stickar den här men förstår inte hur det ska kunna sys ihop på mitten. Det blir ju flikar på samma ställe på båda halvorna, hur ska de då kunna sättas ihop?

Ripnes 12.01.2013 - 14:36:

Nettopp stikket ferdig dette. Det ble et meget myk og lett skjerf. Jeg prøvde å følge mønsteret mhp felling på midten, men syntes ikke dette ble pent og strikket skjerfet i ett stykke. Bølgene på avslutningen ble da motsatt av bølgene i starten, men jeg syntes ikke det gjorde noe. Jeg har igjen mye garn, bl.a. ett helt nøste lys grønn, så her trenges det bare ett nøste. Skjerfet ble helt etter oppskriften: 30 x 185 cm.

Bodin 04.12.2012 - 15:32:

Je n'arrive pas a comprendre comment commencer ce tricot le nombre de mailles avec a 1 et a 2

DROPS Design 04.12.2012 kl. 17:37:

Bonjour Madame Bodin, vous avez 91 m et tricotez 3 fois A.1 soit 3 fois 30 m = 90 m + 1 m end. Dans chaque rapport de A.1, vous diminuez 2 m, 3 fois A1 x 2 m = 6 m en moins, il vous reste ainsi 91 - 6 = 85 m. Vous tricotez ensuite 3 fois A2 = 28 m x 3 = 84 m + 1 m end = 85 m. En même temps, n'oubliez pas les rayures. Bon tricot !

Bodin 04.12.2012 - 10:19:

J'ai recu ce modele par ma voisine lucette delos mes je ne conprent pas l'explication du modele

DROPS Design 04.12.2012 kl. 11:34:

Bonjour Madame Bodin, pouvez-vous expliquer ce que vous ne comprenez pas, ainsi nous pourrons vous aider. N'oubliez pas de consulter nos vidéos si nécessaire. Bon tricot !

Jäta kommentaar mustrile DROPS 141-14

Ootame kommentaare selle mustri kohta!

Kui soovid midagi küsida, siis kiiremaks vastuse saamiseks veendu, et valid õige kategooria alloleval formil. Vajaliku väljad *.