DROPS / 134 / 10

Rocky Mountain by DROPS Design

Souprava obsahuje: Pletená DROPS čepice a rukavice z příze „Eskimo“ nebo „Andes“ s lemy z příze „Puddel“.

DROPS design: Návod č. EE—382-83
Skupina přízí: E
-------------------------------------------------------

ČEPICE:
Velikost: univerzální
Materiál: DROPS ESKIMO firmy Garnstudio
150 g, barva č. 46, středně šedá
DROPS PUDDEL firmy Garnstudio
100 g, barva č. 01, přírodní

DROPS JEHLICE č. 7 – nebo velikosti potřebné k upletení zkušebního vzorku o rozměrech 12 ok x 16 řad lícovým žerzejem = 10 x 10 cm
DROPS JEHLICE č. 5 – na první a druhou řadu klapek na uši
DROPS HÁČEK č. 8 – lem
-------------------------------------------------------

RUKAVICE:
Velikost: univerzální
Materiál: DROPS ESKIMO firmy Garnstudio
100 g, barva č. 46, střední šedá
DROPS PUDDEL firmy Garnstudio
100 g, barva č. 01, přírodní

DROPS SADA PONOŽKOVÝCH JEHLIC č. 7 – nebo velikosti potřebné k upletení zkušebního vzroku o rozměrech 12 ok x 16 řad lícovým žerzejem z příze Eskimo = 10 x 10 cm.
DROPS HÁČEK č. 8 – na lem

(Přejít k návodu...)

Tagy:

technika: copánek, typ modelu: čepice, rukavice palčáky, soupravy,

Tipy a rady

Všechny naše návody jsou doplněny video-ukázkami, díky kterým zvládnete práci hladce a rychle!

Podívejte se!

Máme také výukové video-ukázky, které vás provedou krok za krokem základy pletení i háčkování v DROPS Lekcích!

ČEPICE:
VROUBKOVÝ VZOR ( v lícových a rubových řadách): stále hladce.
VZOR:
viz schéma M. 1. Na schéma nahlížíme z lícové strany
----------------------------------------------------------------------

ČEPICE:
Pleteme v lícových a rubových řadách. Začínáme v zadním švu čepice a končíme klapkami na uši na každé straně. Na jehlici č. 7 nahodíme přízí Eskimo 26 ok (celkový počet zahrnuje i 2 krajová oka). Pletem první řadu (= lícová): krajové oko VROUBKOVÝM VZOREM – viz popis výše, vzor M. 1, řadu končíme krajovým okem VROUBKOVÝM VZOREM. Vzor M. 1 pleteme 3x na výšku, na začátek a konec následující řady umístíme značku (= první řada vzoru M.1). Vzor M. 1 upleteme celkem 5x na výšku, na začátek a konec následující řady umístíme novou značku (=první řada vzoru M. 1). Pokračujeme vzorem M. 1, celkem ho upleteme 8x na výšku, oka volně uzavřeme.

KLAPKA NA UŠI:
Přízí Eskimo, jehlicemi č. 5 pleteme (docílíme tak pěkných řad na začátku): z lícové strany nabereme rovnoměrně podél kraje mezi značkami volně 14 ok. Následující řadu (= rubovou) pleteme: krajové oko vroubkovým vzorem, 3 hladce, 2 obrace, 2 hladce, 2 obrace, 3 hladce, krajové oko vroubkovým vzorem. V následující řadě změníme velikost jehlic na 7: krajové oko vroubkovým vzorem, vzor M. 2, řadu končíme krajovým okem vroubkem. Pokračujeme vzorem M. 2 (krajové oko z každé strany). Po dokončení vzoru M. 2 3x na výšku, přidáme z každé strany v následující lícové řadě (první řada vzoru M. 2): 1 oko vroubkovým vzorem, 1x nahodit, vzor M:2, 1x nahodit, 1 oko vroubkovým vzorem. V následující rubové řadě pleteme nahozené oko anglicky tj. za zadní nit překříženě – zabráníme tak vzniku dírky. V následujících lícových řadách pleteme nová oka hladce, v rubových řadách pleteme nová oka obrace. Pokračujeme vzorem M. 2 – celkem 4x na výšku. Dále pleteme první a druhou řadu vzorem M. 2, na začátku následující lícové řady uzavřeme 1 oko (třetí řada vzoru M. 2): * 2 oka upleteme, první přetáhneme přes druhé, upleteme zbytek řady*. Mezi *-* opakujeme v dalších pěti řadách, vzor M. 2 jsme upletli celkem 5x. Oka uzavřeme a SOUČASNĚ pleteme první řadu vzoru M. 2. Druhou klapku upleteme stejně, jen na protější straně čepice.

DOKONČENÍ:
Klapky na uši a švy na obou stranách přišijeme za krajová oka.

LEM:
Háčkujeme z lícové strany kolem celého obvodu čepice, dokončíme pouze kšilt na přední straně čepice. POZN: Háčkujeme volně. Pracujeme dvojitou přízí – 2 vlákna příze Puddel, háčkem č. 8:
1. řada(= lícová): začínáme v levém rohu klapky na uši (ve schématu označena šipkou), háčkujeme KS okolo levé klapky na uši, kolem zadní části a kolem pravé klapky na uši, práci otočíme.
2. řada (= rubová): řo, do každého KS háčkujeme KS, háčkujeme za zadní nit. Dále uháčkujeme 16 KS podél předního kraje, řadu končíme pevným okem do prvního KS z druhé řady (pravá klapka na uši), práci otočíme.
3. – 5. řada: řo, do každého KS háčkujeme KS = 16 KS v řadě, práci otočíme.
6. řada: řo, vynecháme první KS, KS do následujícího KS, do každého KS háčkujeme KS až zbývají 2 KS do konce řady, následující KS vynecháme, do posledního KS háčkujeme KS = 14 KS, práci otočíme.
7. řada: řo, vynecháme první KS, KS do následujícího KS, do každého KS háčkujeme KS až zbývají 2 KS do konce řady, následující KS vynecháme, do posledního KS háčkujeme KS = 12 KS, práci otočíme.
8. řada: řo, vynecháme první KS, KS do následujícího KS, do každého KS háčkujeme KS až zbývají 2 KS do konce řady, následující KS vynecháme, do posledního KS háčkujeme KS = 10 KS, řadu končíme pevným okem do posledního KS. Přízi ustřihneme a zapošijeme. Lem otočíme a přišijeme.
Z příze Puddel vyrobíme bambuli o průměru asi 7 cm. Přízí Eskimo přišijeme na klapku na uši, z řo uháčkujeme šňůrku o délce asi 20 cm. Konec šňůrky připevníme k bambuli. Druhou bambuli vyrobíme stejně na druhou klapku.
----------------------------------------------------------------------
RUKAVICE:
TIP NA PŘIDÁVÁNÍ:
Přidáváme z příčné nitě – oko upleteme anglicky hladce, tj. pleteme za zadní nit, zabráníme tak vzniku dírky.
TIP NA UJÍMÁNÍ:
Ujímáme 1 oko z každé stany značky: pleteme k oku před značkou, následující oko sejmeme ZA práci, sejmeme následující oko ( označené oko), oko z pomocné jehlice sejmeme zpět na levou jehlici, 2 oka spleteme hladce, sejmuté přes něho přetáhneme = 2 oka ujmuta.
VZOR:
Viz schéma M. 2 a M. 3. Na schéma nahlížíme z lícové strany.
----------------------------------------------------------------------

LEVÁ RUKAVICE:
Pleteme na ponožkových jehlicích v řadách dokola. Na ponožkové jehlice č. 7 nahodíme přízí Eskimo 24 ok. První (= lícovou řadu ) pleteme: 12 ok hladce, vzor M. 2 (= 12 ok hladce a 12 ok vzorem M. 2). PAMATUJTE NA SPRÁVNÉ NAPĚTÍ PŘÍZE! Pokračujeme do výšky 6 cm, 9. oko označíme značkou. V následující řadě přidáme z každé strany značky 1 oko – palec – viz TIP NA PŘIDÁVÁNÍ. Přidávání opakujeme v každé druhé řadě = 5 ok palec. 2 kruhové řady upleteme bez přidávání. V následující řadě přesuneme 5 ok palce na pomocnou jehlici – SOUČASNĚ přidáme za pomocnou jehlicí 1 nové oko = 24 ok v kruhové řadě ( 12 ok hladce a 12 ok vzor M. 2). Do dílu umístíme 2 značky (kruhová řada začíná 1 okem hladce): značka do prvního oka hladce, druhou značku umístíme do 12 . hladkého oka. Po upleteme vzoru M. 2 3x na výšku pleteme v následující řadě: 12 ok hladce, vzor M: 3. Po 4 kruhových řadách, ujmeme z každé strany rukavice 2 oka – viz TIP NA UJÍMÁNÍ = ujímáme 4 oka v jedné kruhové řadě. Ujímání opakujeme v každé druhé řadě celkem 5 krát = 4 oka zbývají na jehlici. Přízi ustřihneme a protáhneme zbývajícími oky, utáhneme a zapošijeme.
PALEC:
5 ok z pomocné jehlice vrátíme zpět na pracovní jehlici. Ze zadní strany palce nabereme volně 5 ok = 10 ok. Pleteme v kruhových řadách lícovým žerzejem do výšky 5 cm. Do pleteniny umístíme dvě značky, první do prvního oka v řadě, druhou do 6. oka (= polovina palce). V následující kruhové řadě ujmeme na každé straně palce 2 oka – viz TIP NA UJÍMÁNÍ = ujímáme 4 oka v jedné kruhové řadě. Ujímání opakujeme v každé druhé řadě = zbývají 2 oka. Přízi ustřihneme, protáhneme zbývajícími oky a zapošijeme.

PRAVÁ RUKAVICE.
Pleteme stejně jako levou jen zrcadlově. Pro tvarování palce označíme 4. oko.

LEM:
Háčkujeme dvojitou přízí Puddel, háčkem č. 8. Začínáme pevním okem do nahozené řady, háčkujeme 1 řo, 18 KS podél lemu, kruhovou řadu končíme pevným okem do prvního KS. Do každého KS háčkujeme KS do výšky asi 6 cm, přízi ustřihneme, zapošijeme. Lem na druhé rukavici háčkujeme stejně.

Schéma

= lícové řady hladce, rubové řady obrace
= lícové řady obrace, rubové řady hladce
= 1 oko sejmeme na pomocnou jehlici ZA práci, 1 oko hladce, 1 oko z pomocné jehlice hladce
= 1 oko sejmeme na pomocnou jehlici PŘED práci, 1 oko hladce, 1 oko z pomocné jehlice hladce
= 1 oko sejmeme na pomocnou jehlici ZA práci, 1 oko hladce, 1 oko z pomocné jehlice obrace
= 1 oko sejmeme na pomocnou jehlici PŘED práci, 1 oko obrace, 1 oko z pomocné jehlice hladce


Do you need some help? Podívejte se na názorné video-ukázky!

For further pattern help, please contact the store where you bought the yarn. Having bought DROPS yarn, you are guaranteed to receive qualified help from a store specializing in the DROPS patterns.

All patterns are carefully reviewed, but we must make reservation for possible mistakes. All patterns are translated from Norwegian and you can always check the original pattern for measurements and calculations.

Pokud se vám zdá, že je v návodu chyba či nesrovnalost, napište nám, prosím, své postřehy prostřednictvím Komentářů. Přejít k originálu návodu na model DROPS 134-10.