DROPS / 134 / 10

Rocky Mountain by DROPS Design

Souprava obsahuje: Pletená DROPS čepice a rukavice z příze „Eskimo“ nebo „Andes“ s lemy z příze „Puddel“.

DROPS design: Návod č. EE—382-83
Skupina přízí: E
-------------------------------------------------------

ČEPICE:
Velikost: univerzální
Materiál: DROPS ESKIMO firmy Garnstudio
150 g, barva č. 46, středně šedá
DROPS PUDDEL firmy Garnstudio
100 g, barva č. 01, přírodní

DROPS JEHLICE č. 7 – nebo velikosti potřebné k upletení zkušebního vzorku o rozměrech 12 ok x 16 řad lícovým žerzejem = 10 x 10 cm
DROPS JEHLICE č. 5 – na první a druhou řadu klapek na uši
DROPS HÁČEK č. 8 – lem
-------------------------------------------------------

RUKAVICE:
Velikost: univerzální
Materiál: DROPS ESKIMO firmy Garnstudio
100 g, barva č. 46, střední šedá
DROPS PUDDEL firmy Garnstudio
100 g, barva č. 01, přírodní

DROPS SADA PONOŽKOVÝCH JEHLIC č. 7 – nebo velikosti potřebné k upletení zkušebního vzroku o rozměrech 12 ok x 16 řad lícovým žerzejem z příze Eskimo = 10 x 10 cm.
DROPS HÁČEK č. 8 – na lem

Nejste si jistí, kterou zvolit velikost? Třeba by vám pomohla informace, že modelka na obrázku je vysoká asi 170 cm a nosí velikost S nebo M. Pokud chcete plést/háčkovat pulovr, kabátek, šaty nebo podobný kousek, najdete dole pod návodem nákres s jednotlivými mírami v cm.

(Přejít k návodu...)

Tipy a rady

Jsme moc rádi, že jste si vybrali DROPS Design!

Snažíme se ze všech sil, aby byly naše návody srozumitelné a dobře se vám podle nich pracovalo.

Proto jsme ke každému přidali video-ukázky, které vám s postupem pomohou - najdete je v dolní části stránky.

Máme také podrobné výukové lekce, které vás krok za krokem provedou některými technikami. Najdete je zde!

ČEPICE:
VROUBKOVÝ VZOR ( v lícových a rubových řadách): stále hladce.
VZOR:
viz schéma M. 1. Na schéma nahlížíme z lícové strany
----------------------------------------------------------------------

ČEPICE:
Pleteme v lícových a rubových řadách. Začínáme v zadním švu čepice a končíme klapkami na uši na každé straně. Na jehlici č. 7 nahodíme přízí Eskimo 26 ok (celkový počet zahrnuje i 2 krajová oka). Pletem první řadu (= lícová): krajové oko VROUBKOVÝM VZOREM – viz popis výše, vzor M. 1, řadu končíme krajovým okem VROUBKOVÝM VZOREM. Vzor M. 1 pleteme 3x na výšku, na začátek a konec následující řady umístíme značku (= první řada vzoru M.1). Vzor M. 1 upleteme celkem 5x na výšku, na začátek a konec následující řady umístíme novou značku (=první řada vzoru M. 1). Pokračujeme vzorem M. 1, celkem ho upleteme 8x na výšku, oka volně uzavřeme.

KLAPKA NA UŠI:
Přízí Eskimo, jehlicemi č. 5 pleteme (docílíme tak pěkných řad na začátku): z lícové strany nabereme rovnoměrně podél kraje mezi značkami volně 14 ok. Následující řadu (= rubovou) pleteme: krajové oko vroubkovým vzorem, 3 hladce, 2 obrace, 2 hladce, 2 obrace, 3 hladce, krajové oko vroubkovým vzorem. V následující řadě změníme velikost jehlic na 7: krajové oko vroubkovým vzorem, vzor M. 2, řadu končíme krajovým okem vroubkem. Pokračujeme vzorem M. 2 (krajové oko z každé strany). Po dokončení vzoru M. 2 3x na výšku, přidáme z každé strany v následující lícové řadě (první řada vzoru M. 2): 1 oko vroubkovým vzorem, 1x nahodit, vzor M:2, 1x nahodit, 1 oko vroubkovým vzorem. V následující rubové řadě pleteme nahozené oko anglicky tj. za zadní nit překříženě – zabráníme tak vzniku dírky. V následujících lícových řadách pleteme nová oka hladce, v rubových řadách pleteme nová oka obrace. Pokračujeme vzorem M. 2 – celkem 4x na výšku. Dále pleteme první a druhou řadu vzorem M. 2, na začátku následující lícové řady uzavřeme 1 oko (třetí řada vzoru M. 2): * 2 oka upleteme, první přetáhneme přes druhé, upleteme zbytek řady*. Mezi *-* opakujeme v dalších pěti řadách, vzor M. 2 jsme upletli celkem 5x. Oka uzavřeme a SOUČASNĚ pleteme první řadu vzoru M. 2. Druhou klapku upleteme stejně, jen na protější straně čepice.

DOKONČENÍ:
Klapky na uši a švy na obou stranách přišijeme za krajová oka.

LEM:
Háčkujeme z lícové strany kolem celého obvodu čepice, dokončíme pouze kšilt na přední straně čepice. POZN: Háčkujeme volně. Pracujeme dvojitou přízí – 2 vlákna příze Puddel, háčkem č. 8:
1. řada(= lícová): začínáme v levém rohu klapky na uši (ve schématu označena šipkou), háčkujeme KS okolo levé klapky na uši, kolem zadní části a kolem pravé klapky na uši, práci otočíme.
2. řada (= rubová): řo, do každého KS háčkujeme KS, háčkujeme za zadní nit. Dále uháčkujeme 16 KS podél předního kraje, řadu končíme pevným okem do prvního KS z druhé řady (pravá klapka na uši), práci otočíme.
3. – 5. řada: řo, do každého KS háčkujeme KS = 16 KS v řadě, práci otočíme.
6. řada: řo, vynecháme první KS, KS do následujícího KS, do každého KS háčkujeme KS až zbývají 2 KS do konce řady, následující KS vynecháme, do posledního KS háčkujeme KS = 14 KS, práci otočíme.
7. řada: řo, vynecháme první KS, KS do následujícího KS, do každého KS háčkujeme KS až zbývají 2 KS do konce řady, následující KS vynecháme, do posledního KS háčkujeme KS = 12 KS, práci otočíme.
8. řada: řo, vynecháme první KS, KS do následujícího KS, do každého KS háčkujeme KS až zbývají 2 KS do konce řady, následující KS vynecháme, do posledního KS háčkujeme KS = 10 KS, řadu končíme pevným okem do posledního KS. Přízi ustřihneme a zapošijeme. Lem otočíme a přišijeme.
Z příze Puddel vyrobíme bambuli o průměru asi 7 cm. Přízí Eskimo přišijeme na klapku na uši, z řo uháčkujeme šňůrku o délce asi 20 cm. Konec šňůrky připevníme k bambuli. Druhou bambuli vyrobíme stejně na druhou klapku.
----------------------------------------------------------------------
RUKAVICE:
TIP NA PŘIDÁVÁNÍ:
Přidáváme z příčné nitě – oko upleteme anglicky hladce, tj. pleteme za zadní nit, zabráníme tak vzniku dírky.
TIP NA UJÍMÁNÍ:
Ujímáme 1 oko z každé stany značky: pleteme k oku před značkou, následující oko sejmeme ZA práci, sejmeme následující oko ( označené oko), oko z pomocné jehlice sejmeme zpět na levou jehlici, 2 oka spleteme hladce, sejmuté přes něho přetáhneme = 2 oka ujmuta.
VZOR:
Viz schéma M. 2 a M. 3. Na schéma nahlížíme z lícové strany.
----------------------------------------------------------------------

LEVÁ RUKAVICE:
Pleteme na ponožkových jehlicích v řadách dokola. Na ponožkové jehlice č. 7 nahodíme přízí Eskimo 24 ok. První (= lícovou řadu ) pleteme: 12 ok hladce, vzor M. 2 (= 12 ok hladce a 12 ok vzorem M. 2). PAMATUJTE NA SPRÁVNÉ NAPĚTÍ PŘÍZE! Pokračujeme do výšky 6 cm, 9. oko označíme značkou. V následující řadě přidáme z každé strany značky 1 oko – palec – viz TIP NA PŘIDÁVÁNÍ. Přidávání opakujeme v každé druhé řadě = 5 ok palec. 2 kruhové řady upleteme bez přidávání. V následující řadě přesuneme 5 ok palce na pomocnou jehlici – SOUČASNĚ přidáme za pomocnou jehlicí 1 nové oko = 24 ok v kruhové řadě ( 12 ok hladce a 12 ok vzor M. 2). Do dílu umístíme 2 značky (kruhová řada začíná 1 okem hladce): značka do prvního oka hladce, druhou značku umístíme do 12 . hladkého oka. Po upleteme vzoru M. 2 3x na výšku pleteme v následující řadě: 12 ok hladce, vzor M: 3. Po 4 kruhových řadách, ujmeme z každé strany rukavice 2 oka – viz TIP NA UJÍMÁNÍ = ujímáme 4 oka v jedné kruhové řadě. Ujímání opakujeme v každé druhé řadě celkem 5 krát = 4 oka zbývají na jehlici. Přízi ustřihneme a protáhneme zbývajícími oky, utáhneme a zapošijeme.
PALEC:
5 ok z pomocné jehlice vrátíme zpět na pracovní jehlici. Ze zadní strany palce nabereme volně 5 ok = 10 ok. Pleteme v kruhových řadách lícovým žerzejem do výšky 5 cm. Do pleteniny umístíme dvě značky, první do prvního oka v řadě, druhou do 6. oka (= polovina palce). V následující kruhové řadě ujmeme na každé straně palce 2 oka – viz TIP NA UJÍMÁNÍ = ujímáme 4 oka v jedné kruhové řadě. Ujímání opakujeme v každé druhé řadě = zbývají 2 oka. Přízi ustřihneme, protáhneme zbývajícími oky a zapošijeme.

PRAVÁ RUKAVICE.
Pleteme stejně jako levou jen zrcadlově. Pro tvarování palce označíme 4. oko.

LEM:
Háčkujeme dvojitou přízí Puddel, háčkem č. 8. Začínáme pevním okem do nahozené řady, háčkujeme 1 řo, 18 KS podél lemu, kruhovou řadu končíme pevným okem do prvního KS. Do každého KS háčkujeme KS do výšky asi 6 cm, přízi ustřihneme, zapošijeme. Lem na druhé rukavici háčkujeme stejně.

Schéma

= lícové řady hladce, rubové řady obrace
= lícové řady obrace, rubové řady hladce
= 1 oko sejmeme na pomocnou jehlici ZA práci, 1 oko hladce, 1 oko z pomocné jehlice hladce
= 1 oko sejmeme na pomocnou jehlici PŘED práci, 1 oko hladce, 1 oko z pomocné jehlice hladce
= 1 oko sejmeme na pomocnou jehlici ZA práci, 1 oko hladce, 1 oko z pomocné jehlice obrace
= 1 oko sejmeme na pomocnou jehlici PŘED práci, 1 oko obrace, 1 oko z pomocné jehlice hladce


Do you need some help? Podívejte se na názorné video-ukázky!

S dotazy k návodu se, prosím, obraťte na obchodníka, u něhož jste si koupili přízi. S nákupem příze DROPS totiž získáváte také záruku, že se vám dostane kvalifikované odpovědi.

Všechny návody pečlivě kontrolujeme, ale případným chybám se přesto nevyhneme. Veškeré návody jsou původně v norštině, pak je tým našich specialistů z různých zemí světa překládá do jednotlivých jazyků. Pokud si tedy chcete zkontrolovat uvedené rozměry či propočty, provnejte překlad s původní norskou verzí návodu.

Pokud se vám zdá, že je v návodu chyba či nesrovnalost, napište nám, prosím, své postřehy prostřednictvím Komentářů. Přejít k originálu návodu na model DROPS 134-10.