DROPS Muskat
DROPS Muskat
100% bavlna
od 56.00 Kč /50g
Přízi na tento model můžete mít už za 616.00Kč.

Cenu za klubka počítáme podle spotřeby při výrobě modelu v nejmenší velikosti a nejlevnější variantě příze. Rádi byste ještě lepší cenu? Třeba ji najdete mezi DROPS Deals!

DROPS Super Sale
DROPS Extra 0-619
PODPRSENKA:
Velikost košíčků: A-B-C
Materiál: DROPS MUSKAT firmy Garnstudio
50-50-100 g, barva č.18, bílá
50 g pro všechny velikosti, barva č.13, tmavá modrá

DROPS JEHLICE č.3 – nebo velikosti potřebné k upletení zkušebního vzorku o rozměrech 22 vroubkovým vzorem = šíře 10 cm.
DROPS JEHLICE č.4.
------------------------------------------
SUKNĚ:
Velikost: XS-S-M-L-XL
Materiál: DROPS MUSKAT firmy Garnstudio
400-450-500-550-600 g, barva č.18, bílá
50 g pro všechny velikosti, barva č.13, tmavá modrá

DROPS KRUHOVÁ JEHLICE (80 cm) č.4 – nebo velikosti potřebné k upletení zkušebního vzorku o rozměrech 21 ok x 28 řad lícovým žerzejem = 10 x 10 cm.
DROPS KRUHOVÁ JEHLICE (60 cm) č.3,5.

-------------------------------------------------------

Náhradní příze – Podívejte se, jak změnit přízi
Skupina přízí A až F – Neměňte návod, změňte přízi
Spotřeba příze při použití náhradní příze – Využijte náš převodník

-------------------------------------------------------

DROPS Muskat
DROPS Muskat
100% bavlna
od 56.00 Kč /50g
Přízi na tento model můžete mít už za 616.00Kč.

Cenu za klubka počítáme podle spotřeby při výrobě modelu v nejmenší velikosti a nejlevnější variantě příze. Rádi byste ještě lepší cenu? Třeba ji najdete mezi DROPS Deals!

Návod

VROUBKOVÝ VZOR:
V řadách: Pleteme stále hladce, lícové i rubové řady.
V kruhových řadách: Střídavě pleteme 1 kruhovou řadu hladce, 1 obrace.

TIP – Ujímání (použijeme u podprsenky):
Ujímáme vždy z lícové strany. Pleteme po 1 oko před označeným okem: 1 oko sejmeme hladce, 2 oka spleteme hladce a sejmuté přes ně přetáhneme.
----------------------------------------------------------------------

PODPRSENKA:
Na jehlice č.3 nahodíme tmavě modrou přízí 64-72-80 ok a upleteme 7 řad hladce (1. řada = lícová). Následující (rubovou) řadu pleteme takto: 27-31-35 ok hladce, 10 ok uzavřeme, 27-31-35 ok hladce. Přízi odstřihneme. Práci otočíme, první polovinu ok odložíme na pomocnou jehlici (= levý košíček).

PRAVÝ KOŠÍČEK: = 27-31-35 ok. Označíme si středové oko. Pleteme střídavě 4 řady vroubkovým vzorem bílou přízí a 2 řady vroubkovým vzorem tmavě modrou přízí, SOUČASNĚ v první řadě přidáme po obou stranách středového oka 1 oko – přidáváme nahozením, které v následující řadě pleteme hladce za zadní nit. Přidávání opakujeme v každé 2. řadě celkem 4x = 35-39-43 ok. Ve výši 6 cm (od počátečního nahození) ujmeme v následující lícové řadě 1 oko po obou stranách středového oka – viz TIP! Ujímání opakujeme v každé 4. řadě, celkem 15-17-19x = 5 zbylých ok (= vázačka). Nad těmito oky pleteme dále vroubkovým vzorem bílou přízí do výše asi 30-35 cm. Konec vázačky pleteme takto: 1 oko hladce, 1 oko sejmeme hladce, 2 spleteme hladce a sejmuté přes ně přetáhneme, 1 oko hladce, v následující řadě upleteme zbylá 3 oka hladce, otočíme, sejmeme 1 oko hladce, 2 oka spleteme hladce a sejmuté přes ně přetáhneme. Přízi odstřihneme a protáhneme zbylým okem.

VOLÁNEK: Na jehlice č.3 nabereme bílou přízí asi 40 až 50 ok podél přední strany košíčku (tj. směřující do „výstřihu“) – začínáme v dolní části v bílém pruhu vroubkovým vzorem a pokračujeme k poslední tmavě modré vroubkové řadě (tj. nahoru k vázačce). Upleteme 1 řadu hladce, SOUČASNĚ mezi každými dvěma oky 1x nahodíme = asi 80 až 100 ok. Práci převedeme na jehlice č.4 a upleteme 4 řady lícovým žerzejem. Barvu příze změníme na tmavou modrou, upleteme 1 lícovou řadu hladce a pak oka z rubu hladce uzavřeme.
Orní okraj volánku přišijeme k vázačce, dolní k uzavřeným okům tmavě modrého pruhu na začátku – přišijeme jej k prvním 5 okům (druhý volánek, z levého košíčku podprsenky, přišijeme k druhým 5 okům).

VÁZAČKA (kolem hrudníku): Na jehlice č.3 nabereme tmavě modrou přízí 5 ok podél bočního okraje počátečního pruhu (tj. zboku prvních 7 vroubkových řad). Pleteme v řadách vroubkovým vzorem do výše asi 40 až 50 cm, zakončení pleteme stejně jako u vázačky předchozí.

LEVÝ KOŠÍČEK: Upleteme stejným způsobem.
----------------------------------------------------------------------

SUKNĚ:
Pleteme v kruhových řadách od pasu dolů.
Na kruhovou jehlici č.3,5 nahodíme bílou přízí 140-160-180-200-220 ok a upleteme 4 kruhové řady vroubkovým vzorem - viz výše. Následující kruhovou řadu pleteme takto: *2 oka spleteme hladce, 1x nahodíme*, *-* opakujeme. Práci převedeme na kruhovou jehlici č.4 a dále pleteme lícovým žerzejem. SOUČASNĚ umístíme 10 značek s rozestupy 14-16-18-20-22 ok. Ve druhé kruhové řadě lícového žerzeje přidáme před každou značkou 1 oko (přidáváme nahozením) – v následující kruhové řadě pleteme nahození za zadní nit, aby v pletenině nevznikaly dírky. Toto přidávání opakujeme v každé 10. kruhové řadě, celkem 4x = 180-200-220-240-260 ok. POZN.: Přidáváme střídavě před a za značkami, aby bylo rozšíření rovnoměrné. DBÁME NA ROVNOMĚRNÉ NAPĚTÍ PŘÍZE! Ve výši 32-34-36-38-40 cm změníme barvu příze na tmavě modrou. Upleteme 8 kruhových řad vroubkovým vzorem, barvu příze změníme na bílou a následující kruhovou řadu pleteme takto: *1 oko hladce, 1x nahodíme*, *-* opakujeme v průběhu celé kruhové řady = 360-400-440-480-520 ok. Upleteme 1 kruhovou řadu hladce – nahození pleteme za zadní nit. Pak upleteme 6 kruhových řad hladce, barvu příze změníme na tmavou modrou, upleteme 1 kruhovou řadu hladce a pak všechna oka obrace uzavřeme.

ŠŇŮRKA:
Ustřihneme 2 vlákna tmavě modré příze, každé v délce asi 3-3,5-3,5-4-4 metry. Pevně je stočíme, přeložíme napolovic a necháme je, aby se samy znovu stočily. Na obou koncích zavážeme na uzel a šňůrku pak protáhneme dírkovanou řadou v pase – začínáme uprostřed přední strany sukně.

Schéma

diagram measurements

Každý náš návod je doprovázen speciálními video-ukázkami, které vás navedou.

Chcete se na něco zeptat? Projděte si seznam nejčastějších otázek (FAQ).

Napětí příze (hustota úpletu) určuje konečné míry vaší práce a obvykle se měří na vzorku 10 x 10 cm. Spočítáme takto: počet ok na šířku x počet řad na výšku - např.: 19 ok x 26 řad = 10 x 10 cm.

Napětí příze je velmi individuální; někteří lidé pletou/ háčkují volně, zatímco jiní značně utahují. Napětí příze přizpůsobíte změnou velikosti jehlic, proto doporučenou velikost jehlic berte pouze jako vodítko! Je důležité, abyste zajistili, že VAŠE napětí příze odpovídá napětí uvedenému ve vzoru. Pokud budete pracovat s jiným napětím příze než je uvedeno ve vzoru, vaše spotřeba příze a konečné rozměry vaší práce se budou lišit.

Napětí příze také určuje, které příze je možné vzájemně zaměňovat. Pokud dosáhnete stejného napětí příze, můžete snadno zaměnit jednu přízi za druhou.

Viz lekce DROPS: Jak změřit napětí příze/ zkušební vzorek

Viz video DROPS: Jak vypracovat zkušební vzorek napětí příze

Požadované množství příze je uvedeno v gramech, např.: 450 g. Pro výpočet potřebného množství klubek musíte nejdříve vědět, kolik gramů je v 1 klubku (25 g, 50 g nebo 100 g). Tyto informace jsou dostupné po kliknutí na jednotlivé druhy přízí na našich stránkách. Vydělte požadované množství množstvím každého klubka. Pokud má například klubko 50 g (nejběžnější množství), výpočet bude následující: 450 / 50 = 9 klubek.

Při záměně jedné příze za druhou je důležité, aby napětí příze (hustota úpletu) při pletení/ háčkování zůstala stejná. To proto, aby rozměry hotového oděvu odpovídaly poskytnutému náčrtu. Stejného napětí příze je snazší dosáhnout pomocí přízí ze stejné skupiny. Je také možné pracovat s vícero vlákny tenčí příze najednou, a tak dosáhnout stejného napětí jako při práci se silnější přízí. Vyzkoušejte náš převodník přízí. Doporučujeme vám si vždy vypracovat zkušební vzorek (swatch).

POZNÁMKA: při záměně přízí se může oděv výrazně lišit od oděvu na fotografii, to díky rozdílným vlastnostem a složení každé příze.

Viz lekce DROPS: Mohu použít jinou přízi než je uvedena ve vzoru?

Všechny naše příze jsou rozděleny do skupin přízí (od A do F) podle síly a napětí příze – skupina A zahrnuje nejtenčí příze a skupina F ty nejsilnější. Toto vám usnadní hledání alternativních přízí k našim vzorům, pokud byste chtěli přízi vyměnit. Všechny příze stejné skupiny mají podobné napětí příze (hustotu úpletu) a můžete je tak snadno vzájemně nahrazovat. Jednotlivé druhy přízí se nicméně liší složením a vlastnostmi, hotové dílo tak získá na jedinečnosti jak na pohled tak na omak.

Kliknutím zde zobrazíte přehled přízí v jednotlivých skupinách.

V horní části všech našich vzorů najdete odkaz na náš převodník přízí (yarn calculator), což je užitečný nástroj, pokud byste chtěli použít jinou než doporučenou přízi. Vyplněním druhu příze, kterou si přejete vyměnit, množství (ve vaší velikosti) a počtu vláken, vám převodník nabídne vhodné alternativní příze se stejným napětím příze (hustotou úpletu). Dále vám prozradí, kolik alternativní příze budete potřebovat a zda budete muset pracovat s vícero vlákny najednou. Většina klubek má hmotnost 50 g (některá 25 g nebo 100 g).

Pokud je vzor vypracován ve vícero barvách najednou, bude nutné každou barvu vypočítat samostatně. Stejně tak, pokud je vzor vypracován s několika vlákny různých přízí (například 1 vlákno alpaky a 1 vlákno Kid-Silk), budete muset najít alternativy jednotlivě, tedy pro každou zvlášť.

Kliknutím zde zobrazíte náš převodník přízí

Protože různé příze mají různé vlastnosti a textury, rozhodli jsme se původní přízi v našich vzorech zachovat. Můžete však snadno najít dostupné alternativy mezi našimi ostatními druhy přízí pomocí našeho převodníku nebo si jednoduše vybrat přízi ze stejné skupiny přízí.

Je možné, že někteří prodejci mají přízi stále na skladě, nebo že někdo má doma pár klubek, pro která by rád našel vzory.

Převodník přízí vám nabídne jak alternativní přízi, tak i její požadované množství.

Pokud si nejste jistí jakou velikost vypracovat, můžete například změřit oděv, který již vlastníte a jehož velikost se vám líbí. Následně si zvolte velikost porovnáním těchto mír s těmi v tabulce velikostí vybraného vzoru.

Tabulku velikostí najdete ve spodní části vzoru.

Viz lekce DROPS: Jak číst tabulku velikostí

Velikost jehlic uvedená ve vzoru slouží pouze jako vodítko, důležité je dodržet napětí příze (hustotu úpletu). A protože napětí příze je velmi individuální, budete muset upravit velikost jehlic tak, abyste zajistili stejné napětí jaké je uvedené ve vzoru – možná budete muset přizpůsobit sílu jehlic o 1 či dokonce 2 velikosti abyste dosáhli správného napětí. Za tímto účelem vám doporučujeme vypracovat zkušební vzorky.

Pokud byste pracovali s jiným napětím příze než je uvedeno, rozměry hotového oděvu se mohou od rozměrů uvedených na náčrtu lišit.

Viz lekce DROPS: Jak změřit napětí příze/ zkušební vzorek

Viz video DROPS: Jak vypracovat zkušební vzorek

Práce s oděvem shora dolů poskytuje větší flexibilitu a prostor pro individuální úpravy. Například je snazší si oděv v průběhu práce vyzkoušet a také upravit délku sedla a průramků.

Návody vše pečlivě vysvětlují krok za krokem, ve správném pořadí. Schémata jsou přizpůsobena směru pletení a vypracována jako obvykle.

Schéma zobrazuje všechny řady/ kruhové řady, a každé oko jak se jeví při pohledu z lícové strany. Čte se zdola nahoru, zprava doleva. 1 čtvereček = 1 oko.

Při práci v řadách (tam a zpět) je každá lichá řada řadou lícovou a každá sudá řada je řadou rubovou. Při práci v rubových řadách je nutné vypracovávat schéma obráceně: zleva doprava, hladká oka pleteme obrace, oka pletená obrace vypleteme hladce atd.

Při práci v kruhových řadách je každá řada řadou lícovou a schéma je tedy ve všech řadách vypracováno zprava doleva.

Viz lekce DROPS: Jak číst schémata u pletení

Schéma zobrazuje všechny řady/ kruhové řady, a každé oko jak se jeví při pohledu z lícové strany. Vypracovává se zdola nahoru, zprava doleva.

Při práci v řadách (tam a zpět) je každá lichá řada řadou lícovou a každá sudá řada je řadou rubovou. Při práci v rubových řadách je nutné vypracovávat schéma obráceně: zleva doprava.

Při práci v kruhových řadách je každá řada řadou lícovou a schéma je tedy ve všech řadách vypracováno zprava doleva.

Při práci s kruhovým schématem začínáme uprostřed a postupujeme směrem proti směru hodinových ručiček, řadu po řadě.

Řady obvykle začínají daným počtem řetízkových ok (ekvivalentní výšce následujícího oka), což bude buď znázorněno ve schématu nebo vysvětleno ve vzoru.

Viz lekce DROPS: Jak číst schémata u háčkování

Pokyny pro práci s vícero schématy zároveň ve stejné řadě/kruhové řadě budou často popsány takto: „háčkujeme vzor A.1, A.2, A.3 celkem 0-0-2-3-4x". To znamená, že A.1 vypracujete jednou, následně A.2 vypracujete jednou a A.3 opakujete (na šířku) tolikrát, kolikrát je pro vaši velikost stanoveno – v tomto případě takto: S = 0 krát, M = 0 krát, L=2 krát, XL= 3 krát a XXL = 4 krát.

Se schématy se pracuje jako obvykle: začněte první řadou v A.1, poté vypracujte první řadu v A.2 atd.

Viz lekce DROPS: Jak číst schémata u pletení

Viz lekci DROPS: Jak číst schémata u háčkování

Celková šířka oděvu (od zápěstí k zápěstí) bude u větších velikostí větší, přestože rukávy jsou kratší. Větší velikosti mají delší průramky a širší náramenice, aby dobře seděly pro všechny velikostech.

Rozměry na náčrtu/ schématu poskytují informace k celkové délce oděvu. Pokud se jedná o svetr nebo kabátek, délka se měří od nejvyššího bodu na náramenici nejblíže výstřihu směrem dolů ke spodní části oděvu. NENÍ měřeno od vrcholu ramene. Stejně se měří i délka sedla, od nejvyššího bodu náramenice dolů k místu, kde se sedlo dělí na trup a rukávy.

U kabátků, pokud není výslovně uvedeno jinak, se nikdy neměří délka na vnější straně légy. Vždy měřte délku na vnitřní straně.

Viz lekce DROPS: Jak číst schéma

Schémata se často opakují dokola nebo na výšku. 1 opakování na schématu tak, jak se jeví ve vzoru. Pokud je uvedeno vypracujte 5 opakování A.1 v řadě, pak vypracujete A.1 celkem 5 krát po sobě/ vedle sebe v jedné řadě. Pokud je uvedeno vypracujte 2 opakování A.1 svisle/ na výšku, vypracujte celé schéma jednou, následně začněte znovu od počátku následující řady a vypracujte celé schéma ještě jednou.

Řetízková oka jsou o něco užší než sloupky. Abyste předešli příliš staženým okům nahozeného okraje, jednoduše uháčkujte více ok řetízku. Počet ok bude v následující řádě upraven tak, aby odpovídal vzoru a náčrtu.

Pružný lem se oproti například lícovému žerzeji jeví mnohem staženější. Přidáním ok před vypracováním lemu se vyhnete viditelnému rozdílu v šířce přechodu mezi pružným lemem a zbytkem trupu.

Je snadné uzavřít lem příliš pevně. Nahazováním ok při uzavírání lemu (a současným uzavíráním těchto nahození) předejdete příliš utaženému okraji.

Viz video DROPS: Jak uzavřít pomocí nahození (yo)

Pro dosažení rovnoměrného přidání (nebo ujmutí) můžete přidat např.: každou 3. a 4. řadu střídavě takto: vypracujte 2 řady a přidejte v 3. řadě, vypracujte 3 řady a přidejte ve 4. Takto opakujte až po poslední přidávání..

Viz lekce DROPS: Přidávání či ujímání 1 oka střídavě v každé 3. a 4. řadě

Pokud dáváte přednost práci v kruhových řadách namísto v řadách (tam a zpět), můžete samozřejmě vzor přizpůsobit a to tak, že přidáte můstky doprostřed přední části (obvykle 5 ok). Dále pak postupujete podle pokynů. Kde byste normálně otočili práci a pracovali z rubové strany, jednoduše pokračujete dál přes můstek v kruhových řadách. Nakonec kabátek rozstřihnete, naberete stehy pro vypracování légy a zakryjete rozstřižené okraje.

Viz video DROPS: Jak uplést a rozstřihnout můstek

Pokud dáváte přednost práci v řadách (tam a zpět) namísto v kruhových řadách, můžete samozřejmě vzor přizpůsobit a to tak, že jednotlivé díly vypracujete samostatně a na konci je sešijete dohromady. Rozdělte počet ok trupu na polovinu, přidejte na každé straně 1 krajové oko (pro sešití) a vypracujte přední a zadní díl odděleně.

Viz lekce DROPS: Mohu vzor na kruhových jehlicích přizpůsobit rovným jehlicím?

Aby se zachovaly správné proporce, opakování vzoru se může v různých velikostech mírně lišit. Pokud nepracujete se stejnou velikostí v jaké je i oděv na fotografii, může se ten váš mírně lišit. Vzor byl pečlivě navržen a upraven tak, aby celkový dojem z oděvu zůstal stejný ve všech velikostech.

Dodržujte proto pokyny a schémata pro vaši velikost!

Pokud jste našli vzor, který se vám líbí a který je k dispozici v dámské velikosti, není příliš těžké jej přizpůsobit velikosti pánské. Největší rozdíl bude v délce rukávů a trupu. Začněte pracovat na dámské velikosti o které si myslíte, že by seděla přes hrudník. Dodatečná délka bude vypracována těsně před uzavřením pro průramky. Pokud je vzor vypracován shora dolů, můžete přidat délku hned za průramky nebo před prvním ujmutím na rukávu.

Pokud jde o dodatečné množství příze, bude záležet na přidané délce, ale je lepší mít více klubek než-li méně.

Všechny příze mají přebytečná vlákna (z výroby), která mohou žmolkovat či odpadat. Česané příze (tj. chlupatější příze) mají více těchto volných, nadbytečných vláken, což způsobuje větší línání.

Línání také závisí na tom, co nosíme pod nebo přes oděv a zda to táhne vlákna příze. Není proto možné zaručit, že nedojde k žádnému línání

Níže je několik tipů, jak dosáhnout nejlepších výsledků při práci s chlupatější přízí:

1. Když je oděv hotový (než ho vyperete), silně s ním protřepejte, aby se volnější chloupky uvolnily. POZNÁMKA: NEPOUŽÍVEJTE čistící váleček na textil, kartáč ani jinou metodu, která tahá za přízi.

2. Oděv vložte do plastového sáčku a vložte jej do mrazáku – nízká teplota způsobí, že se vlákna k sobě méně přichytí a přebytečná vlákna se snadněji odloučí.

3. Ponechte několik hodin v mrazáku, než jej vyjmete a znovu protřepete.

4. Oděv perte podle pokynů na štítku příze.

Žmolkování je přirozený proces, ke kterému dochází i u těch nejexkluzivnějších vláken. Je to přirozená známka opotřebení, kterému jde jen těžko předejít. Opotřebení je nejviditelnější v místech s vysokým třením, jako je podpaží či lemy.

Váš oděv může vypadat opět jako nový, když žmolky odstraníte pomocí kartáče na šaty nebo speciálního strojku - odžmolkovače.

Pořád se nemůžete dobrat odpovědi, kterou hledáte? Pak posuňte stránku dolů a napište nám svůj dotaz, naši specialisté se vám pokusí poradit. Obvykle to zvládneme během 5 až 10 pracovních dnů..
Mezitím si můžete pročíst otázky a odpovědi, které k tomuto modelu položili ostatní, nebo navštívit skupinu DROPS Workshop na Facebooku, kde vám může poradit některá spřízněná duše!

Mohly by se vám líbit...

Přidejte komentář k návodu DROPS Extra 0-619

Rádi bychom věděli, co si o tomto modelu myslíte!

Pokud se chcete na něco zeptat, dbejte prosím na to, abyste ve formuláři níže vybrali správnou kategorii - díky tomu se dříve dozvíte, co potřebujete vědět. Povinná pole jsou označena *.

Komentáře / Otázky (2)

country flag Rosalia Zafra wrote:

PT MUSGO (de ida y vuelta en ag): todas las vtas del derecho. PT MUSGO (en redondo): 1 vta del derecho, 1 vta del revés. que quiere decir pt musgo se teje con una aguja de ganchillo o con dos de punto

06.10.2013 - 15:33

DROPS Design answered:

Hola Rosalia. Aquí van los videos:

10.10.2013 - 11:03

country flag Schwörer wrote:

OBERTEIL: Mit marineblau auf Nadel Nr. 3, 64-72-80 M. anschlagen und 7 R. re. stricken – 1. R. = Vorderseite. Die nächste R. wie folgt (von der Rückseite): 27-31-35 M. re., 10 M., 27-31-35 M. re., den Faden abschneiden. Die Arbeit drehen und die erste Hälfte der M. auf einen Hilfsfaden legen (= linke Seite). Was ist mit diesen 10 Maschen zu tun diese stilllegen links stricken ? für eine Antwort oder eine überarbeitete Anleitung wäre ich dankbar mit freundlichen Grüssen P.Schwörer

15.02.2012 - 17:49

DROPS Design answered:

Die 10 M. werden abgekettet. Die Anleitung ist angepasst.

17.02.2012 - 13:23