DROPS Children 49 · Runsaasti uusia malleja lapsille!
Product image DROPS Alaska yarn
DROPS Alaska
100% villaa
alkaen 2.40 € /50g
Saat tämän mallin langat alkaen 55.20€.

Lankojen hinta lasketaan ohjeen pienimmän koon ja eri värihintojen edullisimman hinnan mukaan. Etsitkö vieläkin edullisempaa hintaa? Käy tarkistamassa DROPS Diilejä!



DROPS AW2425
DROPS 52-8
DROPS 52-8
DROPS design: Malli nro X-234
-------------------------------------------------------

Koko:
Nainen: S - M - L
Mies: (S/M - M/L)

Langanmenekki: Garnstudion DROPS Alaska:
1050-1150-1250 (1350-1500) g nro 02, luonnonvalkoinen

DROPS PYÖRÖPUIKOT JA SUKKAPUIKOT NRO 3,5 ja 5 tai käsialan mukaan.
NEULETIHEYS: 17 s x 22 krs piirroksen M.2 mallineuletta puikoilla nro 5 = 10 x 10 cm.
HUOM! On erityisen tärkeää, että neuletiheys täsmää raglankavennusten aikana!

-------------------------------------------------------

Lankavaihtoehto – Katso miten vaihdat toiseen lankaan tässä
Lankaryhmät A-F – Tee sama ohje ja vaihda toiseen lankaan tässä
Langanmenekki toista lankaa käytettäessä – Käytä lankamuunnintamme tässä

-------------------------------------------------------

Pidät ehkä myös näistä...

Product image DROPS Alaska
DROPS Alaska
100% villaa
alkaen 2.40 € /50g
Saat tämän mallin langat alkaen 55.20€.

Lankojen hinta lasketaan ohjeen pienimmän koon ja eri värihintojen edullisimman hinnan mukaan. Etsitkö vieläkin edullisempaa hintaa? Käy tarkistamassa DROPS Diilejä!



Mallin ohjeet

JOUSTINNEULE: *1 o, 1 n*. Toista *-*.

MALLINEULE: Katso ruutupiirrokset (1 piirros = 1 mallikerta). Piirrokset näyttävät mallineuletta oikealta puolelta katsottuna.

ETU- JA TAKAKAPPALE: Suluissa olevat luvut = miehen koot. Luo 188-204-212 (204-216) s pyöröpuikolle nro 3,5 luonnonvalkoisella langalla. Neulo 5 (6) cm joustinneuletta ja lisää SAMALLA viimeisellä krs:lla tasavälein 44-44-44 (44-44) s = 232-248-256 (248-260) s. Vaihda pyöröpuikkoon nro 5 ja neulo seuraava krs näin: 34-42-46 (42-48) s piirroksen M.2 mallineuletta, M.1 (= keskietu), 34-42-46 (42-48) s piirroksen M.2 mallineuletta, M.1 (= keskitaka). Jatka mallineuletta tähän tapaan. Tarkista neuletiheys. Kun työn pituus on 33-36-37 (40-44) cm, päätä kummankin sivun keskimmäiset 4 s kädenteitä varten = 112-120-124 (120-126) s etu- ja takakappaleessa. Jätä työ odottamaan.

HIHA: Luo 36-40-40 (40-40) s sukkapuikoille nro 3,5 luonnonvalkoisella langalla. Neulo 5 (6) cm joustinneuletta ja lisää SAMALLA viimeisellä krs:lla tasavälein 24-20-20 (20-20) s = 60-60-60 (60-60) s. Vaihda sukkapuikkoihin nro 5 ja neulo mallineuletta piirroksen M.3 mukaisesti. Lisää nyt keskelle hihan alle 2 s. Toista tällaiset lisäykset yht. 23-23-25 (25-25) kertaa koissa Nainen S+M ja Mies S/M+M/L: Joka 4. krs ja koossa Nainen L: Vuorotellen joka 3. ja joka 4. krs = 106-106-110 (110-110) s (lisätyillä silmukoilla neulotaan mallineuletta piirroksen M.2 mukaisesti).
Kun työn pituus on 50-49-48,5 (54-54) cm, päätä keskeltä hihan alta 4 s = 102-102-106 (106-106) s. Jätä työ odottamaan ja neulo toinen hiha samoin.

ETU- JA TAKAKAPPALE: Ota kaikki osat samalle pyöröpuikolle, hihat kädenteitä varten päätettyjen silmukoiden tilalle = 428-444-460 (452-464) s työssä.
Kiinnitä 1 merkkilanka jokaiseen kappaleiden rajakohtaan = 4 merkkilankaa. Jatka mallineuletta kuten aiemmin, lukuun ottamatta 1 s sileää neuletta jokaisen merkkilangan molemmin puolin (= 2 s sileää neuletta jokaisessa kappaleiden rajakohdassa).

RAGLANKAVENNUKSET: LUE KOKO SEURAAVA KATKELMA ENNEN KUIN NEULOT!
Jokaisella kavennuskerroksella kavennetaan 8 s (= 1 kavennus sileän neuleen 2 s:n molemmin puolin).
Neulo 6-6-6 (4-6) krs ennen kuin aloitat kavennukset.
Kavenna sitten jokaisella krs:lla jokaisen merkkilangan molemmin puolin 38-40-42 (40-42) x 1 s.

Kavennukset tehdään seuraavasti:
Ennen sileän neuleen 2 s: Oikealta puolelta: Neulo 2 s oikein yhteen. Nurjalta puolelta: Nosta seuraavat 2 s neulomatta, siirrä s:t yksitellen takaisin vasemman käden puikolle, neulo nämä 2 s kiertäen nurin yhteen.
Sileän neuleen 2 s:n jälkeen: Oikealta puolelta: Nosta 1 s neulomatta, 1 o, vedä nostettu s neulotun yli. Nurjalta puolelta: Neulo 2 s nurin yhteen.

Samanaikaisesti kun jäljellä on 6 kavennuskerrosta, siirrä etukappaleen keskimmäiset 26-30-30 (30-32) s apulangalle ja jatka neulomista tasona. Päätä vielä etukappaleen pääntien kummastakin reunasta joka 2. krs: 2 x 2 s ja 1 x 1 s. Kun kaikki kavennukset on tehty, jäljellä on 88-84-84 (92-86) s ja työn pituus ylös olkaan asti mitattuna on 60-63-65 (68-72) cm. Ota apulangalla odottavat s:t takaisin työhön ja poimi pääntien reunan kummastakin sivusta 8 s = 130-130-130 (138-134) s työssä.
Vaihda pyöröpuikkoon nro 3,5. Neulo 1 krs oikein ja 1 krs nurin. Neulo sitten 1 krs oikein ja kavenna SAMALLA tasavälein 30-30-30 (34-28) s = 100-100-100 (104-106) s. Neulo 9 cm joustinneuletta. Päätä s:t löyhästi joustinneuletta neuloen. Taita ja kiinnitä pääntien reunus kaksinkerroin työn nurjalle puolelle.

VIIMEISTELY: Ompele kainalosaumat.

Piirros

oikea s = oikea s
nurja s = nurja s
siirrä 3 s apupuikolle työn taakse, 3 o, neulo apupuikon 3 s oikein = siirrä 3 s apupuikolle työn taakse, 3 o, neulo apupuikon 3 s oikein
siirrä 1 s apupuikolle työn taakse, 3 o, neulo apupuikon s nurin = siirrä 1 s apupuikolle työn taakse, 3 o, neulo apupuikon s nurin
siirrä 3 s apupuikolle työn eteen, 1 n, neulo apupuikon 3 s oikein = siirrä 3 s apupuikolle työn eteen, 1 n, neulo apupuikon 3 s oikein
Diagram for DROPS 52-8
Diagram for DROPS 52-8
Diagram for DROPS 52-8
Onko sinulla kysymyksiä? Katso listaus usein esitetyistä kysymyksistä (FAQ)

Neuletiheys on tärkeä, koska se vaikuttaa valmiin neuleen mittoihin. Neuletiheys mitataan mallitilkun avulla (10 x 10 cm). Neuletiheys annetaan ohjeessa seuraavalla tavalla: Leveyssuunnassa olevat silmukat x korkeussuunnassa olevat kerrokset. Esimerkiksi: 19 silmukkaa x 26 kerrosta sileää neuletta = 10 x 10 cm.

Neuletiheys vaihtelee henkilöstä toiseen, jotkut neulovat löyhästi ja toiset neulovat tiukemmin. Neuletiheys muuttuu, kun vaihdat ohuempiin tai paksumpiin puikkoihin. Tästä syystä annettu puikkokoko on ainoastaan suositus! Sinun tulee ITSE tarkistaa, että saavutat ohjeessa annetun tiheyden. Jos neuletiheys ei ole sama kuin ohjeessa annettu tiheys, langanmenekki muuttuu ja neuleesta tulee väärän kokoinen.

Neuletiheyden avulla voit myös tarkistaa, mitkä langat vastaavat toisiaan. Jos saat saman neuletiheyden jollakin toisella langalla, voit huoletta käyttää sitä.

Katso DROPS oppitunti: Näin tarkistat neuletiheyttä

Katso DROPS video: Neuletiheys - Mallitilkku

Langanmenekki annetaan grammoina, esim.: 450 g. Laskeaksesi kuinka monta kerää tarvitset, sinun tulee aluksi tietää kuinka monta grammaa yhdessä kerässä on (25g, 50g vai 100g). Nämä tiedot löytyvät, kun klikkaat sivujemme tiettyä lankaa. Jaa tarvittava määrä kerän määrän kanssa. Esimerkkinä, jos kukin kerä painaa 50 g (yleisin paino), laske seuraavasti: 450 / 50 = 9 kerää.

Kun käytät lankavaihtoehtoa, kaikkein tärkeintä on, että neuletiheys/virkkuutiheys pysyy samana. Kunhan neuletiheytesi on sama kuin ohjeessa annettu tiheys, neuleesta tulee oikean kokoinen. Oikean neuletiheyden saavuttaminen onnistuu parhaiten, jos käytät samaan lankaryhmään kuuluvaa lankaa. Voit myös neuloa ohuemmalla langalla (esim. 2-kertaisena), jolloin saat saman neuletiheyden kuin paksummalla langalla neulottaessa. Kokeile lankamuunnintamme. Suosittelemme, että teet mallitilkun.

HUOM:Jos käytät lankavaihtoehtoa, neuleesta voi tulla erinäköinen kuin kuvassa, koska eri lankojen rakenteet ja ominaisuudet antavat neuleelle erilaiset pinnat.

Katso DROPS oppitunti: Voinko käyttää lankavaihtoehtoja?

Kaikki lankamme jaetaan lankaryhmiin (A-F) niiden paksuuden ja neuletiheyden mukaan - ryhmään A kuuluvat kaikkein ohuimmat langat ja ryhmään F kuuluvat kaikkein paksuimmat langat. Tällä tavoin löydät helpommin ohjeisiimme korvaavia lankoja, mikäli haluat neuloa työn jollakin toisella langalla. Kaikilla samaan ryhmään kuuluvilla langoilla on lähes sama neuletiheys ja niitä voidaan vaihtaa keskenään. Eri langoilla on kuitenkin eri ominaisuuksia ja pintoja, joten lopputuloksesta tulee ainutlaatuinen.

Klikkaa tästä nähdäksesi jokaisen lankaryhmän langat

Jokaisen ohjeemme yläkulmasta löydät linkin lankamuuntimeemme. Tämä lankamuunnin on hyvä apuväline, kun haluat käyttää lankavaihtoehtoja. Täytä kenttiin seuraavat tiedot: Korvattavan langan nimi, langanmenekki (koossasi) ja lankojen määrä (esim. 1-kertainen tai 2-kertainen lanka). Saat esille lankavaihtoehtoja, joiden neuletiheys on sama. Lisäksi saat tietoja siitä, kuinka paljon lankaa tarvitset ja siitä, tarvitsetko useampia lankoja. Useimmissa kerissä on 50 g (joissakin kerissä voi olla 25 g tai 100 g).

Mikäli ohjeessa käytetään useita värejä, sinun tulee muuntaa jokainen väri erikseen. Jos malli neulotaan tai virkataan usealla eri langalla (esim. 1-kertainen Alpaca ja 1-kertainen Kid-Silk), sinun tulee muuntaa jokainen lanka erikseen.

Klikkaa tästä nähdäksesi lankamuuntimemme

p>Eri langoilla on eri ominaisuuksia ja rakenteita ja tämän vuoksi olemme jättäneet alkuperäiset langat ohjeisiin. Lankamuuntimemme avulla löydät kuitenkin helposti nykyisestä valikoimastamme vastaavia lankoja, tai valitse joku muu samaan lankaryhmään kuuluva lanka.

Joillakin jälleenmyyjillä saattaa olla valikoimastamme poistuneita lankoja vielä varastossaan, jotkut asiakkaat etsivät ehkä sopivaa neuletyötä aiemmin ostamilleen langoille.  

Lankamuunnin hakee lankavaihtoehtoja ja laskee uuden langan metrimäärän.

Mikäli koon valitseminen on vaikeaa, voit tarkistaa lempipuserosi mitat. Etsi tämän jälkeen mittapiirroksesta oikea koko, joka vastaa mittaamasi puseron kokoa.

Mittapiirros löytyy ohjeen alareunasta.

Katso DROPS oppitunti: Mittapiirroksen lukeminen

Ohjeessa annettu puikkokoko on ainoastaan ehdotus. Tärkeintä on, että neuletiheys on oikea. Neuletiheys on kuitenkin hyvin henkilökohtainen ja tästä syystä sinun tulee käyttää puikkokokoa, jolla saat SAMAN neuletiheyden kuin ohjeessa mainitaan. Sinun tulee ehkä vaihtaa yhtä tai kahta numeroa paksumpiin tai ohuempiin puikkoihin, jotta tiheydestä tulisi oikea. Tämä tehdään neulomalla koetilkkuja.

Mikäli neulot tiheydellä, joka ei vastaa ohjeen antamaa tiheyttä, valmiin vaatteen mitat voivat poiketa mittapiirroksen mitoista.

Katso DROPS oppitunti: Neuletiheyden mittaaminen

Katso DROPS oppitunti: Koetilkun tekeminen

Kun neule neulotaan ylhäältä alas, työhön voidaan helpommin tehdä henkilökohtaisia muutoksia. Neuletta on esimerkiksi helpompi sovittaa työn aikana, lisäksi kaarrokkeen ja hihojen pituutta voidaan säätää paremmin.

Ohjeessa käydään huolellisesti läpi kaikki vaiheet, oikeassa järjestyksessä. Piirrokset on säädetty neulesuunnan mukaan ja niiden mukaisesti neulotaan tavalliseen tapaan.

Piirros näyttää kaikkia kerroksia ja kaikkia silmukoita oikealta puolelta katsottuna. Piirros luetaan alhaalta ylöspäin, oikealta vasemmalle. 1 ruuturivi piirroksessa = 1 silmukka.

Kun neulotaan tasoneuletta, joka toinen kerros neulotaan työn oikealta puolelta ja joka toinen kerros neulotaan työn nurjalta puolelta. Kun neulotaan nurjan puolen kerros, piirros luetaan päinvastaiseen suuntaan, eli vasemmalta oikealle, oikeat silmukat neulotaan nurin, nurjat silmukat neulotaan oikein, jne.

Kun neulotaan suljettua neuletta, kaikki kerrokset neulotaan työn oikealta puolelta ja kaikki kerrokset neulotaan oikealta vasemmalle.

Katso DROPS oppitunti: Ruutupiirrosten lukeminen

Piirros näyttää kaikkia kerroksia ja kaikkia silmukoita oikealta puolelta katsottuna. Piirros luetaan alhaalta ylöspäin, oikealta vasemmalle.

Kun virkataan tasona, joka toinen kerros virkataan työn oikealta puolelta: oikealta vasemmalle ja joka toinen kerros virkataan työn nurjalta puolelta: vasemmalta oikealle.

Kun virkataan suljettua virkkausta, kaikki piirroksen kerrokset virkataan työn oikealta puolelta, oikealta vasemmalle.

Kun virkkaat pyöreän piirroksen mukaisesti, aloitat keskeltä ja virkkaat ulospäin, vastapäivään, yksi kerros kerrallaan.

Kerros alkaa useimmiten tietyllä määrällä ketjusilmukoita (tämä määrä vastaa seuraavan silmukan korkeutta), tämä määrä näkyy piirroksesta tai se annetaan ohjeessa.

Katso DROPS oppitunti: Virkatun ohjeen piirrosten lukeminen

Kun samalla kerroksella neulotaan useamman piirroksen mukaisesti, ohjeessa lukee usein näin: *neulo mallineuletta piirroksen A.1 mukaisesti, A.2, toista piirroksen A.3 mallikertaa yhteensä 0-0-2-3-4 kertaa*. Tällöin neulot piirroksen A.1 mallikerran kerran, tämän jälkeen neulot piirroksen A.2 mallikerran kerran ja sitten toistat piirroksen A.3 mallikertaa (kerroksella) kokosi annetun luvun mukaisesti (tässä tapauksessa: S = 0 kertaa, M = 0 kertaa, L = 2 kertaa, XL = 3 kertaa, XXL = 4 kertaa.

Piirrosten mukaisesti neulotaan tavalliseen tapaan: Aloita piirroksen A.1 ensimmäisestä kerroksesta, neulo sitten piirroksen A.2 ensimmäinen kerros jne.

Katso DROPS oppitunti: Neuleohjeen ruutupiirrosten lukeminen

Katso DROPS oppitunti: Virkatun ohjeen piirrosten lukeminen

Suuremmassa koossa neuleen leveys (ranteesta ranteeseen) on suurempi, vaikka hihat ovat lyhyemmät. Suuremman koon hihanpyöriöt ovat pidemmät ja olat ovat leveämmät. Tällä tavoin neule on istuva riippumatta siitä, minkä koon mukaisesti neulot/virkkaat.

Mittapiirroksesta löydät tiedot neuleen koko pituudesta. Mikäli kyseessä on pusero tai jakku, pituus mitataan olan korkeimmasta kohdasta, pääntien vierestä, ja suoraan alas neuleen alareunaan. Työtä EI mitata olan kärjestä. Samoin kaarrokkeen pituus mitataan olan korkeimmasta kohdasta alas kohtaan, jossa kaarroke jaetaan miehustaa ja hihoja varten.

Jakun mittoja ei oteta reunusten kohdalta, ellei ohjeessa muuta mainita. Mittaa aina pituus reunasilmukoiden sisäpuolelta.

Katso DROPS oppitunti: Mittapiirroksen lukeminen

Mallikertoja toistetaan usein kerroksella tai korkeussuunnassa. Yksi piirros sisältää useimmiten yhden mallikerran. Mikäli ohjeessa lukee, että piirroksen (esim. A.1) mallikertaa toistetaan 5 kertaa kerroksella, tee seuraavasti: Neulo piirroksen mallikerran silmukat ja aloita sitten neulominen piirroksen alusta. Jatka neulomista tähän tapaan, kunnes kerroksella on 5 mallikertaa. Jos ohjeessa lukee, että sinun tulee neuloa 2 piirroksen A.1 mallikertaa korkeussuunnassa, neulo seuraavasti: Neulo piirroksen A.1 mallikerta kokonaisuudessaan ja aloita sitten neulominen piirroksen alusta.

Ketjusilmukka on muita silmukoita hieman kapeampi. Työn aloitusreunaan tehdään ylimääräisiä ketjusilmukoita, jotta aloitusreunasta tulisi tarpeeksi joustava. Silmukkalukua säädetään jo seuraavalla kerroksella.

Joustinneule on sileää neuletta joustavampi neulos ja tästä syystä siitä tulee muuta neuletta kapeampi. Kun työhön lisätään silmukoita ennen joustinneuleen neulomista, joustinneuleesta tulee melkein yhtä leveä kuin miehustasta muuten.

Kun päätät silmukat, päätösreunasta voi helposti tulla liian kireä. Kun teet työhön langankiertoja samalla kun päätät silmukat, päätösreunasta tulee tarpeeksi joustava.

Katso DROPS video: Silmukoiden päättäminen langankierroilla

Kun haluat tehdä esim. puseron lisäykset (tai kavennukset) tasaisin välein, esim. vuorotellen joka 3. ja joka 4. kerroksella, neulo seuraavasti: Neulo 2 kerrosta ja tee 3. kerroksella lisäykset, neulo 3 kerrosta ja tee sitten 4. kerroksella lisäykset. Toista kunnes kaikki tarvittavat lisäykset on tehty.

Katso DROPS oppitunti: Lisääminen/Kaventaminen vuorotellen joka 3. ja joka 4. kerroksella

Jakut neulotaan useimmiten tasona. Voit kuitenkin halutessasi neuloa jakun suljettuna neuleena. Tällöin sinun on lisättävä leikkaussilmukoita (useimmiten 5 silmukkaa) keskelle eteen. Seuraa muuten ohjetta, mutta älä käännä työtä neulottujen kerrosten jälkeen, vaan neulo leikkaussilmukat ja jatka neulomista suljettuna neuleena. Leikkaa lopuksi neule auki leikkaussilmukoiden kohdalta.

Katso DROPS video: Kädenteiden aukileikkaaminen

p>Mikäli neulot suljetun neuleen sijaan mieluummin tasoneuletta, voit tietysti muuttaa ohjetta siten, että neulot osat erikseen ja ompelet ne lopuksi yhteen. Jaa miehustan silmukkaluku kahdella, lisää 1 reunasilmukka kumpaankin reunaan (saumaa varten) ja neulo etukappale ja takakappale erikseen.

Katso DROPS oppitunti: Voinko neuloa pyöröpuikolla neulottavan työn paripuikoilla?

Mallineuleen mallikerrat voivat poiketa toisistaan eri koissa, jotta saataisiin neuleeseen oikeat mittasuhteet. Mikäli et neulo samaa kokoa kuin kuvan neuleessa, sinun mallineuleesi voi poiketa hieman kuvan mallineuleesta. Tätä on kehitetty tarkasti ja otettu huomioon siten, että valmiin neuleen ulkonäkö on kaikissa koissa sama.

Seuraa oman kokosi ohjeet ja piirrokset!

Mikäli olet löytänyt mieluisan ohjeen naisten puseroon, voit melko helposti muuttaa sen mittoja siten, että pusero sopii miehelle. Miehen puseron miehusta ja hihat ovat usein pidemmät kuin naisen puseron miehusta ja hihat. Valitse aluksi koko, jonka rinnanympärys on sopiva. Ylimääräinen pituus lisätään juuri ennen kuin päätät kädentien/hihanpyöriön silmukat. Jos työ neulotaan ylhäältä alas, voit lisätä pituutta heti kädentien jälkeen tai ennen kuin teet hihan ensimmäisen kavennuskerroksen.

Tarvitset myös enemmän lankaa kuin ohjeessa mainitaan. Langanmenekki riippuu siitä, kuinka paljon pituutta lisäät. On kuitenkin aina parempi hankkia yksi kerä liikaa kuin yksi kerä liian vähän.

Kaikissa langoissa voi esiintyä ylimääräisiä kuituja (muodostuvat tuotannon aikana), jotka voivat irrota nukkana. Harjatuissa langoissa (eli karvaisemmissa langoissa) näitä irtonaisia, ylimääräisiä kuituja on enemmän ja tällöin langasta myös irtoaa enemmän karvaa.

Karvojen irtoaminen riippuu myös siitä, mitä neuleen alla tai yllä on, ja hankaako tämä langan kuituja vasten. Tästä syystä emme voi taata, ettei langasta irtoaisi nukkaa.

Alla muutama vinkki siitä, miten saat parhaimman tuloksen, kun työskentelet karvaisilla langoilla:

1. Kun neule on valmis (ennen kuin peset sen), ravistele se kunnolla, jotta irtonaiset karvat poistuvat. HUOM ÄLÄ käytä nukanpoistorullaa, harjaa tai muuta keinoa, joka hankaa lankaa.

2. Aseta neule muovipussin sisään ja laita se pakastimeen - lämpötila saa aikaan sen, että kuidut eivät sitoudu niin lujasti toisiinsa, ja ylimääräiset kuidut irtoavat paremmin.

3. Jätä neule pakastimeen muutamaksi tunniksi ennen kuin poistat sen ja ravistelet sen uudestaan.

4. Pese neule vyötteen ohjeiden mukaisesti.

Lähes kaikki neuleet nyppyyntyvät, vaikka ne olisi tehty kaikkein laadukkaimmista kuiduista. Tämä on merkki vaatteen luonnollisesta kulumisesta ja sitä on vaikea välttää. Vaate nyppyyntyy eniten kohdissa, joihin kohdistuu hankausta (esim. puseron hihat ja kalvosimet).

Saat kuitenkin vaatteesta uuden näköisen, kun poistat nypyt tekstiilikamman tai nypynpoistajan avulla.

Etkö vieläkään saanut vastausta kysymykseesi? Vieritä alaspäin ja näppäile kysymyksesi, niin asiantuntijamme yrittävät auttaa sinua. Tavallisesti saat vastauksen 5-10 päivän sisällä..
Sillä aikaa voit lukea tämän ohjeen aiempia kysymyksiä ja vastauksia tai liittyä DROPS Työpajaan Facebookissa, jossa muut neulojat/virkkaajat voivat auttaa sinua!

Lisää kommentti ohjeeseen DROPS 52-8

Haluamme mielellämme kuulla mielipiteesi tästä ohjeesta!

Mikäli haluat esittää kysymyksen, valitse oikea kategoria alla olevasta valikosta - tällä tavoin saat vastauksen nopeammin. Pakolliset kentät on merkitty tähdellä *.

Kommentit / Kysymykset (80)

country flag Fabienne Lesaffre kirjoitti:

Bonjour, pouvez vous me dire si il faut être à la hauteur de torsades quand on arrive au niveau de l'empiècement pour le devant/ dos et sur les manches ou cela n'a pas d'importance . Merci de votre réponse.

12.02.2025 - 17:33

DROPS Design vastasi:

Bonjour Mme Lesaffre, cela va dépendre de votre tension en hauteur, de la taille tricotée etc.. ce n'est donc pas très important, seule la hauteur/longueur compte ici. Bon tricot!

13.02.2025 - 09:31

country flag Cristina kirjoitti:

Is this sweater knit from top to bottom or bottom to top?

26.10.2024 - 19:15

DROPS Design vastasi:

Hi Cristina! This sweater is knitted bottom to top. Happy knitting!

27.10.2024 - 05:57

country flag Cristina kirjoitti:

The instructions state things about "pattern 1" and "pattern 2" but there is only one diagram. What are these "patterns" that keep being stated?

24.10.2024 - 01:40

DROPS Design vastasi:

Dear Cristina, you should find both diagrams between diagram text and measurement chart. M.1 (and M.3 included in M.1) worked over 82 sts and M.2 worked over 2 sts and 4 rows. Happy knitting!

24.10.2024 - 10:02

country flag Marie Pelluet kirjoitti:

Il me semble qu'il y a une erreur dans le diagramme à la 3e ligne. Pour le losange central, je tricote les mailles sans les déplacer car, si l'on suit ce qui est indiqué (torsade pour les deux autres losanges) le motif se décale car on respecte toujours une symétrie. A part cet ajustement, ce modèle me plaît beaucoup !

24.08.2024 - 14:16

country flag Richard kirjoitti:

Bonjour, votre diagramme se lit comment toujours de droite à gauche ou rang endroit de droite à gauche et rang envers de gauche à droite. Moi je lis toujours de droite à gauche et cela me fait plein d'erreur. J'espère que vous répondez assez vite je suis dans l'impasse

07.07.2024 - 17:02

DROPS Design vastasi:

Bonjour Richard, lorsque vous tricotez en rond, lisez toujours les diagrammes de droite à gauche= comme les mailles doivent se présenter sur l'endroit; lorsque vous tricoterez en allers et retours (après avoir mis les mailles de l'encolure devant en attente), lisez les rangs envers de gauche à droite (1 m end sur l'end se tricote à l'envers sur l'envers et 1 m env sur l'end se tricote à l'endroit sur l'envers). Bon tricot!

29.07.2024 - 08:21

country flag Veronique Van Wonterghem kirjoitti:

Hello ! besoin d'une confirmation : juste après les côtes, je démarre le tricot par 21m de M2 (1m env et 1m end), je termine donc par une maille envers, puis je tricote les 82m du devant, ensuite je tricote 21m de M2, je finis donc par une maille envers, puis à nouveau 21m de M2 et là comme je dois démarrer par une maille envers, je vais me retrouver avec 2m envers au milieu des 2 côtés (pareil bien sûr de l'autre côté) ? en vous remerciant infiniment, Véro.

01.03.2024 - 17:10

DROPS Design vastasi:

Bonjour Véro, lorsque vous arrivez au 2ème marqueur, ne reprenez pas M.2 au début, mais continuez-le simplement sans interruption. Bon tricot!

04.03.2024 - 07:16

country flag Michele kirjoitti:

Ik zoek het patroon van een kabeltrui met raglan mouw top to bottom gebreid. Hebben jullie zo een ?

28.08.2023 - 18:01

DROPS Design vastasi:

Dag Michele,

Als je filtert op 'raglan' en 'kabel' kun misschien iets vinden naar je smaak. zie hier

31.08.2023 - 21:34

country flag Vero1959 kirjoitti:

Bonjour ! dos, devant et manches assemblées sur aiguilles circu. Besoin d'aide pour mieux comprendre ceci : Dim 1 m de chaque côté de chaque marqueur 38-40-42 (40-42) fois tous les tours = 40 rangs ? et quand il reste 6 dim à faire : est-ce que sur le dernier rang, on va jusqu'à la 3ème dim, on met les 30 m de l'encolure en attente et puis on continue ? Merci infiniment de votre aide :-)

02.04.2023 - 17:33

DROPS Design vastasi:

Bonjour Vero1959, c'est exact en taille M (femme) et S/M (homme), vous diminuez 40 fois tous les tours ce qui correspond aux 40 tours suivants. Quand il reste 6 diminutions à faire, cela veut dire quand vous avez déjà diminué 34 fois (il reste encore 6 des 40 fois), vous continuez comme avant, et en même temps vous formez l'encolure, vous diminuerez cette fois sur l'endroit et sur l'envers, attention à ce que les torsades soient toujours bien sur l'endroit quand vous continuez après l'encolure. Bon tricot!

11.04.2023 - 10:40

country flag Inger kirjoitti:

Hei! Mønsteret som følger oppskriften 52-8 er den samme som 52-7, det er ikke genseren jeg ønsker å strikke. Kan dere legge ut mønsteret til 52-8??

21.03.2023 - 20:50

country flag Vero1959 kirjoitti:

Hello ! j'ai déjà tricoté le dos/devant sans trop réfléchir, tout est impeccable et en attente au niveau emmanchures. Me voilà lancée sur les manches et très vite, je suis confrontée à un drôle de problème : j'ai l'endroit des manches à l'intérieur du tube, et l'envers à l'extérieur ! j'ai recommencé 3 fois et toujours pareil. Mon dos/devant est correct lui : l'endroit à l'extérieur du tube... la chance du débutant ? avez-vous un conseil, une explication SVP ?

09.12.2022 - 13:52

DROPS Design vastasi:

Bonjour Vero, c'est relativement étrange, les diagrammes se lisent de la même façon en rond, autrement dit, vous tricotez toujours sur l'endroit, donc les mailles comme elles doivent se présenter (les torsades en mailles endroit, des mailles envers entre les torsades etc) - il peut être plus simple de montrer votre ouvrage à votre magasin (même en photo par mail) ou sur notre DROPS Workshop où vous pourrez montrer vos photos à d'autres tricoteuses et peut-être qu'ainsi, quelqu'un pourra mieux comprendre ce dont il s'agit. Bon tricot!

09.12.2022 - 16:14