DROPS Super Sale - SÄÄSTÄ 30% 6 langasta koko kesäkuun ajan!
Product image DROPS Merino Extra Fine yarn
DROPS Merino Extra Fine
100% Villaa
alkaen 2.85 € /50g
Saat tämän mallin langat alkaen 5.70€.

Lankojen hinta lasketaan ohjeen pienimmän koon ja eri värihintojen edullisimman hinnan mukaan. Etsitkö vieläkin edullisempaa hintaa? Käy tarkistamassa DROPS Diilejä!



DROPS AW2425

Sweet Teddy Balaclava

Vauvan ja lapsen neulottu myssy / kypärähuppu DROPS Merino Extra Fine -langasta. Työssä on helmineuletta ja korvat. Koot 1 kuukausi - 4 vuotta.

DROPS Baby 42-21

#sweetteddybalaclava

DROPS Design: Malli me-074-by
Lankaryhmä B
-----------------------------------------------------------

KOKO:
1/3 - 6/9 - 12/18 kuukautta (2- 3/4) vuotta
Pään ympärys:
Noin 40/42 - 42/44 - 44/46 (48/50 - 50/52) cm

LANGANMENEKKI: Garnstudion
DROPS MERINO EXTRA FINE (kuuluu lankaryhmään B):
100-150-150 (150-150) g väriä 01, luonnonvalkoinen

PUIKOT:
DROPS PYÖRÖPUIKKO NRO 3,5 tai käsialan mukaan: Pituus 40 cm.
DROPS SUKKAPUIKOT NRO 3,5 tai käsialan mukaan.
DROPS SUKKAPUIKOT NRO 2,5.

NEULETIHEYS:
22 silmukkaa helmineuletta leveyssuunnassa ja 33 kerrosta korkeussuunnassa = 10 x 10 cm.
HUOM: Mikäli saat liikaa silmukoita per 10 cm, vaihda paksumpiin puikkoihin. Jos saat liian vähän silmukoita per 10 cm, vaihda ohuempiin puikkoihin.

-------------------------------------------------------

Lankavaihtoehto – Katso miten vaihdat toiseen lankaan tässä
Lankaryhmät A-F – Tee sama ohje ja vaihda toiseen lankaan tässä
Langanmenekki toista lankaa käytettäessä – Käytä lankamuunnintamme tässä

-------------------------------------------------------

Pidät ehkä myös näistä...

Product image DROPS Merino Extra Fine
DROPS Merino Extra Fine
100% Villaa
alkaen 2.85 € /50g
Saat tämän mallin langat alkaen 5.70€.

Lankojen hinta lasketaan ohjeen pienimmän koon ja eri värihintojen edullisimman hinnan mukaan. Etsitkö vieläkin edullisempaa hintaa? Käy tarkistamassa DROPS Diilejä!



Mallin ohjeet

OHJE:

-------------------------------------------------------

HELMINEULE:
1.KERROS: *1 silmukka oikein, 1 silmukka nurin*, toista *-*.
2.KERROS: Neulo nurjat silmukat oikein ja oikeat silmukat nurin.
Toista 2.kerrosta.

-------------------------------------------------------

ALOITA TYÖ TÄSTÄ:

-------------------------------------------------------

MYSSY: LYHYT YLEISKATSAUS TYÖSTÄ:
Myssy neulotaan aluksi tasona kahtena osana. Osat yhdistetään ja tämän jälkeen työ neulotaan suljettuna neuleena. Etuosan aukkoa varten päätetään silmukoita ja sitten työ neulotaan tasona. Työhön lisätään silmukoita ja tämän jälkeen jatketaan neulomista suljettuna neuleena. Lopuksi kasvoaukon reunoihin tehdään kaksinkertainen reunus.

ETUKAPPALE:
Luo 23-25-27 (29-31) silmukkaa pyöröpuikolle nro 3,5 DROPS Merino Extra Fine -langalla.
Neulo HELMINEULETTA (lue selitys yllä), ja lisää jokaisella oikean puolen kerroksella kummankin reunan reunimmaisen silmukan sisäpuolelle 1 silmukka yhteensä 4-5-5 (5-7) kertaa = 31-35-37 (39-45) silmukkaa. Lisätyillä silmukoilla neulotaan helmineuletta. TARKISTA NEULETIHEYS!
Kun työn pituus on 7-8-9 (10-11) cm, jätä työ odottamaan ja neulo takakappale.

TAKAKAPPALE:
Neulo kuten etukappale.

MYSSY:
Ota kaikki silmukat sukkapuikoille nro 2,5 = 62-70-74 (78-90) silmukkaa.
Neulo 3 cm joustinneuletta suljettuna neuleena (= 1 silmukka oikein / 1 silmukka nurin). Neulo sitten ensimmäiset 16-18-19 (20-23) silmukkaa vielä kerran. Kerroksen vaihtumiskohta on jatkossa etukappaleen keskellä.
Vaihda sukkapuikkoihin nro 3,5 ja jatka neulomalla helmineuletta. Lisää ensimmäisellä kerroksella 1 silmukka = 63-71-75 (79-91) silmukkaa.
Helmineuleesta tulee kerrosten rajakohdassa kaikkein siistein, kun silmukkaluku on 2 + 1 silmukalla jaollinen.
Kun työn pituus joustinneuleen viimeisestä kerroksesta mitattuna on 2-2-3 (3-3) cm, päätä silmukoita kasvoaukkoa varten näin:
Päätä ensimmäiset 6-7-8 (9-10) silmukkaa, neulo kuten aiemmin, kunnes jäljellä on 6-7-8 (9-10) silmukkaa, ja päätä loput silmukat = 51-57-59 (61-71) silmukkaa. Katkaise lanka.
Jatka neulomista tasona pyöröpuikolla nro 3,5.
Kiinnitä 1 merkki kerroksen keskimmäiseen silmukkaan (keskitaka). Lisää seuraavalla oikean puolen kerroksella merkityn silmukan kummallekin puolelle 1 silmukka. Seuraavalla kerroksella langankierrot neulotaan kiertäen.
Lisätyillä silmukoilla neulotaan helmineuletta.
Toista tällaiset lisäykset joka 4.kerros yhteensä 4-4-4 (6-4) kertaa = 59-65-67 (73-79) silmukkaa.
Kun työn pituus joustinneuleen viimeisestä kerroksesta mitattuna on 13-14-16 (17-18) cm, lisää seuraavalla oikean puolen kerroksella kummankin reunan reunimmaisen silmukan sisäpuolelle 1 silmukka. Lisätyillä silmukoilla neulotaan helmineuletta. Toista tällaiset lisäykset jokaisella oikean puolen kerroksella yhteensä 4 kertaa = 67-73-75 (81-87) silmukkaa.
Luo seuraavan oikean puolen kerroksen loppuun keskelle eteen 8-8-10 (10-12) silmukkaa = 75-81-85 (91-99) silmukkaa. Jatka helmineuletta suljettuna neuleena.
Kun työn pituus joustinneuleen viimeisestä kerroksesta mitattuna on 20-22-24 (26-27) cm, päätä silmukat.

KAKSINKERTAINEN REUNUS:
Poimi kasvoaukon reunoista n. 84-120 silmukkaa sukkapuikoille nro 2,5. Silmukkaluvun tulee olla 2 silmukalla jaollinen.
Neulo 4 cm joustinneuletta (1 silmukka oikein/ 1 silmukka nurin). Päätä silmukat hieman löyhästi, sukkapuikoilla nro 3,5.
Taita reunus kaksinkerroin työn sisäpuolelle, ja kiinnitä päätösreuna kasvoaukon reunuksen silmukoiden poimimisreunaan.
Aseta myssy tasaiselle alustalle, kasvoaukko ylöspäin. Ompele yläreuna yhteen. Kiristä kummankin yläkulman reunimmaiset n. 5½ cm siten, että yläkulmasta tulee korvan muotoinen.
Onko sinulla kysymyksiä? Katso listaus usein esitetyistä kysymyksistä (FAQ)

Neuletiheys on tärkeä, koska se vaikuttaa valmiin neuleen mittoihin. Neuletiheys mitataan mallitilkun avulla (10 x 10 cm). Neuletiheys annetaan ohjeessa seuraavalla tavalla: Leveyssuunnassa olevat silmukat x korkeussuunnassa olevat kerrokset. Esimerkiksi: 19 silmukkaa x 26 kerrosta sileää neuletta = 10 x 10 cm.

Neuletiheys vaihtelee henkilöstä toiseen, jotkut neulovat löyhästi ja toiset neulovat tiukemmin. Neuletiheys muuttuu, kun vaihdat ohuempiin tai paksumpiin puikkoihin. Tästä syystä annettu puikkokoko on ainoastaan suositus! Sinun tulee ITSE tarkistaa, että saavutat ohjeessa annetun tiheyden. Jos neuletiheys ei ole sama kuin ohjeessa annettu tiheys, langanmenekki muuttuu ja neuleesta tulee väärän kokoinen.

Neuletiheyden avulla voit myös tarkistaa, mitkä langat vastaavat toisiaan. Jos saat saman neuletiheyden jollakin toisella langalla, voit huoletta käyttää sitä.

Katso DROPS oppitunti: Näin tarkistat neuletiheyttä

Katso DROPS video: Neuletiheys - Mallitilkku

Langanmenekki annetaan grammoina, esim.: 450 g. Laskeaksesi kuinka monta kerää tarvitset, sinun tulee aluksi tietää kuinka monta grammaa yhdessä kerässä on (25g, 50g vai 100g). Nämä tiedot löytyvät, kun klikkaat sivujemme tiettyä lankaa. Jaa tarvittava määrä kerän määrän kanssa. Esimerkkinä, jos kukin kerä painaa 50 g (yleisin paino), laske seuraavasti: 450 / 50 = 9 kerää.

Kun käytät lankavaihtoehtoa, kaikkein tärkeintä on, että neuletiheys/virkkuutiheys pysyy samana. Kunhan neuletiheytesi on sama kuin ohjeessa annettu tiheys, neuleesta tulee oikean kokoinen. Oikean neuletiheyden saavuttaminen onnistuu parhaiten, jos käytät samaan lankaryhmään kuuluvaa lankaa. Voit myös neuloa ohuemmalla langalla (esim. 2-kertaisena), jolloin saat saman neuletiheyden kuin paksummalla langalla neulottaessa. Kokeile lankamuunnintamme. Suosittelemme, että teet mallitilkun.

HUOM:Jos käytät lankavaihtoehtoa, neuleesta voi tulla erinäköinen kuin kuvassa, koska eri lankojen rakenteet ja ominaisuudet antavat neuleelle erilaiset pinnat.

Katso DROPS oppitunti: Voinko käyttää lankavaihtoehtoja?

Kaikki lankamme jaetaan lankaryhmiin (A-F) niiden paksuuden ja neuletiheyden mukaan - ryhmään A kuuluvat kaikkein ohuimmat langat ja ryhmään F kuuluvat kaikkein paksuimmat langat. Tällä tavoin löydät helpommin ohjeisiimme korvaavia lankoja, mikäli haluat neuloa työn jollakin toisella langalla. Kaikilla samaan ryhmään kuuluvilla langoilla on lähes sama neuletiheys ja niitä voidaan vaihtaa keskenään. Eri langoilla on kuitenkin eri ominaisuuksia ja pintoja, joten lopputuloksesta tulee ainutlaatuinen.

Klikkaa tästä nähdäksesi jokaisen lankaryhmän langat

Jokaisen ohjeemme yläkulmasta löydät linkin lankamuuntimeemme. Tämä lankamuunnin on hyvä apuväline, kun haluat käyttää lankavaihtoehtoja. Täytä kenttiin seuraavat tiedot: Korvattavan langan nimi, langanmenekki (koossasi) ja lankojen määrä (esim. 1-kertainen tai 2-kertainen lanka). Saat esille lankavaihtoehtoja, joiden neuletiheys on sama. Lisäksi saat tietoja siitä, kuinka paljon lankaa tarvitset ja siitä, tarvitsetko useampia lankoja. Useimmissa kerissä on 50 g (joissakin kerissä voi olla 25 g tai 100 g).

Mikäli ohjeessa käytetään useita värejä, sinun tulee muuntaa jokainen väri erikseen. Jos malli neulotaan tai virkataan usealla eri langalla (esim. 1-kertainen Alpaca ja 1-kertainen Kid-Silk), sinun tulee muuntaa jokainen lanka erikseen.

Klikkaa tästä nähdäksesi lankamuuntimemme

p>Eri langoilla on eri ominaisuuksia ja rakenteita ja tämän vuoksi olemme jättäneet alkuperäiset langat ohjeisiin. Lankamuuntimemme avulla löydät kuitenkin helposti nykyisestä valikoimastamme vastaavia lankoja, tai valitse joku muu samaan lankaryhmään kuuluva lanka.

Joillakin jälleenmyyjillä saattaa olla valikoimastamme poistuneita lankoja vielä varastossaan, jotkut asiakkaat etsivät ehkä sopivaa neuletyötä aiemmin ostamilleen langoille.  

Lankamuunnin hakee lankavaihtoehtoja ja laskee uuden langan metrimäärän.

Mikäli koon valitseminen on vaikeaa, voit tarkistaa lempipuserosi mitat. Etsi tämän jälkeen mittapiirroksesta oikea koko, joka vastaa mittaamasi puseron kokoa.

Mittapiirros löytyy ohjeen alareunasta.

Katso DROPS oppitunti: Mittapiirroksen lukeminen

Ohjeessa annettu puikkokoko on ainoastaan ehdotus. Tärkeintä on, että neuletiheys on oikea. Neuletiheys on kuitenkin hyvin henkilökohtainen ja tästä syystä sinun tulee käyttää puikkokokoa, jolla saat SAMAN neuletiheyden kuin ohjeessa mainitaan. Sinun tulee ehkä vaihtaa yhtä tai kahta numeroa paksumpiin tai ohuempiin puikkoihin, jotta tiheydestä tulisi oikea. Tämä tehdään neulomalla koetilkkuja.

Mikäli neulot tiheydellä, joka ei vastaa ohjeen antamaa tiheyttä, valmiin vaatteen mitat voivat poiketa mittapiirroksen mitoista.

Katso DROPS oppitunti: Neuletiheyden mittaaminen

Katso DROPS oppitunti: Koetilkun tekeminen

Kun neule neulotaan ylhäältä alas, työhön voidaan helpommin tehdä henkilökohtaisia muutoksia. Neuletta on esimerkiksi helpompi sovittaa työn aikana, lisäksi kaarrokkeen ja hihojen pituutta voidaan säätää paremmin.

Ohjeessa käydään huolellisesti läpi kaikki vaiheet, oikeassa järjestyksessä. Piirrokset on säädetty neulesuunnan mukaan ja niiden mukaisesti neulotaan tavalliseen tapaan.

Piirros näyttää kaikkia kerroksia ja kaikkia silmukoita oikealta puolelta katsottuna. Piirros luetaan alhaalta ylöspäin, oikealta vasemmalle. 1 ruuturivi piirroksessa = 1 silmukka.

Kun neulotaan tasoneuletta, joka toinen kerros neulotaan työn oikealta puolelta ja joka toinen kerros neulotaan työn nurjalta puolelta. Kun neulotaan nurjan puolen kerros, piirros luetaan päinvastaiseen suuntaan, eli vasemmalta oikealle, oikeat silmukat neulotaan nurin, nurjat silmukat neulotaan oikein, jne.

Kun neulotaan suljettua neuletta, kaikki kerrokset neulotaan työn oikealta puolelta ja kaikki kerrokset neulotaan oikealta vasemmalle.

Katso DROPS oppitunti: Ruutupiirrosten lukeminen

Piirros näyttää kaikkia kerroksia ja kaikkia silmukoita oikealta puolelta katsottuna. Piirros luetaan alhaalta ylöspäin, oikealta vasemmalle.

Kun virkataan tasona, joka toinen kerros virkataan työn oikealta puolelta: oikealta vasemmalle ja joka toinen kerros virkataan työn nurjalta puolelta: vasemmalta oikealle.

Kun virkataan suljettua virkkausta, kaikki piirroksen kerrokset virkataan työn oikealta puolelta, oikealta vasemmalle.

Kun virkkaat pyöreän piirroksen mukaisesti, aloitat keskeltä ja virkkaat ulospäin, vastapäivään, yksi kerros kerrallaan.

Kerros alkaa useimmiten tietyllä määrällä ketjusilmukoita (tämä määrä vastaa seuraavan silmukan korkeutta), tämä määrä näkyy piirroksesta tai se annetaan ohjeessa.

Katso DROPS oppitunti: Virkatun ohjeen piirrosten lukeminen

Kun samalla kerroksella neulotaan useamman piirroksen mukaisesti, ohjeessa lukee usein näin: *neulo mallineuletta piirroksen A.1 mukaisesti, A.2, toista piirroksen A.3 mallikertaa yhteensä 0-0-2-3-4 kertaa*. Tällöin neulot piirroksen A.1 mallikerran kerran, tämän jälkeen neulot piirroksen A.2 mallikerran kerran ja sitten toistat piirroksen A.3 mallikertaa (kerroksella) kokosi annetun luvun mukaisesti (tässä tapauksessa: S = 0 kertaa, M = 0 kertaa, L = 2 kertaa, XL = 3 kertaa, XXL = 4 kertaa.

Piirrosten mukaisesti neulotaan tavalliseen tapaan: Aloita piirroksen A.1 ensimmäisestä kerroksesta, neulo sitten piirroksen A.2 ensimmäinen kerros jne.

Katso DROPS oppitunti: Neuleohjeen ruutupiirrosten lukeminen

Katso DROPS oppitunti: Virkatun ohjeen piirrosten lukeminen

Suuremmassa koossa neuleen leveys (ranteesta ranteeseen) on suurempi, vaikka hihat ovat lyhyemmät. Suuremman koon hihanpyöriöt ovat pidemmät ja olat ovat leveämmät. Tällä tavoin neule on istuva riippumatta siitä, minkä koon mukaisesti neulot/virkkaat.

Mittapiirroksesta löydät tiedot neuleen koko pituudesta. Mikäli kyseessä on pusero tai jakku, pituus mitataan olan korkeimmasta kohdasta, pääntien vierestä, ja suoraan alas neuleen alareunaan. Työtä EI mitata olan kärjestä. Samoin kaarrokkeen pituus mitataan olan korkeimmasta kohdasta alas kohtaan, jossa kaarroke jaetaan miehustaa ja hihoja varten.

Jakun mittoja ei oteta reunusten kohdalta, ellei ohjeessa muuta mainita. Mittaa aina pituus reunasilmukoiden sisäpuolelta.

Katso DROPS oppitunti: Mittapiirroksen lukeminen

Mallikertoja toistetaan usein kerroksella tai korkeussuunnassa. Yksi piirros sisältää useimmiten yhden mallikerran. Mikäli ohjeessa lukee, että piirroksen (esim. A.1) mallikertaa toistetaan 5 kertaa kerroksella, tee seuraavasti: Neulo piirroksen mallikerran silmukat ja aloita sitten neulominen piirroksen alusta. Jatka neulomista tähän tapaan, kunnes kerroksella on 5 mallikertaa. Jos ohjeessa lukee, että sinun tulee neuloa 2 piirroksen A.1 mallikertaa korkeussuunnassa, neulo seuraavasti: Neulo piirroksen A.1 mallikerta kokonaisuudessaan ja aloita sitten neulominen piirroksen alusta.

Ketjusilmukka on muita silmukoita hieman kapeampi. Työn aloitusreunaan tehdään ylimääräisiä ketjusilmukoita, jotta aloitusreunasta tulisi tarpeeksi joustava. Silmukkalukua säädetään jo seuraavalla kerroksella.

Joustinneule on sileää neuletta joustavampi neulos ja tästä syystä siitä tulee muuta neuletta kapeampi. Kun työhön lisätään silmukoita ennen joustinneuleen neulomista, joustinneuleesta tulee melkein yhtä leveä kuin miehustasta muuten.

Kun päätät silmukat, päätösreunasta voi helposti tulla liian kireä. Kun teet työhön langankiertoja samalla kun päätät silmukat, päätösreunasta tulee tarpeeksi joustava.

Katso DROPS video: Silmukoiden päättäminen langankierroilla

Kun haluat tehdä esim. puseron lisäykset (tai kavennukset) tasaisin välein, esim. vuorotellen joka 3. ja joka 4. kerroksella, neulo seuraavasti: Neulo 2 kerrosta ja tee 3. kerroksella lisäykset, neulo 3 kerrosta ja tee sitten 4. kerroksella lisäykset. Toista kunnes kaikki tarvittavat lisäykset on tehty.

Katso DROPS oppitunti: Lisääminen/Kaventaminen vuorotellen joka 3. ja joka 4. kerroksella

Jakut neulotaan useimmiten tasona. Voit kuitenkin halutessasi neuloa jakun suljettuna neuleena. Tällöin sinun on lisättävä leikkaussilmukoita (useimmiten 5 silmukkaa) keskelle eteen. Seuraa muuten ohjetta, mutta älä käännä työtä neulottujen kerrosten jälkeen, vaan neulo leikkaussilmukat ja jatka neulomista suljettuna neuleena. Leikkaa lopuksi neule auki leikkaussilmukoiden kohdalta.

Katso DROPS video: Kädenteiden aukileikkaaminen

p>Mikäli neulot suljetun neuleen sijaan mieluummin tasoneuletta, voit tietysti muuttaa ohjetta siten, että neulot osat erikseen ja ompelet ne lopuksi yhteen. Jaa miehustan silmukkaluku kahdella, lisää 1 reunasilmukka kumpaankin reunaan (saumaa varten) ja neulo etukappale ja takakappale erikseen.

Katso DROPS oppitunti: Voinko neuloa pyöröpuikolla neulottavan työn paripuikoilla?

Mallineuleen mallikerrat voivat poiketa toisistaan eri koissa, jotta saataisiin neuleeseen oikeat mittasuhteet. Mikäli et neulo samaa kokoa kuin kuvan neuleessa, sinun mallineuleesi voi poiketa hieman kuvan mallineuleesta. Tätä on kehitetty tarkasti ja otettu huomioon siten, että valmiin neuleen ulkonäkö on kaikissa koissa sama.

Seuraa oman kokosi ohjeet ja piirrokset!

Mikäli olet löytänyt mieluisan ohjeen naisten puseroon, voit melko helposti muuttaa sen mittoja siten, että pusero sopii miehelle. Miehen puseron miehusta ja hihat ovat usein pidemmät kuin naisen puseron miehusta ja hihat. Valitse aluksi koko, jonka rinnanympärys on sopiva. Ylimääräinen pituus lisätään juuri ennen kuin päätät kädentien/hihanpyöriön silmukat. Jos työ neulotaan ylhäältä alas, voit lisätä pituutta heti kädentien jälkeen tai ennen kuin teet hihan ensimmäisen kavennuskerroksen.

Tarvitset myös enemmän lankaa kuin ohjeessa mainitaan. Langanmenekki riippuu siitä, kuinka paljon pituutta lisäät. On kuitenkin aina parempi hankkia yksi kerä liikaa kuin yksi kerä liian vähän.

Kaikissa langoissa voi esiintyä ylimääräisiä kuituja (muodostuvat tuotannon aikana), jotka voivat irrota nukkana. Harjatuissa langoissa (eli karvaisemmissa langoissa) näitä irtonaisia, ylimääräisiä kuituja on enemmän ja tällöin langasta myös irtoaa enemmän karvaa.

Karvojen irtoaminen riippuu myös siitä, mitä neuleen alla tai yllä on, ja hankaako tämä langan kuituja vasten. Tästä syystä emme voi taata, ettei langasta irtoaisi nukkaa.

Alla muutama vinkki siitä, miten saat parhaimman tuloksen, kun työskentelet karvaisilla langoilla:

1. Kun neule on valmis (ennen kuin peset sen), ravistele se kunnolla, jotta irtonaiset karvat poistuvat. HUOM ÄLÄ käytä nukanpoistorullaa, harjaa tai muuta keinoa, joka hankaa lankaa.

2. Aseta neule muovipussin sisään ja laita se pakastimeen - lämpötila saa aikaan sen, että kuidut eivät sitoudu niin lujasti toisiinsa, ja ylimääräiset kuidut irtoavat paremmin.

3. Jätä neule pakastimeen muutamaksi tunniksi ennen kuin poistat sen ja ravistelet sen uudestaan.

4. Pese neule vyötteen ohjeiden mukaisesti.

Lähes kaikki neuleet nyppyyntyvät, vaikka ne olisi tehty kaikkein laadukkaimmista kuiduista. Tämä on merkki vaatteen luonnollisesta kulumisesta ja sitä on vaikea välttää. Vaate nyppyyntyy eniten kohdissa, joihin kohdistuu hankausta (esim. puseron hihat ja kalvosimet).

Saat kuitenkin vaatteesta uuden näköisen, kun poistat nypyt tekstiilikamman tai nypynpoistajan avulla.

Etkö vieläkään saanut vastausta kysymykseesi? Vieritä alaspäin ja näppäile kysymyksesi, niin asiantuntijamme yrittävät auttaa sinua. Tavallisesti saat vastauksen 5-10 päivän sisällä..
Sillä aikaa voit lukea tämän ohjeen aiempia kysymyksiä ja vastauksia tai liittyä DROPS Työpajaan Facebookissa, jossa muut neulojat/virkkaajat voivat auttaa sinua!

Lisää kommentti ohjeeseen DROPS Baby 42-21

Haluamme mielellämme kuulla mielipiteesi tästä ohjeesta!

Mikäli haluat esittää kysymyksen, valitse oikea kategoria alla olevasta valikosta - tällä tavoin saat vastauksen nopeammin. Pakolliset kentät on merkitty tähdellä *.

Kommentit / Kysymykset (30)

country flag Anette Toft kirjoitti:

Kan man ikke undgå ørerne? Kan godt lide hatten men ikke ørerne.

01.03.2025 - 11:23

DROPS Design vastasi:

Hej Anette, de er med til at forme huen, så det er svært, du kan måske vælge en af de andre Balaklave'er :)

06.03.2025 - 14:08

country flag Jana Mrázková kirjoitti:

Dobrý den, není mně jasný postup na konci, kde je napsáno: “na konci další lícové řady nahodíme uprostřed přední řady 8-8-10”. Vůbec nechápu, kde je mám nahodit…, protože vlastně přední řadu nepletu, tam je otvor pro obličej. Děkuji za radu.J.M.

22.02.2025 - 20:01

DROPS Design vastasi:

Dobrý den, Jano, nahazujete na konci řady - tato oka tvoří střed přední strany kukly. Pak pletete v kruhových řadách. Hodně zdaru! Hana

22.02.2025 - 21:47

country flag Susanne Tomaszek kirjoitti:

Hallo liebes Team von DROPS Design Ich würde die Mütze gerne mit einem dickeren Garn stricken - ich dachte an Garngruppe D - aber ich weiß nicht, wie ich die Anleitung passend umrechnen. Und welche Wolle würden sie empfehlen? VG Susanne Tomaszek

16.02.2025 - 21:23

DROPS Design vastasi:

Liebe Frau Tomaszek, dafür haben wir aber leider keine Erfahrung, da alle unsere Modelle nicht für so eine Maschenprobe passen (siehe hier). Vielleicht kann Ihnen Ihr DROPS Händler damit helfen - sonnst benutzen Sie am besten eine Wolle, die mit der Maschenprobe hier stimmt. Viel Spaß beim Stricken!

17.02.2025 - 10:09

country flag Veronica kirjoitti:

Skal det være veldig synlig at man har økt bak eller har jeg gjort noe feil? Skjønner ikke helt at det evt kan bli lite synlig. Har forsøkt flere ganger.

29.01.2025 - 21:04

DROPS Design vastasi:

Hei Veronica. Litt usikker på hvordan økningene ser ut hos deg, men strikker du kastene/økningene vridd på neste pinne (enten vridd rett eller vridd vrang) og fortløpende inn i perlestrikk? Prøv å stram tråden dersom du syns masken/økningen er for løs. mvh DROPS Design

03.02.2025 - 11:19

country flag Julie Francoeur kirjoitti:

Bonjour, Je viens de terminer la cagoule. Je me demande bien comment faire pour former les oreilles? Auriez-vous des conseils.

22.12.2024 - 03:44

DROPS Design vastasi:

Bonjour, Julie ! Placer le bonnet à plat, avec l'ouverture pour le visage face à soi et coudre le haut du bonnet; Resserrer les 5½ cm environ en haut de chaque coin et sécuriser avec un fil (= oreilles). Bon tricot!

29.12.2024 - 11:42

country flag Denise Fortier kirjoitti:

Comment rabattre la cagoule drops modèle me 074 by Quand l ouvrage est fini comment rabatre le dessu de la tête après 20 cm Rabattre??

26.11.2024 - 04:37

DROPS Design vastasi:

Bonjour Mme Fortier, rabattez simplement les mailles comme elles se présentent, en utilisant votre technique habituelle pour rabattre (ou retrouvez en vidéo ou en images sous l'onglet Vidéos / Leçons en haut de page. Bon tricot!

26.11.2024 - 09:59

country flag Esther Seyfried kirjoitti:

Wenn ich die Mütze ohne Ohren stricken möchte, müsste ich das Stickmuster abändern oder kann ich auch nur einfach das Zusammenziehen der Ohren sein lassen?

18.11.2024 - 14:30

DROPS Design vastasi:

Liebe Frau Seyfried, am besten suchen Sie sich ein anderes Modell aus - siehe hier, da dieses Modell extra mit Ohren gestrickt wurde. Viel Spaß beim Stricken!

18.11.2024 - 16:19

country flag Berit Pauline Skjøndal kirjoitti:

Har strikket flere balaklaver og denne modellen fungerer veldig fint i praksis 😍

11.11.2024 - 20:48

country flag Aga kirjoitti:

Dzień dobry. W jaki sposób mam zakończyć robótkę ? Zamknąć oczka i potem razem zaszyć?

11.11.2024 - 14:23

DROPS Design vastasi:

Witaj Agnieszko, zakańczasz robótkę np. jak na filmie TUTAJ, a następnie zszywasz górę kominiarki. Pozdrawiamy!

11.11.2024 - 18:08

country flag Elly Leys kirjoitti:

Na 3 cm boordsteek, brei dan de eerste 19 steken opnieuw, zodat het midden van de naald, naar het voorpand wordt verplaatst? Dan gewoon verder breien in gerstekorrel met naalden 3,5.over heel de naald. Ik versta dit niet: het midden van de naald naar het voorpand wordt verplaatst

03.11.2024 - 15:28

DROPS Design vastasi:

Dag Elly,

Als je 3 cm boordsteek hebt gebreid en je bent weer bij het begin van de toer, dan brei je nog eens 19 steken in boordsteek. Dit wordt nu het begin van de toer en vanaf dan brei je verder in gerstekorrel.

06.11.2024 - 14:01