Patentkude - ülevaade

Patentkude (English rib või ka Brioche) on kudumistehnika mille puhul kasutatakse topeltsilmuseid väga veniva ja struktuurse triibulise mustri saavutamiseks – sarnane soonikule. See tehnika annab tihedama ja kohevama tulemuse ning on seetõttu sobiv sallide, tekkide ja džemprite tegemiseks.

Patentkoel on palju erinevaid variante – alates mitu silmust teha triipude vahele (kui ligidal need on) kuni eriliste tehnikateni. Mõnel variandil on triibud ainult ühel pool, mõnel mõlemad töö pooled ühesugused. Patentkude võib kududa ka mitme värviga – see annab ilusa efekti, kus töö erinevad pooled on vastupidist värvi.

Kõikide patentkoe variantide sarnasus on see, et kootakse topeltsilmuseid (kas lõnga ülejooksuga (õhksilmusega) või kududes läbi eelmise rea silmuse) – ning seega läheb sellele mustrile rohkem lõnga, kui tavalisele soonikkoele.

4 kõige levinumat patentkoe tehnikat on:

Patentkude ja kalamehesoonik annavad sarnase tulemuse – kalamehesoonik on natuke tihedam kui patentkude, kuna kootakse läbi eelmise rea silmuste. Mõlemal jäävad mõlema töö pooled ühesugused.

Poolpatenti tehakse sama tehnikaga kui patentkude, aga topeltsilmuseid kootakse ainult igal teisel real/ringil.

Samuti vale kalamehesoonik tehakse sama tehnikaga kui kalamehesoonik, aga patendisilmuseid kootakse ainult igal teisel real/ringil.

Nii poolpatentkoe ja kui ka vale kalamehesooniku mõlemad pooled on erinevad – ühtlasi võtavad need ka vähem lõnga.


Kuidas kududa neid 4 patentkoe tehnikaid

Kõiki neid mustreid saab kududa edasi-tagasi või ringselt. Samuti võib neid kududa paaris või paaritu silmuste arvuga. All toodud näidised on kootud edasi-tagasi paaritu silmuste arvuga.

Paremal olev pilt näitab kude töö paremal pool, vasakul olev pilt näitab kude töö pahemal pool.

Patentkude

See on klassikaline patentkoe tegemise moodus, mille tulemusel on töö mõlemal pool ühesugune.

Koo järgmiselt (tehes 1 ääresilmuse ripskoes mõlemal küljel):

1. rida: koo 1 ääresilmus ripskoes, * 1 parempidi, 1 õhksilmus, tõsta 1 silmus kudumata pahempidi võttega *, korda * kuni *, kuni jääb 2 silmust, koo 1 parempidi, 1 ääresilmus ripskoes.

2. rida: koo 1 ääresilmus ripskoes, * 1 õhksilmus, tõsta 1 silmus kudumata pahempidi võttega, koo õhksilmus ja kudumata silmus parempidi kokku *, korda * kuni *, kuni jääb 2 silmust, 1 õhksilmus, tõsta 1 silmus kudumata pahempidi võttega, koo 1 ääresilmus ripskoes.

3. rida: koo 1 ääresilmus ripskoes, koo * koo õhksilmus ja kudumata silmus parempidi kokku, 1 õhksilmus, tõsta 1 silmus kudumata pahempidi võttega *, korda * kuni *, kuni jääb 3 silmust, koo õhksilmus ja kudumata silmus parempidi kokku, tee 1 ääresilmus ripskoes.

Korda 2. ja 3. rida.

Vaata DROPS videot: Kuidas kududa patentkude

Kalamehesoonik

Selle tehnika tulemusel on töö mõlemal pool ühesugune.

Koo järgmiselt (tehes 1 ääresilmuse ripskoes mõlemal küljel):

1. rida (töö pahemal pool): koo kõik silmused parempidi.

2. rida (töö paremal pool): koo 1 parempidi, * 1 pahempidi, koo 1 parempidi järgmise silmuse alumisse silmusesse*, korda * kuni * kuni rea lõpuni.

Korda 2. rida.

Vaata DROPS videot: Kuidas kududa kalamehesoonikut edasi-tagasi

Poolpatent

Valepatent tehakse sama tehnikaga kui patentkude, aga topeltsilmuseid kootakse ainult igal teisel real/ringil – ainult töö paremal pool on soonikutriibud.

Koo järgmiselt (tehes 1 ääresilmuse ripskoes mõlemal küljel):

1. rida: koo 1 ääresilmus ripskoes, * 1 parempidi, 1 õhksilmus, tõsta 1 silmus kudumata pahempidi võttega *, korda * kuni *, kuni jääb 2 silmust, koo 1 parempidi, 1 ääresilmus ripskoes.

2. rida: 1 ääresilmus ripskoes, * 1 parempidi 1, koo õhksilmus ja kudumata silmus pahempidi kokku *, korda * kuni * kuni jääb 2 silmust, koo 1 parempidi, 1 ääresilmus ripskoes.

Korda 1. ja 2. rida.

Vaata DROPS videot: Kuidas kududa poolpatenti

Vale kalamehesoonik

Vale kalamehesoonik tehakse sama tehnikaga kui kalamehesoonikut, aga patendisilmuseid kootakse ainult igal teisel real/ringil – ainult töö paremal pool on soonikutriibud.

Koo järgmiselt (tehes 1 ääresilmuse ripskoes mõlemal küljel):

1. rida (töö pahemal pool): koo kõik silmused parempidi.

2. rida (töö paremal pool): koo 1 parempidi, * 1 pahempidi, koo 1 parempidi läbi eelmise rea silmuse *, korda * kuni * kuni rea lõpuni. (Kui silmuseid on paaritu arv, koo viimane silmus pahempidi).

Korda 1. ja 2. rida.

Vaata DROPS videot: Kuidas kududa vale kalamehesoonikut

Kommentaarid (1)

Sahar Taha 25.03.2019 - 18:38:

You are very great to collect these stitches and help us to know the difference between them

Leave a comment about this lesson

E-maili aadressi ei avaldata. Vajalikud väljad *