DROPS / 182 / 8

Raspberry Truffle by DROPS Design

Komplet składa się z: czapki i komina na drutach, z warkoczami i ściegiem strukturalnym, przerabianych od góry do dołu. Od S do L. Z włóczki DROPS Puna.

DROPS Design: model nr pu-023
Grupa włóczek B
-----------------------------------------------------------
Na cały komplet będziemy potrzebować ok. 200 g włóczki DROPS Puna, dla obydwu rozmiarów.
-----------------------------------------------------------

CZAPKA:
Rozmiary: S/M - M/L
Na obwód głowy: ok. 54/56 - 56/58 cm
Materiał:
DROPS PUNA od Garnstudio (należy do Grupy włóczek B)
100 g dla obydwu rozmiarów, kolor 10, stary róż

Może być również wykonana z
"Alternatywnej włóczki (Grupa włóczek B)" – patrz link poniżej.

DRUTY POŃCZOSZNICZE I DRUTY Z ŻYŁKĄ (40 cm) DROPS nr 4 – lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając dżersejem 21 oczek i 28 rzędów otrzymać próbkę o wymiarach 10 cm na szerokość i 10 cm na wysokość.

DRUTY Z ŻYŁKĄ (40 cm) DROPS nr 3,5 na ściągacze - lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając dżersejem 22 oczka i 30 rzędów otrzymać próbkę o wymiarach 10 cm na szerokość i 10 cm na wysokość.
-----------------------------------------------------------

KOMIN:
Rozmiary: S/M - M/L
Wymiary: obwód na górze 57-61 cm. Obwód na dole ok. 84-91 cm. Wysokość 24-26 cm.
Materiał:
DROPS PUNA od Garnstudio (należy do Grupy włóczek B)
150 g dla obydwu rozmiarów, kolor 10, stary róż

Może być również wykonany z
"Alternatywnej włóczki (Grupa włóczek B)" – patrz link poniżej.

DRUTY Z ŻYŁKĄ (60 cm) DROPS nr 4 – lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając dżersejem 21 oczek i 28 rzędów otrzymać próbkę o wymiarach 10 cm na szerokość i 10 cm na wysokość.

DRUTY Z ŻYŁKĄ (60 cm) DROPS nr 3,5 na ściągacze - lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając dżersejem 22 oczka i 30 rzędów otrzymać próbkę o wymiarach 10 cm na szerokość i 10 cm na wysokość.
----------------------------------------------------------

Nie jesteś pewna jaki rozmiar wybrać? Musisz wiedzieć, że modelka na zdjęciu ma ok. 170 cm wzrostu i nosi rozmiar S lub M. Jeżeli wykonujesz sweter, sukienkę czy inne podobne ubranie, na dole strony znajdziesz schemat z wszystkimi miarami (w cm) gotowego produktu.

(Patrz objasnienia...)

Porady & Pomoc

Dziękujemy za wybór DROPS Design!

Robimy wszystko co w naszej mocy, aby nasze wzory były proste i czytelne.

W tym celu, do każdego z naszych wzorów dołączamy bardzo pomocne instrukcje video, które znajdziecie na dole strony.

Proponujemy również kursy, dzięki którym krok po kroku zapoznacie się z niektórymi technikami wykorzystywanymi w naszych wzorach. Znajdziecie je tutaj!

WYKORZYSTYWANE TECHNIKI:

ŚCIEG FRANCUSKI (na okrągło):
1 ściągacz francuski = 2 okrążenia. Przerobić 1 okrążenie na prawo i 1 okrążenie na lewo.

ŚCIEG FANTAZYJNY:
Czapka: patrz schematy A.1 - A.3.
Komin: patrz schematy A.1 i A.2.

DODAWANIE OCZEK (w regularnych odstępach):
Aby obliczyć gdzie dodawać oczka należy wziąć ogólną liczbę oczek (np. 48 oczek) i podzielić ją przez liczbę oczek jaka ma być dodana (np. 42) = 1,1. W tym przykładzie będziemy dodawać oczko za ok. każdym oczkiem, wykonując 1 narzut. W następnym okrążeniu przerobić oczka przekręcone w miejscu narzutów, aby uniknąć dziur.

ZAMYKANIE OCZEK (w regularnych odstępach):
Aby obliczyć gdzie zamykać oczka należy wziąć ogólną liczbę oczek (np.120 oczek) i podzielić ją przez liczbę oczek jaka ma być zamknięta (np. 18) = 6,6. W tym przykładzie będziemy przerabiać razem na prawo na przemian każde 5-te i 6-te i każde 6-te i 7-me oczko.
----------------------------------------------------------

CZAPKA:
Przerabiana na okrągło, od góry do dołu, na drutach pończoszniczych/krótkich drutach z żyłką.

DLA OBYDWU ROZMIARÓW:
Na drutach pończoszniczych nr 4 nabrać 12 oczek włóczką Puna. UWAGA: zostawić ok. 30 cm nitki na ściągnięcie oczek na górze czapki, na końcu!
OKRĄŻENIE 1: przerobić wszystkie oczka na prawo
OKRĄŻENIE 2: *1 oczko prawe, 1 narzut *, powtarzać od *-* do końca okrążenia = 24 oczka.
OKRĄŻENIE 3: *1 oczko prawe, przerobić oczko przekręcone w miejscu narzutu na lewo, 1 narzut*, powtarzać od *-* do końca okrążenia = 36 oczek.
OKRĄŻENIE 4: *1 oczko prawe, 1 oczko lewe, przerobić oczko przekręcone w miejscu narzutu na lewo, 1 narzut *, powtórzyć od *-* = 48 oczek.
OKRĄŻENIE 5: *1 oczko prawe, 2 oczka lewe, przerobić oczko przekręcone w miejscu narzutu na lewo *, powtórzyć od *-*.
OKRĄŻENIE 6: *1 oczko prawe, 3 oczka lewe*, powtórzyć od *-*.
OKRĄŻENIA 7-8: przerabiać oczka prawe na prawo, a oczka lewe na lewo.
Dalej przerobić 2 ŚCIĄGACZE FRANCUSKIE – patrz powyżej. Przerobić 1 okrążenie na prawo, równomiernie dodając 42 oczka – PATRZ DODAWANIE OCZEK (w regularnych odstępach) = 90 oczek (w następnym okrążeniu przerobić oczka przekręcone w miejscu narzutów na lewo). ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI! Teraz przerabiać schemat A.1 (= 15 motywów po 6 oczek). Gdy schemat A.1 zostanie przerobiony 1 raz na wysokość, jest 120 oczek.

Przerobić 2 ściągacze francuskie, równomiernie zamykając 18-14 oczek w 1-szym okrążeniu ściągaczy francuskich – PATRZ ZAMYKANIE OCZEK (w regularnych odstępach) = 102-106 oczek. Przerobić 3 okrążenia na prawo. Przerobić teraz 3-4 razy schemat A.2a (= 51-53 motywy po 2 oczka) na wysokość. Dalej przerobić 1-1 raz schemat A.2b na wysokość ponad każdym schematem A.2a. Przerobić 2 ściągacze francuskie. Przerobić 1 okrążenie na prawo, równomiernie dodając 24-26 oczek = 126-132 oczka. Przerabiać schemat A.3 (= 21-22 motywy po 6 oczek) do końca okrążenia. Gdy schemat A.3 zostanie przerobiony 1 raz na wysokość, przerobić 2 ściągacze francuskie, równomiernie zamykając 12-12 oczek w 1-szym okrążeniu ściągaczy francuskich = 114-120 oczek. Przerobić 1 okrążenie na prawo. Dalej przerabiać na drutach z żyłką nr 3,5 ściągaczem (1 oczko prawe /2 oczka lewe). Po przerobieniu 12 okrążeń ściągaczem, zamknąć oczka tak jak schodzą z drutu. Odciąć i wrobić nitkę. Wysokość czapki wynosi ok. 27-28 cm. Zacisnąć oczka na górze czapki, przeciągając koniec nitki przez oczka w rzędzie nabierania oczek, zacisnąć i zakończyć.

----------------------------------------------------------

KOMIN:
Przerabiany na okrągło, od góry do dołu.
Na drutach z żyłką nr 3,5 nabrać 153-162 oczka włóczką Puna. Przerobić 1 okrążenie na lewo na lewej stronie robótki.
Obrócić robótkę i dalej przerabiać na okrągło na prawej stronie robótki następująco: przerabiać ściągaczem (1 oczko prawe / 2 oczka lewe) na okrągło. Po przerobieniu 6 okrążeń ściągaczem, zacząć przerabiać na drutach z żyłką nr 4. Przerobić 1 okrążenie na prawo, równomiernie zamykając 33-34 oczka – PATRZ ZAMYKANIE OCZEK (w regularnych odstępach) = 120-128 oczek. Przerobić 2 ŚCIĄGACZE FRANCUSKIE - patrz powyżej. Przerobić 3 okrążenia na prawo. ZACHOWAĆ TAKIE SAMO NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI! Przerobić teraz w sumie 9-11 razy schemat A.2a (= 60-64 motywy po 2 oczka) na wysokość. Dalej przerabiać schemat A.2b ponad każdym schematem A.2a. Przerobić 2 ściągacze francuskie, W TYM SAMYM CZASIE w 3-cim okrążeniu równomiernie dodając 24-28 oczek – PATRZ DODAWANIE OCZEK (w regularnych odstępach) = 144-156 oczek. Teraz przerabiać schemat A.1 (= 24-26 motywów po 6 oczek). Gdy schemat A.1 zostanie przerobiony 1 raz na wysokość, jest 192-208 oczek. Przerobić 2 ściągacze francuskie. Przerobić 1 okrążenie na prawo i zamknąć 0-1 oczko = 192-207 oczek. Dalej przerabiać na drutach z żyłką nr 3,5 ściągaczem (1 oczko prawe,2 oczka lewe). Po przerobieniu 4 okrążeń ściągaczem, dodać 1 oczko lewe w każdej grupie 2 oczek lewych (= ściągacz 1 oczko prawe/3 oczka lewe) = 256-276 oczek. Po przerobieniu w sumie 6 okrążeń ściągaczem, zamknąć oczka tak jak schodzą z drutu. Odciąć i wrobić nitkę. Wysokość komina wynosi ok. 24-26 cm.

Schemat

= 1 oczko prawe
= 1 oczko lewe
= wbić drut między 4-te i 5-te oczko, przeciągnąć nitkę (= 1 nowe oczko), przerobić 1 oczko prawe, 2 oczka lewe, 1 oczko prawe
= przerobić razem na prawo nowe oczko z poprzedniego okrążenia i następne oczko (= zostaje zamknięte 1 oczko)
= wykonać 1 narzut między 2 oczkami. W następnym okrążeniu przerobić oczko przekręcone w miejscu narzutu na lewo, aby uniknąć dziur
= na początku tego okrążenia (= okrążenie 7) przerobić 1 oczko prawe (nie figuruje ono w schemacie) i powtarzać 6 oczek schematu do końca okrążenia. Przerobić kolejne okrążenie (= okrążenie 8) następująco: ominąć 1-sze oczko prawe schematu i przerobić 6 pozostałych oczek, następnie powtarzać 7 oczek do końca okrążenia (tzn. że ostatnie oczko w okrążeniu jest oczkiem lewym). Dalej przerabiać kolejne rzędy zgodnie ze schematem).

Potrzebujesz pomocy? Tutaj znajdziesz bardzo pomocne instrukcje video!

W celu uzyskania pomocy prosimy o kontakt ze sklepem, w którym włóczka została zakupiona. Nabywając włóczkę DROPS masz gwarancję, że otrzymasz fachową pomoc ze strony sklepu prowadzącego sprzedaż włóczek DROPS.

Wszystkie wzory są poddawane starannej weryfikacji, ale zastrzegamy sobie prawo do ewentualnych pomyłek. Wzory są tłumaczone z języka norweskiego, dlatego zawsze zalecamy sprawdzenie miar i wyliczeń z oryginalnym wzorem.

Jeżeli uważasz, że we wzorze znajduje się błąd, prosimy o komentarz lub pytanie w sekcji Komentarze. Zobacz oryginalny model DROPS 182-8.