DROPS / 171 / 47

Angelique by DROPS Design

Szal półksiężyc DROPS dżersejem i ściegiem ażurowym, z włóczki „Lace”.

DROPS design: Model nr la-031
Grupa włóczek A
----------------------------------------------------------
Wymiary: dł. ok. 50 cm po środku tyłu i rozpiętość ok. 170 cm po blokowaniu
Materiał:
DROPS LACE od Garnstudio
100 g kolor nr 4434, liliowy/fioletowy

DRUTY Z ŻYŁKĄ (80 cm) DROPS nr 3 - lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając dżersejem 24 o. x 32 rz. otrzymać próbkę o wymiarach 10 x 10 cm.

Nie jesteś pewna jaki rozmiar wybrać? Musisz wiedzieć, że modelka na zdjęciu ma ok. 170 cm wzrostu i nosi rozmiar S lub M. Jeżeli wykonujesz sweter, sukienkę czy inne podobne ubranie, na dole strony znajdziesz schemat z wszystkimi miarami (w cm) gotowego produktu.

(Patrz objasnienia...)

Rodzaj włóczki
Deals od
DROPS LACE UNI COLOUR (50g)
DROPS Alpaca Party! / 30% OFF!
21.30 PLN
14.90 PLN
n/a
DROPS LACE MIX (50g)
DROPS Alpaca Party! / 30% OFF!
21.30 PLN
14.90 PLN
n/a

Porady & Pomoc

Dziękujemy za wybór DROPS Design!

Robimy wszystko co w naszej mocy, aby nasze wzory były proste i czytelne.

W tym celu, do każdego z naszych wzorów dołączamy bardzo pomocne instrukcje video, które znajdziecie na dole strony.

Proponujemy również kursy, dzięki którym krok po kroku zapoznacie się z niektórymi technikami wykorzystywanymi w naszych wzorach. Znajdziecie je tutaj!

PRÓBKA:
Robótka będzie blokowana/naciągana po ukończeniu, próbka nie jest więc zbyt ważna. Jednak, aby sprawdzić, czy nie jest zbyt ścisła/luźna należy wykonać test na drutach nr 3 dżersejem, tak aby przerabiając ok. 24 o. x 32 rz. otrzymać próbkę o wymiarach 10 x 10 cm.
----------------------------------------------------------

ŚCIEG FRANCUSKI (w tę i z powrotem):
Przer. wszystkie rzędy na prawo. 1 „ściągacz” francuski = 2 rz. na prawo.

ŚCIEG FANTAZYJNY:
Patrz schematy A.1-A.11. Schematy przedstawiają wszystkie rzędy ściegu fantazyjnego, widok na prawej stronie robótki.

WSKAZÓWKA:
Szal może być wykonywany na innych drutach niż w opisie powyżej. Aby otrzymać mniejszy szal należy użyć drutów o mniejszym rozmiarze, na większy szal będziemy potrzebować drutów większych. Na końcu naciągnąć szal, w ten sposób wyrównamy ewentualne nierówności.

BLOKOWANIE:
Jeżeli używamy innej włóczki z grupy włóczek A nie jest konieczne naciąganie szala, należy go tylko lekko uformować. Pozostawić do wyschnięcia. Powt. po każdym praniu.
----------------------------------------------------------

SZAL:
Na drutach z żyłką nr 3 nabrać 3 o. włóczką Lace – patrz WSKAZÓWKA powyżej. Dalej przer. i dodawać o. następująco:
RZĄD 1: 1 o. brzeg. ściegiem francuskim - patrz powyżej, 1 narzut, 1 o. dżersejem, 1 narzut, 1 o. brzeg. ściegiem francuskim. Umieścić marker w oczko środk. = 5-te o.
RZĄD 2 i w każdym rzędzie na lewej stronie robótki: przer. 1 o. brzeg. ściegiem francuskim z każdej strony (= przer. o. brzegowe na prawo na lewej stronie robótki) i przer. na lewo wszystkie inne oczka i narzuty.
RZĄD 3: 1 o. brzeg. ściegiem francuskim, 1 o.p., 1 narzut, 1 o.p., 1 narzut, 1 o.p. i 1 o. brzeg. ściegiem francuskim = 7 o.
RZĄD 5: 1 o. brzeg. ściegiem francuskim, 1 narzut, 1 o.p., 1 narzut, 3 o.p., 1 narzut, 1 o.p., 1 narzut i 1 o. brzeg. ściegiem francuskim = 11 o.
RZĄD 7: 1 o. brzeg. ściegiem francuskim, 1 narzut, 3 o.p., 1 narzut, 3 o.p., 1 narzut, 3 o.p., 1 narzut i 1 o. brzeg. ściegiem francuskim = 15 o.
RZĄD 9: 1 o. brzeg. ściegiem francuskim, 1 narzut, 1 o.p., 1 narzut, 3 o.p. i umieścić marker w oczko na środku (= 2-gie z 3 o.), 1 narzut, 1 o.p., 1 narzut, 3 o.p. (jest już marker w oczku na środku = oczko środk.), 1 narzut, 1 o.p., 1 narzut, 3 o.p. i umieścić marker w oczko na środku, 1 narzut, 1 o.p., 1 narzut i 1 o. brzeg. ściegiem francuskim = 23 o.
RZĄD 11: 1 o. brzeg. ściegiem francuskim, 1 narzut, przer. na prawo do markera, 1 narzut, 1 o.p. (= oczko środk.), 1 narzut, przer. na prawo, aż zostaje 1 o., 1 narzut i 1 o. brzeg. ściegiem francuskim = 27 o.

Przer. schematy A.1-A.5 na prawej stronie robótki następująco:
1 o. brzeg. ściegiem francuskim, A.1 ponad 3 nast. o., A.2 ponad 5 nast. o. (1-szy marker jest na środku schematu A.2), A.3 ponad 4 nast. o., 1 o. dżersejem (2-gi marker jest na środku tych o. = oczko środk.), A.4 ponad 4 nast. o., A.2 ponad 5 nast. o. (3-ci marker jest na środku schematu A.2), A.5 ponad 3 nast. o. i 1 o. brzeg. ściegiem francuskim = 27 o. ZACHOWAĆ TAKIE SAME NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI! Gdy schematy A.1-A.5 zostaną przerobione 1 raz na wysokość jest 51 o. Powt. dodawanie o. jak w schemacie A.x, dodawać na przemian 4 i 8 o. w każdym rzędzie na prawej stronie robótki (12 o. dodanych w każdym motywie na wysokość), przer. dodawane o. dżersejem z każdej strony każdego schematu A.2. Przesuwać markery w miarę postępu robótki, służące za oznaczenie oczka środk. i środka schematu A.2. Powt. tak samo w sumie 24 razy schemat A.x na wysokość, jest w sumie 339 o. (dł. robótki wynosi ok. 35 cm). W nast. rzędzie na prawej stronie robótki przer. i dodawać 4 o. jak w 1-szym rz. schematu A.x = 343 o. Przer. 1 rz. na lewo na lewej stronie robótki (przer. oczko brzeg. z każdej strony ściegiem francuskim do końca). Przer. 1 rz. na prawo na prawej stronie robótki i dodawać 1 o. w odl. 1 o. ściegiem francuskim od brzegu z każdej strony = 345 o. i przer. 1 rz. na lewo na lewej stronie robótki.

Przer. wg schematów A.6-A.8 na prawej stronie robótki następująco:
1 o. brzeg. ściegiem francuskim, A.6 ponad 4 nast. o., powt. 21 razy schemat A.7 (zostaje 4 o. na lewym drucie), A.8 ponad 3 nast. o. i 1 o. brzeg. ściegiem francuskim. UWAGA: w schematach dodajemy 2 o. w 11-tym rz. każdego schematu A.7, A.6 i A.8 i dodajemy 2 o. w 17-tym rz. schematów A.6 i A.8. Przer. schematy 1 raz na wysokość = 429 o.

Przer. wg schematów A.9-A.11 na prawej stronie robótki następująco: 1 o. brzeg. ściegiem francuskim, A.9 ponad 7 o., powt. 23 razy schemat A.10 (zostaje 7 o. na lewym drucie), A.11 ponad 6 nast. o. i 1 o. brzeg. ściegiem francuskim. UWAGA: w schemacie dodajemy 2 o. w 17-tym rz. każdego schematu A.9, A.11 i A.10. Dodajemy również 2 o. w 21-szym rz. schematów A.9 i A.11. Przer. schematy 1 raz na wysokość = 521 o., ale w ost. rzędzie na lewej stronie robótki luźno zakończyć.

BLOKOWANIE / NACIĄGANIE:
Umieścić szal w letniej wodzie, aż będzie dobrze namoczony. Wycisnąć delikatnie – nie wykręcać – następnie zawinąć w ręcznik i znów delikatnie wycisnąć – szal jest teraz tylko wilgotny. Jeżeli używamy innej włóczki z grupy włóczek A – patrz BLOKOWANIE powyżej. Położyć szal płasko na dywanie lub materacu – rozciągnąć delikatnie do jego ostatecznych wymiarów i przypiąć szpilkami. Można naciągać brzeg między liśćmi, w ten sposób otrzymamy ząbki, przypiąć je szpilkami wzdłuż zamykanych oczek. Pozostawić do wyschnięcia. Powtarzać po każdym praniu.

Schemat

= 1 o.p. na prawej stronie robótki, o.l. na lewej stronie robótki
= 1 narzut między 2 o.
= 2 o. razem na prawo
= zdjąć 1 o. jak do przerobienia na prawo, 1 o.p., przełożyć oczko zdjęte nad przerobionym oczkiem
= zdjąć 1 o. jak do przerobienia na prawo, 2 o. razem na prawo, przełożyć oczko zdjęte nad przerobionym oczkiem
= brak oczek
Potrzebujesz pomocy? Tutaj znajdziesz bardzo pomocne instrukcje video!

W celu uzyskania pomocy prosimy o kontakt ze sklepem, w którym włóczka została zakupiona. Nabywając włóczkę DROPS masz gwarancję, że otrzymasz fachową pomoc ze strony sklepu prowadzącego sprzedaż włóczek DROPS.

Wszystkie wzory są poddawane starannej weryfikacji, ale zastrzegamy sobie prawo do ewentualnych pomyłek. Wzory są tłumaczone z języka norweskiego, dlatego zawsze zalecamy sprawdzenie miar i wyliczeń z oryginalnym wzorem.

Jeżeli uważasz, że we wzorze znajduje się błąd, prosimy o komentarz lub pytanie w sekcji Komentarze. Zobacz oryginalny model DROPS 171-47.