DROPS Extra / 0-1241

Acqua di Mare by DROPS Design

DROPS šátek s pruhy vlnkovým vzorem a krajkovým lemem pletený z příze "Fabel".

DROPS design: model č. fa-331
Skupina přízí: A
-----------------------------------------------------------

Rozměry:
Délka (v cípu): asi 50 cm
Šířka (u horního okraje): asi 150 cm

Materiál: DROPS FABEL firmy Garnstudio
100 g, barva č.100, smetanová
50 g, barva č.914, pobřeží

DROPS KRUHOVÁ JEHLICE (80 cm) č.3,5 – nebo velikosti potřebné k upletení zkušebního vzorku o rozměrech 23 ok x 45 řad vroubkovým vzorem = 10 x 10 cm.
DROPS 2 PONOŽKOVÉ JEHLICE č.3,5 – na krajkový lem.

(Přejít k návodu...)

Tagy:

technika: pruhy, vlnkový vzor, typ modelu: šály,

Tipy a rady

Všechny naše návody jsou doplněny video-ukázkami, díky kterým zvládnete práci hladce a rychle!

Podívejte se!

Máme také výukové video-ukázky, které vás provedou krok za krokem základy pletení i háčkování v DROPS Lekcích!

VROUBKOVÝ VZOR:
Pleteme stále hladce, lícové i rubové řady. 1 vroubek = 2 řady hladce.

VZOR:
Viz schémata A.1 až A.3; zobrazeny jsou všechny řady vzoru nahlížené z lícové strany.

SLED PRUHŮ:
*6 řad smetanovou, 6 řad barvou pobřeží*, *-* opakujeme.
----------------------------------------------------------

ŠÁTEK:
Pleteme v řadách na kruhové jehlici – vejdou se na ni pohodlně všechna oka. Postupujeme od horního okraje dolů k cípu.
Na kruhovou jehlici č.3,5 nahodíme smetanovou přízí 7 ok a označíme si 4. oko (= středové); značku pak posouváme s postupem práce výš, vždy do aktuálně pletené řady.
Pleteme takto: 2 krajová oka vroubkovým vzorem – viz výše, vzor A.1A nad 1 okem, 1 oko lícovým žerzejem (= středové), vzor A.1B nad 1 okem a 2 krajová oka vroubkovým vzorem = 11 ok. Pokračujeme vzorem A.1A a A.1B na každé straně středového oka (středové oko pleteme po celou dobu až do ukončení práce lícovým žerzejem); po dokončení 1 celé sekvence vzoru (na výšku) máme v řadě 35 ok (tj. 17 ok na každé straně středového oka). Pokračujeme vroubkovým vzorem a přidáváme jako dosud, až máme na jehlici 275 ok (díl nyní měří asi 27 cm podél středového oka a 108 cm podél horního okraje).
Nyní pleteme vzorem A.2 a SOUČASNĚ dle SLEDU PRUHŮ – viz výše, takto: 2 krajová oka vroubkovým vzorem, vzor A.2A nad 2 oky, vzor A.2B nad následujícími 130 oky (= 10 sekvencí vzoru po 13 okách), vzor A.2C nad 2 oky, 3 oka lícovým žerzejem (= prostřední z těchto 3 ok = středové), vzor A.2D nad 2 oky, vzor A.2B nad následujícími 130 oky (= 10 sekvencí vzoru po 13 okách), vzor A.2E nad 2 oky a 2 krajová oka vroubkovým vzorem. V tomto rozvržení vzorů pokračujeme. Po dokončení 1 celé sekvence vzoru A.2B (na výšku) máme na jehlici 407 ok (tj. 203 ok na každé straně středového oka).

Následující řadu pleteme takto: 2 krajová oka vroubkovým vzorem, vzor A.2A nad 2 oky, vzor A.2F nad následujícími 187 oky (= 11 sekvencí vzoru po 17 okách), pokračujeme vzorem A.2C jako dosud (tj. v této řadě pleteme 11 ok lícovým žerzejem, 1x nahodíme), 3 oka lícovým žerzejem (= středová), pokračujeme vzorem A.2D jako dosud (tj. v této řadě 1x nahodíme, pak upleteme 11 ok lícovým žerzejem), vzor A.2F nad následujícími 187 oky (= 11 sekvencí vzoru po 17 okách), vzor A.2E nad 2 oky a končíme 2 krajovými oky vroubkovým vzorem. V tomto rozvržení vzorů pokračujeme. Když máme ve vzoru A.2C/A2D přidáno na 17 ok, pleteme o 1 sekvenci vzoru A.2F na každé straně 3 středových ok více (vzor A.2C/A.2D pokračuje jako dosud s 1 nahozením na každé straně středových 3 ok).

Když máme upleteno celkem 7 pruhů, máme na jehlici 475 ok a poslední pruh je smetanový – oka ponecháme na jehlici a upleteme krajkový lem.

KRAJKOVÝ LEM:
Podél celého dolního okraje šátku pleteme krajkový lem. Krajkový lem napojíme na okraj šátku z lícové strany tak, že první/další 2 oka z okraje šátku spleteme s hladce s prvním okem krajkového lemu, takto: na ponožkovou jehlici č.3,5 nahodíme přízí v barvě pobřeží 12 ok a pleteme v řadách vzor A.3 – SOUČASNĚ na začátku každé lícové řady krajkového lemu spleteme první/další 2 oka z okraje šátku hladce s prvním okem vzoru A.3. Takto pokračujeme podél celého dolního okraje šátku, jen nad prostředními 9 oky splétáme první oko vzoru A.3 pouze s 1 okem z okraje šátku (tj. nikoli se 2 oky) – díky tomu se nebude cíp šátku kroutit.

Pak přízi odstřihneme a zapošijeme. Šátek navlhčíme a vypneme do požadovaných rozměrů. Necháme volně proschnout.

Schéma

= lícový žerzej (líc hladce, rub obrace)
= rub hladce
= 1 oko sejmeme hladce, 1 upleteme hladce a sejmuté přes ně přetáhneme
= 2 oka spleteme hladce (jak z lícové, tak z rubové strany)
= 2x nahodíme mezi 2 oky, v následující řadě spustíme jedno nahození z jehlice, druhé nahození upleteme hladce
= 1x nahodíme mezi 2 oky, v následující řadě pleteme nahození hladce za zadní nit
= 1x nahodíme mezi 2 oky, v následující řadě pleteme nahození hladce běžným způsobem
= 2x nahodíme mezi 2 oky, 2 oka spleteme hladce
= 1 oko uzavřeme
= první/další 2 oka z okraje šátku spleteme hladce s tímto okemDo you need some help? Podívejte se na názorné video-ukázky!

For further pattern help, please contact the store where you bought the yarn. Having bought DROPS yarn, you are guaranteed to receive qualified help from a store specializing in the DROPS patterns.

All patterns are carefully reviewed, but we must make reservation for possible mistakes. All patterns are translated from Norwegian and you can always check the original pattern for measurements and calculations.

Pokud se vám zdá, že je v návodu chyba či nesrovnalost, napište nám, prosím, své postřehy prostřednictvím Komentářů. Přejít k originálu návodu na model DROPS Extra 0-1241.