DROPS / 156 / 21

Lavender Frost by DROPS Design

Czapka i komin DROPS spiralnym ściegiem fantazyjnym, z włóczki „Cotton Merino”.

DROPS Design: Model nr cm-013
Grupa włóczek B
-----------------------------------------------------------
CZAPKA:
ROZMIARY: S/M – L/XL
Obwód głowy: 54/56 – 58/60 cm
Materiał:
DROPS COTTON MERINO od Garnstudio
100 g dla każdego rozmiaru, kolor 09, błękitny stalowy

DRUTY POŃCZOSZNICZE & DRUTY Z ŻYŁKĄ (40 cm) DROPS nr 4 - lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając spiralnym ściegiem fantazyjnym 21 o. x 36 rz. otrzymać próbkę o wymiarach 10 x 10 cm
DRUTY Z ŻYŁKĄ (40 cm) DROPS nr 3,5 – na ściągacze.

KOMIN:
ROZMIAR: uniwersalny
Wymiary: obwód: 58 cm
Wysokość na środku przodu: ok. 22 cm
Materiał:
DROPS COTTON MERINO od Garnstudio
100 g kolor nr 09, błękitny stalowy

DRUTY Z ŻYŁKĄ (40 lub 60 cm) DROPS nr 4 - lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając ściegiem fantazyjnym A.1 21 o. x 36 rz. otrzymać próbkę o wymiarach 10 x 10 cm
----------------------------------------------------------

Nie jesteś pewna jaki rozmiar wybrać? Aby ułatwić Ci zadanie, musisz wiedzieć, że modelka na zdjęciu ma ok. 170 cm wzrostu i nosi rozmiar S lub M. Jeżeli wykonujesz sweter, sukienkę czy inne podobne ubranie, na dole strony znajdziesz schemat z wszystkimi miarami (w cm) gotowego produktu.

(Patrz objasnienia...)

Rodzaj włóczki
Deals od

Porady & Pomoc

Dziękujemy za wybór DROPS Design!

Robimy wszystko co w naszej mocy, aby nasze wzory były proste i czytelne.

W tym celu, do każdego z naszych wzorów dołączamy bardzo pomocne instrukcje video, które znajdziecie na dole strony.

Proponujemy również kursy, dzięki którym krok po kroku zapoznacie się z niektórymi technikami wykorzystywanymi w naszych wzorach. Znajdziecie je tutaj!

ŚCIEG FANTAZYJNY:
Patrz schemat A.1. Schemat przedstawia wszystkie rzędy ściegu fantazyjnego, widok na prawej stronie robótki.

ŚCIEG FRANCUSKI (na okrągło na drutach z żyłką):
1 „ściągacz” francuski = przer.: *1 okr. na prawo, 1 okr. na lewo*, powt. od *-*.

ŚCIEG FRANCUSKI (w tę i z powrotem):
Przer. wszystkie rzędy na prawo. 1 „ściągacz” francuski = 2 rz. na prawo.

SPIRALNY ŚCIEG FANTAZYJNY :
*3 o.p., 2 o.l.*, powt. od *-* przez całe okrążenie. Ścieg fantazyjny jest przerabiany na 5 o., a ogólna wymagana liczba oczek to wielokrotność 5 minus 1. Gdy przerabiamy na okrągło, motyw przesuwa się o 1 o. w lewo w każdym okrążeniu i tworzy się spiralny motyw.

WSKAZÓWKA DO MIERZENIA:
Nie naciągać robótki podczas mierzenia.

ZAMYKANIE OCZEK:
Zamknąć 1 o. przed każdym markerem. Przer. aż zostaje 2 o. przed markerem, zdjąć nast. oczko jak do przerobienia na prawo, 1 o.p., przełożyć oczko zdjęte nad przerobionym oczkiem.

DODAWANIE OCZEK:
Dodać 1 o. wykonując 1 narzut, w nast. okrążeniu przer. oczko przekręcone w miejscu narzutu na prawo (wkłuwając drut z tyłu robótki zamiast z przodu) aby uniknąć dziur.
----------------------------------------------------------

CZAPKA:
Przerabiana na okrągło na drutach z żyłką, gdy jest za mało oczek na druty z żyłką, wziąć druty pończosznicze.
Na drutach z żyłką nr 3,5 nabrać 115-125 o. włóczką Cotton Merino i przer. 1 okr. na prawo, dalej przer. ściągaczem (= 3 o.p./2 o.l.) przez 3 cm. Przer. następnie na drutach z żyłką nr 4 i przer. 1 okr. na prawo, W TYM SAMYM CZASIE równomiernie zamknąć 11 o. = 104-114 o. Dalej przer. SPIRALNYM ŚCIEGIEM FANTAZYJNYM - patrz powyżej. ZACHOWAĆ TAKIE SAME NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI!
Na wys. ok. 18-22 cm od dołu robótki – PATRZ WSKAZÓWKA DO MIERZENIA, zamknąć 1 o. w co drugiej grupie oczek prawych przerabiając 2 o. razem na prawo (przer. 2 pierwsze o. razem na prawo) = 93-102 o. Dalej przer. 1 okr. spiralnym ściegiem fantazyjnym, naprzemiennie z 2 i 3 o.p. między każdą grupą oczek lewych. W nast. okrążeniu powt. zamykanie o. w pozostałych grupach 3 o.p. = 83-91 o. Przer. 1 okr. spiralnym ściegiem fantazyjnym (2 o.p./2 o.l.). Przer. 1 ściągacz ściegiem francuskim - patrz powyżej i w 2-gim okr. umieścić 9 markerów następująco:
ROZMIAR S/M: przer. 10 o., umieścić 1 marker, *przer. 9 o., umieścić 1 marker *, powt. od *-* w sumie 7 razy, przer. 10 o., umieścić 1 marker.
L/XL: przer. 11 o., umieścić 1 marker, *przer. 10 o., umieścić 1 marker *, powt. od *-* w sumie 8 razy.
Dalej przer. ściegiem francuskim – W TYM SAMYM CZASIE zamknąć o. – PATRZ ZAMYKANIE OCZEK - 8-9 razy w miejscu każdego markera w każdym okrążeniu przerabianym na prawo = 11-10 o. Odciąć nitkę i przeciągnąć ją przez pozostałe o., zacisnąć i zakończyć. Wys. czapki wynosi ok. 24-28 cm.
----------------------------------------------------------

KOMIN:
Przerabiany w tę i z powrotem na drutach z żyłką w 2 częściach, z góry na dół.

CZĘŚĆ 1:
Nabrać 82 o. (w tym 1 o. brzeg. z każdej strony) na drutach z żyłką nr 4 włóczką Cotton Merino. Przer. ściegiem fantazyjnym wg schematu A.1 przez wszystkie oczka, z 1 o. brzeg. ściegiem francuskim - patrz powyżej, z każdej strony. ZACHOWAĆ TAKIE SAME NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI!
Na wys. 10˝ cm od dołu robótki – PATRZ WSKAZÓWKA DO MIERZENIA – oraz dopasować, aby kolejny rząd był rzędem 4 schematu – zamykać o. następująco: zamknąć 1-sze o. 2 nast. rz. = 80 o. Dalej przer. ściegiem fantazyjnym jak wcześniej, W TYM SAMYM CZASIE, gdy zostaje 2 o. do końca rzędu, zdjąć te 2 o. na drut pomocniczy, dalej przer. tak samo, aż wszystkie o. znajdą się na drucie pomocniczym = 40 o. na każdym drucie pomocniczym z każdej strony, odciąć nitkę. Wziąć z powrotem wszystkie o. na druty z żyłką = 80 o. Przer. 1 rz. na prawo, W TYM SAMYM CZASIE równomiernie dodać 16 o. - PATRZ DODAWANIE OCZEK = 96 o. Przer. 1 rz. na prawo i zamknąć luźno na prawo. Dł. robótki wynosi teraz ok. 22 cm po środku przodu.

CZĘŚĆ 2:
Nabrać 45 o. (w tym 1 o. brzeg. ściegiem francuskim z każdej strony) na drutach z żyłką nr 4 włóczką Cotton Merino. Przer. ściągaczem (= 1 o.p., 1 o.l.), zakończyć przerabiając 1 o.p., z 1 o. brzeg. ściegiem francuskim z każdej strony. Przer. aż dł. robótki wynosi 11 cm, zamknąć oczka tak jak schodzą z drutu.

WYKOŃCZENIE:
Doszyć część ściągaczem do jednego z krótszych boków CZĘŚCI 1, w odl. 1 o. ściegiem francuskim od brzegów i powt. z drugiej strony.

Schemat

= 1 o.p. na prawej stronie robótki, o.l. na lewej stronie robótki
= 1 o.l. na prawej stronie robótki, o.p. na lewej stronie robótki

Potrzebujesz pomocy? Tutaj znajdziesz bardzo pomocne instrukcje video!

W celu uzyskania pomocy prosimy o kontakt ze sklepem, w którym włóczka została zakupiona. Nabywając włóczkę DROPS masz gwarancję, że otrzymasz fachową pomoc ze strony sklepu prowadzącego sprzedaż włóczek DROPS.

Wszystkie wzory są poddawane starannej weryfikacji, ale zastrzegamy sobie prawo do ewentualnych pomyłek. Wzory są tłumaczone z języka norweskiego, dlatego zawsze zalecamy sprawdzenie miar i wyliczeń z oryginalnym wzorem.

Jeżeli uważasz, że we wzorze znajduje się błąd, prosimy o komentarz lub pytanie w sekcji Komentarze. Zobacz oryginalny model DROPS 156-21.