DROPS / 151 / 8

Ladylike by DROPS Design

Czapka i szal DROPS ściegiem francuskim z ażurowym brzegiem, wykonane 2 nitkami włóczki „Kid-Silk”.

DROPS design: Model nr ks-080
Grupa włóczek A + A
-----------------------------------------------------------
CZAPKA:
Rozmiar: uniwersalny
Materiał:
DROPS KID-SILK od Garnstudio
25 g kolor nr 01, ecru
25 g kolor nr 05, wrzos

DRUTY Z ŻYŁKĄ DROPS nr 5 - lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając ściegiem francuskim 17 o. x 36 rz. 2 nitkami razem otrzymać próbkę o wymiarach 10 x 10 cm.
DRUTY Z ŻYŁKĄ DROPS nr 3,5 - lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając dżersejem 20 o. x 28 rz. 2 nitkami razem otrzymać próbkę o wymiarach 10 x 10 cm.

SZAL:
Wymiary:
Szerokość na górze: ok. 145 cm
Dugo: ok. 40 cm
Materiał:
DROPS KID-SILK od Garnstudio
75 g kolor nr 01, ecru
75 g kolor nr 05, wrzos

DRUTY Z ŻYŁKĄ (60 lub 80 cm) DROPS nr 5 - lub odpowiedniego rozmiaru, aby przerabiając ściegiem francuskim 17 o. x 36 rz. 2 nitkami otrzymać próbkę o wymiarach 10 x 10 cm.
----------------------------------------------------------

Czy wykonałaś ten lub inny z naszych wzorów? Otaguj zdjęcia na portalu społecznościowym #dropsdesign, abyśmy mogli je zobaczyć!

Chcesz użyć innej włóczki? Wypróbuj nasz zamiennik włóczek!
Nie jesteś pewna jaki rozmiar wybrać? Musisz wiedzieć, że modelka na zdjęciu ma ok. 170 cm wzrostu i nosi rozmiar S lub M. Jeżeli wykonujesz sweter, sukienkę czy inne podobne ubranie, na dole strony znajdziesz schemat z wszystkimi miarami (w cm) gotowego produktu.

75% Moher, 25% Jedwab
od 19.10 zł /25g
DROPS Kid-Silk uni colour DROPS Kid-Silk uni colour 19.10 zł /25g
włóczkowo
Zamów
DROPS Kid-Silk long print DROPS Kid-Silk long print 19.10 zł /25g
włóczkowo
Zamów
Druty i szydełka
Koszt włóczki na wykonanie tego wzoru to 76.40zł. Więcej informacji.

Objaśnienia do wzoru

ŚCIEG FRANCUSKI (w tę i z powrotem na drutach z żyłką):
Przer. wszystkie rzędy na prawo. 1 „ściągacz” francuski = 2 rz. na prawo.

DODAWANIE OCZEK:
Aby dodać 1 o. należy wykonać 1 narzut, w nast. rzędzie przer. narzuty przekręcone na prawo, aby uniknąć dziur.

ŚCIEG FANTAZYJNY:
Patrz schematy A.1 i A.2. Schematy przedstawiają wszystkie rzędy ściegu fantazyjnego, widok na prawej stronie robótki.

RZĘDY SKRÓCONE 1:
Przer. rzędy skrócone, aby nadać właściwy kształt ażurowemu brzegowi:
zacząć na prawej stronie robótki i przer. wszystkie o. na prawo, obrócić i przer. 17 o.p. na lewej stronie robótki (tj. do markera), obrócić i przer. 17 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić, zamknąć 6 pierwszych o. i przer. na prawo wszystkie o. w rzędzie = 1 seria des rzędów skróconych.

RZĘDY SKRÓCONE 2:
Zacząć na prawej stronie robótki i przer. wszystkie o. na prawo, obrócić i przer. 11 o.p. na lewej stronie robótki (tj. do markera), obrócić i przer. 11 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić i przer. 8 o.p. na lewej stronie robótki, obrócić i przer. 8 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić i przer. 5 o.p. na lewej stronie robótki, obrócić i przer. 5 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić i przer. 2 o.p. na lewej stronie robótki, obrócić i przer. 2 o.p. na prawej stronie robótki.
Przer. 2 ściągacze francuskie (= 4 rz. na prawo) przez wszystkie 68 o., połowa szala jest gotowa.
Dalej przer. następująco, zacząć na lewej stronie robótki: przer. 2 o.p., obrócić i przer. 2 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić i przer. 5 o.p. na lewej stronie robótki, obrócić i przer. 5 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić i przer. 8 o.p. na lewej stronie robótki, obrócić i przer. 8 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić i przer. 11 o.p. na lewej stronie robótki, obrócić i przer. 11 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić i przer. rząd powrotny przez wszystkie o. = 1 seria rzędów skróconych.

RZĘDY SKRÓCONE 3:
Zacząć na prawej stronie robótki, przer. wszystkie o. na prawo i nabrać 6 o. na końcu rz., obrócić i przer. 17 o.p. na lewej stronie robótki (tj. do markera), obrócić i przer. 17 o.p. na prawej stronie robótki, obrócić i przer. rząd powrotny na prawo przez wszystkie o. w rzędzie = 1 seria rzędów skróconych.

ZAMYKANIE OCZEK:
Aby zamknąć 1 o. należy przer. 2 o. razem na prawo.
----------------------------------------------------------

CZAPKA:
Przerabiana w tę i z powrotem na drutach z żyłką.
Na drutach z żyłką nr 3,5 nabrać 100 o. 1 nitką każdego koloru (= 2 nitki). Przer. dżersejem przez 3 cm z 1 o. brzeg. ściegiem francuskim z każdej strony - patrz powyżej. Przer. 1 rząd na prawo na lewej stronie robótki (= rząd załamania) i dalej przer. dżersejem z 1 o. brzeg. ściegiem francuskim z każdej strony przez 3 cm – dopasować, aby nast. rząd był przerabiany na prawej stronie robótki. Dalej przer. na drutach z żyłką nr 5 i przer. 1 ściągacz francuski, W TYM SAMYM CZASIE równomiernie zamknąć 16 o. w 1-szym rz. = 84 o. OD TEGO MOMENTU MIERZYĆ STĄD!
Dalej przer. ściegiem francuskim, w tę i z powrotem, aż dł. robótki wynosi 20 cm. W nast. rzędzie na prawej stronie robótki przer. każde 2 kolejne o. razem na prawo = zostaje 42 o. Przer. 3 rz. na prawo. W nast. rzędzie (= na prawej stronie robótki) przer. każde 2 kolejne o. razem na prawo = zostaje 21 o. Przer. 3 rz. na prawo. W nast. rzędzie (= na prawej stronie robótki) przer. każde 2 kolejne o. razem na prawo = zostaje 11 o. Odciąć nitkę i przeciągnąć ją przez pozostałe o., zacisnąć i zakończyć.

WYKOŃCZENIE:
Wyłożyć dolną cześć czapki na lewą stronę robótki zaginając w miejscu załamania i doszyć brzeg do czapki drobnym starannym ściegiem – nie zaciskać.
Następnie zszyć czapkę na środku tyłu w odl. 1 o. od brzegu, aby szew nie był zbyt gruby. Wys. czapki wynosi ok. 26 cm (w tym 3 cm brzegu na dole).
----------------------------------------------------------

SZAL:
Przerabiany ściegiem francuskim z ażurowym obszyciem, w tę i z powrotem na drutach z żyłką.
Na drutach z żyłką nr 5 nabrać 14 o. 1 nitką każdego koloru (= 2 nitki). Przer. 1 ŚCIĄGACZ FRANCUSKI - patrz powyżej (1-szy rz. = na prawej stronie robótki).
Dalej przer. następująco:
Rz. 1 (= na prawej stronie robótki): 3 o.p., umieścić 1 marker, przer. ściegiem fantazyjnym wg schematu A.1 (= 11 o.) = jest 15 o., obrócić.
Rz. 2 (= na lewej stronie robótki): Przer. A.1 przez 12 pierwszych o., marker, przer. pozostałe o. na prawo, obrócić.
Rz. 3 (= na prawej stronie robótki): Przer. na prawo do markera, 1 narzut – PATRZ DODAWANIE OCZEK, marker, A.1 przez 12 ost. o. = 17 o., obrócić.
Rz. 4 (= na lewej stronie robótki): przer. A.1 przez 13 pierwszych o., marker, przer. narzuty przekręcone na prawo i przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Rz. 5 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo do markera i przer. A.1 ponad 13 ost. o. = 18 o., obrócić.
Rz. 6 (= na lewej stronie robótki): przer. A.1 przez 14 pierwszych o., marker, przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Rz. 7 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo do markera, 1 narzut (PATRZ DODAWANIE OCZEK), marker, A.1 przez 14 ost. o. = 20 o., obrócić.
Rz. 8 (= na lewej stronie robótki): przer. A.1 przez 15 pierwszych o., marker, przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Rz. 9 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo do markera, A.1 przez 15 ost. o. = 21 o., obrócić.
Rz. 10 (= na lewej stronie robótki): przer. A.1 przez 16 pierwszych o., marker, przer. na prawo pozostałe o., obrócić.
Rz. 11 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo do markera, 1 narzut, marker, A.1 przez 16 ost. o. = 23 o., obrócić.
Rz. 12 (= na lewej stronie robótki): przer. A.1 przez 17 pierwszych o., marker, przer. na prawo pozostałe o.
Przerobiony został teraz 1 raport wg schematu A.1 i dodane 3 o. ściegiem francuskim przed markerem (widok na prawej stronie robótki).
Przer. 1 serię RZĘDÓW SKRÓCONYCH 1 - patrz powyżej, ponad oczkami ażurowego brzegu (nie przer. pozostałych o.).
Dalej przer. na przemian 1 raport wg schematu A.1 na wysokość i 1 serię RZĘDÓW SKRÓCONYCH 1 (UWAGA: za każdym razem gdy przerabiamy 1-szy rz. schematu A.1, jest o 3 o. więcej przed markerem). ZACHOWAĆ TAKIE SAME NAPRĘŻENIE NICI JAK W PRZYPADKU PRÓBKI!
Gdy schemat A.1 i RZĘDY SKRÓCONE 1 zostały przerobione w sumie 18 razy na wysokość, mamy 57 o. ściegiem francuskim przed markerem i 11 o. w ażurowym brzegu za markerem = w sumie 68 o.

Przer. 1 serię RZĘDÓW SKRÓCONYCH 2 - patrz powyżej. Po wykonaniu rzędów skróconych 2, przer. 1 serię RZĘDÓW SKRÓCONYCH 3 - patrz powyżej = jest 74 o.
Dalej przer. w tę i z powrotem przez wszystkie o. następująco:
Rz. 1 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo do markera, przer. ściegiem fantazyjnym wg schematu A.2 (= 17 o.) = 73 o., obrócić.
Rz. 2 (= na lewej stronie robótki): przer. A.2 ponad 16 pierwszymi o., marker, przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Rz. 3 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo, aż zostaje 2 o. przed markerem, 2 o. razem na prawo, marker, A.2 ponad 16 ost. o. = 71 o., obrócić.
Rz. 4 (= na lewej stronie robótki): przer. A.2 ponad 15 pierwszymi o., marker, przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Rz. 5 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo do markera i przer. A.2 ponad 15 ost. o. = 70 o., obrócić.
Rz. 6 (= na lewej stronie robótki): przer. A.2 ponad 14 pierwszymi o., marker, przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Rz. 7 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo, aż zostaje 2 o. przed markerem, 2 o. razem na prawo, marker, A.2 ponad 14 ost. o. = 68 o., obrócić.
Rz. 8 (= na lewej stronie robótki): przer. A.2 ponad 13 pierwszymi o., marker, przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Rz. 9 (= na prawej stronie robótki): przer. na prawo do markera i przer. A.2 ponad 13 ost. o. = 67 o., obrócić.
Rz. 10 (= na lewej stronie robótki): przer. A.2 ponad 12 pierwszymi o., marker, przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Rz. 11 (= na prawej stronie robótki): przer., aż zostaje 2 o. przed markerem, 2 o. razem na prawo, marker, A.2 ponad 12 ost. o. = 65 o., obrócić.
Rz. 12 (= na lewej stronie robótki): przer. A.2 ponad 11 pierwszymi o., marker, przer. na prawo pozostałe o. w rz., obrócić.
Przerobiony został 1 raport wg schematu A.2 i dodane 3 o. ściegiem francuskim przed markerem (widok na prawej stronie robótki).
Przer. 1 serię RZĘDÓW SKRÓCONYCH 3 - patrz powyżej, ponad oczkami ażurowego brzegu (nie przer. pozostałych o. w rz.).
Dalej przer. na przemian 1 raport schematu A.2 na wysokość i 1 serię RZĘDÓW SKRÓCONYCH 3 (UWAGA: za każdym razem gdy przerabiamy 1-szy rz. schematu A.2, mamy o 3 o. mniej przed markerem).
Gdy schemat A.2 oraz RZĘDY SKRÓCONE 3 zostaną przerobione w sumie 18 razy na wysokość, jest 14 o. Przer. 1 ściągacz francuski przez wszystkie oczka i luźno zakończyć.
Szerokość szala wynosi ok. 145 cm, a długość po środku ok. 40 cm.

Schemat

= 1 o.p. na prawej stronie robótki
= 1 o.p. na lewej stronie robótki
= 2 o. razem na prawo
= 1 narzut między 2 o., w nast. rzędzie przer. narzut na prawo

Ann Hollevoet 06.01.2019 - 17:41:

Beste, wat een mooie sjaal. zou ik zo graag breien, maar ik raak niet wijs uit het patroon. Het deel van de verkorte toeren snap ik niet. patroon breien zou me nog net lukken denk ik. groeten, Ann

DROPS Design 13.01.2019 kl. 10:54:

Dag Ann,

Verkorte toeren betekent dat je de toeren niet helemaal tot het einde breit, maar ergens halverwege het werk keert en terug breit. In het patroon staat aangegeven tot hoever je precies moet breien voordat je het werk keert.

Vendela 03.03.2018 - 17:42:

Hej! Mönstret blir jättefint men när jag kommit förbi hälften och gör M2 med vändningar 3 så blir uddarna helt symmetriska, uddarna med M1 och vändningar 1 fick ett extra varv där jag maskade av som inte blir lika när jag lägger upp nya maskor. Är det ett mönsterfel eller är det jag som gör något tokigt?

DROPS Design 08.03.2018 kl. 16:35:

Hej Vendela, det är svårt att säga... Då A.1 och A.2 stickas åt var sitt håll, så vill det bli lite annorlunda... testa evt att göra små provlappar enligt diagrammet. Lycka till!

JACQUES BRIGITTE 03.02.2018 - 11:31:

Bonjour, Merci pour les explications. Je vais donc recommencer en espérant obtenir le nombre de mailles nécessaires. Cordialement

JACQUES BRIGITTE 02.02.2018 - 13:54:

Bonjour, Je ne comprends pas la construction de votre châle. Je viens de terminer la série A1 et rangs raccourcis 1, répétée 18 fois. Lorsque vous parlez des 57 m au point mousse, je n'ai sur mon aiguille que les 11 m de la bordure ajourée et les 6 m au point mousse. Pourriez-vous m'aider ? Merci. Cordialement

DROPS Design 02.02.2018 kl. 15:35:

Bonjour Mme Jacques, quand vous répétez A.1 en hauteur, vous devez continuer à augmenter comme auparavant (à chaque fois que l'on reprend A.1, on a 3 m en plus avant le marqueur, soit 6 m avant le marqueur au début du 2ème A.1 en hauteur, 9 m avant le marqueur au début du 3ème A.1 en hauteur et ainsi de suite, soit 18 fois A.1 en hauteur x 3 augmentations à chaque A.1 = 54 augmentations + les 3 m du début = 57 m avant le marqueur. Bon tricot!

Olga 13.01.2017 - 09:47:

Bonjour, Je n'ai pas compris comment les mailles du 1er rang (châle) sont comptés: 3 m end + 11 m de diagramme A.1 = 14. Porque il y a 15 dans la description? Merci d'avance.

DROPS Design 13.01.2017 kl. 13:27:

Bonjour Olga, A.1 se tricote sur 11 m, mais à la fin du 1er rang, vous avez 12 m. Bon tricot!

Isolde 16.08.2016 - 21:24:

Liebes Drops Design Team, da habe ich mich wohl missverständlich ausgedrückt. Bei dem Punkt "verkürzte Reihen-2" steht: ...nun wurde bis zur Mitte des Tuchs gestrickt. Wie folgt weiterstricken,beginnend mit einer Rückreihe: 2M. re stricken, ..... - wird mit einem neuen Faden auf der Diagramm-Seite begonnen oder wie fängt man mit einer Rückreihe an, wenn man mit einer Rückreihe (Mitte des Tuchs) geendet hat. Das verstehe ich nicht.

DROPS Design 27.08.2016 kl. 15:36:

Liebe Isolde, bei verkürzten Reihen wird mitten in der Reihe gewendet. Am besten schauen Sie sich unsere Tutorials zu dem Thema an.

Isolde 13.08.2016 - 10:50:

Verstehe nicht ganz, wie ich bei "verkürzte Reihe -2" mit einer Rückreihe nach der Mitte des Tuches beginnen soll, denn man endet mit 2 Krausrippen mit einer Rückreihe. Wird keine Hinreihe gestrickt und man beginnt auf der Seite mit dem Musterdiagramm mit einem neuen Faden?

DROPS Design 15.08.2016 kl. 09:05:

Antwort siehe unten

Isolde 13.08.2016 - 10:19:

Verstehe nicht ganz, wie ich bei "verkürzte Reihe -2" mit einer Rückreihe nach der Mitte des Tuches beginnen soll, denn man endet mit 2 Krausrippen mit einer Rückreihe. Wird keine Hinreihe gestrickt und man beginnt auf der Seite mit dem Musterdiagramm mit einem neuen Faden?

DROPS Design 15.08.2016 kl. 09:04:

Liebe Isolde, ich bin nicht sicher, ob ich Ihre Frage richtig verstanden habe: VERKÜRZTE REIHE-1 endet doch mit einer Rückreihe und VERKÜRZTE REIHE-2 beginnt mit einer Hin-R.

Sonia Maria Arrache Correia 27.06.2016 - 21:47:

O que significa as abreviações: m/p, ms/pts,

DROPS Design 28.06.2016 kl. 16:43:

A abreviatura m/p é para 1 malha ou 1 ponto A abreviatura ms/pts é para várias malhas ou pontos

RAVIA Sylvie 14.02.2016 - 20:15:

Je vous remercie pour la réponse que vous m'avez donné. C'était donc bien ce que j'avais compris mais je n'en étais pas sûre.

Dodaj komentarz do modelu DROPS 151-8

Chcielibyśmy się dowiedzieć co masz do powiedzenia o tym wzorze!

Jeśli chcesz zadać pytanie i szybko uzyskać odpowiedź, upewnij się, że została wybrana właściwa kategoria w formularzu poniżej. Pola obowiązkowe są oznaczone *.