DROPS / 150 / 38

Silver Mist by DROPS Design

DROPS Lace lõngast kootud ripskoes pitsmustriga õlasall

DROPSi disain: muster nr la-017
Lõngagrupp A
--------------------------------------------------------
Kõrgus: umbes 65 cm
Lõng: Garnstudio DROPS LACE, 100 g/800 m
100 g värv nr 0501, helehall
DROPSi RINGVARDAD (80 cm): 3,5 mm – NB! Loe KUDUMISTIHEDUSE kohta allpoolt
--------------------------------------------------------

Oled teinud selle või mõne meie teise disaini? Lisa oma piltidele sotsiaalmeedias silt #dropsdesign , et me näeksime neid pilte.

Soovid kasutada teist lõnga? Proovi meie lõngamuundurit!
Ei tea millist suurust valida? Pildil olev modell on umbes 170 cm pikk ja kannab suurust S või M. Õige suuruse valimiseks vaata alati valmis eseme mõõtudega joonist (cm) juhendi lõpus.
Kommentaarid (33)

70% alpaka, 30% siid
alates 3.60 € /50g
DROPS Lace uni colour DROPS Lace uni colour 3.60 € /50g
Must ja roosa OÜ
Telli
DROPS Lace mix DROPS Lace mix 3.60 € /50g
Must ja roosa OÜ
Telli
Vardad & heegelnõelad
Lõngakulu sellele disainile alates 7.20€. Loe edasi.
KUDUMISTIHEDUS
Sall tuleb pärast kudumise lõpetamist märjaks teha ja venitada õigesse suurusesse. Seetõttu ei ole kudumistihedus väga tähtis, aga selleks, et saaksid aimu, kas kood liiga lõdvalt või tugevalt, on ta siin siiski antud: 23 silmust x 30 rida parempidises koes 3,5 mm varrastega = u. 10 x 10 cm.

RIPSKUDE (edasi-tagasi kududes): koo kõik read parempidi.

PITSMUSTER
1.-7. RIDA: pr töö PP, pr töö PH.
8. RIDA (töö PH): *2 pr kokku, 1 õs*, korda *kuni*.
9.-12. RIDA: pr töö PP, pr töö PH.
Korda ridu 1.-12.

KASVATAMISE NIPP
Tee kõik kasvatamised töö paremalt poolt (PP). Kasvata 4 silmust (1 silmus mõlemal serval ja 2 silmust keskel) igal töö PP real järgmiselt: 3 silmust ripskoes, 1 õs, koo, kuni silmusemärgiga (SM) silmuseni (= keskmine silmus), 1 õs, 1 pr (= kesmine silmus), 1 õs, koo, kuni jääb 3 silmust, 1 õs, 3 silmust ripskoes.
Järgmisel real (töö PH) koo kõik õs pr.
-----------------------------

ÕLASALL
Kootakse edasi-tagasi ringvarrastega ja keskelt väljapoole.
Loo 3,5 mm ringvarrastele 7 silmust. Paigalda 1 silmusemärkija (SM) 4-ndasse silmusesse (= keskmine silmus) ja tõsta SM töökäigus edasi.
Koo 1. rida järgmiselt (= töö PP): 3 silmust ripskoes – loe ülevalt, 1 õs, 1 pr (= keskmine silmus SM-ga), 1 õs, 3 silmust ripskoes = 9 silmust.
Siis koo PITSMUSTRIT ja mõlema serva 3 silmust ripskoes, SAMAL AJAL kasvata igal töö PP real 4 silmust – loe KASVATAMISE NIPPI!
Jätka kasvatamist, kuni vardal on 229 silmust.
Töö pikkus on umbes 37 cm, mõõdetuna kudumise suunas ülesloomise servast.
Nüüd koo järgmiselt: 3 silmust ripskoes, skeemi A.1, skeemi A.2 järgmisel 108 silmusel, koo kuni enne keskmist silmust jääb 2 silmust, koo skeemi A.3, 1 silmus ripskoes (= keskmine silmus), skeemi A.1, skeemi A.2 järgmisel 108 silmusel, kuni rea lõpuni jääb 5 silmust, koo skeemi A.3 ja 3 silmust ripskoes.
Koo skeeme A.1/A.2/A.3, kuni on kootud kokku 4 vertikaalset mustrikordust.
Iga kord, kui on kootud skeemi A.1/A.2/A.3 vertikaalne mustrikordus, on skeemide A.1 ja A.3 vahel juures 2 skeemi A.2 mustrikordust mõlemal pool keskmist silmust, SAMAL AJAL kasvata viimase mustrikorduse viimasel real (= töö PH) 8 silmust ühtlaste vahedega, kududes 2 silmust ühest silmusest = 301 silmust.
Koo 4 rida ripskoes kõikide silmustega (ära unusta kasvatamist mõlemal serval ja keskel) ja koo silmused maha.

PITSÄÄRIS
Loo 3,5 mm ringvarrastele 8 silmust. Koo edasi-tagasi skeemi A.4, SAMAL AJAL koo ääris salli külge – alusta salli ülaääre tipust ja koo mööda vasakut serva diagonaalselt alla.
Koo ääris salli külge järgmiselt – igal töö PP real: võta paremale vardale salli ääresilmuse eesmine aas, koo vasaku varda esimene silmus (1. silmus skeemil A.4), tõsta uus silmus üle, koo rea lõpuni.
Kui pitsääris on kootud salli alumise tipuni, koo ripskoes kõikide silmustega, SAMAL AJAL koo maha 1 silmus iga töö PH rea alguses, jätka ripskoes, kuni kõik silmused on maha kootud.
Korda mööda salli paremat serva, aga koo skeemi A.5.
Koo ääris salli külge järgmiselt – igal töö PH real: korja üles salli ääresilmuse eesaasast parema vardaga, koo vasaku varda esimene silmus (1. silmus skeemil A.5), tõsta uus silmus üle, koo rea lõpuni.
Õmble kokku skeemide A.4 ja A.5 mahakudumise servad all tipus.

VENITAMINE
Tee õlasall käesoojas vees märjaks. Pigista ettevaatlikult üleliigne vesi sallist välja – ära vääna – seejärel rulli sall rätiku vahele, nii muutub sall kuivemaks - nüüd on sall vaid niiske.
Aseta õlasall venitamisalusele (sobib nt. vaip või madrats) – ettevaatlikult venita sall etteantud suurusesse ja kinnita nööpnõeltega alusele.
NB! Salli kahel diagonaalil kinnita nõelaga alusele mustrikorduste kohad, kus kolm silmust on kokku kootud ja kinnita ühe nööpnõelaga keskmine silmus (= salli alumise ääre tipus), venita iga ääre aasa ja kinnita nööpnõeltega, et tekiksid väikesed sakid (tipud).
Jäta sall alusele kuivama.
Pärast iga pesu tuleb venitamist korrata.

Skeem

= pr töö PP, ph töö PH
= pr töö PH
= 2 pr kokku
= tõsta 1 silmus kudumata pr, 1 pr, tõsta kudumata silmus üle
= koo 1 silmus maha
= 1 õs kahe silmuse vahele

1) Miks on koetihedus tähtis?

Koetihedus määrab kudumi suuruse ja mõõdetakse tavaliselt 10 x 10 cm osalt. Tavaliselt kirjutatakse nii: silmuste arv laiuses x (korda) ridade arv kõrguses - näiteks: 19 silmust x 26 rida = 10 x 10 cm.

Koetihedus on kudujatel erinev, mõni koob/heegeldab lõdvemalt, mõni tugevalt. Koetihedust saab muuta varraste suurusega, seepärast me alati mainime, et varraste suurus on ainult soovituslik! Igaüks saab seda ise muuta (suuremaks või väiksemaks) vastavalt oma käekirjale, et koetihedus tuleks sama, kui mainitud juhendis. Kui koetihedus on erinev, on lõngakulu erinev ja lõpptulemuseks on teistsugused mõõdud.

Koetihedus määrab ka seda, milliseid alternatiivlõngu saab kasutada. Teine lõng sobib alternatiiviks, kui see annab sama koetiheduse.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas mõõta koetihedust

Vaata DROPS videot: Kuidas teha tööproovi ja mõõta koetihedust

2) Mis on lõngagrupid?

Kõik meie lõngad on jagatud lõngagruppideks (A kuni F) lõnga jämeduse ja koetiheduse järgi - lõngagrupp A sisaldab peenikesi lõngu ja lõngagrupp F kõige jämedamaid. Nii on lihtne leida alternatiivlõngu samale mustrile, kui soovid kasutada teist lõnga. Ühe lõngagrupi lõngadel on sama koetihedus ja neid saab teineteisega asendada. Aga kuna erinevatel lõngadel on erinev tekstuur, siis lõpptulemus võib olla erinev.

Vaata erinevaid lõngagruppe siit.

3) Kas ma saan kasutada erinevat lõnga kui antud mustrid?

Kasutades teist lõnga on tähtis, et koetihedus oleks sama. Nii tulevad eseme mõõdud samad, kui antud joonisel. Seda on lihtsam saavutada, kui kasutada sama lõngagrupi lõngu. Samuti on võimalik panna kokku mitu peenemat lõnga, et saavutatda soovitatud koetihedus. Proovi meie lõngamuundurit. Ma soovitame alati teha tööproovi.

NB! Kui kasutate erinevat lõnga, siis võib olla lõpptulemus ka erinev, kuna teisel lõngal on erinev tekstuur.

Vaata DROPS õpetust: Kas ma saan kasutada teist lõnga kui antud juhendis?

4) Kuidas kasutada Lõngamuundurit?

Igal meie mustrilehel on link Lõngamuundurile, juhul kui soovid kasutada teist lõnga kui soovitatud juhendis. Sisesta lõng, mida soovid asendada, kogus (valitud suurusele) ja lõngade arv ning lõngamuundur pakub parima valiku alternatiive sama koetihedusega. Lisaks saad teada palju vajad uut lõnga ja mitut lõnga kasutada. Enamus tokke on 50 g (mõned 25 g või 100 g).

Kui mustris on kasutatud mitut värvi, siis tuleb iga värvi eraldi vaadata. Samuti, kui juhendis on kasutatud kahte erinevat lõnga koos (näiteks 1 Alpaca + 1 Kid-Silk), siis tuleb leida alternatiivid neile eraldi.

Vaata lõngamuundurit siit

5) Miks minu koetihedus tuleb vale soovitatud varrastega?

Varraste suurus mustrilehel on ainult soovituslik, tähtis on järgida koetihedust. Kuna koetihedus on kõigil erinev, siis on vaja valida omale sobivad vardad õige koetiheduse saavutamiseks – võib-olla on vaja võtta suuremad või väiksemad vardad. Seepärast on vajalik teha tööproov.

Kui Sinu koetihedus on erinev, siis tulevad ka eseme mõõdud erinevad.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas mõõta koetihedust

Vaata DROPS videot: Kuidas teha tööproovi

6) Miks on ese kootud ülevalt alla?

Kui rõivas on kootud ülevalt alla, on lihtsam teha muudatusi pikkuses. Näiteks, on lihtsam proovida eset selga kudumise käigus, et kontrollida passe pikkust.

Juhendis on hoolikalt selgitatud iga samm õiges järjekorras. Skeemid on kohandatud vastavalt kudumise suunale ja kootakse nagu tavaliselt.

7) Miks on varrukad lühemad suurematel surrustel?

Suurematel suurustel on üldlaius (varruka otsast varruka otsani) ikkagi suurem, isegi kui varruka pikkus on lühem. Suurematel suurustel on varrukakaar pikem ja õlad laiemad, et rõivas istuks seljas paremini.

8) Mis on mustrikordus?

Mustri skeeme korratakse tihti ringil/real või vertikaalselt (kõrguses). 1 mustrikordus skeemil näitab mustri põhisilmuseid. Kui on öeldud juhendis, et tee 5 mustrikordust skeemi A.1 ringil, siis tuleb kududa skeemi 5 korda üksteise järgi samal ringil. Kui on öeldud juhendis, et tee 2 mustrikordust skeemi A.1 vertikaalselt, koo terve skeem ühe korra kõrguses, siis koo jälle otsast peale terve skeem teise korra.

9) Kuidas kududa skeemi järgi?

Skeemil on näidatud kõik read/ringid ja iga silmus vaadates töö paremalt poolt. Skeemi loetakse alt üles, paremalt vasakule. 1 ruut = 1 silmus.

Edasi-tagasi kududes, kootakse iga teine rida töö paremal pool, skeemi loetakse paremalt vasakule; iga teine rida kootakse töö pahemal pool: loetakse skeemi vasakult paremale. Kududes töö pahemal pool, loetakse skeemi vasakult paremale, parempidi silmused kootakse pahempidi ja pahempidi silmused parempidi.

Ringselt kududes kootakse kõik read töö paremal pool ja skeemil loetakse kõik read paremalt vasakule.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda kudumise skeeme

10) Kuidas heegeldada skeemi järgi?

Skeemil on näidatud kõik read/ringid ja iga silmus vaadates töö paremalt poolt. Skeemi loetakse alt üles, paremalt vasakule.

Edasi-tagasi heegeldades, read mis tehakse töö paremal pool loetakse skeemi paremalt vasakule; read mis tehakse töö pahemal pool: loetakse skeemi vasakult paremale.

Ringselt heegeldades tehakse kõik read töö paremal pool ja skeemi loetakse igal ringil paremalt vasakule.

Heegeldades ringset skeemi, alustatakse keskelt ja heegeldatakse väljapoole, vastupäeva ja ringi haaval.

Rida algab tavaliselt antud numbri ahelsilmustega (vastavalt järgmise silmuse kõrgusele), see on näidatud skeemil või kirjeldatud juhendis.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda heegeldamise skeeme

11) Kuidas kududa ühel real/ringil mitu erinevat skeemi?

Kui on vaja teha samal real/ringil mitme erineva skeemi järgi, siis on see tavaliselt kirjutatud nii: “ koo skeemi A.1, A.2, skeemi A.3 kokku 0-0-2-3-4 times". Aee tähendab koo skeemi A.1 ühe korra, siis skeemi A.2 ühe korra, siis korda skeemi A.3 (laiuses) niimitu korda, kui on vaja sinu suurusele – siin näites on see: suurusel S = 0 korda, M = 0 korda, L= 2 korda, XL= 3 korda ja suurusel XXL = 4 korda.

Skeeme kootakse nagu tavaliselt, alusta esimese reaga skeemil A.1, siis tee skeemi A.2 esimene rida jne.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda kudumise skeeme

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda heegeldamise skeeme

12) Miks tehaks töö alguses rohkem ahelsilmuseid?

Ahelsilmused on natuke lühemad kui teised silmused, et äär ei jääks kiskuma, me teeme alguses rohkem silmuseid. Järgmisel real kohandatakse silmuste arvu, et see läheks kokku mustriga ja suuruse mõõtudega joonisel.

13) Miks kasvatatakse silmuseid enne soonikut ülevalt alla kududes?

Soonikkude on venivam ja tõmbab rohkem kokku, kui näiteks parempidine kude. Kasvatades silmuseid enne soonikkoes äärist, hoiab see ära suure erinevuse laiusesse.

14) Milleks kasvatada mahakudumise real?

Tihti jääb mahakudumise rida kiskuma. Seepärast tehakse silmuseid mahakududes mõned õhksilmused, et äär ei jääks kiskuma.

Vaata DROPSi videot: Kuidas kududa silmuseid maha, tehes õhksilmuseid?

15) Kuidas kasvatada/kahandada kordamööda igal 3. või 4. real/ringil?

Et kasvatused / kahandused jaguneksid ühtlaselt, tuleb kasvatada /kahandada näiteks kordamööda igal 3. või 4. real/ringil järgmiselt: koo 2 rida ja kasvata/kahanda kolmandal real/ringil, koo 3 rida ja kasvata neljandal real/ringil. Kasvata/kahanda niimoodi vaheldumisi, kuni vajalikud kasvatused/kahandused on tehtud.

Vaata DROPS õpetust: Kasvata / kahanda 1 silmus kordamööda igal 3. või 4. real

16) Miks on juhend natuke erinev kui disain pildil?

Mustrikordused võivad olla natuke erinevad erinevatel suurustel, et saavutada vajaliku suurust. Kui te teete suuremat suurust, võib teie töö olla natuke erinev. Seda kõike on võetud arvesse disaini loomisel, et üldmulje oleks kõikidel suurustel sama.

Järgi oma suurusele vastavat juhendit ja skeeme!

17) Kuidas kududa jakki ringselt, mitte edasi-tagasi?

Kui soovitakse kududa ringselt, mitte edasi-tagasi, saab juhendit natuke muuta. Esiosa keskele tuleb lisada steegid (õmblusvarud - tavaliselt u 5 silmust) ja järgida juhendit. Selle asemel et pöörata ja kududa töö pahemal pool, koo lihtsalt üle steekide ja jätka ringselt töö paremal pool. Pärast lõigatakse kudum eest lahti, korjatakse silmused nööbiliistude jaoks ja kaetakse lõikeservad.

Vaata DROPS videot: Kuidas kududa steeke ja neid lahti lõigata

18) Kuidas muuta ringselt kootud juhendit edasi-tagasi kudumiseks?

Kui soovitakse kududa ringse töövõtte asemel edasi-tagasi, võib kududa osad eraldi ja õmmelda pärast kokku. Kehaosa silmuste arv tuleb jagada kaheks, lisada 1 ääresilmus mõlemale küljele (õmblusvarudeks) ja kududa edasi-tagasi.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas kududa ringvarrastele kirjutatud juhendit pikkade varrastega?

19) Miks on juhendis ikka näidatud tootmisest maas lõnga nime?

Kuna igal lõngal on oma tekstuur, on originaallõng jõetud juhendisse alles. Aga meie Lõngamuunduriga on lihtne leida alternatiivi, või vali lihtsalt sama lõngagrupi lõng.

Mõnes poes võib veel olla tootmisest maas lõnga müügil, või on kellegil veel kodus seda lõnga alles ja soovib leida juhendit.

Lõngamuundur aitab leida alternatiivlõnga ja vajaliku koguse.

20) Kuidas muuta naiste suurusega kudum meeste suurusele?

Kui soovid kududa naiste suurusega disaini mehele, siis on seda lihtne muuta meeste suuruseks. Suurim erinevaus on varrukate ja kehaosa pikkus. Vali naiste suurus sobiva rinnaümbermõõduga. Pikkus saab lisada varrukale enne käeaugu mahakudumist/varrukakaare tegemist. Kui juhend on ülevalt alla, saab pikkus lisada kohe pärast käeauku või enne esimest kahandust varrukal.

Lõngakoguse muutus oleneb kui palju pikkust lisatakse, aga parem osta tokk rohkem kui vähem.

21) Kuidas hoiduda kampsuni topiliseks minemisest?

Enamus lõngu on karvased, mis eemalduvad pesus või moodustavad toppe. Kammitud lõngadel (st. karvastel lõngadel) on neid rohkem, mistõttu need ajavad ka rohkem karva.

Karva ajamine sõltub ka sellest, mida kantakse kudumi all ja kas see tõmbab kiude välja. Seetõttu on võimatu garanteerida, et kudum ei aja karva.

Allpool on mõned nipid, kuidas saada paremat tulemust karvaste lõngadega:

1. Kudumi valmides (enne pesu) raputa seda, et lahtised karvad eemalduks. NB! ÄRA KASUTA liimirulli, harja või muid meetodeid, mis kisuvad karvu välja.

2. Pane kudum kilekotti ja külmikusse – madal temperatuur põhjustab kiudude lõdvestumist ja need eemalduvad teineteisest kergemini.

3. Jäta ese külmikusse paariks tunniks, siis võta välja ja raputa kudumit jälle.

4. Pese kudumit vastavalt juhendile lõngatoki etiketil.

22) Kuidas mõõdetakse eseme pikkust?

Kampsuni pikkust mõõdetakse õla kõrgemast kohast (tavaliselt kaelaaugu kõrvalt) alla alumise servani. Samamoodi passe pikkust mõõdetakse õla kõrgemast kohast alla varrukate ja kehaosa jagamise kohani.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas vaadata suurust joonisel

23) Mitu toki lõnga on vaja?

Vajaminev lõngakogus on antud grammides, näiteks: 450 g. Arvutamaks, mitu toki lõnga on vaja, on esiteks vaja teada, kui palju gramme on 1 tokis (25g, 50g või 100g). See informatsioon on saadaval, vaadates lõngainfot. Jaga vajalik grammide arv toki kaaluga. Näiteks, kui tokis on 50 g lõnga (standard kogus), siis arvutatakse järgmiselt: 450 / 50 = 9 tokki.