DROPS / 131 / 35

Florence by DROPS Design

Souprava: čepice, nákrčník a rukavice – palčáky s ažurovým vzorem pletené z příze DROPS Nepal.

DROPS design: model č. ne-064-065-066
Skupina přízí: C
-----------------------------------------------------------
NÁKRČNÍK:
Velikost: S - M - L/XL - XXL/XXXL
Obvod (v nejužším místě): 65-71-76-82 cm

Materiál: DROPS NEPAL firmy Garnstudio
150-150-150-150 g, barva č.0100, smetanová

DROPS KRUHOVÁ JEHLICE (60 cm) č.5 – nebo velikosti potřebné k upletení zkušebního vzorku o rozměrech 17 ok x 22 řad lícovým žerzejem = 10 x 10 cm.
-----------------------------------------------------------
ČEPICE:
Velikost: jednotná

Materiál: DROPS NEPAL firmy Garnstudio
100 g, barva č.0100, smetanová

DROPS PONOŽKOVÉ JEHLICE a krátká KRUHOVÁ JEHLICE (40 cm) č.5 – nebo velikosti potřebné k upletení zkušebního vzorku o rozměrech 17 ok x 22 řad lícovým žerzejem = 10 x 10 cm.
DROPS krátká KRUHOVÁ JEHLICE (40 cm) č.3,5 - na lem.
-----------------------------------------------------------
RUKAVICE - PALČÁKY:
Velikost: S/M - L

Materiál: DROPS NEPAL firmy Garnstudio
100-100 g, barva č.0100, smetanová

DROPS PONOŽKOVÉ JEHLICE č.4 – nebo velikosti potřebné k upletení zkušebního vzorku o rozměrech 19 ok x 25 řad lícovým žerzejem = 10 x 10 cm.
DROPS PONOŽKOVÉ JEHLICE č.3,5 - na lemy.

Nejste si jistí, kterou zvolit velikost? Třeba by vám pomohla informace, že modelka na obrázku je vysoká asi 170 cm a nosí velikost S nebo M. Pokud chcete plést/háčkovat pulovr, kabátek, šaty nebo podobný kousek, najdete dole pod návodem nákres s jednotlivými mírami v cm.

(Přejít k návodu...)

Typ příze
Deals od
DROPS NEPAL UNI COLOUR (50g)
DROPS Alpaca Party! / 30% OFF!
63.00 CZK
44.00 CZK
n/a
DROPS NEPAL MIX (50g)
DROPS Alpaca Party! / 30% OFF!
67.00 CZK
47.00 CZK
n/a

Tipy a rady

Jsme moc rádi, že jste si vybrali DROPS Design!

Snažíme se ze všech sil, aby byly naše návody srozumitelné a dobře se vám podle nich pracovalo.

Proto jsme ke každému přidali video-ukázky, které vám s postupem pomohou - najdete je v dolní části stránky.

Máme také podrobné výukové lekce, které vás krok za krokem provedou některými technikami. Najdete je zde!

VROUBKOVÝ VZOR:
Pleteme střídavě 1 kruhovou řadu hladce, 1 obrace. 1 vroubek = 2 kruhové řady.

VZOR:
Viz schémata M.1-M.4. Vzor je nahlížen z lícové strany a celý jej pleteme v kruhových řadách na kruhové nebo ponožkových jehlicích.

TIP – PŘIDÁVÁNÍ (rukavice):
Přidáváme nahozením; v následující kruhové řadě pleteme nahození hladce za zadní nit, aby se v pletenině netvořily dírky.

TIP – UJÍMÁNÍ (rukavice):
Ujímáme ve stejných kruhových řadách, ve kterých se ujímá ve vzoru M.4.
U 1. značky ujímáme přetažením, takto: pleteme po poslední 1 oko před značkou, 1 oko sejmeme hladce, 1 oko upleteme hladce a sejmuté přes ně přetáhneme.
U 2. značky splétáme 2 oka hladce, takto: pleteme po poslední 1 oko před značkou, 2 oka spleteme hladce.

--------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

NÁKRČNÍK:
Pleteme v kruhových řadách na kruhové jehlici.
Na kruhovou jehlici č.5 nahodíme přízí Nepal 132-144-156-168 ok a upleteme 4 kruhové řady VROUBKOVÝM VZOREM – viz výše. Pokračujeme vzorem M.1. Po dokončení vzoru M.1 zbývá na jehlici 110-120-130-140 ok. Upleteme 4 kruhové řady vroubkovým vzorem a poté všechna oka volně uzavřeme.
--------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

ČEPICE:
Pleteme v kruhových řadách na kruhové jehlici.
Na kruhovou jehlici č.3,5 nahodíme přízí Nepal 90 ok a pleteme vzor M.2; SOUČASNĚ po upletení 10 kruhových řad převedeme pleteninu na kruhovou jehlici č.5. Podle potřeby převedeme během práce pleteninu na ponožkové jehlice č.5. Po dokončení celé sekvence vzoru M.2 (na výšku) zbývá v kruhové řadě 18 ok. Přízi odstřihneme, protáhneme zbylými oky, stáhneme a zapošijeme. Čepice je vysoká asi 24 cm.
Pro vytvarování čepici navlhčíme, navlečeme na větší talíř a necháme uschnout.
--------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------

RUKAVICE - PALČÁKY:
Pleteme v kruhových řadách na ponožkových jehlicích.
Na ponožkové jehlice č.3,5 nahodíme přízí Nepal 39-39 ok a upleteme 1 kruhovou řadu hladce. Pokračujeme pružným vzorem, takto: 2 oka obrace, 2 oka hladce, 2 oka obrace, 2 oka hladce, 2 oka obrace, 1 oko hladce, *2 oka obrace, 2 oka hladce*, *-* opakujeme v průběhu celé kruhové řady. Takto pleteme do výše 8-9 cm. Pak pleteninu převedeme na ponožkové jehlice č. 4 a následující kruhovou řadu pleteme takto: 4 oka hladce, 2 oka obrace, 9 ok hladce, 2 oka obrace, zbylá oka hladce – SOUČASNĚ ujmeme rovnoměrně 4-1 oka = v kruhové řadě máme 35-38 ok. Další kruhovou řadu pleteme takto: 4 oka hladce, 13 ok vzorem M.3, zbylá oka hladce.
Ve výši 11-13 cm přidáme na každé straně 1. oka v kruhové řadě 1 oko (= palec) – viz TIP - PŘIDÁVÁNÍ (u druhé rukavice budeme přidávat na každé straně 4. oka za vzorem M.3).
Přidávání opakujeme na obou stranách vznikajícího klínu, a to v každé 2. kruhové řadě, celkem 5x = 45-48 ok. Nyní odložíme 11 ok palce na pomocnou jehlici. Pleteme lícovým žerzejem a vzorem a SOUČASNĚ nahodíme v následující kruhové řadě za odloženými oky 1 oko nové = 35-38 ok. Když je rukavice vysoká asi 25-27 cm – končíme dopletením celé sekvence vzoru M.3 (do ukončení práce zbývá doplést asi 3 cm výšky) – vložíme do pleteniny 2 značky: 1 značku umístíme za 21.-23. oko, druhou za 31.- 32. oko (= mezi značkami leží 10-9 ok). Pak tvarujeme špičku rukavice – v každé 2. kruhové řadě ujímáme 1 oko u každé značky – viz TIP – UJÍMÁNÍ; SOUČASNĚ pleteme namísto vzoru M.3 vzor M.4. Po dokončení celé sekvence vzoru M.4 (na výšku) zbývá na jehlici 17-20 ok. V následující kruhové řadě spleteme každá 2 oka hladce. Přízi odstřihneme, protáhneme zbylými oky, stáhneme a zapošijeme.

PALEC:
Odložených 11 ok palce vrátíme z pomocné jehlice zpět na ponožkové jehlice č.4 a navíc nabereme 4-5 ok z okraje za nimi = 15-16 ok. Pleteme lícovým žerzejem. Když je palec vysoký asi 4,5-5,5 cm (rukavici si můžete vyzkoušet a výšku přizpůsobit, do ukončení práce zbývá doplést asi 0,5 cm výšky), spleteme každá 2 oka hladce. Toto splétání zopakujeme ještě v následující kruhové řadě. Přízi odstřihneme, protáhneme zbylými oky, stáhneme a zapošijeme.

Schéma

= hladce
= obrace
= 1x nahodíme mezi 2 oky
= 1 oko sejmeme hladce, 2 oka spleteme hladce a sejmuté přes ně přetáhneme
= 2 oka spleteme obrace
= 1 oko sejmeme obrace, 1 oko spleteme obrace a sejmuté přes ně přetáhneme
= 3 oka spleteme obrace

Do you need some help? Podívejte se na názorné video-ukázky!

S dotazy k návodu se, prosím, obraťte na obchodníka, u něhož jste si koupili přízi. S nákupem příze DROPS totiž získáváte také záruku, že se vám dostane kvalifikované odpovědi.

Všechny návody pečlivě kontrolujeme, ale případným chybám se přesto nevyhneme. Veškeré návody jsou původně v norštině, pak je tým našich specialistů z různých zemí světa překládá do jednotlivých jazyků. Pokud si tedy chcete zkontrolovat uvedené rozměry či propočty, provnejte překlad s původní norskou verzí návodu.

Pokud se vám zdá, že je v návodu chyba či nesrovnalost, napište nám, prosím, své postřehy prostřednictvím Komentářů. Přejít k originálu návodu na model DROPS 131-35.