DROPS / 131 / 18

Snowflake by DROPS Design

Souprava obsahuje: DROPS háčkovanou čepici a rukavice z příze „Eskimo“ nebo „Andes“ s kytičkou z příze „Karisma“.

DROPS Design: Návod č. EE-380-381
Skupina přízí: E
-------------------------------------------------------

Čepice:
Velikost: S/M - M/L
Obvod hlavy: 56/58 - 58/60 cm
Materiál: DROPS ESKIMO firmy Garnstudio
100-150 g, barva č. 08, červená
DROPS KARISMA firmy Garnstudio
50-50 g, barva č. 01, přírodní
DROPS HÁČEK č. 7 – nebo velikosti potřebné k uháčkování zkušebního vzorku o rozměrech 11 PDS = 10 cm.
DROPS HÁČEK č. 4 – na kytičku.
DROPS HÁČEK č. 6 – na háčkované lemy.
-------------------------------------------------------

Rukavice:
Velikost: S/M – M/L
Materiál: DROPS ESKIMO firmy Garnstudio
100-100 g, barva č. 08, červená
DROPS KARISMA firmy Garnstudio
50 – 50 g, barva č. 01, přírodní
DROPS HÁČEK č. 7 – nebo velikosti potřebné k uháčkování zkušebního vzorku o rozměrech 11 PDS = 10 cm.
DROPS HÁČEK č. 4 – na kytičku.
DROPS HÁČEK č. 6 – na háčkované lemy.

Vyrobili jste si tento nebo nějaký jiný z našich modelů? Přidejte ke svým fotkám na sociálních sítích tag #dropsdesign - díky tomu je uvidíme i my!

Chcete použít jinou přízi? Zkuste náš převodník!
Nejste si jistí, kterou zvolit velikost? Třeba by vám pomohla informace, že modelka na obrázku je vysoká asi 170 cm a nosí velikost S nebo M. Pokud chcete plést/háčkovat pulovr, kabátek, šaty nebo podobný kousek, najdete dole pod návodem nákres s jednotlivými mírami v cm.

100% vlna
od 61.00 Kč /50g
DROPS Eskimo uni colour DROPS Eskimo uni colour 61.00 Kč /50g
Ganella
Objednat
DROPS Eskimo mix DROPS Eskimo mix 71.00 Kč /50g
Ganella
Objednat
DROPS Eskimo print DROPS Eskimo print 77.00 Kč /50g
Ganella
Objednat

65% vlna, 35% alpaka
od 138.00 Kč /100g
DROPS Andes uni colour DROPS Andes uni colour 138.00 Kč /100g
Ganella
Objednat
DROPS Andes mix DROPS Andes mix 147.00 Kč /100g
Ganella
Objednat
Jehlice a háčky
Přízi na tento model můžete mít už za 520Kč. Více zde.

Návod

ČEPICE:
HÁČKUJEME V KRUHOVÝCH ŘADÁCH DOKOLA:
Po dokončení posledního oka v kruhové řadě začíná nová kruhová řada prvním okem do následujícího oka (= první oko další kruhové řady). POZN.: Začátek řady si označíme, tzn. značku umístíme mezi poslední a první oko kruhové řady, značku posunujeme. POZN. PDS za zadní nit háčkujeme tak, že: nahodíme přízi na háček, háčkem vpíchneme za zadní nit následujícího PDS, nahodíme přízi na háček a protáhneme skrz všechny 3. smyčky na háčku.
LÍCOVÉ A RUBOVÉ ŘADY:
V lícové řadě: 2 řo (nepočítáme jako první oko), do každého oka háčkujeme PDS za ZADNÍ nit, práci otočíme.
V rubové řadě: 2 řo (nepočítáme jako první oko), do každého oka háčkujeme PDS za PŘEDNÍ nit, práci otočíme.
TIP NA PŘIDÁVÁNÍ:
Přidáváme tak, že do jednoho PDS háčkujeme 2 PDS.
UJÍMÁNÍ – SPOJENÍ 2 PDS V JEDEN:
V lícové řadě: * nahodíme přízi na háček, háček vpíchneme za ZADNÍ nit do následujícího oka *, mezi *-* opakujeme ještě jednou, nahodíme přízi na háček a protáhneme skrz všech 5. ok na háčku.
V rubové řadě: * nahodíme přízi na háček, háček vpíchneme za PŘEDNÍ nit do následujícího oka*, mezi *-* opakujeme ještě jednou, nahodíme přízi na háček a protáhneme skrz všech 5. ok na háčku.
----------------------------------------------------------------------

ČEPICE:
Háčkujeme v kruhových řadách od vrcholu k lemu. Přízí Eskimo, háčkem č. 7, uháčkujeme 4 řo a spojíme pevným okem do kruhu.
1. kruhová řada: 2 řo, 8 PDS do kruhu – věnujte pozornost popisu háčkování v kruhových řadách dokola – viz popis výše, kruhová řada začíná ve středu zadního dílu.
2. kr. ř.: do každého PDS háčkujeme 2 PDS – viz tip na přidávání = 16 PDS.
3. kr. ř.: * 1 PDS, do následujícího PDS háčkujeme 2 PDS*, mezi *-* opakujeme = 24 PDS.
4. kr. ř.: * 2 PDS, do následujícího PDS háčkujeme 2 PDS*, mezi *-* opakujeme = 32 PDS.
5. kr. ř.: * 3 PDS, do následujícího PDS háčkujeme 2 PDS*, mezi *-* opakujeme = 40 PDS.
6. kr. ř.: do každého PDS háčkujeme jeden PDS = 40 PDS.
7. kr. ř.: * 4PDS, do následujícího PDS háčkujeme 2 PDS, mezi *-* opakujeme = 48 PDS.
8. kr. ř.: do každého PDS háčkujeme jeden PDS = 48 PDS.
9. kr. ř.: * 5 PDS, do následujícího PDS háčkujeme 2 PDS, mezi *-* opakujeme = 56 PDS.
10. kr. ř.: do každého PDS háčkujeme PDS = 56 PDS.
Velikost M/L:
11.kr.ř.: * 13 PDS, do následujícího PDS háčkujeme 2 PDS*, mezi *-* opakujeme = 60 PDS.
12.kr.ř.: do každého PDS háčkujeme PDS = 60 PDS.
Obě velikosti: 56-60 PDS. Dále háčkujeme do každého PDS vždy jeden PDS až do výšky 21-22 cm, kruhovou řadu končíme pevným okem. Přízi ustřihneme a zapošijeme.

KLAPKA NA UCHO:
Háčkujeme v lícových a rubových řadách, háčkem č. 7 a přízí Eskimo.
1. řada (=lícová): z lícové strany začínáme do 9. – 10. oka poslední řady (počítáme od středu zadního dílu), uháčkujeme 2 řo, do stejného oka uháčkujeme PDS a do každého z následujících 9. ok háčkujeme PDS = 10 PDS pro všechny velikosti – věnujte pozornost popisu háčkování v řadách – viz popis výše.
2. řada (= rubová): do každého PDS háčkujeme jeden PDS = 10 PDS.
3. řada: 2 řo, vynecháme 1 oko, do následujících ok háčkujeme vždy jeden PDS, až v řadě zbývají 2 oka, vynecháme jedno oko a do posledního oka uháčkujeme PDS = 8 PDS.
3. řadu opakujeme ještě 3 krát (=v každé řadě ujímáme 2 oka, háčkujeme v lícových řadách za zadní nit, v rubových řadách za přední nit), v řadě zbývají 2 oka, tato spojíme v jedno – viz popis výše.
Druhou klapku na ucho uháčkujeme stejně, jen na druhé straně čepice.

KYTIČKA:
Háčkujeme jednoduchou přízí Karisma, háčkem č. 4: uháčkujeme 5 řo, spojíme pevným okem do kruhu. Následuje 10 řo, pevné oko do čtvrtého řo od háčku, pevná oka do zbývajících řo, pevné oko do kruhu*, mezi *-* opakujeme celkem 10 krát, přízi ustřihneme a zapošijeme. Kytičku přišijeme na přední díl čepice.

HÁČKOVANÝ LEM:
Háčkujeme z lícové strany, dvojitou přízí Karisma, háčkem č. 6: začínáme ve středu zadního dílu, KS (do každého oka/řady) kolem obvodu čepice i obou klapek na uši háčkujeme vždy 1 KS, řadu končíme pevným okem do prvního KS.

ŠŇŮRKY A STŘAPCE:
1 střapec = ustřihneme 8 vláken příze Eskimo a 12 vláken Karisma o délce 15 cm. Přeložíme na polovinu a převážeme přízí Karisma (asi 2 cm od přehybu), utáhneme.
Šňůrka = ustřihneme 1 vlákno příze Eskimo a 4 vlákna Karisma o délce asi 25 cm. Přivážeme na konec ucha, zamotáme příze do sebe (2 vlákna Karisma + 2 vlákna Karisma + 1 vlákno Eskimo). Zasukujeme ve výšce asi 12 cm (nebo požadované délky), a konce protáhneme střapcem. Vyrobíme druhý střapec a šňůrku, přivážeme na druhé ucho.

BAMBULE:
Vyrobíme 1 bambuli o průměru asi 8 cm, polovina vláken z příze Eskimo, polovina z příze Karisma. Bambuli přišijeme na vrchol čepice.
----------------------------------------------------------------------

RUKAVICE:
HÁČKUJEME V KRUHOVÝCH ŘADÁCH DOKOLA!
Po dokončení posledního oka v kruhové řadě začíná nová kruhová řada prvním okem do následujícího oka (= první oko další kruhové řady). POZN.: Začátek řady si označíme, tzn. značku umístíme mezi poslední a první oko kruhové řady, značku posunujeme. POZN. PDS za zadní nit háčkujeme tak, že: nahodíme přízi na háček, háčkem vpíchneme za ZADNÍ nit následujícího PDS, nahodíme přízi na háček a protáhneme skrz všechny 3. smyčky na háčku.
TIP NA UJÍMÁNÍ:
SPOJENÍ 2PDS V JEDEN: * nahodíme přízi na háček, háček vpíchneme za ZADNÍ nit do následujícího oka *, mezi *-* opakujeme ještě jednou, nahodíme přízi na háček a protáhneme skrz všech 5. ok na háčku.
----------------------------------------------------------------------

PRAVÁ RUKAVICE:
Háčkujeme v řadách dokola. Háčkem č. 7, přízí Eskimo, uháčkujeme 22-24 řo a spojíme pevným okem do kruhu. Uháčkujeme 2 řo (nejedná se o první PDS), do každého řo háčkujeme PDS = 22-24 PDS – věnujte pozornost popisu háčkování v kruhových řadách dokola – viz popis výše. PAMATUJTE NA SPRÁVNÉ NAPĚTÍ PŘÍZE.
Ve výšce 8-9 cm, vypracujeme otvor na palec: na začátku řady uháčkujeme 4-5 řo, vynecháme prvních 4-5 ok v řadě, do následujícího a zbývajících ok háčkujeme PDS = 18-19 PDS. V následující kruhové řadě háčkujeme do každého řo z minulé řady vždy jeden PDS = 22-24 PDS. V kruhových řadách háčkujeme do výšky 19-20 cm, nebo požadované délky (asi 2 cm před konečnou délkou rukavice). V následující kruhové řadě spojíme vždy 2 PDS v jeden = 11-12 PDS – viz popis výše. Ujímání opakujeme ještě v následující kruhové řadě (do zbývajícího PDS u velikosti S/M háčkujeme 1 PDS) = 6-6 PDS. Přízi ustřihneme, protáhneme zbývajícími oky, utáhneme a zapošijeme.

PALEC:
Háčkujeme ve vypracovaném otvoru na palec, 2 řo (nejedná se o první PDS), kolem otvoru háčkujeme 8 – 10 PDS. V následujících 3.-4. kruhových řadách (nebo požadované výšce) háčkujeme do každého PDS vždy 1 PDS. V další kruhové řadě spojíme vždy 2 PDS v jeden = 4-5 PDS. Přízi ustřihneme, protáhneme zbývajícími oky, utáhneme a zapošijeme.

KYTIČKA:
Háčkujeme jednoduchou přízí Karisma, háčkem č. 4: uháčkujeme 5 řo, spojíme pevným okem do kruhu: 10 řo, pevné oko do čtvrtého řo od háčku, pevná oka do zbývajících řo, pevné oko do kruhu*, mezi *-* opakujeme celkem 10 krát, přízi ustřihneme a zapošijeme. Kytičku přišijeme do středu hřbetu rukavice.

HÁČKOVANÝ LEM:
Háčkujeme z lícové strany, dvojitou přízí Karisma, háčkem č. 6: háčkujeme kolem spodního lemu rukavice, KS do každého oka podél spodního lemu rukavice, řadu končíme pevným okem do prvního KS, přízi ustřihneme a zapošijeme.

LEVÁ RUKAVICE:
Háčkujeme stejně jako pravou rukavici, otvor na palec vypracujeme ve výšce 8-9 cm. Do každého oka háčkujeme PDS, až v kruhové řadě zbývá 4-5 ok, 4-5 řo, vynecháme poslední 4-5 ok = 18-19 PDS. V následující kruhové řadě háčkujeme do každého řo z předchozí řady vždy 1 PDS = 22-24 PDS.

Kati 05.05.2013 - 19:14:

Superlahe müts tuleb, aga ma üsna palju muutsin neid kahandamise-kasvatamise kohti, et väga suur ei tuleks. samas kui põhimõte selge, siis pole enam peamurdmist, kuidas küll seda lahedat kõrvadega mütsi teha :)

Gi87 03.02.2013 - 22:59:

Love, love, love this pattern but having lots of trouble with the thumbs! Any tips for crocheting around the area greatly appreciated.

DROPS Design 04.02.2013 kl. 10:22:

Dear Gi87, when mitten measured 3 1/8"-3 1/2", you made an opening for thumb crocheting 4-5 ch and skipping the first 4-5 sts. This is the hole for the thumb, you join thread there and crochet in hdc around the opening starting with 2 ch (does not count as 1st hdc). Happy crocheting !

Helen 28.06.2012 - 03:36:

Does this pattern run small I am following the gauge and it seems small

DROPS Design 06.12.2012 kl. 11:05:

Hi Helen, do you have the indicated tension of 11 hdc = 10 cm ? Happy crocheting !

Helen 28.06.2012 - 03:35:

Does this pattern run small I am following the gauge and it seems small

Sofie Snauwaert 05.03.2012 - 18:41:

Ik heb problemen met de oorflappen.Voorste of achterste lus,is dat gezien vanuit de kant dat je haakt of vanuit de goede kant? toer 1 begin je met 2l, net zoals de andere toeren,enkel toer2begin je zonder 2l, waardoor je in het begin een schuine en een rechte kant hebt(rechte kant achteraan Maar als je de andere flap maakt,dan komt ofwel de rechte kant vooraan (goede kant begint in 19e steek) of begin je aan de verkeerde kant(in de 9e steek),maar dan krijg je toch 2 verschillende oorflappen?

DROPS Design 12.03.2012 kl. 11:51:

In de voorste of achterste lus gezien zoals u het werk houdt als u haakt. En u haakt wel altijd eerst 2 l elke toer, deze informatie staat boven zoals genoemd in het patroon onder: "Lees HAAK HEEN EN WEER boven." gr. Angelique

Tarja 16.06.2011 - 09:20:

Hyvä virkattu malli

Marja 11.06.2011 - 00:25:

Mieleinen malli!

Agnes 09.06.2011 - 17:42:

Mycket snyggt set!

Ina 31.05.2011 - 17:20:

Herrlich frech!

Pia 28.05.2011 - 16:17:

Wow, äntligen virkad mössa!

Přidejte komentář k návodu DROPS 131-18

Rádi bychom věděli, co si o tomto modelu myslíte!

Pokud se chcete na něco zeptat, dbejte prosím na to, abyste ve formuláři níže vybrali správnou kategorii - díky tomu se dříve dozvíte, co potřebujete vědět. Povinná pole jsou označena *.