DROPS / 81 / 9

Cool Vibes by DROPS Design

Kootud DROPSi lainemustriga topp lõngast "Safran".

Võtmesõnad: lainemustriga, topid, triibud,

Suurused: S - M - L - XL - XXL
Valmismõõdud:
Rinnaümbermõõt: 72-78-88-98-108 cm
Alläär: 66-72-80-90-100 cm
Mõõdud tunduvad väikesed, aga kuna ese on veniv, siis jääb seljas ilusti liibuv. Tee oma tavaline suurus.

Lõng: Garnstudio DROPS SAFRAN 50 g/160 m
50-50-100-100-100 g värv nr 18, naturaalvalge
50 g igat värvi:
nr 10 kollane, nr 21 beez, nr 28 orants,
nr 30 türkiis,nr 50 jääsinine

DROPSi VARDAD: 3,5 mm - või sobivad, et saavutada koetihedus 22 s x 34 r lainemustris = 10 x 10 cm

Oled teinud selle või mõne meie teise disaini? Lisa oma piltidele sotsiaalmeedias silt #dropsdesign , et me näeksime neid pilte.

Soovid kasutada teist lõnga? Proovi meie lõngamuundurit!
Ei tea millist suurust valida? Pildil olev modell on umbes 170 cm pikk ja kannab suurust S või M. Õige suuruse valimiseks vaata alati valmis eseme mõõtudega joonist (cm) juhendi lõpus.

100% puuvill
alates 1.55 € /50g
DROPS Safran uni colour DROPS Safran uni colour 1.55 € /50g
Must ja roosa OÜ
Telli
Vardad & heegelnõelad
Lõngakulu sellele disainile alates 9.30€. Loe edasi.

Juhend

TRIIBUD
Vaata skeemi M.1.

LAINEMUSTER
Vaata skeeme M.2, M.3 ja M4.
-----------------------------

TOPP

ESIOSA
Loo lõdvalt üles 74-80-91-100-111 s beezi lõngaga ning koo 2 rida ripskoes.
Koo triipe jälgides skeemi M.1 ning lainemustrit skeemi M.2 järgi – aga tee 4-7-7-6-6 ääresilmust ripskoes mõlemal küljel.
Kui töö on 10 cm, kasvata 1 s mõlemal küljel iga 5-5-5-4-4 cm järel kokku 4-4-4-5-5 korda – koo kasvatatud silmused ripskoes = 82-88-99-110-121 s.
Kui töö on 29-30-31-32-33 cm, koo maha 4-6-6-6-6 s mõlemal küljel käeaugu jaoks ja paiguta järgmised 4-5-5-5-5 ripskoes silmust silmusehoidjale (need silmused kootakse ja ühendatakse esiosaga hiljem) = 66-66-77-88-99 s.

EDASI MÕÕDA SIIT!
Jätka mustriga. Peale 3 cm (säti nii, et lõpetad peale skeemi M.2 neljandat rida) koo skeemi M.3 = 54-54-61-72-79 s, siis korda skeemi M.3 nelja viimast rida (ilma kahandusteta read).

Kui töö on 6 cm pikkune käeaugu mahakudumisest, koo skeem M.4 = 42-42-49-56-63 silmust vardal, siis korda skeemi M.4 nelja viimast rida (ilma kahandusteta read).

Kui töö on u 8 cm pikkune käeaugu mahakudumisest, koo 2 rida ripskoes naturaalvalge lõngaga kõigil silmustel ning siis koo maha keskmised 34-34-41-48-55 s = 4 s jääb mõlemale küljele, tõsta need silmusehoidjatele.

Tõsta varem hoidjale pandud 4-5-5-5-5 s ühelt küljelt uuesti vardale. Koo naturaalvalge lõngaga u 8 cm (et oleks sama pikk kui esitükk). Tõsta 4 s silmusehoidjalt vardale = 8-9-9-9-9 s.
Koo ripskoes u 12-13-14-15-16 cm, koo maha – õlapaelad õmmeldakse hiljem seljaosa külge.
Korda sama teisel küljel.

SELJAOSA
Koo samamoodi nagu esiosa. Koo maha käeaugu jaoks nagu esiosal.
Kui töö on 14-15-16-17-18 cm käeaugu mahakudumisest, koo 2 rida ripskoes naturaalvalgega, siis koo maha kõik silmused.
Tõsta silmused hoidjatelt külgedel tagasi vardale ja koo ripskoes u 14-15-16-17-18 cm, koo maha.

ÜHENDAMINE
Õmble ripskoes ribad käeaugu äärtes kehaosade külge ning kinnita õlapaelad seljaosa külge.
Õmble küljeõmblused, jättes ääresilmused õmblusvaruks.

PARANDUSED SKEEMIL
Skeemi M.3 esimese osa 3.real ja skeemi M.4 teise osa 3.real koo 3 pr kokku (mitte 2 pr kokku).
Nüüd korda 4 rida M.3 ja M.4 nagu näha skeemil ja nagu seletatud õpetuses.

Skeem

= pr töö PP, ph töö VP
= ph töö PP, pr töö VP
= 1 õs
= töö PP: 2 pr kokku
= beez
= orants
= türkiis
= naturaalvalge
= jääsinine
= kollane

Vajad abi selle mustriga?

Tänan valimast DROPS Designi! Me anname endast parima, et meie juhendid oleks kergesti arusaadavad. Kõik mustrid on tõlgitud Norra keelest, alati on võimalik kontrollida arvutusi ja mõõte originaaljuhendist (DROPS 81-9) .

Ei saa juhendist aru? Vaata nimekirja erinevatele õpetustele allpool, mis aitavad kaasa projekti valmimisele - ning võib-olla õpetavad isegi midagi uut!

Meil on ka samm-sammulisi õpetusi erinevatele tehnikatele, mida leiab siit.

1) Miks on koetihedus tähtis?

Koetihedus määrab kudumi suuruse ja mõõdetakse tavaliselt 10 x 10 cm osalt. Tavaliselt kirjutatakse nii: silmuste arv laiuses x (korda) ridade arv kõrguses - näiteks: 19 silmust x 26 rida = 10 x 10 cm.

Koetihedus on kudujatel erinev, mõni koob/heegeldab lõdvemalt, mõni tugevalt. Koetihedust saab muuta varraste suurusega, seepärast me alati mainime, et varraste suurus on ainult soovituslik! Igaüks saab seda ise muuta (suuremaks või väiksemaks) vastavalt oma käekirjale, et koetihedus tuleks sama, kui mainitud juhendis. Kui koetihedus on erinev, on lõngakulu erinev ja lõpptulemuseks on teistsugused mõõdud.

Koetihedus määrab ka seda, milliseid alternatiivlõngu saab kasutada. Teine lõng sobib alternatiiviks, kui see annab sama koetiheduse.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas mõõta koetihedust

Vaata DROPS videot: Kuidas teha tööproovi ja mõõta koetihedust

üles

2) Mis on lõngagrupid?

Kõik meie lõngad on jagatud lõngagruppideks (A kuni F) lõnga jämeduse ja koetiheduse järgi - lõngagrupp A sisaldab peenikesi lõngu ja lõngagrupp F kõige jämedamaid. Nii on lihtne leida alternatiivlõngu samale mustrile, kui soovid kasutada teist lõnga. Ühe lõngagrupi lõngadel on sama koetihedus ja neid saab teineteisega asendada. Aga kuna erinevatel lõngadel on erinev tekstuur, siis lõpptulemus võib olla erinev.

Vaata erinevaid lõngagruppe siit.

üles

3) Kas ma saan kasutada erinevat lõnga kui antud mustrid?

Kasutades teist lõnga on tähtis, et koetihedus oleks sama. Nii tulevad eseme mõõdud samad, kui antud joonisel. Seda on lihtsam saavutada, kui kasutada sama lõngagrupi lõngu. Samuti on võimalik panna kokku mitu peenemat lõnga, et saavutatda soovitatud koetihedus. Proovi meie lõngamuundurit. Ma soovitame alati teha tööproovi.

NB! Kui kasutate erinevat lõnga, siis võib olla lõpptulemus ka erinev, kuna teisel lõngal on erinev tekstuur.

Vaata DROPS õpetust: Kas ma saan kasutada teist lõnga kui antud juhendis?

üles

4) Kuidas kasutada Lõngamuundurit?

Igal meie mustrilehel on link Lõngamuundurile, juhul kui soovid kasutada teist lõnga kui soovitatud juhendis. Sisesta lõng, mida soovid asendada, kogus (valitud suurusele) ja lõngade arv ning lõngamuundur pakub parima valiku alternatiive sama koetihedusega. Lisaks saad teada palju vajad uut lõnga ja mitut lõnga kasutada. Enamus tokke on 50 g (mõned 25 g või 100 g).

Kui mustris on kasutatud mitut värvi, siis tuleb iga värvi eraldi vaadata. Samuti, kui juhendis on kasutatud kahte erinevat lõnga koos (näiteks 1 Alpaca + 1 Kid-Silk), siis tuleb leida alternatiivid neile eraldi.

Vaata lõngamuundurit siit

üles

5) Miks minu koetihedus tuleb vale soovitatud varrastega?

Varraste suurus mustrilehel on ainult soovituslik, tähtis on järgida koetihedust. Kuna koetihedus on kõigil erinev, siis on vaja valida omale sobivad vardad õige koetiheduse saavutamiseks – võib-olla on vaja võtta suuremad või väiksemad vardad. Seepärast on vajalik teha tööproov.

Kui Sinu koetihedus on erinev, siis tulevad ka eseme mõõdud erinevad.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas mõõta koetihedust

Vaata DROPS videot: Kuidas teha tööproovi

üles

6) Miks on ese kootud ülevalt alla?

Kui rõivas on kootud ülevalt alla, on lihtsam teha muudatusi pikkuses. Näiteks, on lihtsam proovida eset selga kudumise käigus, et kontrollida passe pikkust.

Juhendis on hoolikalt selgitatud iga samm õiges järjekorras. Skeemid on kohandatud vastavalt kudumise suunale ja kootakse nagu tavaliselt.

üles

7) Miks on varrukad lühemad suurematel surrustel?

Suurematel suurustel on üldlaius (varruka otsast varruka otsani) ikkagi suurem, isegi kui varruka pikkus on lühem. Suurematel suurustel on varrukakaar pikem ja õlad laiemad, et rõivas istuks seljas paremini.

üles

8) Mis on mustrikordus?

Mustri skeeme korratakse tihti ringil/real või vertikaalselt (kõrguses). 1 mustrikordus skeemil näitab mustri põhisilmuseid. Kui on öeldud juhendis, et tee 5 mustrikordust skeemi A.1 ringil, siis tuleb kududa skeemi 5 korda üksteise järgi samal ringil. Kui on öeldud juhendis, et tee 2 mustrikordust skeemi A.1 vertikaalselt, koo terve skeem ühe korra kõrguses, siis koo jälle otsast peale terve skeem teise korra.

üles

9) Kuidas kududa skeemi järgi?

Skeemil on näidatud kõik read/ringid ja iga silmus vaadates töö paremalt poolt. Skeemi loetakse alt üles, paremalt vasakule. 1 ruut = 1 silmus.

Edasi-tagasi kududes, kootakse iga teine rida töö paremal pool, skeemi loetakse paremalt vasakule; iga teine rida kootakse töö pahemal pool: loetakse skeemi vasakult paremale. Kududes töö pahemal pool, loetakse skeemi vasakult paremale, parempidi silmused kootakse pahempidi ja pahempidi silmused parempidi.

Ringselt kududes kootakse kõik read töö paremal pool ja skeemil loetakse kõik read paremalt vasakule.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda kudumise skeeme

üles

10) Kuidas heegeldada skeemi järgi?

Skeemil on näidatud kõik read/ringid ja iga silmus vaadates töö paremalt poolt. Skeemi loetakse alt üles, paremalt vasakule.

Edasi-tagasi heegeldades, read mis tehakse töö paremal pool loetakse skeemi paremalt vasakule; read mis tehakse töö pahemal pool: loetakse skeemi vasakult paremale.

Ringselt heegeldades tehakse kõik read töö paremal pool ja skeemi loetakse igal ringil paremalt vasakule.

Heegeldades ringset skeemi, alustatakse keskelt ja heegeldatakse väljapoole, vastupäeva ja ringi haaval.

Rida algab tavaliselt antud numbri ahelsilmustega (vastavalt järgmise silmuse kõrgusele), see on näidatud skeemil või kirjeldatud juhendis.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda heegeldamise skeeme

üles

11) Kuidas kududa ühel real/ringil mitu erinevat skeemi?

Kui on vaja teha samal real/ringil mitme erineva skeemi järgi, siis on see tavaliselt kirjutatud nii: “ koo skeemi A.1, A.2, skeemi A.3 kokku 0-0-2-3-4 times". Aee tähendab koo skeemi A.1 ühe korra, siis skeemi A.2 ühe korra, siis korda skeemi A.3 (laiuses) niimitu korda, kui on vaja sinu suurusele – siin näites on see: suurusel S = 0 korda, M = 0 korda, L= 2 korda, XL= 3 korda ja suurusel XXL = 4 korda.

Skeeme kootakse nagu tavaliselt, alusta esimese reaga skeemil A.1, siis tee skeemi A.2 esimene rida jne.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda kudumise skeeme

Vaata DROPS õpetust: Kuidas lugeda heegeldamise skeeme

üles

12) Miks tehaks töö alguses rohkem ahelsilmuseid?

Ahelsilmused on natuke lühemad kui teised silmused, et äär ei jääks kiskuma, me teeme alguses rohkem silmuseid. Järgmisel real kohandatakse silmuste arvu, et see läheks kokku mustriga ja suuruse mõõtudega joonisel.

üles

13) Miks kasvatatakse silmuseid enne soonikut ülevalt alla kududes?

Soonikkude on venivam ja tõmbab rohkem kokku, kui näiteks parempidine kude. Kasvatades silmuseid enne soonikkoes äärist, hoiab see ära suure erinevuse laiusesse.

üles

14) Milleks kasvatada mahakudumise real?

Tihti jääb mahakudumise rida kiskuma. Seepärast tehakse silmuseid mahakududes mõned õhksilmused, et äär ei jääks kiskuma.

Vaata DROPSi videot: Kuidas kududa silmuseid maha, tehes õhksilmuseid?

üles

15) Kuidas kasvatada/kahandada kordamööda igal 3. või 4. real/ringil?

Et kasvatused / kahandused jaguneksid ühtlaselt, tuleb kasvatada /kahandada näiteks kordamööda igal 3. või 4. real/ringil järgmiselt: koo 2 rida ja kasvata/kahanda kolmandal real/ringil, koo 3 rida ja kasvata neljandal real/ringil. Kasvata/kahanda niimoodi vaheldumisi, kuni vajalikud kasvatused/kahandused on tehtud.

Vaata DROPS õpetust: Kasvata / kahanda 1 silmus kordamööda igal 3. või 4. real

üles

16) Miks on juhend natuke erinev kui disain pildil?

Mustrikordused võivad olla natuke erinevad erinevatel suurustel, et saavutada vajaliku suurust. Kui te teete suuremat suurust, võib teie töö olla natuke erinev. Seda kõike on võetud arvesse disaini loomisel, et üldmulje oleks kõikidel suurustel sama.

Järgi oma suurusele vastavat juhendit ja skeeme!

üles

17) Kuidas kududa jakki ringselt, mitte edasi-tagasi?

Kui soovitakse kududa ringselt, mitte edasi-tagasi, saab juhendit natuke muuta. Esiosa keskele tuleb lisada steegid (õmblusvarud - tavaliselt u 5 silmust) ja järgida juhendit. Selle asemel et pöörata ja kududa töö pahemal pool, koo lihtsalt üle steekide ja jätka ringselt töö paremal pool. Pärast lõigatakse kudum eest lahti, korjatakse silmused nööbiliistude jaoks ja kaetakse lõikeservad.

Vaata DROPS videot: Kuidas kududa steeke ja neid lahti lõigata

üles

18) Kuidas muuta ringselt kootud juhendit edasi-tagasi kudumiseks?

Kui soovitakse kududa ringse töövõtte asemel edasi-tagasi, võib kududa osad eraldi ja õmmelda pärast kokku. Kehaosa silmuste arv tuleb jagada kaheks, lisada 1 ääresilmus mõlemale küljele (õmblusvarudeks) ja kududa edasi-tagasi.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas kududa ringvarrastele kirjutatud juhendit pikkade varrastega?

üles

19) Miks on juhendis ikka näidatud tootmisest maas lõnga nime?

Kuna igal lõngal on oma tekstuur, on originaallõng jõetud juhendisse alles. Aga meie Lõngamuunduriga on lihtne leida alternatiivi, või vali lihtsalt sama lõngagrupi lõng.

Mõnes poes võib veel olla tootmisest maas lõnga müügil, või on kellegil veel kodus seda lõnga alles ja soovib leida juhendit.

Lõngamuundur aitab leida alternatiivlõnga ja vajaliku koguse.

üles

20) Kuidas muuta naiste suurusega kudum meeste suurusele?

Kui soovid kududa naiste suurusega disaini mehele, siis on seda lihtne muuta meeste suuruseks. Suurim erinevaus on varrukate ja kehaosa pikkus. Vali naiste suurus sobiva rinnaümbermõõduga. Pikkus saab lisada varrukale enne käeaugu mahakudumist/varrukakaare tegemist. Kui juhend on ülevalt alla, saab pikkus lisada kohe pärast käeauku või enne esimest kahandust varrukal.

Lõngakoguse muutus oleneb kui palju pikkust lisatakse, aga parem osta tokk rohkem kui vähem.

üles

21) Kuidas hoiduda kampsuni topiliseks minemisest?

Enamus lõngu on karvased, mis eemalduvad pesus või moodustavad toppe. Kammitud lõngadel (st. karvastel lõngadel) on neid rohkem, mistõttu need ajavad ka rohkem karva.

Karva ajamine sõltub ka sellest, mida kantakse kudumi all ja kas see tõmbab kiude välja. Seetõttu on võimatu garanteerida, et kudum ei aja karva.

Allpool on mõned nipid, kuidas saada paremat tulemust karvaste lõngadega:

1. Kudumi valmides (enne pesu) raputa seda, et lahtised karvad eemalduks. NB! ÄRA KASUTA liimirulli, harja või muid meetodeid, mis kisuvad karvu välja.

2. Pane kudum kilekotti ja külmikusse – madal temperatuur põhjustab kiudude lõdvestumist ja need eemalduvad teineteisest kergemini.

3. Jäta ese külmikusse paariks tunniks, siis võta välja ja raputa kudumit jälle.

4. Pese kudumit vastavalt juhendile lõngatoki etiketil.

üles

22) Kuidas mõõdetakse eseme pikkust?

Mustrilehel olev mõõtudega joonis annab infot rõiva pikkuse kohta. Kampsuni pikkust mõõdetakse õla kõrgemast kohast (tavaliselt kaelaaugu kõrvalt, MITTE õla tipust) alla alumise servani. Samamoodi passe pikkust mõõdetakse õla kõrgemast kohast alla varrukate ja kehaosa jagamise kohani.

Mõõte ei võeta mööda nööbiliiste, kui ei ole just nii mainitud; sel puhul mõõda nööbiliistude kõrvalt.

Vaata DROPS õpetust: Kuidas vaadata suurust joonisel

üles

23) Mitu toki lõnga on vaja?

Vajaminev lõngakogus on antud grammides, näiteks: 450 g. Arvutamaks, mitu toki lõnga on vaja, on esiteks vaja teada, kui palju gramme on 1 tokis (25g, 50g või 100g). See informatsioon on saadaval, vaadates lõngainfot. Jaga vajalik grammide arv toki kaaluga. Näiteks, kui tokis on 50 g lõnga (standard kogus), siis arvutatakse järgmiselt: 450 / 50 = 9 tokki.

üles

Kas ostsid selle projekti tegemiseks DROPS lõnga? Siis võib küsida abi lõngapoest. Vaata DROPS lõnga müüjate nimekirja siit!
Ikka ei leia vastust oma küsimusele? Siis võib jätta kommetaar juhendi lõppu ja meie eksperdid vastavad! Seda tehakse tavaliselt 5 kuni 10 päeva jooksul.. Seniks võib lugeda küsimusi-vastuseid kommentaaridest või ühineda DROPS Workshop grupiga Facebookis abi saamiseks kaaskudujatelt/heegeldajatelt!

Kommentaarid / Küsimused (39)

Gunilla Mathiasen 07.06.2017 - 20:49:

Snälla kan ni tala om hur jag stickar varv 7 på diagram m3. Samt vad betyder dom två skuggade rutorna. Du får gärna skriva ner hur varvet ska stickas. MVH gunilla

DROPS Design 09.06.2017 kl. 15:37:

Hej Gunilla, dom skall du sticka som varv 5 och får då igen 1 m mindre på varje sida om hålmønstret (som på varv 5) Lycka till!

Carmella 21.09.2016 - 14:00:

Dank je wel, Ik ben al bezig met iets nieuws en gebruik inderdaad wat dunnere naalden dan welke in het patroon staan en dan klopt het. Dank voor jouw advies!

Carmella 19.09.2016 - 14:07:

Hallo, Ik heb met veel plezier dit topje klaar gekregen. Uiteindelijk maat L met breinaalden nr.4. Ik heb normaliter maat S, dat topje past mij net...die is trouwens erg leuk geworden. Welke brei naalden zou je mij adviseren om te gebruiken voor maat S? Kleiner?, Groter dan nr. 4? (Misschien ga ik dit truitje nogeens maken...) hopelijk met de juiste breinaalden voor maat S.

DROPS Design 19.09.2016 kl. 21:05:

We adviseren altijd de maat te gebruiken die jou de goede stekenverhouding geeft. Maak hiervoor proeflapjes; krijg je teveel steken per 10 cm, neem dan dikkere naalden en probeer bij te weinig steken dunnere naalden. Dus zeggen wij 4 mm, maar is dat te los, probeer dan 3,5 mm en als dat nog te los is, 3 mm, etc.

Christine 20.08.2016 - 15:23:

Thanks for your guidance about knitting in the round. The chart isn't a problem so far, and it's knitting up well. I love the colour and texture the lovely yarns are making 😻

Christine 13.08.2016 - 17:12:

I'd like to knit this in the round, to avoid side seams, have you any idea of problems I might face with the design if I do that?

DROPS Design 15.08.2016 kl. 10:54:

Dear Christine, you will have to adjust the number of sts (no edge sts since no seam allowance) and how to read the diagrams (no WS rows when working in the round). Your DROPS store will provide you any further personnal assistance even per mail of telephone. Happy knitting!

Gullvi Erlandsson 30.06.2016 - 15:43:

Hej igen! Glöm min fråga. Jag har fått hjälp från Garner o Sånt i Sala.

Gullvi Erlandsson 30.06.2016 - 13:23:

Hej! På varv 1 i M3 minskas 4 m. Varv 3 i M3 minskas 4m. Varv 5 ingen m. Men eftersom jag ska gå tillbaka till dom sista 4 v alltså inte sticka varv1 blir det ju ingen mer minskning. Dessutom ska jag enl rättelsen inte sticka 3 m tills. Detta görs ju bara första gången. Så i st f 54 m har jag 58 kvar på stickan. Snälla hjälp. Kan jag fortsätta med M4 och acceptera att det blir för många maskor. Vänlig hälsning Gullvi

DROPS Design 01.07.2016 kl. 08:21:

Hej. Så bra att du fått hjälp. Lycka till med toppen vidare!

Carmella 05.04.2016 - 14:34:

Hartelijk dank!

Carmella 04.04.2016 - 09:00:

Ik heb maat M. Alles gaat goed tot ik op rij 5 ben van het motief. Dan tel ik de steken en heb 72 ipv 80. Ik moet toch altijd dezelfde aantal steken hebben, door het hele motief ? Het wil niet lukken, zo vaak geprobeerd??? Ik hoop dat je mij nogeens kunt uitleggen?! Dank

DROPS Design 05.04.2016 kl. 13:18:

Hoi Carmella. Je begint met ALLEEN M.2 herhalen (de eerste 4 nld) en dan blijft het aantal st gelijk. Als je M.3 gaat breien minder je ook zoals beschreven in het patroon (dat is pas na het afkanten voor de armsgaten)

Carmella 23.03.2016 - 19:38:

Wat doe ik als er niks op staat op het motief gewoon rechts breien?

DROPS Design 24.03.2016 kl. 14:42:

Hoi Carmella. Waar in het patroon/motief ben je? En je kan hier ook lezen hoe je onze telpatronen moet lezen

Jäta kommentaar mustrile DROPS 81-9

Ootame kommentaare selle mustri kohta!

Kui soovid midagi küsida, siis kiiremaks vastuse saamiseks veendu, et valid õige kategooria alloleval formil. Vajaliku väljad *.