Hæklet bikini med blomster i DROPS Safran. Størrelse S - L
DROPS 211-14
DROPS Design: Model e-299
Garngruppe A
-------------------------------------------------------
STØRRELSE:
S - M – L
Passer størrelse på bh skål: A – B – C
MATERIALER:
DROPS SAFRAN fra Garnstudio (tilhører garngruppe A)
100-100-100 g farve 02, rosa
HÆKLEFASTHED:
28 stangmasker i bredden og 16 rækker i højden = 10 x 10 cm.
HÆKLENÅL:
DROPS HÆKLENÅL NR 2,5.
Nål nr er kun vejledende. Får du for mange masker på 10 cm, skift til tykkere hæklenål. Får du for få masker på 10 cm, skift til tyndere hæklenål.
|
-------------------------------------------------------
FORKLARING TIL OPSKRIFTEN:
-------------------------------------------------------
HÆKLETIPS TIL LUFTMASKE:
Hvis du hækler yderst på hæklenålen, kan luftmasken let blive for stram.
1 luftmaske skal være lige så lang som 1 fastmaske/stangmaske er bred.
HÆKLEINFORMATION:
På begyndelsen af hver række med stangmasker hækles der 3 luftmasker, disse luftmasker erstatter første stangmaske, dvs spring over 1.stangmaske på forrige række.
UDTAGNINGSTIPS:
Der tages 2 stangmasker ud ved at hækle 3 stangmasker i masken med mærketråd.
BLOMST:
Hækl 2 stangmasker i næste fastmaske, disse 2 stangmasker skal der hækles rundt om og disse bliver der nu refereret til som 1.stangmaske (første som blev hæklet) og 2.stangmaske (sidste som blev hæklet).
OBS! Arbejdet roteres samtidigt som der hækles således: * hækl 2 luftmasker, hækl 2 stangmasker om 2.stangmaske, hækl 2 luftmasker og 1 kædemaske om 2.stangmaske *, hækl fra *-* totalt 3 gange = 3 blade som er hæklet rundt om 2.stangmaske. ** Hækl 2 luftmasker, 2 stangmasker om 1.stangmaske, 2 luftmasker og 1 kædemaske om 1.stangmaske **, hækl fra **-** 2 gange og hækl 1 luftmaske = 2 blade som er hæklet rundt om 1.stangmaske. Der er hæklet totalt 5 blade og blomsten er færdig. Buk blomsten mod dig så du kan hækle videre over de andre masker på rækken.
-------------------------------------------------------
START ARBEJDET HER:
-------------------------------------------------------
BIKINITOP – KORT OVERSIGT OVER ARBEJDET:
Hver bh skål hækles for sig, de hækles nedenfra og op. Delene hækles sammen samtidig med at der laves et bindebånd med blomster på.
BIKINITOP:
BH SKÅL:
Brug hæklenål 2,5 og Safran, hækl 39-49-59 luftmasker – læs HÆKLETIPS TIL LUFTMASKE i forklaringen over.
Hækl 1 stangmaske i 4.luftmaske fra nålen – læs HÆKLEINFORMATION i forklaringen over, hækl derefter 1 stangmaske i hver luftmaske rækken ud = 37-47-57 stangmasker (inklusive de 3 luftmasker som erstatter første stangmaske).
Sæt 1 mærke i den midterste stangmaske og lad mærket følge med op samtidigt som det hækles.
Videre hækles der 1 stangmaske i hver stangmaske – Samtidig med at der tages 2 stangmasker ud midt i arbejdet på de næste 4-4-5 rækker – læs UDTAGNINGSTIPS = 45-55-65 stangmasker.
Hækl 1 række med 1 stangmaske i hver stangmaske.
Hækl 1 række hvor den midterste stangmaske hoppes over = 44-54-64 stangmasker.
Arbejdet måler ca 4½-4½-5 cm fra starten.
Videre tages der ind på hver række, tag ind ved at hoppe over de 2 midterste stangmasker. Fortsæt indtagningen så der kun er 4 stangmasker på rækken. Arbejdet måler ca 17-20-24 cm fra starten.
Nu hækles der bindebånd videre over disse 4 stangmasker, hækl 1 stangmaske i hver stangmaske på hver række til bindebåndet måler ca 40 cm. Klip tråden.
Hækle 1 bh skål til på samme måde.
SAMMENHÆKLING:
Brug hæklenål 2,5 og Safran.
1.RÆKKE: Hækl 90-100-110 luftmasker til bindebånd i den ene side, læg en bh skål foran dig og hækl 1 fastmaske i undersiden af hver stangmaske fra første række (= 37-47-57 masker). Hækl 1 luftmaske og læg den anden skål så du kan hækle 1 fastmaske i undersiden af hver stangmaske fra første række (= 37-47-57 masker) og hækl 90-100-110 luftmasker til bindebånd i den anden side. Vend arbejdet.
2.RÆKKE: Hækl 1 luftmaske (erstatter ikke første fastmaske), hækl 1 fastmaske i hver luftmaske på bindebåndet, hækl 1 fastmaske i hver fastmaske på første skål og hækl 1 fastmaske i luftmasken mellem skålene. Hækl 1 fastmaske i hver fastmaske på den anden skål og 1 fastmaske i hver luftmaske på bindebåndet. Sæt 1 mærketråd på hver side af skålene, sæt dem så der er totalt 65-81-97 masker mellem mærkerne, tæl så der er 32-40-48 masker på hver side af masken som er midt mellem skålene – da vil der komme en blomst i den midterste maske.
3.RÆKKE: Hækl 1 stangmaske i hver fastmaske frem til mærketråden, * hækl 1 BLOMST i næste fastmaske – læs forklaring over, hækl 1 stangmaske i hver af de næste 7 fastmasker *, hækl fra *-* totalt 9-11-13 gange og hækl 1 stangmaske i hver fastmaske rækken ud. Klip og hæft tråden.
|
Har du lavet denne opskrift?
Så tagger du dine billeder med #dropspattern #findmeatthebeachbikini eller sender dem til #dropsfan galleriet.
Behøver du hjælp med opskriften?
Du finder 7 instruktionsvideoer, kommentarer/spørgsmål og mere i opskriften på www.garnstudio.com Har du købt DROPS garn til dette projekt? Da har du også ret til at få hjælp i butikken, som har solgt dig garnet.
|