|
-------------------------------------------------------
FÖRKLARING TILL BESKRIVNINGEN:
-------------------------------------------------------
LUFTMASKA:
Om du virkar ytterst på virknålen kommer luftmaskan ofta att bli för stram.
1 luftmaska ska vara lika lång som 1 fastmaska/stolpe är bred.
MÖNSTER:
Se diagram A.1 till A.6.
VIRKINFORMATION:
I början av varje varv med stolpar virkas det 3 luftmaskor, dessa luftmaskorna ersätter första stolpen på varvet. Varvet avslutas med 1 smygmaska i 3:e luftmaskan i början av varvet.
MINSKNINGSTIPS (jämn fördelning):
För att beräkna hur det ska minskas jämnt, räknar man det totala maskantalet på varvet (t.ex 88 maskor), och delar maskorna med det antal minskningar som ska göras (t.ex 11) = 8.
I detta exempel minskas det genom att virka var 7:e och var 8:e maska till 1 maska så här:
* Stick nålen genom nästa maska, hämta tråden *, virka *-* totalt 2 gånger, gör 1 omslag om nålen och drag omslaget genom alla 3 öglorna på nålen (= 1 maska minskad).
-------------------------------------------------------
BÖRJA ARBETET HÄR:
-------------------------------------------------------
TRÖJA - KORT ÖVERSIKT ÖVER ARBETET:
Arbetet virkas runt, uppifrån och ner. Först virkas halskanten och oket. Sedan delas arbetet till fram- och bakstycke och ärmar, som virkas färdiga var för sig. Till slut virkas det en avslutande kant runt halskanten där det minskas maskor så att halskanten blir stramare.
HALSKANT:
Virka 88-88-88-96-96-104 luftmaskor med Cotton Merino med nål 4,5 – läs LUFTMASKA, och sätt ihop maskorna till en ring med 1 smygmaska i första luftmaskan som virkades. Virka 1 stolpe i varje luftmaska – läs VIRKINFORMATION.
Nu virkas det mönster så här: Virka A.1 totalt 22-22-22-24-24-26 gånger på varvet. Sätt en markör i den 4-4-4-5-5-5 luftmaskbågen på varvet (= på bakstycket), oket ska mätas från denna markören!
OK:
Virka mönster runt så här: Virka A.2a om den första luftmaskbågen (= ökning raglan), A.3 över de nästa 6-6-6-7-7-8 luftmaskbågarna (= bakstycket), A.4 om nästa luftmaskbåge (= ökning raglan), A.3 över de nästa 3 luftmaskbågarna (= höger ärm), A.4 om nästa luftmaskbåge (= ökning raglan), A.3 över de nästa 6-6-6-7-7-8 luftmaskbågarna (= framstycke), A.4 om nästa luftmaskbåge (= ökning raglan), A.3 över de nästa 3 luftmaskbågarna (= vänster ärm), avsluta med A.2b.
Fortsätt runt så till de 6 varven i diagrammen är färdigvirkade på höjden. KONTROLLERA VIRKFASTHETEN!
Sedan repeteras ökningen och de 2 sista varven i diagrammen på samma sätt 0-1-2-2-3-4 gånger till (dvs, till det har virkats totalt 6-8-10-10-12-14 varv, räknat från varven med pil i diagrammen) – OBS: I storlek S är ökningen färdig när diagrammen är färdigvirkade 1 gång på höjden. Det är nu 42-50-58-60-68-78 luftmaskbågar på varvet + 1 luftmaskbåge i varje raglan (= 4 luftmaskbågar) = totalt 46-54-62-64-72-82 luftmaskbågar.
Nu virkas det mönster och ökas så här:
Virka A.5a (= ökning raglan), A.3 tills det återstår 1 luftmaskbåge före nästa ökning till raglan, A.6 (= ökning raglan), A.3 tills det återstår 1 luftmaskbåge före nästa ökning till raglan, A.6 (= ökning raglan), A.3 tills det återstår 1 luftmaskbåge före nästa ökning till raglan, A.6 (= ökning raglan), A.3 tills det återstår 1 luftmaskbåge på varvet och avsluta med A.5b. Fortsätt runt så till diagrammen är färdigvirkade. Det är nu 50-58-66-68-76-86 luftmaskbågar på varvet. Nu virkas det mönster som förut utan att det ökas till raglan. Dvs, repetera de 2 sista varven i A.3 till arbetet mäter ca 19-21-23-25-27-29 cm från markören – anpassa så att det avslutas efter sista varvet i diagrammet. Det återstår nu ca 1 cm på oket till färdigt mått.
Nu delas arbetet till fram- och bakstycke och ärmar så här: Virka 3 luftmaskor (= början av varvet), virka varvet med pil i A.3 över de nästa 15-17-19-20-22-25 luftmaskbågarna (= bakstycket), hoppa över de nästa 9-11-13-13-15-17 luftmaskbågarna till (= ärm), virka 8-8-8-8-8-8 lösa luftmaskor (= i sidan under ärmen), virka A.3 över de nästa 16-18-20-21-23-26 luftmaskbågarna (= framstycke), hoppa över de nästa 9-11-13-13-15-17 luftmaskbågarna till (= ärm), virka 8-8-8-8-8-8 lösa luftmaskor (= i sidan under ärmen), virka A.3 om den sista luftmaskan på varvet, avsluta varvet med 1 smygmaska i 3:e luftmaskan i början av varvet. Sedan virkas fram- och bakstycke och ärmar var för sig. ARBETET MÄTS SEDAN HÄRIFRÅN!
FRAM- OCH BAKSTYCKE:
Nu virkas det mönster runt så här:
Virka 3 luftmaskor – kom ihåg VIRKINFORMATION, fortsätt med mönster som förut (dvs A.3) runt på varvet, men över de 8 lösa luftmaskorna i sidan under ärmarna, virkas det 2 rapporter A.3 = 36-40-44-46-50-56 rapporter A.3 på varvet.
Fortsätt runt så och repetera de 2 sista varven i A.3 till arbetet mäter ca 30 cm – anpassa så att det avslutas efter ett varv med 3 stolpar + 1 luftmaska (näst sista varvet i A.3). Hela tröjan mäter ca 54-56-58-60-62-64 cm från axeln och ner. Klipp av tråden och fäst den.
ÄRMAR:
Börja från rätsidan och fäst tråden med 1 smygmaska i den första av de 8 luftmaskorna i sidan under ärmen. Börja på varvet med pil i A.3 och virka 2 rapporter om de 8 luftmaskorna under ärmen, fortsätt sedan runt med A.3 – kom ihåg VIRKINFORMATION = 11-13-15-15-17-19 luftmaskbågar. Fortsätt runt så och repetera de sista 2 varven i A.3 till ärmen mäter 15-13-12-10-9-7 cm – anpassa så att det avslutas efter ett varv med 3 stolpar + 1 luftmaska (näst sista varvet i A.3). Klipp av tråden och fäst den. Virka den andra ärmen på samma sätt.
HALSKANT:
Fäst tråden med 1 smygmaska, virka 1 luftmaska, sedan virkas det 1 fastmaska i varje luftmaska runt på varvet samtidigt som det minskas 11-8-5-10-6-11 maskor jämnt fördelat – läs MINSKNINGSTIPS = 77-80-83-86-90-93 fastmaskor. Klipp av tråden och fäst den.
|