Drops Design logo

Pink Ninja

#dropspinkninja



Virkad stjärna i DROPS Paris. Tema: Jul.

DROPS Extra 0-1443
DROPS Design: Modell w-738
Garngrupp C eller A + A
-------------------------------------------------------

STORLEK:
Mått: ca 9 cm i diameter

GARNÅTGÅNG:
DROPS PARIS från Garnstudio (tillhör garngrupp C)
50 g färg 38, korall
50 g färg 07, ljung
50 g färg 37, roströd

1 stjärna väger ca 5 g.

VIRKFASTHET:
18 stolpar på bredden och 10,5 varv på höjden = 10 x 10 cm.

VIRKNÅL:
DROPS VIRKNÅL NR 3,5.
Nålnumret är endast rekommenderat. Får du för många maskor på 10 cm, byt till tjockare virknål. Får du för få maskor på 10 cm, byt till tunnare virknål.

-------------------------------------------------------

FÖRKLARING TILL BESKRIVNINGEN:

-------------------------------------------------------

MÖNSTER:
Se diagram A.1.

-------------------------------------------------------

BÖRJA ARBETET HÄR:

-------------------------------------------------------

STJÄRNA - KORT ÖVERSIKT ÖVER ARBETET:
Arbetet virkas runt i cirkel från mitten och ut. Det virkas 1 stjärna i varje färg.

STJÄRNA:
Virka 10 luftmaskor med nål 3,5 med Paris och sätt ihop dem till en ring med 1 smygmaska i första luftmaskan. Sedan virkas det runt efter diagram A.1. KONTROLLERA VIRKFASTHETEN! Virka med eller utan ögla som visat i diagrammet. När hela diagram A.1 är färdigvirkat klipps tråden av och fästs.

Diagram förklaring

Börja här - denna luftmaskringen är förklarad i beskrivningen. Fortsätt på symbolen över punkten på cirkeln och virka mot vänster = Börja här - denna luftmaskringen är förklarad i beskrivningen. Fortsätt på symbolen över punkten på cirkeln och virka mot vänster
Varvet börjar med 3 luftmaskor och avslutas med 1 smygmaska i 3:e luftmaskan i början av varvet = Varvet börjar med 3 luftmaskor och avslutas med 1 smygmaska i 3:e luftmaskan i början av varvet
stolpe om luftmaskringen/luftmaskbågen = stolpe om luftmaskringen/luftmaskbågen
luftmaska = luftmaska
Varvet börjar med 1 luftmaska och avslutas med 1 smygmaska i 1:a lmaska i början av varvet = Varvet börjar med 1 luftmaska och avslutas med 1 smygmaska i 1:a lmaska i början av varvet
smygmaska = smygmaska
3 luftmaskor, 1 smygmaska i första luftmaskan = 3 luftmaskor, 1 smygmaska i första luftmaskan
om man vill ha en ögla virkas det 16 luftmaskor, om inte virkas det 3 luftmaskor, 1 smygmaska i första luftmaskan. = om man vill ha en ögla virkas det 16 luftmaskor, om inte virkas det 3 luftmaskor, 1 smygmaska i första luftmaskan.
Diagram for DROPS Extra 0-1443

Har du gjort detta mönster?

Tagga då dina bilder med #dropspattern #dropspinkninja eller skicka in de till #dropsfan galleriet.

Behöver du hjälp med mönstret?

Du hittar 7 instruktionsvideoer, kommentarer/frågor och mer i mönstret på www.garnstudio.com
Har du köpt DROPS garn för detta projekt? Då har du även rätt till att få hjälp av samma butik som sålde garnet till dig.


© 1982-2026 DROPS Design A/S. Alla rättigheter är reserverade. Detta dokument med tillhörande underdokument har copyright. Läs mer om vad du kan göra med våra mönster längst ner på vår hemsida.