|
-------------------------------------------------------
FÖRKLARING TILL BESKRIVNINGEN:
-------------------------------------------------------
VIRKINFO:
I början av varven med vanliga halvstolpar ersätts första maskan med 2 luftmaskor, varvet avslutas med 1 smygmaska i den 2:a luftmaskan.
-------------------------------------------------------
BÖRJA ARBETET HÄR:
-------------------------------------------------------
FILT TILL KATT - KORT ÖVERSIKT ÖVER ARBETET:
Arbetet virkas runt från mitten och ut, hela arbetet virkas i 2 trådar.
FILT:
Använd virknål 10 och 2 trådar Snow, virka 5 luftmaskor och sätt ihop dem till en ring med 1 smygmaska i första luftmaskan. Läs VIRKINFO i förklaringen ovan!
VARV 1: Virka 11 halvstolpar om luftmaskringen.
VARV 2: På detta varvet virkas det i bakre maskbågarna. Virka 2 halvstolpar i varje maska varvet runt = 22 halvstolpar.
VARV 3: På detta varvet virkas det i bakre maskbågarna. Virka 2 halvstolpar i varje maska tills det återstår 1 maska, virka 3 halvstolapr i den sista maskan = 45 halvstolpar.
VARV 4: På detta varvet virkas det i bakre maskbågarna. Virka 3 luftmaskor, virka upp 1 maska i den 2:a luftmaskan från nålen, virka upp 1 maska i den 3:e luftmaskan från nålen, virka upp 1 maska i första maskan på varvet (= samma maska som luftmaskorna kom från) och virka upp 1 luftmaska i var och en av de 2 nästa maskorna = 6 öglor på nålen. Gör ett omslag om nålen och drag genom alla de 6 öglorna och virka 1 luftmaska (denna bildar 1 «stjärnhål» på toppen av de 6 maskorna som virkades tillsammans). * Virka upp 1 maska i hålet, virka upp 1 maska i sidan av den sista av de 6 maskorna, virka upp 1 maska i samma maska som den 6:e maskan virkades upp i föregående gång, virka upp 1 maska i var och en av de nästa 2 maskorna på varvet = 6 öglor på nålen, gör 1 omslag och drag genom alla maskorna och virka 1 luftmaska *, virka *-* varvet runt. Avsluta med 1 smygmaska i den 2:a luftmaskan från början av varvet = 22 stjärnor på varvet.
VARV 5: Virka 2 luftmaskor, virka 2 halvstolpar i varje stjärnhål varvet runt och avsluta med 1 smygmaska i 2:a luftmaskan från början av varvet = 45 halvstolpar. Arbetet mäter ca 20 cm i diameter.
VARV 6: På detta varvet virkas det i bakre maskbågarna. Virka halvstolpar SAMTIDIGT som det ska ökas 28 halvstolpar jämnt fördelat så här: Virka 2 luftmaskor, * virka 2 halvstolpar i var och en av de nästa 2 maskorna, virka 1 halvstolpe i nästa maska *, virka *-* totalt 14 gånger, virka 1 halvstolpe i var och en av de sista 2 maskorna = 73 halvstolpar.
VARV 7: På detta varvet virkas det i bakre maskbågarna. Virka 3 luftmaskor, virka upp 1 maska i den 2:a luftmaskan från nålen, virka upp 1 maska i den 3:e luftmaskan från nålen, virka upp 1 maska i första maskan på varvet (= samma maska som luftmaskorna kom från) och virka upp 1 luftmaska i var och en av de 2 nästa maskorna = 6 öglor på nålen. Gör ett omslag om nålen och drag genom alla de 6 öglorna och virka 1 luftmaska (denna bildar 1 «stjärnhål» på toppen av de 6 maskorna som virkades tillsammans). * Virka upp 1 maska i hålet, virka upp 1 maska i sidan av den sista av de 6 maskorna, virka upp 1 maska i samma maska som den 6:e maskan virkades upp i föregående gång, virka upp 1 maska i var och en av de nästa 2 maskorna på varvet = 6 öglor på nålen, gör 1 omslag och drag genom alla maskorna och virka 1 luftmaska *, virka *-* varvet runt. Avsluta med 1 smygmaska i den 2:a luftmaskan från början av varvet = 36 stjärnor på varvet.
VARV 8: Virka 2 luftmaskor, virka 2 halvstolpar i varje stjärnhål varvet runt och avsluta med 1 smygmaska i 2:a luftmaskan från början av varvet = 73 halvstolpar. Arbetet mäter ca 32 cm i diameter.
VARV 9: På detta varvet virkas det i bakre maskbågarna. Virka halvstolpar SAMTIDIGT som det ska ökas 28 halvstolpar jämnt fördelat så här: Virka 2 luftmaskor, * virka 2 halvstolpar i nästa maska, virka 1 halvstolpe i var och en av de 2 nästa maskorna, virka 2 halvstolpar i nästa maska, virka 1 halvstolpe i nästa maska * virka *-* totalt 14 gånger, virka 1 halvstolpe i var och en av de sista 2 maskorna = 101 halvstolpar.
VARV 10: På detta varvet virkas det i bakre maskbågarna. Virka 3 luftmaskor, virka upp 1 maska i den 2:a luftmaskan från nålen, virka upp 1 maska i den 3:e luftmaskan från nålen, virka upp 1 maska i första maskan på varvet (= samma maska som luftmaskorna kom från) och virka upp 1 luftmaska i var och en av de 2 nästa maskorna = 6 öglor på nålen. Gör ett omslag om nålen och drag genom alla de 6 öglorna och virka 1 luftmaska (denna bildar 1 «stjärnhål» på toppen av de 6 maskorna som virkades tillsammans). * Virka upp 1 maska i hålet, virka upp 1 maska i sidan av den sista av de 6 maskorna, virka upp 1 maska i samma maska som den 6:e maskan virkades upp i föregående gång, virka upp 1 maska i var och en av de nästa 2 maskorna på varvet = 6 öglor på nålen, gör 1 omslag och drag genom alla maskorna och virka 1 luftmaska *, virka *-* varvet runt. Avsluta med 1 smygmaska i den 2:a luftmaskan från början av varvet = 50 stjärnor på varvet.
VARV 11: Virka 2 luftmaskor, virka 2 halvstolpar i varje stjärnhål varvet runt och avsluta med 1 smygmaska i 2:a luftmaskan från början av varvet = 101 halvstolpar. Arbetet mäter ca 42 cm i diameter.
TOVNING:
Arbetet kan tovas i tvättmaskin eller i torktumlare - läs förklaringarna nedan.
Kom ihåg: Senare tvättas arbetet som ett vanligt ullplagg.
I TVÄTTMASKIN:
Tvättmaskiner tovar olika. Tovas arbetet för lite, kan det tovas en gång till. Tovas arbetet för mycket, kan det sträckas ut till korrekt storlek medan det fortfarande är blött.
GÖR SÅ HÄR:
Lägg arbetet i maskinen, använd ett program som varar i ca 40 minuter (inte ullprogram).
Tvätta i 40 grader utan förtvätt - tvättmedel är valfritt. Efter tvätt formas arbetet medan det fortfarande är blött.
I TORKTUMLARE:
Att tova i torktumlare ger god kontroll över hur mycket arbetet tovas. Torktumlaren kan öppnas under tiden för att kolla storleken på arbetet. Tovas arbetet för lite, kan det göras helt genomblött och tovas en gång till. Tovas arbetet för mycket, kan det sträckas till korrekt storlek medan det fortfarande är blött.
GÖR SÅ HÄR:
Lägg arbetet i vatten så att det blir helt genomblött. Lägg sedan arbetet i torktumlaren och starta torkningen. Torka tills arbetet får den önskade storleken – kolla under tiden.
|