Kuidas lugeda kudumise skeeme?

Skeem koosneb ruutudest. 1 ruut = 1 silmus – tingmärk seletab, kuidas silmust kududa. Skeemil on näidatud kõik silmused vaadates töö paremalt poolt (kui ei ole teisiti mainitud).

Mustriskeem näeb välja nii:

  1. A.1 on skeemi nimi ja käib terve skeemi kohta.
  2. A.2 on ainult kantsulgudes osa skeemist.
  3. See number märgib silmuste arvu skeemi esimesel real.
  4. See on tingmärkide seletus: see kirjeldab kuidas iga silmust kududa või mis värvi (mitmevärvilise mustri puhul).

Kudumise skeeme loetakse erinevalt teksti lugemisest: skeeme loetakse paremalt vasakule ja alt üles. Teiste sõnadega, alustatakse alumisest paremast nurgast ja töötatakse vasakule ja üles (vaata punast skeemil allpool). Kui peab alustama teisest ruudust/teise silmusega, siis on seda juhendis mainitud: näiteks erinevad suurused algavad erineva koha pealt samal skeemil (vaata sinist ruutu).

Kui on vaja teha mitu mustrikordust real (st. tuleb kududa sama skeemi mitu korda laiuses), siis kootakse skeemi rea lõpuni ja alustatakse jälle skeemi rea algusest.

Edasi-tagasi kududes:

Edasi-tagasi kududes, kootakse üle rea töö paremal pool, iga teine rida kootakse töö pahemal pool. Kuna skeemil on näidatud kõik read vaadatuna töö paremalt poolt, tuleb tagasirida kududa vastupidiste silmustega töö pahemal pool kududes (vaata siniseid nooli skeemil): tagasirida loetakse vasakult paremale, parempidi silmused kootakse pahempidi ning pahempidi silmused kootakse parempidi jne (tavaliselt on seda mainitud tingmärgi seletuses: näiteks “parempidi silmus töö paremal pool, pahempidi silmus töö pahemal pool”).

Ringselt kududes:

Ringselt kududes kootakse kõik ringid töö paremal pool ja skeeme loetakse kõik read paremalt vasakule. Uut ringi alustades alustatakse skeemi teise rea esimesest silmusest.

Mitu erinevat skeemi real/ringil:

Kui samal real/ringil tuleb kududa mitu erinevat mustriskeemi, koo nii: koo 1. skeemi 1. rida, siis 2. skeemi 1. rida, siis 3. skeemi 1. rida jne. NB! Edasi-tagasi kududes tuleb skeemid kududa töö pahemal pool vastupidises järjekorras: st. alusta skeemiga 3, siis tee skeemi 2 ja siis skeemi 1. Samuti kootakse tagasireal silmused vastupidiselt nagu tavaliselt.

Juhendis kirjutatakse mustrikordusi nii: “koo skeemi A.1, A.2, skeemi A.3 kokku 1-1-2-3-4 korda”. See tähendab, et algul tuleb kududa skeemi A.1, siis skeemi A.2, siis korda skeemi A.3 kokku 1-1-2-3-4 korda (vastavalt eseme suurusele). AINULT skeemi A.3 korratakse mitu korda, skeeme A.1 ja A.2 kootakse kumbagi 1 korra.

Kui silmuste arv real/ringil ei sobi kokku skeemi silmuste arvuga:

Mõnikord rea/ringi silmuste arv ei jagu terve mustrikorduse silmuste arvuga. Näiteks: skeemil A.1 on 12 silmust ja seda tuleb korrata 40 silmusel. Kui teha 3 mustrikordust skeemi A.1 (= 36 silmust), siis saab kududa veel 4 esimest silmust skeemi mustrit (vaata punane joon). Nii saab tavaliselt teha kui muster on korduv, hoolimata poolikust skeemist, jookseb muster ikka ilusti kokku.