Ściegi angielskie - podsumowanie

Ściegi angielskie - podsumowanie

Ścieg angielski (czasami nazywany ‘brioszką’), to technika, w której używa się oczek podwójnych, a w rezultacie uzyskujemy ścieg z dobrze wyodrębnionymi paskami pionowymi – podobny do ściągacza. Robótka uzyskana w ten sposób jest jednak grubsza, idealnie nadaje się na szaliki, swetry i koce.

Istnieje wiele odmian ściegu angielskiego – różniących się liczbą oczek przerabianą między „paskami”, w zależności od zastosowanej techniki. W niektórych efekt „pasków” jest widoczny tylko z jednej strony, w innych obie strony wyglądają tak samo. Ściegi angielskie mogą być również przerabiane 2 kolorami – co zapewnia dodatkowy efekt, w tym wypadku kolejność kolorów jest odwrócona na prawej i na lewej stronie robótki.

Jednak we wszystkich odmianach ściegu angielskiego jeden element jest wspólny, są to oczka podwójne (przerabiane lub z narzutami, lub wkłuwając drut w poprzedni rząd/okrążenie) – w konsekwencji zużycie włóczki jest większe, niż w tradycyjnych ściągaczach.

4 najpowszechniej występujące warianty ściegu angielskiego:

Ściegi angielskie wykonywane z narzutami lub oczkami podwójnymi wyglądają niemal identycznie – te z oczkami podwójnymi mogą być jednak nieco bardziej zwarte niż te quo narzutami, gdyż wkłuwamy drut w oczko poprzedniego rzędu. Uzyskany efekt na prawej i na lewej stronie robótki jest taki sam.

Fałszywy ścieg angielski z narzutami wykorzystuje tą samą technikę, co ścieg angielski, ale ten ścieg jest przerabiany co 2 rzędy/okrążenia.

Podobnie, fałszywy ścieg angielski z oczkami podwójnymi wykorzystuje tą samą technikę co ścieg angielski z oczkami podwójnymi, ale przerabiamy motyw co 2 rzędy/okrążenia.

Powyższe dwie odmiany fałszywego ściegu angielskiego w rezultacie dają robótkę inną na prawej i na lewej stronie – do ich wykonania zużywa się jednak mniej włóczki niż w ściegu angielskim z narzutami lub oczkami podwójnymi.


Jak wykonywać 4 techniki ściegu angielskiego

Techniki te mogą być wykonywane w tę i z powrotem lub na okrągło. Mogą być wykonywane zarówno na parzystej liczbie oczek, jak i na nieparzystej. W poniższych przykładach przerabiamy w tę i z powrotem, na nieparzystej liczbie oczek.

Zdjęcie po lewej stronie prezentuje prawą stronę robótki, a zdjęcie po prawej lewą stronę robótki.

Ścieg angielski z narzutami

To najczęściej występująca technika ściegu angielskiego, otrzymana robótka jest identyczna na prawej i na lewej stronie robótki.

Przerabiać następująco (z 1 oczkiem brzegowym ściegiem francuskim z każdej strony):

Rząd 1: 1 oczko ściegiem francuskim, *1 oczko prawe, 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo*, powtarzać od *-* aż zostaje 1 oczko, 1 oczko ściegiem francuskim.

Rząd 2: 1 oczko ściegiem francuskim, *1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo, przerabiać razem na prawo narzut i oczko zdjęte*, powtarzać od *-* aż zostaje 2 oczka, 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na prawo, 1 oczko ściegiem francuskim.

Rząd 3: 1 oczko ściegiem francuskim, *przerabiać razem na prawo narzut i oczko zdjęte, 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo*, powtarzać od *-* aż zostaje 3 oczka, przerabiać razem na prawo narzut i oczko zdjęte, 1 oczko ściegiem francuskim.

Powtarzać rzędy 2 i 3.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać ścieg angielski z narzutami

Ścieg angielski z oczkami podwójnymi

Otrzymana robótka jest identyczna na prawej i na lewej stronie robótki.

Przerabiać następująco (z 1 oczkiem brzegowym ściegiem francuskim z każdej strony):

Rząd 1 (na lewej stronie robótki): przerabiać wszystkie oczka na prawo.

Rząd 2 (na prawej stronie robótki): 1 oczko prawe, *1 oczko lewe, 1 oczko prawe wkłuwając drut w oczko poprzedniego rzędu*, powtarzać od *-* do końca rzędu.

Powtarzać rząd 2.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać ścieg angielski z oczkami podwójnymi

Fałszywy ścieg angielski z narzutami

Fałszywy ścieg angielski z narzutami jest przerabiany tak samo jak ścieg angielski z narzutami, ale narzuty są wykonywane tylko co 2 rzędy/okrążenia – pasek będzie widoczny tylko na prawej stronie robótki.

Przerabiać następująco (z 1 oczkiem brzegowym ściegiem francuskim z każdej strony):

Rząd 1: 1 oczko ściegiem francuskim, *1 oczko prawe, 1 narzut, zdjąć 1 oczko jak do przerobienia na lewo*, powtarzać od *-* aż zostaje 2 oczka, 1 oczko prawe, 1 oczko ściegiem francuskim.

Rząd 2: 1 oczko ściegiem francuskim, *1 oczko prawe, przerobić razem na lewo narzut i oczko zdjęte*, powtarzać od -* aż zostaje 2 oczka, 1 oczko prawe, 1 oczko ściegiem francuskim.

Powtarzać rzędy 1 i 2.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać fałszywy ścieg angielski (1)

Fałszywy ścieg angielski z oczkami podwójnymi

Fałszywy ścieg angielski z oczkami podwójnymi wykorzystuje tą samą technikę co ścieg angielski z oczkami podwójnymi, ale wkłuwamy drut w oczka poprzedniego rzędu co 2 rzędy – motyw będzie widoczny tylko na prawej stronie robótki.

Przerabiać następująco (z 1 oczkiem brzegowym ściegiem francuskim z każdej strony):

Rząd 1 (na lewej stronie robótki): przerabiać wszystkie oczka na prawo.

Rząd 2 (na prawej stronie robótki): 1 oczko prawe, *1 oczko lewe, przerobić 1 oczko prawe wkłuwając drut w oczko poprzedniego rzędu*, powtarzać od *-* do końca rzędu. (Gdy liczba oczek jest nieparzysta, zakończyć przerabiając 1 oczko lewe).

Powtarzać rzędy 1 i 2.

Zobacz video DROPS: Jak na drutach wykonać fałszywy ścieg angielski (2)